28 Temmuz 2011, Perşembe 12:45:20

AFA YİNE BİR İLKİN PEŞİNDE (FOTO HABER)

Havacılık sektörünün yeni uçuş okullarından olan AFA (Atlantic Flight Academy), kendi havalimanını yaparak uçuşlarını buradan gerçekleştirecek.
  • Afa öğrencisiyim, hayatımda verdiğim en dogru karar olduguna inanıyorum. Ayjet ve diğer okullardaki arkadaşlarımada başarılar dilerim
  • Sermed TEMIZKAN var ise gerisi teferruattir.
  • Şuanda AFA'da Aktif şekilde göreven Yapan Pilotlar : (Geliş Sıraları) Sermed TEMİZKAN Yiğit Alp KARABULUT Oben OĞULTARHAN Fuat Ayhan TAVAS Eğitimler Full Devam etmekte.. Şuanda İkinci Grup PPL için çalışmalara devam etmektedir. Aktif olarak uçan 6 adet DA-20 tipi uçak ile eğitimler Hızla İlerlemektedir. Hatta Üçüncü grup bile toplanmaya Başlamış.. AFA'nın Yolu Açık Bence..
  • yahu ben geldim. ama para istediler...
  • 3. resimde baştaki çocuk yakışıklıymış ;))
  • N.kurt hocamı ya :) seyrüsefere 3 metrelik duvar haritası ile giden eleman bu sınıfta öğrencilerin arasındaki, iyi süper valla
  • Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse AFA liderliği aldı götürüyor. Hele Airline simulatorlerini, kendi pistini, otelini devreye koyunca diğerlerine herhalde sadece Adanada ilaçlama yapmak kalacak. Ama olsun iş iştir onda da ciddi para var.
  • nasıl araştırmadan öğretmen diye bu adamı alırlar anlayamadım.adamın gecmişine bakın.
  • Arkadaş ne güzel yazmış; acı ama gerçek diye. AFA nın sektörün en iyisi olduğuna eminim. Orayı bitirenlerin bence iş sorunu olmayacak. Bunu tartışmak bile AFA nın ne kadar büyük bir süratle piyasaya hakim olmaya başladığının ve diğer uçuş okullarını paniğe sürüklediğinin çok net bir göstergesi değilmi?
  • Nerede feminist,kadın hakları savunucusu arkadaşlar? pilotaj eğitim deniliyor boy boy hostes resimleri,ne anlatmak istiyorsunuz?işte kadın yine kullanılıyor,bayan öğrenci pilot resimleri olsaydı burada haber niteliği taşırdı ama uçuş okulu tanıtılıyor hostess resimleri İLGİNÇ...BU OKULDANDA BİŞİ OLMAZ BENDEN SÖLEMESİ...BURDAN MEZUN OLUP TÜRKİYENİN DIŞINDA BİR ŞİRKETTE ÇALIŞAN ÖĞRENCİ ÇIKARIN O ZAMAN YORUM YAZALIM...
Haziran ayında başlayan eğtimler konusunda bir basın toplantısı düzenleyen AFA, kendi havalimanlarını yapacaklarını ancak detayları daha sonra yapacakları bir basın toplantısıyla duyuracaklarını açıkladı.

Şu anki uçak sayısının 7 olduğunu, yıl sonuna kadar 10'a 2012 yılında ise bu sayıyı 20'ye çıkaracaklarını belirten AFA Genel Müdürü Sermed Temizkan, havacılık aşkı olan bize gelsin dedi.

Türk pilot ihtiyacını karşılayabilmek üzere Atlasjet tarafından hayata geçirilen Atlantik Uçuş Okulu - Atlantic Flight Academy’de (AFA) eğitimlere başlandı. Konu hakkında bilgi veren AFA Genel Müdürü Sermed Temizkan Haziran ayında eğitimlere başlandığına dikkat çekerek, birinci grup öğrencilerin 25 Temmuz’da yer derslerini bitirdiklerini ve 1 Ağustos itibariyle de uçuşlara başlanacağını belirtti.
 
