20 Şubat 2011, Pazar 10:09:52

KOKAİNİN EN ÖNEMLİ GİRİŞ NOKTASI: AHL!

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) ‘2010 Türkiye Uyuşturucu Raporu’nu açıkladı. Rapora göre bağımlılık tedavisi görenlerin en küçüğü 14, en yaşlısı 65 yaşında.
  • Bugün istediğiniz, araç gerece sahip olun istediğiniz ekipmana sahip olun hiç farketmez.. Karayiplerden orta boy gemiler miami açıklarına gelirler dururlar ondan sonra kokain paketlerini hızlı sürat teknelerine aktarırlar bu teknelerde miami sahilinde malı alıcıya teslim ederler, bunları herkes biliyor. Dünyanın her ülkesinde bu işin ticareti yapılırı neden çünkü talep vardır.. Amerikan gümrüklerinde de yakalanamadığı çok zaman oluyor, birisi ihar edecek ya da çok şüpheli bir paket olacak öyle bulunur yoksa kim hangi milyonlarca paketi tek tek ayılayacak açacak sonra bazı paketleri x-raya koysan dahil temiz görniyor ancak iiçini açıp bakarsan bulurusun.. aryıca america -meksika sınırı bu işin geçiş noktasıdır adam
  • HANİ BU HAVALİMANINDA ÇOK İYİ POLİSLER VARDI? HANİ BUNLAR VARKEN BURADAN UYUŞTURUCU GİREMEZDİ?TUBİM RAPORUNDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ TÜRKİYE YE GİREN KOKAİNİN TAMAMI BURADAN GİRİYOR.POLİSLERDEİŞ YAPMAK İÇİN ""PAZARTESİYİ BEKLİYORLAR" HERHALDE.

Star Gazetesi'ndeki habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (EGM-KOM) Daire Başkanlığı’na bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından hazırlanan 2010’a ait ‘Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda çarpıcı veriler yer aldı.

Rapora göre, 2009’da Türkiye’de bulunan 20 tedavi merkezinde 2 bin 594 kişi yatarak bağımlılık tedavisi gördü. Bu kişilerin yüzde 57,05’i daha önceden tedavi görürken, yüzde 41,79’unun ilk kez merkezlere başvurdu.

EROİN BAĞIMLILIĞI ARTTI

Daha önce hiç tedavi görmemiş yeni hastalar, bir önceki yıla göre yüzde 4,51, önceden tedavi görenler ise yüzde 3,99 arttı. Yatarak tedavi olan hastaların yüzde 92,68’ini erkekler oluşturdu.

2009’da tedavi görenlerin yaş ortalaması 28 olurken, en küçük kişinin yaşı 11, en büyük kişinin ise 65 olarak saptandı. Tedavi merkezlerinde tedavi olan kişilerin iş durumlarına göre profilleri incelendiğinde, ilk sırayı işsizler alıyor.

Yatarak tedavi olan kişilerin kullandıkları madde türüne göre profillerine bakıldığında yüzde 58,21’inin opiat (afyonlu uyuşturucu) kullandığı, bunların yüzde 56,67’sinin ise eroini tercih ettiği belirlendi. Bunu da yüzde 25,64 ile esrar, yüzde 10,1 ile uçucu madde izliyor.

Rapor; 2008 yılı verileri ile karşılaştırıldığında eroin kullanımındaki artışın devam ettiği görüldü.

ENJEKSİYON YAŞI 12’YE DÜŞTÜ

Tedavi görenlerin ilk kullanım yaşı ortalaması 21 olarak bildirilen raporda, yatarak tedavi gören 2 bin 594 kişinin yüzde 35,08’i yaşamları boyunca en az bir kez enjeksiyon yoluyla madde kullandığını belirtti.

Enjeksiyon yoluyla en erken ilk madde kullanım yaşı 12, en büyük yaş ise 52 olarak kayıtlara geçti. Raporda, Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün Mayıs 2010 verileri ile de Türkiye’deki uyuşturucu madde bağlantılı suçların boyutuna da dikkat çekildi.

Geçmiş yıllarla kıyaslandığında suç türü açısından madde bağlantılı suçlar sürekli artış gösteriyor.2010 yılının Mayıs ayı itibariyle madde bağlantılı suçlardan ceza infaz kurumlarında 23 bin 800 hükümlü ve tutuklu bulunuyor.

ECSTASY VE CAPTAGON AZALDI

Rapora göre, 2009 yılında Türkiye’de ele geçirilen ecstasy tablet sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 58,5’lik düşüş yaşandı. Raporda, son dönemde görülen ecstasy yakalama miktarlarındaki ciddi düşüşün sebebi, Batı Avrupa’da üretilen ecstasy maddesi miktarındaki azalmanın yanı sıra Türkiye’de sahte ecstasy maddesi miktarındaki artışa bağlandı.

Raporda, Türkiye’de yakalanan captagon maddesi miktarında 2006 yılından bu yana bir düşüş gözlendiği de vurgulandı.

Türkiye’de en fazla kullanılan yasa dışı madde olan esrar yakalama miktarındaki düzenli artışın devam ettiğinin vurgulandığı raporda, kokainin en önemli giriş noktasının İstanbul Atatürk Havalimanı olduğu ifade edildi.

KOKAİNİN EN ÖNEMLİ GİRİŞ NOKTASI: AHL!

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Bugün istediğiniz, araç gerece sahip olun istediğiniz ekipmana sahip olun hiç farketmez.. Karayiplerden orta boy gemiler miami açıklarına gelirler dururlar ondan sonra kokain paketlerini hızlı sürat teknelerine aktarırlar bu teknelerde miami sahilinde malı alıcıya teslim ederler, bunları herkes biliyor. Dünyanın her ülkesinde bu işin ticareti yapılırı neden çünkü talep vardır.. Amerikan gümrüklerinde de yakalanamadığı çok zaman oluyor, birisi ihar edecek ya da çok şüpheli bir paket olacak öyle bulunur yoksa kim hangi milyonlarca paketi tek tek ayılayacak açacak sonra bazı paketleri x-raya koysan dahil temiz görniyor ancak iiçini açıp bakarsan bulurusun.. aryıca america -meksika sınırı bu işin geçiş noktasıdır adam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
HANİ BU HAVALİMANINDA ÇOK İYİ POLİSLER VARDI? HANİ BUNLAR VARKEN BURADAN UYUŞTURUCU GİREMEZDİ?TUBİM RAPORUNDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ TÜRKİYE YE GİREN KOKAİNİN TAMAMI BURADAN GİRİYOR.POLİSLERDEİŞ YAPMAK İÇİN ""PAZARTESİYİ BEKLİYORLAR" HERHALDE.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000