25 Ocak 2011, Salı 08:45:15

DDK İNCELEMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

DDK, helikopterin uçuşu sırasında bölgede çok sayıda hava aracının olduğunu belirledi.
  • Teknoloji çağında yaşıyoruz. Koskoca Ülkemizin kaynakları kullanılarak en azından yüksek hızda uçmayan bu kategorideki havaaraçları için, çok yüksek G’ye dayanıklı olmayı gerektirmeyen çok basit bir CVR (Cockpit Voice Recorder) üretilerek takılamaz mı? Sanırım bu iş o kadar zor olmazsa gerek. SHGM bu konuyu isterse kural getirerek rahatlıkla en azından bundan sonrası için çözebilir. Çünkü CVR'ların kaydettiği kokpit içi ses kayıtları sayesinde, kaza öncesi veya kaza anında yapılan konuşmalardan (örneğin sis de kayboduk, motor arızalandı, yangın alarmı vs gibi ifadelerden) kazanın nedeni çoğunlukla ortaya çıkartılabiliyor. Ama havacılıkta öyle hazırcı olmuşuz ki basit bir şeyi üretmek, yapmak, bile aklımıza gelmiyor. Ümit ÇENDEK
  • DDK'nın raporunun tamamı çok acele kamuoyuna açıklanmalıdır. Raporun tamamını okumadan yapılan tüm yorumlar hava civa. Son zamanlarda moda olduğu üzere böyle esrarengiz havalar yaratıp milletin kafasını karıştırmayın. Arama Kurtarma hizmetlerinde devletin kusuru olduğu muhakkak. Özellikle Asker-Sivil kordinasyon bozukluğunun sonucu böyle olur. Ancak bu kaza meterolojik şartların kötü olması nedeniyle Pilot hatasından olmuştur. Başka türlü milletin kafasını karıştırıp esrarengiz şeyler yaratılmasın.
  • Bir hikaye; kaptan ağır hasta, görüş düşük,hava kötü,kule kalkmaması gereken hava aracını kaldırıyor,tek motorlu helikopterde olmaması gereken 6 kişi,kule uyarması gerekirken kaza oluyor,konuşmasını beceremeyen 112 görevlileri,sinyal alınamıyor,esrarengiz hava araçları geziyor,hava aracındaki cihazlar kayboluyor,bir istihbaratçı tarafından valiye haber gidiyor,sonra inkar ediliyor, arama ehil olmayan harita okumayı bilmeyen askerler tarafından yapılıp enkaz başka bir yerde aranıyor,köylü yerini tahmin etmesine rağmen ilgisiz yerlerde arama yapılıyor,enkazı köylü buluyor devleti küçük düşürdükleri için hepsi davalık oluyor,shgm kaza kırım ekibi 3 kişi ölümlü hallerde 10 kişi olması gerekirgen...İYİKİ VARSIN DDK FAİLİ MEÇHUL OLACAKTI BU KAZA
  • okurken gerçekten insanın tüyleri ürperiyor nasıl olurda bu kadar ülke gündeminde yer tutan bu kazanın raporunu bu kadar basit dikkatsiz bir şekilde hazırlamaları insanın aklında büyük şüpheler uyandırıyor ..nasıl olurda sivil radarlarda görünen bu hava hareketliliği genelkurmay radarında görünmez....umarım saklı kalan herşey ortaya çıkar bizde gerçekleri görürüz..
  • DDK ve Devletimizin diğer yüksek makamları, üyesi olduğumuz ICAO’nun koyduğu uluslararası sivil havacılık kuralları gereği, ülkemizde meydana gelen tüm havaaracı kazaları tahkikatlarının soruşturulmasının, aslında UB SHGM tarafından değil de, ayrı bir teşkilat olarak kurulmuş olması gereken ancak hala kurulmamış olan ve aynı zamanda da kazalarda kusuru varsa SHGM’nin de yanlış ve eksikliklerini ortaya çıkartacak Ulaştırma Bakanlığı dışında Başbakanlığa veya Cumhurbaşkanlığına bağlı, HAVAARACI KAZALARI TAHKİKATI ÜST KURULU tarafından yapılması gerektiğini biliyor mudur? Biliyorsa bu teşkilat niçin hala kurulamamıştır? Ümit ÇENDEK
  • HİÇ BİR ŞEY GİZLİ KALMAZ ELBET BİR GÜN ORTAYA ÇIKAR KAZA ŞÜPHELİYDİ SHGM ÜSTÜNE YATTI .DAĞ GİBİ İNSANA KIYDILAR.YERİ DOLDURULAMAZ BU ŞEREFLİ ONURLU İNSANIMIZIN MEKANI CENNET OLSUN.
BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili kuşkular artarken Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu, gündeme damga vuracak bir rapor hazırladı. DDK, helikopterin uçuşu sırasında bölgede çok sayıda hava aracının olduğunu belirledi. Sivil radarlarda tespit edilen hava araçlarına Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen radar raporlarında yer verilmemesine dikkat çekilirken helikopterin pilotu Kaya İstektepe'nin ağır hasta olduğuna ilişkin raporların gizlendiği belirlendi.

