31 Mart 2015, Salı 15:01:38

ERCAN HAVALİMANI'NDA İŞLER KARIŞIK

Ercan Havalimanı ihalesini kazanan T&T Havalimanı İşletmeciliği İnşaat San. ve Tic. Şir. Ltd ortaklarından Terminal Yapı Ticaret Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, Ercan Havalimanı ihale şartnamesine uyulması uyarısında bulundu.
  • Adı sanı olmayan müteahhite terminal işletiyorlar. KKTC sen herşeyi hakediyorsun. Size acımıyorum. İhaleye bak çıkan sonuca bak. Ha bir de çalışanlarına bak. Terminali bitirseniz ne olacak. Nasıl yöneteceksiniz ? Hangi bilginizle ? Rezil olmadan çağırın IC Fraport, TAV veya Limak'ı devredin gitsin şurayı.
  • Taşyapı Terminal ve Kaner gruba / Sn Ersin TATAR,Sn HASAN TAÇOY,SN AHMET KAŞİF, geriside var beylere sorun lütfen Esas rol kimde
  • Tasyapi hakkinda Dubaidede cok iyi bahsedilmiyo, turk sirketler paralarini alamamislar tasyapidan
  • Önüne gelen müteahhit terminal işletmeciliğine soyunursa olacağı budur. Getirdiği adamlarda içler acısı. Yeğeni dayısı vs herkes KKTC de bir iş bulmuş
  • Taşyapı'nın Ercan Havaalanı işletmeciliğine girdiğini görünce çok şaşırmıştım zira Istanbul'da Taşyapı tarafından yapılmış bir sitede oturuyorum. İstanbul'un en iyi bölgesinde proje yap, en iyi malzemeyi kullan ama işi böylesine yüzüne gözüne bulaştır. Bu kadar iş bilmezlik özel gayret gerektirir. Kurumsallıktan tamamen uzak, Karadenizli mahalle müteahiti mantığı ile iş yapan bir şirket. Konunun dışında ancak Taşyapı'yı tanıyan biri olarak haberi görünce yorum yapmadan edemedim.
  • Verin bu terminali TAV'a size adam gibi bir havalimanı yapıp işletsin hem para kazanın hem de turizm kazansın. Böyle uyduruk şirketlerin yapabileceği işler değil bunlar.
  • Taşyapı nın karakterine uygun bir davranış... Normal dir. Ortaklık yapmadan biraz araştırsalar sonucun böyle olacağını görürlerdi..
  • Taşyapı malumunuz Rizeli ve malum kişinin havuzuna katkı yapıyor. O nedenle ihalenin namusuyla yürümesi olanaksız. Bu şirketin Türkiye'de yaptığı da arazileri alıp malum kişinin müdahalesiyle imar planlarında değişiklik yaptırıp haksız kazanç sağlamak. Türkiye'de düzen değişip yargı çalışmaya başlamadan KKTC bu pisliği temizleyemez.
  • Taşyapı geldiği günden beri amatör olmasından ve iş bilmemesinden dolayı istenmeyen adam ilan edildi. Terminale uyduruk iki tane yürüyen merdivenle free shop yapıp avm ye çevirdiler. Ama sanırım artık birileri uyandı ve bu rezilliği gördü. Dünyanın neresinde görülmüş bakkallarda içkiler daha ucuz. Burasını büyük bir terminal işletmecisine devir edilmeli ve bir an önce inşaat başlamalıdır.
  • Haberde Kanerler ile Taşyapı arasında çatlak çıktığı belirtilmiş ama asıl sorun Terminal Yapı ile Taşyapı arasında çıkmıştır. Terminal Yapı, havaalanı inşaatını uluslararası standartlarda yapabilecek bir şirkettir. Taşyapı bu inşaatı yapabilecek yetenkte olmayan bir inşaat şirketidir ve açgözlülük yapıp Terminal Yapı'yı devre dışı bırakmak istemiştir. Yıllardır yapılan tek şey, Kanerler'in duty free tekeli & fahiş fiyatları ve otopark soygunudur. İhale ise tamamen zamanın KKTC hükümetinin beceriksizliğinden kaynaklanmaktadır. 100 milyon € luk ğeşinat çeki nigörünce havalimanını satıverdiler.

