25 Haziran 2024, Salı 10:07:44

AJet'in rötarları yolcuları bezdirdi!

Eski adıyla AnadoluJet olan AJet, Temmuz 2023 itibarıyla Türk Hava Yolları’ndan (THY) ayrılarak yeni bir şirket haline getirilmesinden bu yana uçuşlarında rötarlar yaşandığı belirtildi. Bayram tatili süresince de yaşanan rötarlar yurttaşlardan büyük tepki topladı.
  • Kerem abi Ajet büyük bir firma low cost mantığı ilk zamanlar gitmez , low cost mantıkla aldığın yöneticilerin başına iş aşar . Kurumsal bakmak lazım olaya kapiş
  • en çok seyahat edem meslek grubu MV vay be:)))) En çok yiyen devlet kasasından heybeyi dolduran keyif yapan demek istedi:)))
  • Mücadeniz haklı eyvallah da Antalya Havalimanı seferlerindeki gecikmelerde payınız büyük zamanında gelen uçakların sürekli hold pozisyonunda tutulup 20-30dk geç inişleri veya yakıt kritiği sebebiyle başka şehirlere divertlerini biz yapmadık diyerek yolculara yedirebilirsiniz fakat siz haklı davanızda hak ararken sizin yüzünüzden yolcularla yüzyüze gelen kavga gürültü hakaretler yiyen havalimanı diğer birim çalışanlarına yediremezsiniz. Hak arıyacağız diye havayollarını milyonlarca dolar zarara uğratan insanların ekstra mağduriyetlerine sebep veren , on time gelip gidicek uçakların 30 dakika dahi gecikmesiyle bağlantılarını sizin yüzünüzden kaçıran yolcuların mağduriyeti gerçeği de tartışılmaz.İnşallah hak edilen haklarınızı en kısa sürede almanız dileğiyle. Siz hak ararken başkalarının da hakkına giriyorsunuz
  • Tedariksiz hacete giden neysee
  • Nijerya da Air Peace den kiralanan eski ucaklari kullaniyorlar dikkatli olunmasi gerek
  • Kiralık uçaklarda sorun yok hepsi sorunsuz uçuyor sorun filodaki uçakların 12 14 adedi Antalya Bodrum ve Dalaman base olmuş durumda Ekim ayına kadar filoda uçak yetersizliği ve motor sorunları olan Aırbus A321.neo ve A320.neo lar bütün planlamayı bozdu 2024 ek8mden sonra biraz daha azalma olacak rötarlarda.
  • Hava Trafik Kontrolörleri inisiyatif almadan çalışıyor. Yazılı kurallara harfiyen bağlı kalarak ne kadar çalışılması gerekiyorsa (tabii ki en üst güvenlik düzeyinde) o kadar çalışıyor. Bazı şirketlerin beceriksizliği ATCOların sorunu değildir. Kaldı ki avrupadaki atc kaynaklıymış kendi itiraflarına göre (yersen)
  • Katar'a satıldığı ciddi olarak konuşulan ajet'de daha çokkk gecikmeler,iptaller olacak vatandaş bilet almaya devam etsin.

Eski adıyla AnadoluJet olan AJet, Temmuz 2023 itibarıyla Türk Hava Yolları’ndan (THY) ayrılarak yeni bir şirket haline getirilmesinden bu yana uçuşlarında rötarlar yaşandığı belirtildi. Bayram tatili süresince de yaşanan rötarlar yurttaşlardan büyük tepki topladı.

Türk Hava Yolları (THY),  Temmuz 2023’te Kamuyu Aydınlatma Platformu’na alt markası Anadolujet’in yola ayrı bir şirket olarak yola devam edeceği AJet Hava Taşımacılığı A.Ş.’yi (AJet) kurdu. Cumhuriyet Gazetesi'nden Merve Kılıç'ın haberine göre; Ajet’in sorunları kurulduğu günden beri bitmiyor.

Yurttaşların; sık sık arızalanan uçaklar, uzun saatler süren gecikmeler, 2 kişiye birden satılan koltuklar, kapıların erkenden kapatılarak yolcuların alınmaması gibi nedenlerle AJet’e tepkileri her geçen gün büyüyor. Uzun bayram tatilinde ise sorunlar daha da tırmandı. Ajet bayram tatiline gidiş ve dönüş tarihlerinde rötarsız (gecikme) sefer yapamadı. Yolcular saatlerce hava alanlarında mahsur kalarak gidecekleri yere ulaşamadı. Firmadan yurttaşlara yapılan açıklamada gecikmelere “operasyonel nedenler” gerekçe gösterildi. En çok sorun yaşanan gün ise 22 Haziran Cumartesi oldu. Kars’ta yurttaşlar neredeyse 14 saat uçak beklerken, Ankara-İzmir arası seferlerde de 4 saatlik gecikmeler yaşandı. Söz konusu durum, Kars’tan Ankara’ya tren yolculuğunun 25 saat sürmesi nedeniyle “Tren gibi uçak yolculuğu” yorumlarına neden oldu. Bazı illerde firmanın yaptığı anonslarda da gecikmelere Hava Trafik Kontrolleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası’nın (HTK-SEN) “sendikal faaliyeti” gerekçe gösterildi. Hava araçlarının emniyetli bir şekilde sevk ve kontrolünden sorumlu hava trafik kontrollerinin “özlük hakları” için insiyatif almadan çalışma faaliyetleri icra edileceğini duyuran sendika da “İnsiyatif almadan çalışma, faaliyeti katiyen bir iş bırakma ya da iş yavaşlatma değildir. Hava trafik kontrollerimizin kendi insiyatiflerinde mesleki açıdan zorunlu olmadıkları halde iş yüklerini ve risklerini artırarak uçuşlara direkt rota verme insiyatifini askıya almaktan ibarettir” denildi.

