12 Şubat 2024, Pazartesi 19:02:52

5 YIL ÖNCE DUYURMUŞTUK... "DHMİ KARPUZ GİBİ İKİYE AYRILACAK" MI?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ)'nin şirketleştirileceği iddiaları sonrası AirportHaber'in yıllar önce duyurduğu haber yeniden gündeme geldi. "DHMİ Karpuz Gibi İkiye Ayrılacak" haberi bir kez daha konuşulmaya başladı.
  • Yani seyrüseferde bir dil puanı almadan, bir nöbet tutmadan yıllarca maaş alanlardan kurtulacak mıyız. Öte yandan liyakat ve meşruiyet zaaflı müdürlerin, müdürümcülerin günü bitecek mi?
  • O değilde HEAŞ ne olacak. Patır kütür eleman alındı. Özel güvenlik görevlileri kadroya geçme hayali kurarken. Kurum içi geçişi kapadilar. Dhmi ye satilacak dendi ortada birşey yok. Güvenliklerin maaşı iyice eridi. Arada büyük fark var. Terminal güvenliği heaş taşören güvenliğini geçti yeni isimleri. Şark güvenlik. Vay onların haline. Heaş kadrolularina para dağitirken taşörenlerine 1000 tl parayi cok gördü. Yazik.
  • Sosyal medyada etkileşim hastası trollerinin yalanlarına inanıp sürekli makas muhabbeti yapan, beddua eden tipler artık kına yakabilirsiniz
  • Umarım kurum komple satılır dilleyip vesile olanlarda kına yakarlar münasip yerlerine
  • O değilde koruyucu giyim yardımı ne oldu? Karpuz mevsimi gelmeden giyim yardimini alaydım eyiydi la
  • Evet sonunda geldik paylaşılamayan tazminat hikayesinde sona. Bundan sonraki süreç; tazminatın ülkeye girmesini sağlayanlar bir tarafa, denk kadroları ülkenin en büyük meydanları IGA ve SAW’da nasılsa diğer taraf oraya. Bunu sürekli söyledik ama anlatamadık. Şimdi kit reformuyla bu gerçekleşecek. Benim hakkım daha çok tazminattı, herkese eşit tazminat, makas açılıyor yüzdelik artış istemiyoruz diyip sürecin bu noktalara gelmesine ön ayak oldular. Göstere göstere buralara geldi iş.
  • Şu 1. Grupcular kendilerine ne kadar güveniyor ? Bura Türkiye unutmasınlar…. Özelleşme veya aş olunca kimin güvencesi kalacak? bu karpuzcular bizim kurumda değil ama bizden daha çok bilgili :)
  • DHMİ A.Ş. olmaz. DHMİ bölünüp Seyrüsefer Genel Müdürlüğü olmaz. Yazmaya devam edin olmadığı zaman seneye bir daha yazarsınız. Baktınız yine olmuyor bir daha yazarsınız derken yıl olmuş 2100 DHMİ kurumunu çok iyi biliyorsunuz bunun olmayacağını da çok iyi biliyorsunuz peki o zaman bu haberler neden defaatla burda söylenip yazılıyor anlamış değilim. Olmaz efendim olmaz 40 sefer de yazsanız o iş olmaz.
  • Bölünsün de şu personel barışı dedikleri sağlansın artık.
  • Hayaller hayatlar böyle birsey söz konusu değil nerden uyduruyorsunuz böyle şeyleri insanlari kışkirtmak hoşunuza gidiyor herhalde
Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ)'nin şirketleştirileceği iddiaları sonrası AirportHaber'in yıllar önce duyurduğu haber yeniden gündeme geldi. "DHMİ Karpuz Gibi İkiye Ayrılacak" haberi bir kez daha konuşulmaya başladı.
 
AirportHaber olarak 2019 yılında gündeme taşıdığımız "DHMİ Karpuz Gibi İkiye Ayrılacak" haberi o dönemde çok ses getirmişti. Ancak dönemin şartları gereği beklenen gelişme hayata geçirilememişti. O günden sonra sık sık konuşulan ancak gerçekleşmeyen olay bugün farklı bir şekilde yeniden kulislerde konuşulmaya başladı.
 