Terminal Yapı Ticaret Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, ihalede ortaya çıkan proje ile son gördüğü proje arasında değişiklikler olduğunu, bunun ortaya başka hukuksal problemler de ortaya çıkaracağını belirterek, ihale şartlarının değişmesi durumunda, ihaleye katılan diğer firmaların hukuk yoluna başvurabileceğini savundu.

Devletin Ercan Havalimanı ihalesi konusunda her türlü hakka sahip olduğunu ve her ne isterse yapabileceğini ifade eden Delimollaoğlu, Ercan Havalimanı İnşaat sürecinin fiyasko ve yıkımla sonuçlanmasından endişe ettiklerini belirtti.

Delimollaoğlu, ihalede ortak olarak yer aldıkları Taşyapı şirketiyle sıkıntılar yaşadıklarını ve bu şartnamenin gereklerinin yerine getirilmemesi durumunda Ercan’da sıkıntılar yaşanacağını söyledi.

Delimollaoğlu, Ercan Havalimanı’nda T&T Şirketinin 2014 yılında elektrik ve su gelirleri hariç 50 milyon Euro gelir elde ettiğini ancak devlete 16 milyon Euro’luk vergi borcunu ödemediğini belirterek, Ercan ihalesinin gecikmesinde suçluyu T&T şirketi olarak gördüğünü savundu.

Alp Delimollaoğlu, devletin maharetiyle şirket sorunlarının çözümlenebileceğini ifade ederek, “Biz bu ihalede sigortayız. Biz olmazsak bu iş olmaz. Biz buraya baş belası olmaya değil, KKTC’ye uluslararası bir havalimanı kazandırmaya geldik” dedi.

Terminal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, bugün şirket yetkilileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, Ercan ihalesini kazanan Terminal Yapı ile ortakları Taşyapı Şirketi ile Kaner Grubu arasında yaşanan sıkıntıları anlattı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Konferans Salonunda yer alan basın toplantısına, UBP Lefkoşa Milletvekili ve ihale dönemindeki Maliye Bakanı Ersin Tatar da katılarak, sorduğu sorularla şirket yetkililerinden bilgi aldı.

“KNOW-HOW SAHİBİ VE LİYAKAT/YETERLİLİK SAHİBİ TEK ORTAK BİZİZ”

Burada konuşan Delimollaoğlu, Terminal Yapının “Ercan Havaalanının İşletme Haklarının Devredilmek Suretiyle Verilmesi İşinin Sözleşmesinde”, know-how sahibi ve liyakat/yeterlilik sahibi tek ortak olduğunu kaydetti.

Alp Delimollaoğlu, 2 yıl önce alınan bu ihale sonrasında şirket olarak fazla ön planda olmadıklarını ancak bu süre içerisinde ortakları ve devletle ilgili anlaşmazlıklar yaşadıklarını söyledi. Delimollaoğlu, son olarak da T&T ortaklarından Taşyapı’nın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na “havalimanı inşaatının müteahhitliğini üstelenmesini” konusunda yaptığı başvurunun “sabırlarını taşırdığını” söyledi.

İhalenin Terminal Yapı şirketi olmadan hayata geçirilemeyeceğini, firmanın sözleşmeye göre sigorta göründüğünü ve hisselerini de satamadığını ifade eden Delimollaoğlu, havalimanı konusunda hiçbir deneyimi olmayan Taşyapı’nın Ercan Havalimanı’nı tek başına üstenmesinin mümkün olmadığını savundu.

“DEVLET İHALE ŞARTNAMESİNE UYMALI”

Taşyapı’ya yönelik suçlamalar ve eleştirilerde bulunan Delimollaoğlu, devletten, ihale şartnamesine uymasını, yapılacak işlerde onu aramasını istedi ve bu konuda devleti uyardıklarını kaydetti.

Delimollaoğlu, ihalede ortaya çıkan proje ile son gördüğü proje arasında değişiklikler olduğunu, bunun ortaya başka hukuksal problemler de ortaya çıkaracağını belirterek, ihale şartlarının değişmesi durumunda, ihaleye katılan diğer firmaların hukuk yoluna başvurabileceğini savundu.