Meçhul uçaklar tespit edildi
Bölgede yoğun bir hava trafiği yaşandığına işaret edilen raporda "Helikopter kazasının olduğu günün sabahından itibaren kazanın olduğu bölge yakınlarında yoğun bir hava aracı hareketliliği olduğu, kaza anında da söz konusu hareketliliğin devam ettiği, ancak muhtemel kaza saatinden sonra iki saat kadar hava hareketliliği yaşanmadığı ve daha sonra yeniden bir hava hareketliliğinin görüldüğü tespit edilmiştir. Radar görüntü irtifasının daha altında uçan ve transponderini kapatan bazı hava araçlarının da bulunabileceği anlaşılmıştır" denildi.

Genelkurmay radarında yok!
Sivil radarlarda tespit edilen hava hareketliliğinin Genelkurmay tarafından gönderilen raporlarda yer almadığına dikkat çekildi. Raporda, "Söz konusu hava araçlarının sivil radarda bazı anlarda gözüküp kaybolması nedeniyle irtifa ve güzergahları net olarak tespit edileme mistir. Sivil radarlarda görülen mezkur uçakların, Genelkurmay Başkanlığınca gönderilen radar iz haritalannda yer al madiği görülmüştür" denildi.

Başsavcı incelemeli
Bölgede yaşanan yoğun hava hareketliliğinin mutlaka araştırılması istendi. Savalara şöyle çağrıda bulunuldu: "Bu itibarla, helikopterin çok yakınından geçen bir başka uçak nedeniyle savrulmuş veya düşmüş olabileceği iddiası araştırılmaya değer bulunmuştur. Radar gö-rüntüleriizlene-meyen, ancak bölgede uçtukları yine sivil radar görüntülerinde zaman zaman görünüp kaybolmalarından anlaşılan diğer uçakların güzergâh ve irtifalannın, uçaklarda bulunan kayıt dhazlanndan elde edilecek veriler çerçevesinde Cumhuriyet Başsavcılığınca incelenmesi ve bu konudaki tüm tereddütlerin giderilmesi önerilmektedir."

Helikopterin pilotu Kaya İstektepe'nin sağlık durumuyla ilgili de önemli bilgiler dile getirildi. Buna göre İstektepe ağır bir rahatsızlık geçiriyordu ancak bu sağlık kuruluşları ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden gizlendi.