O dönem gündeme getirilen haber şu şekilde kamuoyu ile paylaşılmıştı:
 
"Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün yapısında radikal değişiklikler alınması kararı alındı. Yeni yapı nasıl olacak?
 
Türk sivil havacılığının son yıllardaki gelişimi ile birlikte sektöre ayak uydurmak için daha hızlı hareket etmek zorunda olan DHMİ’nin yapısında radikal değişiklikler yapılacağı öğrenildi. Türkiye’de bulunan havalimanlarının işletilmesi, Türkiye Hava sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevini yürüten Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürlüğü, iki birimi birbirinden ayırarak hareket kabiliyetini artıracak.
 
AirportHaber’in edindiği bilgiye göre,1984 yılından bu yana Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak faaliyet gösteren DHMİ, Hava Seyrüsefer Daire Başkanlığı ve İşletme Daire Başkanlığı birimlerini birbirinden ayırarak ikiye bölünecek. Hava seyrüsefer birimi, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’deki tüm hava sahası operasyonunu idare edecek. İşletme ise sadece kiralara bakacak.
 
KİRALAR VARLIK FONUNA!
 
Ziraat Bankası, Halkbank, THY, TPAO, Botaş ve Çaykur gibi birçok kurumdaki kamu hisselerinin 2017 yılında Varlık Fonu’na devredilmesinden sonra DHMİ’nin de fona devredilmesi çok konuşulmuştu. Ancak geçen süreçte buna ilişkin somut bir adım atılmasa da, DHMİ’nin seyrüsefer ve işletme olarak ikiye ayrılmasından sonra işletme tarafının topladığı kira gelirlerinin Varlık Fonu’na aktarılacağı öğrenildi.
 
Türkiye’deki Atatürk Havalimanı, Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman ve Ankara Esenboğa gibi yap işlet devret modeli ile inşa edilen havalimanlarından her yıl hatırı sayılır miktarda kira geliri bulunan DHMİ’nin, milyonlarca TL’yi fona devretmesi bekleniyor.
 
YATIRIMLAR ALT YAPI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
 
Öte yandan, DHMİ’nin yatırımları da bir başka kuruluşa bağlanacak. İddiaya göre DHMİ’nin yatırımları da Alt Yapı Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak yürütülecek."

5 YIL ÖNCE DUYURMUŞTUK... "DHMİ KARPUZ GİBİ İKİYE AYRILACAK" MI?

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Karpuz, karpuzdur! ~ 5 ay önce
Yani seyrüseferde bir dil puanı almadan, bir nöbet tutmadan yıllarca maaş alanlardan kurtulacak mıyız. Öte yandan liyakat ve meşruiyet zaaflı müdürlerin, müdürümcülerin günü bitecek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeki müren de bizi görecek mi? ~ 5 ay önce
Peki ya aklın ışığı azizim, yanacak mı?
Zeki Müren de bizi görecek mi? ~ 5 ay önce
Peki ya aklın ışığı azizim, yanacak mı?
Misafir ~ 5 ay önce
O değilde HEAŞ ne olacak. Patır kütür eleman alındı. Özel güvenlik görevlileri kadroya geçme hayali kurarken. Kurum içi geçişi kapadilar. Dhmi ye satilacak dendi ortada birşey yok. Güvenliklerin maaşı iyice eridi. Arada büyük fark var. Terminal güvenliği heaş taşören güvenliğini geçti yeni isimleri. Şark güvenlik. Vay onların haline. Heaş kadrolularina para dağitirken taşörenlerine 1000 tl parayi cok gördü. Yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Makasçılara ~ 5 ay önce
Sosyal medyada etkileşim hastası trollerinin yalanlarına inanıp sürekli makas muhabbeti yapan, beddua eden tipler artık kına yakabilirsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi ~ 5 ay önce
Umarım kurum komple satılır dilleyip vesile olanlarda kına yakarlar münasip yerlerine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğru tespit ~ 5 ay önce
ne kına yakacağız çiftlik dönemi bitmesi gerekir bak ülke ne hale geldi bol keseden önüne gelene kıyak maaş ne güzel iş
Yayinlayin lütfen ~ 5 ay önce
O değilde koruyucu giyim yardımı ne oldu? Karpuz mevsimi gelmeden giyim yardimini alaydım eyiydi la