Türkiye’de ciddi bir pilot sıkıntısı yaşandığını ifade eden Temizkan, “Türkiye bu sebeple yurtdışından pilot istihdam etti. Şu anda tüm havayollarımızda 700’den fazla yabancı pilot var” dedi. Önümüzdeki bir yıl içinde 50 uçağın daha hizmete gireceği düşünüldüğünde 500 yabancı pilotun daha gerekli olacağını belirten Temizkan “Biz AFA ile ülkemizde gelişmekte olan havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu yerli pilot ihtiyacına cevap vermeyi amaçlıyoruz. AFA, gelecekte uygulamaya geçireceği projeleri ile bölgenin de en büyük uçuş akademisi olacak” şeklinde konuştu.
 
AFA sektördeki pilot açığını kapatacak, bölgenin en büyük uçuş eğitim tesisi olacak
 
Sektördeki pilot açığını kapatmak hedefiyle Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu işbirliği ile Atlasjet tarafından kurulan Atlantic Flight Academy Haziran ayı itibariyle teorik eğitimlere başladı. Yedi adet 2011 model glass kokpit Diamond eğitim uçağını satın alan AFA, 2012 yılında eğitim uçaklarının sayısını 20’ye yükseltecek. B-737 ve A320 simülatörleri, kendi eğitim pisti ve öğrencilerin kalacağı tesisler ile 2 yıl gibi kısa bir zamanda AFA’nın bölgenin en büyük uçuş eğitim tesisi olması hedefleniyor. 
 
Mezunlara Atlasjet’ten iş garantisi
 
Havayolu pilotu yetiştiren ilk ve tek özel uçuş okulu olan AFA’dan 1,5 yıl süren eğitimlerin sonunda mezun olan pilotlar Atlasjet’te ikinci pilot olarak işe başlayabilecekler. Her yıl 50 pilotun havacılık sektörüne katılmasını ve istihdam edilmesini amaçlayan AFA’da 800 saat üzeri teorik eğitim, 200 saat üzeri de pratik uçuş eğitimi veriliyor. Airbus 320 uçaklarda 2. Pilot olarak eğitimlerini tamamlayan öğrenciler isterlerse Atlasjet’te pilot olarak kariyerlerine başlayabiliyorlar. 
 
Birinci grup öğrenciler uçmaya hazır
 
Haziran ayında eğitimlere başlandığını hatırlatan AFA Genel Müdürü Sermed Temizkan “Okulumuzun birinci grup öğrencileri 25 Temmuz’da yer derslerini bitirdiler. 1 Ağustos  günü itibariyle uçuşa başlayacağız. Yakın gelecekte uluslararası standartlarda yüksek düzeyde teorik bilgiye, uçuş tecrübesine ve gelişmiş havacılık teknolojisini takip ederek sahip olduğu kaynakları etkin şekilde kullanabilen pilotlar yetişmeye başlayacak” dedi.

Diamond Aircraft şirketi ile karşılıklı olarak yapılan uçak satınalma anlaşması kapsamında tamamı Kanada’da üretilmiş olan 2011 yılı yapımı 6 adet tek motorlu “DA20-C1 - Eclipse” ve Avusturya’da üretilmiş olan 2011 yılı yapımı 1 adet çift motorlu “DA42-NG - New Generation” uçakların eğitim filosuna katıldığının altını çizen Temizkan uçak sayısını 2011 yılında toplam 10 adete ve 2012 yılında toplamda 20 adete çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Temizkan “Atlantik Uçuş Akademisi (AFA) filosundaki uçaklar uluslararası standartlarda IFR uçuş kabiliyetine ve geleceğin uçuş standartları gereksinimlerine sahip Glass Cockpit olarak üretilmiş olup, tek motorlu “DA20-C1 - Eclipse uçakları Garmin 500” ve çift motorlu “DA42-NG uçakları Garmin 1000” seyrüsefer sistemleri ile yapılandırılmıştır” dedi.
 
