03 Şubat 2011, Perşembe 13:59:38

TRABZON HAVALİMANI’NA İKİNCİ PİST GEREKLİ MİDİR ?

TÖSHİD Genel Sekreteri Musa Alioğlu, Trabzon Havaalanı'na ikinci pist yapımı ile ilgili bir makale kaleme aldı. İşte Dünya gazetesinde yayınlanan o yazı...
  • BİRDE BİZE YAPACAKSANIZ OR-Gİ Yİ MUTLAKA İÇ KESİME YAPIN, TÜRKİYEDE KARADENİZDE BİR DEVRİM OLSUN
  • Dikkat ederseniz yorumcular Trabzon denildi diye OR-GI demiyorlar. Trabzon'a ikinci pist denildiği için OR-GI diyorlar. Zira Trabzon Belediye başkanı başta olmak üzere Trabzon'daki yetkililerin çok büyük kısmının bölgesel medyaya verdikleri demeçler gösteriyor ki, OR-GI açılırsa Trabzon havalimanının önemi azalacak. Bu nasıl engellenir senaryosunun gereği ise; Trabzon'a ikinci pist, OR-GI gereksiz. :))
  • Başkent'e 3.pist kamulaştırmasına para yok. Trabzon'a 2.piste var. ESB çevredeki kaç meydanın yedek pisti. Trabzon nerenin yedek pisti ve günde kaç uçak iniyor acaba. Sadece Anadolujet 17 uçağını ESB de base ediyor.
  • belli mi olur başbakanımız gariban adamıdır, biz nasıl ki yıllarca iç kesimden sahillere hemde patika yollardan saatlerce yürüyerek inerken kimse birşey demiyordu, ne oldu OR-Gİ iç kesime yaıpsın deyince ayağa kalkıyorsunuz, merak etmeyin son derce güzel yollar da yapar bu hükümet, bundan emin olun, her yatırım sahile yapılacak diye bir kaide olur mu, iç kesim ilçeleri ve gelişmesi için OR-Gİ iç kesime yapılsın, hatta artık başbakana, iç kesim ilçe başkanları da müracaat edip havaalanının iç kesime yapılması için herkeste mektup yazıp ve mail çekmeliler
  • Trabzon havaalaninin OR-GI ile ne ilgisi var? Bircok yorumcu Trabzon diyince OR-GI diyor? Orasi da yapilsin Trabzon da. Bu Trabzon'u cekememezlikmis gibi bir düsünce yaratiyor insanda.
  • 32 ülkeyi birbirine bağlayacak otobandan değil, Ordu-Giresun havalimanına duyulan ihtiyaçtan bahsediyoruz. Ama eminim size göre 32 ülkeyi birbirine bağlayacak otoban için Karadeniz'i doldururken deniz kirlenmez de, şu Ordu-Giresun havalimanı için 3 km denizi doldurursan yandı, bitti, gitti canım Karadeniz değil mi? Onun için Ordu-Giresun havalimanı değil yaylalara, dağlara havaalanı yapalım, işe yaramasın değil mi? Bu mantığı Ordulular ve Giresunlular bir yerden tanıyor merak etme...
  • ARTIK 32 ÜLKEYİ BAĞLAYACAK YENİ KARADENİZ OTOBANI YAPILACAK, DENİZİ KİRLETMEKTENSE TABİİ Kİ İÇ KESİME YAPILSIN, ASIL ORALARI GÖRÜRSEK ÜLKE KALKINIR, O İNSANLAR HEP FAKİRMİ KALSIN, HEP GÖÇ MÜ ETSİN, BİZDE YILLARCA KÖYLERDEN, İÇ KESİMLERDEN İLÇELERDEN SAHİLLERE İNDİK TE NE OLDU, O ZAMAN HİÇ YAPILMASIN, ARTIK HIZLI 32 ÜLKEDEN GEÇEN BİRİDE TÜRKİYE KARADENİZ İSTANBUL SAMSUN BATUM GÜZERGAHLI YENİ OTOBANLAR GELİYOR
  • sanırım başka söze gerek yok...
  • Ordu ve Giresun'un iç kısımlarına havaalanı yapıp bu ildeki insanları yaylalardan!!! uçurmayı düşünen arkadaş, inşallah Ordu-Giresun havalimanı yapılır Trabzon havalimanı bakıma alınır da, Trabzon'dan Giresun'a gelip oradan uçmak zorunda kalırsın. Belki o zaman "nasıl saçmalamışım, bir de düşmanlık falan demişim, bu insanlar nasıl yıllardır Ordu-Giresun'dan Trabzon'a gelmişler, bu hakikaten çileymiş"" diye sağduyulu düşünmeye başlarsın...
  • neden bu Trabzon düşmanlığı acaba, Türkiyenin her yerine yapılsın, ama şu Trabzonun yanına OR -Gİ yazmanın anlamı nedir, neden Samsun yazılmıyor, Trabzon çok mu zorunuza gidiyor, Trabzona yıllardan beri Trenyolu yok ama yüz yıl önce burada Ruslar tren yolu yapmışlar, bu ayıp bu millete yeter de artar bile, ayrıca havaalanlarını sıralamaktansa bencede Ordu ve Giresunun iç kısımlarına yapılsın, oralarda bir Bektaş, Bir Kümbet, Sidağı, Korgan yaylaları var yayla turuzmini düşünsenize, zaten bizim aklımız sonradan başımıza geliyor, yayla truzmi için bu alanı iç kesime neden yapmıyoruz da doğusunda batısında alan varken denizi doldurmaya ısrar ediyoruz, siz önce buna cevap verin, Trabzonu düşünmeyin, burdaki zararı görün, dikkatleri dağıtmayın
 Memleketim olan Trabzon’da, ulaştırma denilince akla gelen iki konudan bahsedeceğim. Trabzon’da bir havalimanı vardır ve şu anda bölgenin ihtiyacına yetmektedir. Daha dün denecek kadar yakın yıllarda bu alana , günde iki -üç uçak indiğinde insanlar heyecanlanır, kentin üstünden geçen bu uçaklara hayran hayran bakardı. Bu durum artık yerini günde 30-40 uçaklık bir kapasiteye bırakmış, ama insanların istekleri bitmemiştir. Kendisi de benim gibi Araklı ilçesinden olan CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi vererek Trabzon Havalimanı hakkında bazı konuları gündeme getirmiş.