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değirmen ~ 5 ay önce
Değirmeni sel almış Sen şakşağını arıyorsun. Yeni kurumunda alırsın artık giyimi sütü kınayı
Ansp ~ 5 ay önce
Evet sonunda geldik paylaşılamayan tazminat hikayesinde sona. Bundan sonraki süreç; tazminatın ülkeye girmesini sağlayanlar bir tarafa, denk kadroları ülkenin en büyük meydanları IGA ve SAW’da nasılsa diğer taraf oraya. Bunu sürekli söyledik ama anlatamadık. Şimdi kit reformuyla bu gerçekleşecek. Benim hakkım daha çok tazminattı, herkese eşit tazminat, makas açılıyor yüzdelik artış istemiyoruz diyip sürecin bu noktalara gelmesine ön ayak oldular. Göstere göstere buralara geldi iş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Enaire ~ 5 ay önce
İspanya enaire örneği gibi olacak. Kuleler saerco ve ferronats gibi alt segment şirketlere devredilecek haliyle maaşlarda kategorisine göre saha kontrolden düşük olacak. Saha kontrol işini enaire gibi büyük bir şirket kendisi yapacak ve maaşlarda üst segment olacak. Herkes için hayırlı olsun.
Kılıcın sapı ~ 5 ay önce
Kılıcın sapı kalınmış diyorlar :)
EveGitmeyecem ~ 5 ay önce
Şu 1. Grupcular kendilerine ne kadar güveniyor ? Bura Türkiye unutmasınlar…. Özelleşme veya aş olunca kimin güvencesi kalacak? bu karpuzcular bizim kurumda değil ama bizden daha çok bilgili :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olmaz ~ 5 ay önce
DHMİ A.Ş. olmaz. DHMİ bölünüp Seyrüsefer Genel Müdürlüğü olmaz. Yazmaya devam edin olmadığı zaman seneye bir daha yazarsınız. Baktınız yine olmuyor bir daha yazarsınız derken yıl olmuş 2100 DHMİ kurumunu çok iyi biliyorsunuz bunun olmayacağını da çok iyi biliyorsunuz peki o zaman bu haberler neden defaatla burda söylenip yazılıyor anlamış değilim. Olmaz efendim olmaz 40 sefer de yazsanız o iş olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haklısın ~ 5 ay önce
Elektrik te olmadığı gibi diyorsun yani değil mi
Ist ~ 5 ay önce
Bu sefer işler farklı. IGA gerçeği var özel sektör marifetiyle işletilen.
Ist'ye ~ 5 ay önce
Sevgili Einstein önceden de sabiha gökçen vardı farkı ne :) valla şu kuruma iq testi lazım ya
Bölünsün ~ 5 ay önce
Bölünsün de şu personel barışı dedikleri sağlansın artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçma sapan Haberler ~ 5 ay önce
Hayaller hayatlar böyle birsey söz konusu değil nerden uyduruyorsunuz böyle şeyleri insanlari kışkirtmak hoşunuza gidiyor herhalde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıcak ~ 5 ay önce
Yoo gerçek
Az gündemi takip et ~ 5 ay önce
Kit reform paketinden dolayı çıkıyor olmasın bu haberler
Zeynep ~ 5 ay önce
Beyefendi neden öyle yazdınız anlam veremedim. Bende ilerleyen süreçte hava trafikçi olarak DHMI gireceğim babam ise orda çalışan bir memur. Gruplarda bu konu gündeme geldi. Neyin kışkırtmasından bahsediyorsun. DHMI herkes bunu konuşuyor??
Serhat ~ 5 ay önce
DHMİ'nin yapısı değişmez. Asparagas haber bunlar. İstedikleri kadar dile getirsinler, zor o işler.
Hayırdır ~ 5 ay önce
Saçma sapan habermiş. Nasreddin Hoca misali, kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun? Buyur bakalım, zamanında yapılan habere ne yorumlar girilmiş: https://twitter.com/guskuay/status/1095933069217943552 Geçmiş olsun.
Kpt. ~ 5 ay önce
Nedense olmaz öyle şey , yalan , saçmalık , uydurmayın ,vs. vs. ... denilen herşey oldu bu ülkede... Ülkenin yönetim şekli bile değişti...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000