İkinci kişi yaşıyordu
Kazadan sonra İsmail'in Güneş'in yanısıra Yüksel Yancı'nın da yaşadığı tespit edildi. DDK raporunda "112 Acil Servisi tarafından gerçekleştirilen yedinci görüşmede Güneş'in yaralılardan birisine 'sıfır beş yüz kaç abi' diye sorduğu ve sonra 0-543'le başlayan numarayı yazdırmaya başladığı tespit edilmiştir. 0-543 ile başlayan bir tek Yancı'ya ait telefon hattı bulunduğundan, Yancı'nın yaşadığı değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Arama yanlış yerde yapıldı
DDK'nın arama faaliyetlerine yönelik tespitleri de oldukça çarpıcı. Raporda şöyle denildi:

"Arama kurtarma çalışmalarında eldeki imkanlar (Binlerce asker, sivil savunma ekibi, korucu ve diğer vatandaşlar) etkinlikle kullanılmamış olup eldeki tek bilimsel veri olan TİB'-den alınan bilgi ve bu bilgiye dayalı olarak oluşturulan haritalar, arama kurtarma çalışmalarında dikkate alınmamıştır. Bu bilgi ve haritalar il valisi ve içişleri bakanı ile paylaşılmamış ve aramalar büyük oranda görgü şahitlerince bildirilen ve doğruluğu yeterince araştırılmayan yanlış alan ve yerlerde yapılmıştır.

Bu esnada, helikopter enkazının Karayakup bölgesinde olduğuna ilişkin görgü şahitlerinin beyanları ile diğer görevlilerin ikazlarının da yeterince dikkate alınmadığı ve TİB verileri ile birlikte değerlendirmesinin yapılmadığı görülmüştür." Raporda jandarma ve emniyetin arama faaliyetleri konusunda ihmallerinin bulunduğu dile getirildi.

Cihazları Skorsky mi kaçırdı?
Raporda kaza mahallinde bazı parça ve atıkların yakıldığına dikkat çekilirken "Kaza mahallinde yakılarak kısmen yok edilen helikoptere ait bazı parça ve atıkların, 28.03.2009 günü bölgede bulunan DAK timi ve daha sonra oraya ulaşan ve gece orada kalan Ankara JOAK Dağcılık timi tarafından yakılmış olabileceği anlaşılmıştır" denildi. JOAK'ın, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı'na bağlı dağcılık timi olduğu belirtiliyor.

Enkazda bulunamayan, ARGUS 5000 CE markalı GPS cihazı ile SKYMAP IIIC bilgilere yer verilirken bu cihazların kayıp olduğuna kaza kırım raporunda değinilmediği vurgulandı: "Cihazların 31.03.2009 günü öğle saatleri arasında yok olduğu/çalındığı anlaşılmıştır. Bölgede saat 17:00'ye kadar çalışmalarını sürdüren Kara Kuvvetleri'ne ait Skorsky helikopterin kaza kırım heyetinde yer alan bazı personelin TC-HEK işaretli helikopter enkazı üzerinde çalışma yaptıkları görülmüştür. Başta Skorsky helikopterin kaza kırım heyeti olmak üzere tüm şüpheliler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma yapılması önerilmektedir."

