30 Mayıs 2023, Salı 12:15:40

ABD'de F-22 krizi!

ABD’de, hava kuvvetleri ile senato arasındaki F-22 Raptor krizi devam ediyor. ABD Hava Kuvvetleri, 33 adet F-22 Raptor savaş uçağını emekli etmeyi planlıyor.

ABD’de, hava kuvvetleri ile senato arasındaki F-22 Raptor krizi devam ediyor. ABD Hava Kuvvetleri, 33 adet F-22 Raptor savaş uçağını emekli etmeyi planlıyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin 33 adet F-22‘yi emekliye ayırma planını engellemeye yönelik bir kongre baskısı, servisin en öncelikli programlarından biri olan “Collaborative Savaş Uçağı” için dalgalanma etkileri yaratabilir.

Hava Kuvvetleri’nin F-22’leri elden çıkarma önerisi, B-21 bombardıman uçağı, hipersonik silah programları ve Yeni Nesil Hava Hakimiyet sistemleri gibi daha öncelikli programlara kaynak yaratmak amacıyla 2023 mali yılında 150 uçağın elden çıkarılmasına yönelik daha geniş bir planın parçasıdır.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin savunma politikası tasarısı, stratejiye ve özellikle de planlanan F-22 emekliliklerine sert bir şekilde karşı çıktı. ABD’li Temsilciler, uçakların kullanımdan kaldırılması planını reddetmekle kalmayıp; eğitim görevlerinde kullanılan eski model uçakların, en yeni F-22 konfigürasyonuna yükseltilmesi çağrısında bulundular.

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi geçen ay Kongre’ye yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi’nin uçak ve gemi emekliliklerini engelleme çabalarına “şiddetle karşı çıktığını” söyledi. Hava Kuvvetleri’nin en üst düzey satın alma yetkilisi Andrew Hunter bu hafta gazetecilere verdiği demeçte, servisin F-22’leri elden çıkarma planının engellenmesinin, muharebe görevleri sırasında NGAD ve diğer savaş uçaklarını desteklemek için bir insansız uçak filosunu sahaya sürmeyi amaçlayan Collaborative Savaş Uçağı’ndaki ilerlemeyi yavaşlatacağını söyledi. Program, Hava Kuvvetleri Bakanı Frank Kendall’ın en önemli önceliklerinden biri.

Hunter, Kongre’den gelecek ek fonun, ABD Hava Kuvvetleri’nin F-22’leri elinde tutmasına ve Collaborative Savaş Uçağı ile yoluna devam etmesine izin verip vermeyeceği sorusuna, daha fazla parayla ele alınamayacak altyapı ve insan gücü kısıtlamaları olduğunu söyledi.

Savaş uçakları ve gelişmiş uçaklardan sorumlu program icra subayı Tuğgeneral Dale White, 11 Ağustos’ta ayrı bir brifing sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, servisin F-22 üreticisi Lockheed Martin ile 33 eski uçağın modernizasyonu için bir maliyet tahmini geliştirmek üzere çalıştığını söyledi.

2019 yılında yapılan bir analizde bunun jet başına yaklaşık 50 milyon dolara mal olacağı öngörülmüştü, ancak White tedarik zinciri kısıtlamaları da dahil olmak üzere bir dizi değişkenin bu tahmini değiştirebileceğini söyledi. (defencenews)

ABD'de F-22 krizi!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000