Partisinin aynı zamanda Grup Başkan Vekili de olan Hamzaçebi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a "Trabzon Havalimanı ikinci pist Etüd-Projesi ne zaman tamamlanacak" diye sormuş. Sorar tabii, sormak en doğal hakkı. Partisinin en akıllı ve en donanımlı milletvekillerinden biri olan ve bir dönemler İstanbul Defterdarlığı, ardında Milli Emlak ve Gelirler Genel Müdürlükleri de yapan Sayın Hamzaçebi bana göre bir hesap kitap adamıdır.

Ama sanıyorum burada bölgesel duyarlılığı fazla ön plana çıkmış. Bakınız sayın vekil önergesinde neler diyor:
” Trabzon Havalimanı, 1957 yılından bu yana Karadeniz’in dünyaya açılan önemli bir kapısıdır. Havalimanı, iç ve dış hatlar toplamında 2009 yılında 9.994.112 yolcu trafiğine sahipken 2010 yılında yüzde 24’lük artışla 12.363.345 yolcunun geçiş noktası olmuştur. Sadece 2009-2010 yılları arasındaki kıyaslamadan bile Havalimanı’nın artan yolcu ve yük trafiği rahatlıkla görülebilmektedir. Bu durum özellikle son birkaç yıldır havalimanına ikinci bir pistin yapılması konusunu gündeme getirmiştir.