Havalimanlarının ciddi iş olduğunu, tecrübe, deneyim, bilgi, uluslararası sertifikasyonlar istediğini ve Taşyapı’da bunların hiçbirinin olmadığını savunan Delimollaoğlu, KKTC’ye uluslar arası, gelişmiş bir alan kazandırılmak isteniyorsa tüm bunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“EN BÜYÜK FİNANSMAN KANER GRUBU”

Zaten kazandıkları ihalede de tüm bunlara titizlikle yer verildiğini anlatan Delimollaoğlu, ihaleyi kazandıklarını, ardından Taşyapı’yı ortak bulduklarını; onun da Kaner Grubu’nu getirdiğini ve bu projenin en büyük finansmanının da Kaner Grubu olduğunu belirtti.

Delimollaoğlu, proje yapılırken ihale şartlarının aranması konusunda devleti uyardıklarını, ortaklarını da uyardıklarını, şirket olarak ihalede imza yetkisi istediklerini ifade ederek, bu verilmezse çok problem olacağını kaydetti ve projenin yapılmaması için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Taşyapı sahibinin kendini devletin üstünde gördüğü beyanatlar verdiğini, makamlara karşı hakarete varacak sözler kullandığını ve devleti dava ettiğini belirten Delimollaoğlu, bunların kabul edilemez olduğunu, şimdiye kadar aldıkları her işi tamamladıklarını ve bu işi de sahip oldukları ortaklık kültürü içerisinde tamamlamak istediklerini kaydetti.

Delimollaoğlu, bu basın toplantısını şirket ortakları ve devlet ile yaşanan olumsuz gelişmeler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek için düzenlediklerini ifade ederek, Ercan Havalimanının kısa sürede genişletilmesinin zaman, para, turizm ve saygınlık açısından şart olduğunu vurguladı.

“YATIRIMLAR ENGELLENİYOR”

Ercan’da şu anda 8 uçak için park pozisyonu bulunduğunu ve daha fazla uçak alamadığını, bunun da yolcu kaybı olduğunu ifade eden Delimollaoğlu, ülkeye alanın yetersizliğinden dolayı turist gelemediğini, bunun da yatırımları engellediğini kaydetti.

Delimollaoğlu, geçen yıl ülkeye 3,2 milyon turist geldiğini, ama alan genişletilmeden daha fazla insanın gelmesinin olası olmadığını ifade ederek, gerekli bilgilendirmeleri gerek hukuk, gerek bilgilendirme yoluyla gerekli yerlere yaptıklarını, bu yanlışlıkların düzeltilmesini beklediklerini dile getirdi.

Aksi halde ülkenin de şirketlerin de kaybedeceğini söyleyen Delimollaoğlu, bu sorunların aşılması konusunda gerekli hassasiyetlerin gösterileceğine inandığını söyledi.

Delimollaoğlu, T&T Airport Şirketinde yüzde 20 hisseleri olduğunu ancak üstlenici firma olduklarını, diğer şirketlerin hisselerini satabileceğini ancak sözleşmeye göre kendilerinin 25 yıl sigorta olduğunu anlatarak, Taşyapı şirketinin tek taraflı sözleşmeler imzalaması ve girişimlerde bulunmasından dolayı iki şirket arasında sorunlar bulunduğunu, bunların düzeltilmesinin devlet maharetiyle olabileceğini kaydetti.

Delimollaoğlu, devletin ihale şartnamesini araması ve yönetime kendilerini net olarak alması durumunda sıkıntıların giderileceğine dikkat çekti, “Biz buraya baş belası olmaya değil, KKTC’ye uluslar arası bir alan kazandırmaya geldik. O tecrübe ile ihaleyi aldık” dedi. (Kıbrıstime)

