20 Kasım 2023, Pazartesi 10:44:33

Almanya'da Eurofighter Protestosu!

Türkiye, “İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya ortak yapımı” Eurofighter uçağı almak istiyor. Tek engel ise Berlin’in blokajı. Daha önce Suudi Arabistan’ın da talebini reddeden Almanya, bu nedenle kendi havacılık sanayiini zora sokuyor. Eurofighter için üretim yapan fabrikadaki işçiler de siparişlerin geri çevrilmesi halinde üretimin durabileceği gerekçesiyle gösteriler yapıyor.
  • bu ülkenin bürokratları gerçekten eşsiz. zamanında nükleer santralleri kapattıkları için şimdi kömür yakıp elektrik üretmekle uğraşıyorlar. geleceği olmayan bir ülke almanya. kafası çalışan gençler çoktan amerika’ya kaçtı bile.
  • Gurbetciler neden protesto etmiyor? Milyonlarca gurbetci var neden hiç sesleri çıkmıyor.
  • Bu işi Almanya Türkiye'ye satışa karşı çıktığı için işçiler protesto yaptıya çevirip tribüne oynamayın. Ayrıca Almanya'da hala onbinlerce Abd askeri ve üsleri var yani Abd Almanya gibi sanayi ve ekonomi devine bile istediği gibi karışabiliyor bunun sebebi de hitler...
  • Çok net görünüyor,ww2'den beri Almanya esir ülke kendi kararlarını veremiyor.
  • Reis boşuna minnet etmiyor, bildigi bir sey var
  • Devri cagi bitmis dusuk teknoloji bir ucak bizim hurkusu uretin ondan daha iyi

Türkiye, “İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya ortak yapımı” Eurofighter uçağı almak istiyor. Tek engel ise Berlin’in blokajı. Daha önce Suudi Arabistan’ın da talebini reddeden Almanya, bu nedenle kendi havacılık sanayiini zora sokuyor. Eurofighter için üretim yapan fabrikadaki işçiler de siparişlerin geri çevrilmesi halinde üretimin durabileceği gerekçesiyle gösteriler yapıyor.

Türkiye; İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya ortaklığında üretilen Eurofighter uçaklarının satın alımı için girişimde bulunmaya hazırlanırken, Almanya’nın bu talebe koymayı düşündüğü blokaj Alman işçileri isyan ettirdi. Daha önce Suudi Arabistan’ın talebini de geri çeviren Alman hükümetinin bu politikayı devam ettirmesi halinde ülkedeki havacılık sanayiine çok büyük bir darbe vuracağı belirtiliyor. Eurofighter uçakları için üretim yapan fabrikada çalışan işçiler yaptıkları gösterilerde, yeni siparişlerin geri çevrilmesi halinde üretimin durabileceğini belirtti. Alman hükümetine, yeni Eurofighter siparişlerini kabul etmesi için Alman metal işçileri sendikası “IG Metall” ve Airbus şirketinden de baskı olduğu kaydedildi. Başbakan Olaf Scholz, bir yandan ABD’den F-35 ithal ederken, bir yandan da yerli sektörlere destek vermeyerek ülkedeki havacılık sanayiini zor duruma sokmakla suçlanıyor.

Hükümete baskı yapıyorlar

Alman havacılık ve uzay endüstrisi kuruluşları, sektördeki binlerce istihdamın korunmasına yönelik kritik ihtiyacı belirterek yeni Eurofighter savaş uçakları siparişlerinin engellenmemesi için hükümete yaptığı baskıyı artırıyor. Havacılık devi Airbus ve Alman Metal İşçileri Sendikası IG Metall, yeni sözleşmelerin yapılmaması durumunda Eurofighter üretiminin 2030’a kadar durabileceği uyarısında bulundu. Eurofighter uçaklarının üretildiği Bavyera eyaletinin Manching kentindeki tesiste 3 bin işçinin katılımıyla gösteri düzenlenirken, Alman havacılık eko sisteminin sürdürülebilmesi için dışarıdan gelen siparişlerin önemine vurgu yapıldı.

