21 Ocak 2020, Salı 15:24:55

"400 TL'nin altında uçak bileti temin etmek imkansız"

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, yurt içi ve yurt dışı uçak seferlerinin kısıtlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.
  • Ee zamninda pervaneli diyr birajet e binmeyenler....almanyada hala ic hatlar atr ile saglaniyor..bu yeni havalimani pahaliligi ile zor ama ichatlardsn gercektn atrlerler devamlinsefer yaoailsa bu is cozulur
  • Turkiye'de bir ara Bora Jet denedi olmadi ama Kanada'da kucuk yerlerin hepsine 20 kisilikten 100 kisilige kadar yolcu alan pervaneli ucaklar var. Turkiye'de bu sistem niye calismiyor anlamis degilim. Hatta Air Canada bir Boeing 737 kaldiracagina bazen 2-3 kucuk pervaneli ucak koyuyor kucuk yerlere frekansi artirmak icin transit yolcular icin.
  • Müstehaktır. 1000 tl olacak inşallah.
  • 2-3 şehir için ortak havaalanı yapıl(a)mamasının sonuçları bunlar, maalesef. herkes kendi iline havaalanı istiyor, uçak sayısı ve mevcut talep dahilinde, Türk hava taşımacılık şirketleri bu kadar çok şehre halkın istediği fiyatlarla yolcu taşıyamaz!
  • 400 lira para mi bu devirde
  • Bu kadar kısa mesafe ve düşük yolcu talebi olan meydanlara 320/737 uçurmak masraflı bir operasyon. Bunun adı bülbül eti yemektir. İstanbul-Edremit arası uçuş süresi yarım saat ama oraya bile A321 veriliyor. THY'nin acilen Avro RJ veya Bombardier CRJ tarzı küçük regional jetler alması lazım.
  • neyinize yetmiyor,400tl 100$ bile etmiyor. beyzadeler bedavaya uçma peşinde.
  • Şimdi baktım, Adıyaman-İstanbul otobüs bileti 170TL, uçak bileti 245TL. Gayet makûl bence ki uçak bileti 400TL olsa bile makûl. Ülkede reel enflasyon %40. Kafanızı kuma gömüp makarna edebiyatı yaparsanız daha çok ağlarsınız ne diyeyim.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, yurt içi ve yurt dışı uçak seferlerinin kısıtlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

ATSO Başkanı Mustafa Uslu, THY'nin uçuş emniyeti ve yolcu güvenliğinin temini amacıyla 24 adet Boeing 737 Max tipi uçağın uçuşlarını durdurmasının ardından yurtiçi ve yurtdışı uçak seferlerinde kısıtlamaya gidilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Mustafa Uslu, "Ancak iç hatlarda uçuşların yeniden planlanırken orantısız bir düzenlemeyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin sefer sayıları diğer Anadolu illerine göre çok daha fazla düşürülmüştür. Birçok ilde uçuşlarda yüzde 10-30 arasında kısıtlama yapılırken bölgede bu oran yüzde 50-60 civarında kısıtlanmıştır. Birçok ilimizden Ankara'ya her gün yapılan uçak seferleri haftada birkaç güne düşürülmüştür. 400 TL.'nin altında uçak bileti temin etmek nerdeyse imkansız hale gelmiştir.

Birçok ilimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkansız hale gelmiş, bölgedeki illere karayolu ile gidilerek en yakın havalimanından seyahat edilmeye çalışılmaktadır. Batı illerinde vefat eden yakınlarımızın cenazeleri cenaze yakınları tarafından uçak bileti bulunamadığı için birkaç gün bekletilerek defin edilebilmektedir. Uçak ile gerçekleşen yurt içi turistik ziyaretler durma noktasına gelmiştir" dedi.

Uslu açıklamasının devamında, "Bütün resmi ve bilimsel veriler göstermektedir ki bölgemiz kalkınmışlık anlamında diğer bölgelere göre oldukça geri seviyededir. Buna rağmen bölgemiz iş insanları olarak ulusal ve bölgesel kalkınmamızı daha ileri seviyelere taşıma azmimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Bölgemizin tarihi ve kültürel zenginliği turizm sektörü lehine işletmek, ülkemiz ve bölgemiz ekonomik kalkınmasına katkı sunma çabalarımız devam etmektedir. Gerek bölgede sağlanan huzur ve güven ortamı, gerekse de kurumsal çabalarımızın sonucunda turizm sektörüne çok önemli gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. TÜİK verilerinden de anlaşılacağı üzere geçmiş yıllara göre bölge illerini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında iki kat artış sağlanmıştır. Bu artışın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir ivme kazanarak devam etmesi beklenirken THY Genel Müdürlüğünün bölge illerine sefer sayılarını düşürmesini kabul edilemez bir uygulama olarak görmekteyiz. Mevcut uçuş programlarının yeniden gözden geçirilerek bölge illerinin uçak seferlerinde artışın sağlanmasının ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir. Biz aşağıda imzası olan bölge oda ve borsa başkanları olarak Cumhurbaşkanımızdan bu konularla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlara emir ve talimatlarını arz ve talep ediyoruz" diye konuştu.