İkinci piste yönelik proje ilk kez 2009 yılı Yatırım Programında Etüd-Proje karakteristik özelliği ile yer almıştır. 2009 yılı Yatırım Programında söz konusu Etüd-Projenin başlama-bitiş tarihi 2009-2011 yılları, proje bedeli 2.695.000 TL. ve 2009 yılı ödeneği de 270.000 TL. olarak belirlenmiştir. Etüd-Proje 2010 yılı Yatırım Programında ise 2.830.000 TL. proje bedeli ile yer almıştır. 2010 yılı Programına göre 2009 yılında tahsis edilen ödenek kullanılmamış, 2010 yılı için de 1.870.000 TL. ödenek belirlenmiştir. 2011 Programında yer alan bilgilere göre söz konusu Etüd-Proje için tahsis edilen ödenekten 2010 yılı sonuna kadar harcama yapılmamış ancak Projenin son yılı olan 2011 yılı için 1.000.000 TL. ödenek belirlenmiştir.

Bu bağlamda;
1. Trabzon Havalimanı ikinci pist Etüd-Projesine dair 2009 ve 2010 yılları ödeneğinin kullanılmama gerekçesi nedir?
2. Hiç harcama yapılmadığından henüz başlanmadığı anlaşılan Etüd-Proje işine ne zaman başlanacaktır?
3. Çalışmaları hızlandırmayı ve Etüd-Proje işini yatırım programlarında yer aldığı gibi 2011 yılı içinde bitirmeyi düşünüyor musunuz?
4. Etüd-Proje’nin ardından ikinci pistin yapımına ne zaman başlanacaktır? Trabzon Havalimanı ikinci pisti ne zaman tamamlanacak ve ne zaman kullanıma açılacaktır?”


Sorular böyle. Tabii, bu soruların muhatabı, işini iyi bilen, bakanlığını en iyi şekilde yöneten ve kırılmayacak bir rekoru kırarak en uzun süre, yaklaşık 8 yıldır bakanlık yapan sayın Binali Yıldırım bakanımızdır. Binali Bey, büyük sempati beslediği Trabzon halkına elbette iyi şeyler söylemek ister.

Bu önergeye nasıl bir cevap verdiler bilemiyorum. Aradım bulamadım. Ama ben kendi görüşlerimi yazmaktan yanayım. Sayın milletvekili Akif Bey'in söylediklerine bakılırsa, ortada sanki gerçekten ikinci bir pistin yapılması çok elzemmiş gibi görünmektedir.

Oysa ben aynı kanaate değilim. Yani Trabzon Havalimanı’na ikinci bir pist yapılması bana göre şimdilik erken ve hatta gereksizdir diyebilirim. Çünkü eğer, biraz hakkaniyet ve adil olma duygusu taşıyorsak, bölgesel hassasiyetlerimizi biraz geri plana alabiliyorsak öncelikle Ordu-Giresun Havalimanı’nın da yapılmasına katkıda bulunmak için çaba sarf etmeliyiz. Eğer, bu havalimanı yapılırsa Trabzon Havalimanı, Giresun yöresinden sağladığı yolcunun büyük bir kısmını kaybedecektir.

Uçak, zamandan tasarrufa eşdeğerli bir ulaşım aracıdır. Hal böyle olunca Giresun'un bir köyünden veya bir ilçesinden yola çıkan bir yolcunun Trabzon Havalimanı'na varışı ile kendi yöresinde yapıyacak bir alana varışı arasında hayli zaman farkı olacaktır. Zaman ve kendi kentinin alanından uçma psikolojisi yolcuları Trabzon'a kadar gelmekten alıkoyacaktır. Bu da Giresun ve bölgesi halkını en doğal ve en akıllı seçimi olacaktır.

