15 Haziran 2024, Cumartesi 09:20:37

Avdagiç'ten turizme yönelik önemli açıklamalar

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve aynı zamanda Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekili olan Şekib Avdagiç,turizm sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve aynı zamanda Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekili olan Şekib Avdagiç, İTO'nun Haziran ayı meclis toplantısında turizm sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Bu sene turizmde güçlü bir sezon beklediklerini ifade eden Avdagiç, 2024 yılının ilk aylarındaki eğilimler devam ederse belirlenen hedeflere rahatlıkla ulaşılabileceğini söyledi.
 
Turizm gelirlerinin ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artarak 8,8 milyar dolar olduğunuve bu rakamın tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek verisine işaret ettiğini söyleyen Avdagiç, turizm gelirlerinin Türkiye’nin cari açığının azalmasına önemli bir katkı vereceğini ifade etti
 
Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi'nin raporuna göre, Türkiye'nin 2033 yılında 135 milyar dolarla turizmde global lider olmasının beklendiğini belirten Avdagiç, Türkiye’nin en fazla turist ağırlayan ülkeler sıralamasında 5’inciliğe yükseldiğini vurguladı.
 
“Bu durum turizm gelirleri üzerinde baskı oluşturabilir”
 
Türkiye’nin artan maliyetler nedeniyle rakiplerine göre yavaş yavaş daha pahalı bir ülkeye dönüştüğün ifade eden Avdagiç, tur operatörlerinin turistleri Türkiye turlarına göre daha ucuz olan Yunanistan, İspanya ve Mısır gibi ülkelere yönlendirdiğini belirtti. “Bu durum turizm gelirleri üzerinde baskı oluşturabilir” diyen Avdagiç, ilk çeyrekte Türkiye’nin ziyaretçi başına ortalama gelirinin geçen yılki 1.020 dolar seviyesinden bu yıl 975 dolara indiği bilgisini verdi.
 
Türkiye’nin ucuz bir tatil destinasyonu olmasını hak etmediğine dikkat çeken Avdagiç, “Pahalı bir destinasyon olmak, maliyetten kaynaklanan bir pahalılığı değil, katma değer ve reel gelirdeki artışa dayalı yüksek fiyatlara dayanmayı gerektirir." dedi.
 
“Kongre turizminde yeni stratejiler oluşturacağız”
 
Türkiye'nin turizm hedeflerine, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) ve paydaşlarıyla birlikte de ciddi katkılar verdiklerini belirten Şekib Avdagiç, İstanbul Turizm Endeksi projesi ile İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçilerin iş, sağlık ve eğlence gibi çeşitli alt kategorilerdeki davranışlarını, tercihlerini ve harcama alanlarını incelemeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Avdagiç ayrıca Fikri Sermaye Araştırma Projesi ile İstanbul'a uluslararası büyük çaplı toplantıları getirme potansiyeline sahip 70 en önemli fikri sermaye liderini tanımlayacaklarını ve bir strateji oluşturacaklarını açıkladı. Avdagiç böylece 70 karar vericinin tespiti ve onların oluşturacağı çarpan etkisiyle İstanbul'da her yıl daha çok uluslararası kongrenin yapılacağına inandıklarını söyledi.
Avdagiç'ten turizme yönelik önemli açıklamalar

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000