'KİRALIK FİLODA ARIZALAR OLUYOR'

Cumhuriyet’in ulaştığı HTK-SEN’den bir yetkili de “AJet ile ilgili operasyonel de çok ciddi sıkıntılar var. İzmir’den Ankara’ya 17.45’te sefer yapacak uçak, erken saatte Kayseri’den gelmiş. Zamanında ama İstanbul Sabiha Gökçen’den Ankara’ya geç gelmiş. Sonrasında Iğdır git-gel ve İzmir git-gel yapmış. Sonra da Antalya’ya devam edecek, hepsi zincirleme gecikmeli. Bu bizim inisiyatif almama çalışmamızın bir ürünü olamaz. Sabiha Gökçen’da 3 saat yatmış uçak. Muhtemelen teknik bir sebep olabilir. Bazı şirketler operasyonel sıkıntılarını da bize yüklemeye hevesli olabiliyor, bazı anonslarda duyuyoruz” yorumunu yaptı.

Bir başka hava trafik kontrolü de “Gerçek AJet uçağı olmayan kiralık filolar da var. Arızalardan arızalara... Neler oluyor, neler. Bir firmadan hem ekip, hem uçakları kiraladılar AJet olduktan sonra. Bizim şirketlerimizin hepsinin uçakları gerçekten çok iyiydi, bu kiralık filoda her gün ciddi arızalar oluyor. Gecikmelerin bir sebebi de bu arızalanan uçakların bir yerlerde gün içinde 8-10 saat tamirinin yapılması, üç uçak böyle olsa tüm operasyon çöküyor özetle” dedi.

'KENDİNİ İLETİŞİME KAPATTI'

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp de Kars’ta yaşanan gecikmeyi şöyle anlattı:  “13.55’te kalkması gereken Kars-Ankara uçağı, akşam saat 10.30’da kalktı. Saat 19.00 itibariyle Türkiye’nin dört bir yanından yolcular tarafından arandık. Bilgi vermeden saatlerce bekletmeler, rötarlar konusunda sıkıntı başladı. Akşam saatlerinde yolcular beklemeye devam edince tansiyonda yükseldi. AJet tamamen iletişime kapatmıştı kendisini. Oradaki hem tansiyonu düşürmek hem de bilgi alabilmek için Kars Havaalanı’na gittim. Bekleme sürelerini öğrendikten sonra temasa geçtim. 10.30’da uçağın kalkacağı söylendi. O saate kadar çocuklular, engelliler, yaşlılar mağdur oldu. Hiç yardım yapılmamıştı. Konaklama verilmiyordu.”

'ÖZELLEŞTİRME HAZIRLIĞI'

Anadolujet’in Ajet olduğu günden beri hem yüksek fiyatları hem organizasyon bozuklukları, içerisindeki servis gibi sorunları olduğunu kaydeden Alp, “Bir bardak su bile vermiyorlar 45 lira su. Küçük bir sandviç 250 lira” dedi. Milletvekillerinin de AJet nedeniyle çok mağdur olduğunu belirten Alp, “En çok seyahat eden meslek grubu olduğumuz için alana yetişme problemlerimiz oluyor. Birçok yere sadece AJet gidiyor. Kars da bunlardan biri. Bizler artık İstanbul aktarmalı THY’yi tercih ediyoruz. Biz bu sorunları, bir özelleştirme hazırlığı olarak görüyoruz. İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız” ifadelerini kullandı.

'SENDİKAL MÜCADELEYİ BASTIRMA'

Alp, “Hava kontrolleri, sendikal bir mücadele yürütüyor. Değerli arkadaşlarımız sadece Ajeti kontrol etmiyorlar. THY, diğer hava yolları şirketlerinin uçaklarını da kontrol ediyorlar. Bu aksama, diğerlerinde yaşanmayıp bu firmada yaşanıyor. Hava kontrollerinden değil yönetimsel kaynaklı problem olduğunu düşünmüyorum.  AJetin kendi operasyon eksikliğini sendikal mücadeleye mal ederek sendikal mücadeleyi de bastırma gibi bir yaklaşımı var. Hem suçlu hem güçlü” diye konuştu. 

AJet'in rötarları yolcuları bezdirdi!