Kaldı ki, bana göre Trabzon Havalimanı şu anda ulaştığı maksimum yolcu düzeyine ulaşmıştır. Yani yüzde 24'lük artışın gelecek yıllarda da aynen devam edeceğini sanmıyorum. Bundan sonra daha büyük bir yolcu artışı olabilmesi için farklı ve değişik gelişmeler olmalıdır. Bunun da olacağını sanmıyorum.

Yolcu artışı olmayacağını neye bağlıyorsunuz derseniz, Trabzon ve çevre illerin büyük oranda göç verdiğini ve bu nedenle de artık öyle büyük bir yolcu patlaması olmayacağını tahmin ediyorum. Kaldı ki, Trabzon Havalimanı’nda ikinci pist masraflı, zahmetli bir iş olacak ve gerekli verim alınamayacaktır. İki pist yaptınız diye, ikisini de aynı anda kullanacağınızı sanıyorsanız yanılırsınız. Aynı anda iniş kalkış yapılabilmesi için iki pistin arasında en az 1200 metrelik bir mesafe olmalıdır. Ayrıca, sayın milletvekilinin önergesindeki bilgilere bakarak anlıyoruz ki, ikinci pist gündemden kalkmamış, sadece ötelenmiştir. Sayın bakanın Trabzon Havalimanı için yaptıklarına teşekkür etmek gerek. Geniş, fonksiyonel ve modern bir terminal binası Trabzon'a yakışır bir tesis olarak hizmete girmiş ve sorunsuz çalışmaktadır. İniş kalkışlarda meteorolojik sorunlar ve İstanbul Atatürk Havalimanı kaynaklı gecekmeler dışında önemli bir sorun yoktur. Sayın Başbakan'ın en çok kullandığı bir meydan olarak Trabzon'a ilgisi farklıdır. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yine aynı şekilde bölgemize karşı sıcak hisler besleyen bir devlet adamıdır.

Ayrıca DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal Trabzon'da başmüdürlük yaptığı için, oradaki sorunları iyi bilir, yakından da takip eter. Bu anlamda Trabzon şanslıdır ve önceliklidir. Bana göre şimdilik ikinci bir pist için bir ihtiyaç sözkonusu değildir. Sayın Akif Hamzaçebi vekilimizin bu konuda gösteridği inatçı ve kararlı hassasiyetini farklı konularda göstermesini istemek umarım kendilerini kızdırmaz. İktidarıyla , muhalefetiyle taş üstüne taş koyana minnet ve şükran borçuluyuz.

(Dünya)

TRABZON HAVALİMANI’NA İKİNCİ PİST GEREKLİ MİDİR ?