"400 TL'nin altında uçak bileti temin etmek imkansız"

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Bora jet ~ 4 yıl önce
Ee zamninda pervaneli diyr birajet e binmeyenler....almanyada hala ic hatlar atr ile saglaniyor..bu yeni havalimani pahaliligi ile zor ama ichatlardsn gercektn atrlerler devamlinsefer yaoailsa bu is cozulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanada ~ 4 yıl önce
Turkiye'de bir ara Bora Jet denedi olmadi ama Kanada'da kucuk yerlerin hepsine 20 kisilikten 100 kisilige kadar yolcu alan pervaneli ucaklar var. Turkiye'de bu sistem niye calismiyor anlamis degilim. Hatta Air Canada bir Boeing 737 kaldiracagina bazen 2-3 kucuk pervaneli ucak koyuyor kucuk yerlere frekansi artirmak icin transit yolcular icin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wolf ~ 4 yıl önce
Müstehaktır. 1000 tl olacak inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kime oy vermis acaba ~ 4 yıl önce
Attigin oya bak aglama
AIRMAN ~ 4 yıl önce
2-3 şehir için ortak havaalanı yapıl(a)mamasının sonuçları bunlar, maalesef. herkes kendi iline havaalanı istiyor, uçak sayısı ve mevcut talep dahilinde, Türk hava taşımacılık şirketleri bu kadar çok şehre halkın istediği fiyatlarla yolcu taşıyamaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
Airman saçmalamışsın.... Zafer meydanı örneği yetmedi galiba...
AlRMAN ~ 4 yıl önce
önce okuduğunu çok iyi anlaman lazım ... zafer bölgesel havalimanı bu konuda iyi bir eser, yeterli yolcu talebi var mı orası başka bir tartışma konusu ancak bir önceki yorumumda bahsettiğim gibi yurtiçi ve özellikle de yurtdışına çok sayıda bağlantı verme seçeneği sunabilecek 2 veya 3 ili kapsayan havalimanları inşa edilmelidir NOKTA
Elma ~ 4 yıl önce
400 lira para mi bu devirde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hllsprdvm ~ 4 yıl önce
Bu kadar kısa mesafe ve düşük yolcu talebi olan meydanlara 320/737 uçurmak masraflı bir operasyon. Bunun adı bülbül eti yemektir. İstanbul-Edremit arası uçuş süresi yarım saat ama oraya bile A321 veriliyor. THY'nin acilen Avro RJ veya Bombardier CRJ tarzı küçük regional jetler alması lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bombardier ~ 4 yıl önce
Yorumunuza hem katılıyorum hem katılmıyorum. Şöyle ki; katılıyorum kısa mesafe, az yolcusu olan, kısa pist olan meydanlara ATR, Bombardier vs uçaklarla ulaşım sağlanmalı. Katılmıyorum kısmı ise şu, bu işi THY yapmamalı, eski Bora Jet gibi küçük uçak bulunduran şirketlerin kurulması teşvik edilmeli ve bu işi bu şirketler yapmalı. THY'nin tüm piyasayı domine etmesi yüzünden Türk Sivil Havacılığı hak ettiği yere gelemiyor. Böyle meydanlara uçuşlar küçük uçakları olan yeni şirketlerle Atatürk Havalimanından yapılabilir. Herkes kazanır, THY gücünü geniş gövdeye verir, yeni şirketlerle yeni iş imkânları doğar, Atatürk Havalimanı heba olmamış olur vs vs
Havacı ~ 4 yıl önce
Edremitin çevresi yazlık yerlerle dolu. Ayvalık, Akçay, Küçükkuyu gibi. Uçaklar dolu. Senin aklına kalsa iş jeti koyarlar. Herkes planlamacı olmuş haberimiz yok.
otobüs ~ 4 yıl önce
neyinize yetmiyor,400tl 100$ bile etmiyor. beyzadeler bedavaya uçma peşinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Navigator ~ 4 yıl önce
Az Bile derken neyi kastediyorsun kapıda bekleyip yer olursa passs uçarım diye kedi gibi bekleyen mi bunu söylüyor. Ben paramla aldığım bileti sorgularım Anadolu daki şehre 400-450 TL bandında bilet satan firma daha uzak mesafe dış hat da 250 -300 TL ye bilet satıyor. Buna da bir diyeceğin vardır illaki çok bilmiş
Bilet fiyatı ~ 4 yıl önce
Şimdi baktım, Adıyaman-İstanbul otobüs bileti 170TL, uçak bileti 245TL. Gayet makûl bence ki uçak bileti 400TL olsa bile makûl. Ülkede reel enflasyon %40. Kafanızı kuma gömüp makarna edebiyatı yaparsanız daha çok ağlarsınız ne diyeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000