İkinci dönem kayıtlar Eylül’de
 
Eğitim dönemlerine ilişkin de bilgiler veren Sermed Temizkan “Verilen pilotaj eğitimlerinin birinci dönemi Haziran 2011’de başladı. İkinci dönemin eğitimlerinin başlangıcı da Eylül 2011 olarak planlanmaktadır. Akademimizde ideal eğitim ortamının sağlanabilmesi amacıyla öğrenci sayıları her dönemde maksimum 15 öğrenci ile sınırlandırılmaktadır” şeklinde konuştu. Temizkan, AFA Yönetim Kurulu’nun aldığı karara da dikkat çekerek “Pilotaj eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için başlatmış olduğumuz kampanyada, 2011 yılı sonuna kadar AFA’ya eğitim almak amacı ile kesin kayıt yaptıran Türk Pilot adaylarına hangi dönemde eğitime başlarsa başlasınlar %10 indirim uygulayacağız” dedi.
 
Üniversite mezunu olmak şart
 
Atlantic Flight Academy’ye kayıt için pilot adaylarında, üniversite veya yüksek okul mezunu olmaları, Upper Intermediate veya Advanced düzeyinde İngilizce bilmeleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Havacılık Tıp Merkezlerinde JAR-FCL 3 kriterlerine göre birinci sınıf Pilotaj sağlık kriterlerine uygun olmaları gibi temel şartlar aranıyor.


©AirportHaber

 
AFA YİNE BİR İLKİN PEŞİNDE (FOTO HABER)

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

İsim / Rumuz ~ 12 yıl önce
Afa öğrencisiyim, hayatımda verdiğim en dogru karar olduguna inanıyorum. Ayjet ve diğer okullardaki arkadaşlarımada başarılar dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Sermed TEMIZKAN var ise gerisi teferruattir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Şuanda AFA'da Aktif şekilde göreven Yapan Pilotlar : (Geliş Sıraları) Sermed TEMİZKAN Yiğit Alp KARABULUT Oben OĞULTARHAN Fuat Ayhan TAVAS Eğitimler Full Devam etmekte.. Şuanda İkinci Grup PPL için çalışmalara devam etmektedir. Aktif olarak uçan 6 adet DA-20 tipi uçak ile eğitimler Hızla İlerlemektedir. Hatta Üçüncü grup bile toplanmaya Başlamış.. AFA'nın Yolu Açık Bence..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yahu ben geldim. ama para istediler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
3. resimde baştaki çocuk yakışıklıymış ;))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
N.kurt hocamı ya :) seyrüsefere 3 metrelik duvar haritası ile giden eleman bu sınıfta öğrencilerin arasındaki, iyi süper valla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse AFA liderliği aldı götürüyor. Hele Airline simulatorlerini, kendi pistini, otelini devreye koyunca diğerlerine herhalde sadece Adanada ilaçlama yapmak kalacak. Ama olsun iş iştir onda da ciddi para var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
nasıl araştırmadan öğretmen diye bu adamı alırlar anlayamadım.adamın gecmişine bakın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Arkadaş ne güzel yazmış; acı ama gerçek diye. AFA nın sektörün en iyisi olduğuna eminim. Orayı bitirenlerin bence iş sorunu olmayacak. Bunu tartışmak bile AFA nın ne kadar büyük bir süratle piyasaya hakim olmaya başladığının ve diğer uçuş okullarını paniğe sürüklediğinin çok net bir göstergesi değilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Nerede feminist,kadın hakları savunucusu arkadaşlar? pilotaj eğitim deniliyor boy boy hostes resimleri,ne anlatmak istiyorsunuz?işte kadın yine kullanılıyor,bayan öğrenci pilot resimleri olsaydı burada haber niteliği taşırdı ama uçuş okulu tanıtılıyor hostess resimleri İLGİNÇ...BU OKULDANDA BİŞİ OLMAZ BENDEN SÖLEMESİ...BURDAN MEZUN OLUP TÜRKİYENİN DIŞINDA BİR ŞİRKETTE ÇALIŞAN ÖĞRENCİ ÇIKARIN O ZAMAN YORUM YAZALIM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 11 yıl önce
değerli yorumcu, sahip olduğum ppl lisans sonrasında eğitim aldığım okulum afa'dan cpl checkimi başarıyla tamamlayışım sonrasında lisansımı bekliyorum. Ethiad'da işe başlıyorum. Her ne kadar inanmayacağını bilsem de sevgiler...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000