ABD’ye bağımlılıkla suçlanıyor

Daha önce Suudi Arabistan’ın teklifine bloke koyan, şimdi de Türkiye’ye zorluk çıkarmaya hazırlanan Scholz hükümeti, Alman sanayisini sabote edip ülkeyi ABD’ye havacılık konusunda bağımlı hale getirmekle suçlanıyor. IG Metall’in önde gelen yetkililerinden Jürgen Kerner, ABD şirketlerinden havacılık ithalatını “Almanya’daki havacılık sektörünün yüzüne atılan bir tokat” olarak nitelendirdi. Bu politikanın orta vadede binlerce yüksek nitelikli işin kaybına neden olacağını belirten Kerner, Almanya’nın askeri uçak yapımından vazgeçmesi halinde, bunun sivil uçak yapımını da büyük ölçüde zayıflatacağını bildirdi.

İhracat düzenlemesi çağrısı

Airbus yöneticisi Michael Schöllhorn, Almanya’nın şu anda kendini izole etme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtirken, Alman hükümeti ve Avrupalı ortaklarını bu tip tartışmaları ortadan kaldıracak net ihracat kuralları üzerinde anlaşmaya çağırdı. Schöllhorn aksi takdirde Eurofighter gibi yeni Avrupa ortak projelerinin başlatılmasının giderek zorlaşacağı uyarısında bulundu.

Almanya'da Eurofighter Protestosu!

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Almanya ~ 8 ay önce
bu ülkenin bürokratları gerçekten eşsiz. zamanında nükleer santralleri kapattıkları için şimdi kömür yakıp elektrik üretmekle uğraşıyorlar. geleceği olmayan bir ülke almanya. kafası çalışan gençler çoktan amerika’ya kaçtı bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almanya yazana ~ 8 ay önce
Dünyada gelirinin yarısından fazlasını ihracattan kazanan tek ülke,avrupanın en güçlü ülkesi, arabadan uçağa,ilaca,tıbbi cihazlara,tekstil,kimya vs katma değeri yüksek ne arasan patentli yapıp dünyaya satan ekonomi, sanayi,mühendislik devi ülkenin mi geleceği yok???
algıya gel ~ 8 ay önce
almanya kesin bizi kıskanıyordur mu ha ha ba ha
Nerde bu gurbetciler!! ~ 8 ay önce
Gurbetciler neden protesto etmiyor? Milyonlarca gurbetci var neden hiç sesleri çıkmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hans ~ 8 ay önce
Bu işi Almanya Türkiye'ye satışa karşı çıktığı için işçiler protesto yaptıya çevirip tribüne oynamayın. Ayrıca Almanya'da hala onbinlerce Abd askeri ve üsleri var yani Abd Almanya gibi sanayi ve ekonomi devine bile istediği gibi karışabiliyor bunun sebebi de hitler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Borcunuz War ~ 8 ay önce
Çok net görünüyor,ww2'den beri Almanya esir ülke kendi kararlarını veremiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
esir ülke arıyorsan aynaya bak ~ 8 ay önce
almanya’nın ekonomi bakanı fellik fellik para aramıyor. borç alan emir alır. ama borç bile alamayacak konumdasınız türkler olarak. yıllık 100milyar dolar cari açık veren fakirler, yıllık 1 trilyon dolar cari fazla veren almanya’ya esir diyorlar. güler misin ağlar mısın?
Korsanpilot ~ 8 ay önce
Reis boşuna minnet etmiyor, bildigi bir sey var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence ~ 8 ay önce
Hicbirsey bilmiyor
mu ba ha ~ 8 ay önce
reisin bir halt bilseydi bugün hiperenflasyonda olmazdı ülke
Dusuk teknoloji ~ 8 ay önce
Devri cagi bitmis dusuk teknoloji bir ucak bizim hurkusu uretin ondan daha iyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000