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Misafir ~ 13 yıl önce
BİRDE BİZE YAPACAKSANIZ OR-Gİ Yİ MUTLAKA İÇ KESİME YAPIN, TÜRKİYEDE KARADENİZDE BİR DEVRİM OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Dikkat ederseniz yorumcular Trabzon denildi diye OR-GI demiyorlar. Trabzon'a ikinci pist denildiği için OR-GI diyorlar. Zira Trabzon Belediye başkanı başta olmak üzere Trabzon'daki yetkililerin çok büyük kısmının bölgesel medyaya verdikleri demeçler gösteriyor ki, OR-GI açılırsa Trabzon havalimanının önemi azalacak. Bu nasıl engellenir senaryosunun gereği ise; Trabzon'a ikinci pist, OR-GI gereksiz. :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Başkent'e 3.pist kamulaştırmasına para yok. Trabzon'a 2.piste var. ESB çevredeki kaç meydanın yedek pisti. Trabzon nerenin yedek pisti ve günde kaç uçak iniyor acaba. Sadece Anadolujet 17 uçağını ESB de base ediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
belli mi olur başbakanımız gariban adamıdır, biz nasıl ki yıllarca iç kesimden sahillere hemde patika yollardan saatlerce yürüyerek inerken kimse birşey demiyordu, ne oldu OR-Gİ iç kesime yaıpsın deyince ayağa kalkıyorsunuz, merak etmeyin son derce güzel yollar da yapar bu hükümet, bundan emin olun, her yatırım sahile yapılacak diye bir kaide olur mu, iç kesim ilçeleri ve gelişmesi için OR-Gİ iç kesime yapılsın, hatta artık başbakana, iç kesim ilçe başkanları da müracaat edip havaalanının iç kesime yapılması için herkeste mektup yazıp ve mail çekmeliler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Trabzon havaalaninin OR-GI ile ne ilgisi var? Bircok yorumcu Trabzon diyince OR-GI diyor? Orasi da yapilsin Trabzon da. Bu Trabzon'u cekememezlikmis gibi bir düsünce yaratiyor insanda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
32 ülkeyi birbirine bağlayacak otobandan değil, Ordu-Giresun havalimanına duyulan ihtiyaçtan bahsediyoruz. Ama eminim size göre 32 ülkeyi birbirine bağlayacak otoban için Karadeniz'i doldururken deniz kirlenmez de, şu Ordu-Giresun havalimanı için 3 km denizi doldurursan yandı, bitti, gitti canım Karadeniz değil mi? Onun için Ordu-Giresun havalimanı değil yaylalara, dağlara havaalanı yapalım, işe yaramasın değil mi? Bu mantığı Ordulular ve Giresunlular bir yerden tanıyor merak etme...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ARTIK 32 ÜLKEYİ BAĞLAYACAK YENİ KARADENİZ OTOBANI YAPILACAK, DENİZİ KİRLETMEKTENSE TABİİ Kİ İÇ KESİME YAPILSIN, ASIL ORALARI GÖRÜRSEK ÜLKE KALKINIR, O İNSANLAR HEP FAKİRMİ KALSIN, HEP GÖÇ MÜ ETSİN, BİZDE YILLARCA KÖYLERDEN, İÇ KESİMLERDEN İLÇELERDEN SAHİLLERE İNDİK TE NE OLDU, O ZAMAN HİÇ YAPILMASIN, ARTIK HIZLI 32 ÜLKEDEN GEÇEN BİRİDE TÜRKİYE KARADENİZ İSTANBUL SAMSUN BATUM GÜZERGAHLI YENİ OTOBANLAR GELİYOR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
sanırım başka söze gerek yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ordu ve Giresun'un iç kısımlarına havaalanı yapıp bu ildeki insanları yaylalardan!!! uçurmayı düşünen arkadaş, inşallah Ordu-Giresun havalimanı yapılır Trabzon havalimanı bakıma alınır da, Trabzon'dan Giresun'a gelip oradan uçmak zorunda kalırsın. Belki o zaman "nasıl saçmalamışım, bir de düşmanlık falan demişim, bu insanlar nasıl yıllardır Ordu-Giresun'dan Trabzon'a gelmişler, bu hakikaten çileymiş"" diye sağduyulu düşünmeye başlarsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
neden bu Trabzon düşmanlığı acaba, Türkiyenin her yerine yapılsın, ama şu Trabzonun yanına OR -Gİ yazmanın anlamı nedir, neden Samsun yazılmıyor, Trabzon çok mu zorunuza gidiyor, Trabzona yıllardan beri Trenyolu yok ama yüz yıl önce burada Ruslar tren yolu yapmışlar, bu ayıp bu millete yeter de artar bile, ayrıca havaalanlarını sıralamaktansa bencede Ordu ve Giresunun iç kısımlarına yapılsın, oralarda bir Bektaş, Bir Kümbet, Sidağı, Korgan yaylaları var yayla turuzmini düşünsenize, zaten bizim aklımız sonradan başımıza geliyor, yayla truzmi için bu alanı iç kesime neden yapmıyoruz da doğusunda batısında alan varken denizi doldurmaya ısrar ediyoruz, siz önce buna cevap verin, Trabzonu düşünmeyin, burdaki zararı görün, dikkatleri dağıtmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000