ELT cihazı hatalı monte edildi
Raporda helikopterde bulunan ELT cihazının hatalı monte edildiği belirtildi. Antenin kırılma sebebinin bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılması talep edildi: "Esas Havacılık personeli teknisyen Mehmet Aytar'ın ELT antenini iki yönden hatalı monte ettiği tespit edilmiştir. Bunlardan ilki vidalama ve torklama işleminin hatalı yapılması, ikincisi ise en yakın antene uzaklığının en az 75 cm olacağı kuralına uyulmamış olmasıdır. KSK raporunda bu hususa hiç değinilmemiş olması bu yönde bir tespitin yapılamadığını göstermektedir. Antenin kırılma nedeninin hatalı montaj olup olmadığı ODTÜ'de yapılacak inceleme sonucu ortaya çıkacaktır."
DDK İNCELEMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 13 yıl önce
Teknoloji çağında yaşıyoruz. Koskoca Ülkemizin kaynakları kullanılarak en azından yüksek hızda uçmayan bu kategorideki havaaraçları için, çok yüksek G’ye dayanıklı olmayı gerektirmeyen çok basit bir CVR (Cockpit Voice Recorder) üretilerek takılamaz mı? Sanırım bu iş o kadar zor olmazsa gerek. SHGM bu konuyu isterse kural getirerek rahatlıkla en azından bundan sonrası için çözebilir. Çünkü CVR'ların kaydettiği kokpit içi ses kayıtları sayesinde, kaza öncesi veya kaza anında yapılan konuşmalardan (örneğin sis de kayboduk, motor arızalandı, yangın alarmı vs gibi ifadelerden) kazanın nedeni çoğunlukla ortaya çıkartılabiliyor. Ama havacılıkta öyle hazırcı olmuşuz ki basit bir şeyi üretmek, yapmak, bile aklımıza gelmiyor. Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
DDK'nın raporunun tamamı çok acele kamuoyuna açıklanmalıdır. Raporun tamamını okumadan yapılan tüm yorumlar hava civa. Son zamanlarda moda olduğu üzere böyle esrarengiz havalar yaratıp milletin kafasını karıştırmayın. Arama Kurtarma hizmetlerinde devletin kusuru olduğu muhakkak. Özellikle Asker-Sivil kordinasyon bozukluğunun sonucu böyle olur. Ancak bu kaza meterolojik şartların kötü olması nedeniyle Pilot hatasından olmuştur. Başka türlü milletin kafasını karıştırıp esrarengiz şeyler yaratılmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bir hikaye; kaptan ağır hasta, görüş düşük,hava kötü,kule kalkmaması gereken hava aracını kaldırıyor,tek motorlu helikopterde olmaması gereken 6 kişi,kule uyarması gerekirken kaza oluyor,konuşmasını beceremeyen 112 görevlileri,sinyal alınamıyor,esrarengiz hava araçları geziyor,hava aracındaki cihazlar kayboluyor,bir istihbaratçı tarafından valiye haber gidiyor,sonra inkar ediliyor, arama ehil olmayan harita okumayı bilmeyen askerler tarafından yapılıp enkaz başka bir yerde aranıyor,köylü yerini tahmin etmesine rağmen ilgisiz yerlerde arama yapılıyor,enkazı köylü buluyor devleti küçük düşürdükleri için hepsi davalık oluyor,shgm kaza kırım ekibi 3 kişi ölümlü hallerde 10 kişi olması gerekirgen...İYİKİ VARSIN DDK FAİLİ MEÇHUL OLACAKTI BU KAZA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
okurken gerçekten insanın tüyleri ürperiyor nasıl olurda bu kadar ülke gündeminde yer tutan bu kazanın raporunu bu kadar basit dikkatsiz bir şekilde hazırlamaları insanın aklında büyük şüpheler uyandırıyor ..nasıl olurda sivil radarlarda görünen bu hava hareketliliği genelkurmay radarında görünmez....umarım saklı kalan herşey ortaya çıkar bizde gerçekleri görürüz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
DDK ve Devletimizin diğer yüksek makamları, üyesi olduğumuz ICAO’nun koyduğu uluslararası sivil havacılık kuralları gereği, ülkemizde meydana gelen tüm havaaracı kazaları tahkikatlarının soruşturulmasının, aslında UB SHGM tarafından değil de, ayrı bir teşkilat olarak kurulmuş olması gereken ancak hala kurulmamış olan ve aynı zamanda da kazalarda kusuru varsa SHGM’nin de yanlış ve eksikliklerini ortaya çıkartacak Ulaştırma Bakanlığı dışında Başbakanlığa veya Cumhurbaşkanlığına bağlı, HAVAARACI KAZALARI TAHKİKATI ÜST KURULU tarafından yapılması gerektiğini biliyor mudur? Biliyorsa bu teşkilat niçin hala kurulamamıştır? Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
HİÇ BİR ŞEY GİZLİ KALMAZ ELBET BİR GÜN ORTAYA ÇIKAR KAZA ŞÜPHELİYDİ SHGM ÜSTÜNE YATTI .DAĞ GİBİ İNSANA KIYDILAR.YERİ DOLDURULAMAZ BU ŞEREFLİ ONURLU İNSANIMIZIN MEKANI CENNET OLSUN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000