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Low cost ~ 20 gün önce
Kerem abi Ajet büyük bir firma low cost mantığı ilk zamanlar gitmez , low cost mantıkla aldığın yöneticilerin başına iş aşar . Kurumsal bakmak lazım olaya kapiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan ~ 20 gün önce
en çok seyahat edem meslek grubu MV vay be:)))) En çok yiyen devlet kasasından heybeyi dolduran keyif yapan demek istedi:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava trafik kontrolörleri ~ 20 gün önce
Mücadeniz haklı eyvallah da Antalya Havalimanı seferlerindeki gecikmelerde payınız büyük zamanında gelen uçakların sürekli hold pozisyonunda tutulup 20-30dk geç inişleri veya yakıt kritiği sebebiyle başka şehirlere divertlerini biz yapmadık diyerek yolculara yedirebilirsiniz fakat siz haklı davanızda hak ararken sizin yüzünüzden yolcularla yüzyüze gelen kavga gürültü hakaretler yiyen havalimanı diğer birim çalışanlarına yediremezsiniz. Hak arıyacağız diye havayollarını milyonlarca dolar zarara uğratan insanların ekstra mağduriyetlerine sebep veren , on time gelip gidicek uçakların 30 dakika dahi gecikmesiyle bağlantılarını sizin yüzünüzden kaçıran yolcuların mağduriyeti gerçeği de tartışılmaz.İnşallah hak edilen haklarınızı en kısa sürede almanız dileğiyle. Siz hak ararken başkalarının da hakkına giriyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanılıyorsun ~ 16 gün önce
Böyle bir durum yaşansa kimse gözümüzün yaşına bakmazdı ve o pilot anında rapor ederdi bizi, haksız yere bekletilen falan yok. Hızlandırma yok sadece, dolayısıyla ondan önce gelip henüz belirlenen rotayı uçmamış birikmiş uçaklar varmış ki o da bekletilmiş.
Bir atc ~ 15 gün önce
Güzel yazdıgınız icin teşekkürler açıklama yapmak istiyorum. Ne yolcuların yaşadığı sıkıntılardan ne de siz görevlilerin yaşadıklarından zerre mutlu değiliz. Ama yıllarca aldığımız sorumluluk ve emeklerimizin karşılığı da yok sayılmak değersizleştirilmek oldu maalesef. Şirketler bizi hem yok sayıp hem yüksek performans beklemeyeseydi böyle olmazdı. Meydan kapasitesi belli sonuçta.
Falan filan. ~ 20 gün önce
Tedariksiz hacete giden neysee

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nijeryanin ~ 20 gün önce
Nijerya da Air Peace den kiralanan eski ucaklari kullaniyorlar dikkatli olunmasi gerek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anti kemalist cengo ~ 20 gün önce
Uçmaya devam no time
Kiralık ucaklar ~ 20 gün önce
Kiralık uçaklarda sorun yok hepsi sorunsuz uçuyor sorun filodaki uçakların 12 14 adedi Antalya Bodrum ve Dalaman base olmuş durumda Ekim ayına kadar filoda uçak yetersizliği ve motor sorunları olan Aırbus A321.neo ve A320.neo lar bütün planlamayı bozdu 2024 ek8mden sonra biraz daha azalma olacak rötarlarda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saka ~ 18 gün önce
Otuz uçak gelecek yere elli uçak planlarlarsa olacağı bu tam bir harem otobüs terminali mantığı bize de bu yakışır başka ülkelerde olmaz onca ülke gezdim Maden şirketim var, Ne Avrupada, Ne ortadoğuda Ne de uzakdoğuda Sabiha kadar keşmekeş kaos bir yer görmedim sebebi tabiki Pegasus ve Ajetin yarışı doldur boşalt yeterki bilet satılsın insanları perişan etmek umurlarında değil, yeter daha bir kaç sene önce uçak pistten çıktı bu para hırsı size iyi bir ders verir bir gün birde yaşlı çoluk çocuk mağdur ettiğiniz insanların ahı.
Atc ~ 21 gün önce
Hava Trafik Kontrolörleri inisiyatif almadan çalışıyor. Yazılı kurallara harfiyen bağlı kalarak ne kadar çalışılması gerekiyorsa (tabii ki en üst güvenlik düzeyinde) o kadar çalışıyor. Bazı şirketlerin beceriksizliği ATCOların sorunu değildir. Kaldı ki avrupadaki atc kaynaklıymış kendi itiraflarına göre (yersen)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi ~ 20 gün önce
Yav he he
Ajet ~ 21 gün önce
Katar'a satıldığı ciddi olarak konuşulan ajet'de daha çokkk gecikmeler,iptaller olacak vatandaş bilet almaya devam etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankara ~ 20 gün önce
Ne yapalım Ankara'ya bir tek AJet uçuyor pgs ye sun expresse izin versinler biz AJet tercih etmeyelim ama mecbur birakiliyoruz
Ankara yazana ~ 20 gün önce
Ankara'ya illa uçakla mı gitmek zorundasınız? Binmeyin tepki verin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000