ERCAN HAVALİMANI'NDA İŞLER KARIŞIK

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Pes artık ~ 9 yıl önce
Adı sanı olmayan müteahhite terminal işletiyorlar. KKTC sen herşeyi hakediyorsun. Size acımıyorum. İhaleye bak çıkan sonuca bak. Ha bir de çalışanlarına bak. Terminali bitirseniz ne olacak. Nasıl yöneteceksiniz ? Hangi bilginizle ? Rezil olmadan çağırın IC Fraport, TAV veya Limak'ı devredin gitsin şurayı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GÜRŞEN ~ 9 yıl önce
Taşyapı Terminal ve Kaner gruba / Sn Ersin TATAR,Sn HASAN TAÇOY,SN AHMET KAŞİF, geriside var beylere sorun lütfen Esas rol kimde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
betonyapi ~ 9 yıl önce
Tasyapi hakkinda Dubaidede cok iyi bahsedilmiyo, turk sirketler paralarini alamamislar tasyapidan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Terminal ~ 9 yıl önce
Önüne gelen müteahhit terminal işletmeciliğine soyunursa olacağı budur. Getirdiği adamlarda içler acısı. Yeğeni dayısı vs herkes KKTC de bir iş bulmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 9 yıl önce
Taşyapı'nın Ercan Havaalanı işletmeciliğine girdiğini görünce çok şaşırmıştım zira Istanbul'da Taşyapı tarafından yapılmış bir sitede oturuyorum. İstanbul'un en iyi bölgesinde proje yap, en iyi malzemeyi kullan ama işi böylesine yüzüne gözüne bulaştır. Bu kadar iş bilmezlik özel gayret gerektirir. Kurumsallıktan tamamen uzak, Karadenizli mahalle müteahiti mantığı ile iş yapan bir şirket. Konunun dışında ancak Taşyapı'yı tanıyan biri olarak haberi görünce yorum yapmadan edemedim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Verin kurtulun ~ 9 yıl önce
Verin bu terminali TAV'a size adam gibi bir havalimanı yapıp işletsin hem para kazanın hem de turizm kazansın. Böyle uyduruk şirketlerin yapabileceği işler değil bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Taşyapı nın karakterine uygun bir davranış... Normal dir. Ortaklık yapmadan biraz araştırsalar sonucun böyle olacağını görürlerdi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Taşyapı malumunuz Rizeli ve malum kişinin havuzuna katkı yapıyor. O nedenle ihalenin namusuyla yürümesi olanaksız. Bu şirketin Türkiye'de yaptığı da arazileri alıp malum kişinin müdahalesiyle imar planlarında değişiklik yaptırıp haksız kazanç sağlamak. Türkiye'de düzen değişip yargı çalışmaya başlamadan KKTC bu pisliği temizleyemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Taşyapı geldiği günden beri amatör olmasından ve iş bilmemesinden dolayı istenmeyen adam ilan edildi. Terminale uyduruk iki tane yürüyen merdivenle free shop yapıp avm ye çevirdiler. Ama sanırım artık birileri uyandı ve bu rezilliği gördü. Dünyanın neresinde görülmüş bakkallarda içkiler daha ucuz. Burasını büyük bir terminal işletmecisine devir edilmeli ve bir an önce inşaat başlamalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Girneli ~ 9 yıl önce
Haberde Kanerler ile Taşyapı arasında çatlak çıktığı belirtilmiş ama asıl sorun Terminal Yapı ile Taşyapı arasında çıkmıştır. Terminal Yapı, havaalanı inşaatını uluslararası standartlarda yapabilecek bir şirkettir. Taşyapı bu inşaatı yapabilecek yetenkte olmayan bir inşaat şirketidir ve açgözlülük yapıp Terminal Yapı'yı devre dışı bırakmak istemiştir. Yıllardır yapılan tek şey, Kanerler'in duty free tekeli & fahiş fiyatları ve otopark soygunudur. İhale ise tamamen zamanın KKTC hükümetinin beceriksizliğinden kaynaklanmaktadır. 100 milyon € luk ğeşinat çeki nigörünce havalimanını satıverdiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru ~ 9 yıl önce
Çok doğru bir yorum. Teşekkürler.
Marketler ~ 9 yıl önce
KKTC de marketlerde bile içki sigara daha ucuz. Bunlar meydanı boş buldular kakalamaya çalışıyorlar.KKTC ye gidecek arkadaşlar. İçki ve sigaralarınızı marketten alın %20 daha ucuz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000