22 Eylül 2011, Perşembe 07:50:58

DENEME UÇUŞLARI DA YAPILDI...

İçinde yüz tanıma sistemi var. Düşman ülkelerin üzerinde uçarken potansiyel hedefleri kendi inisiyatifleriyle yok edecek...
  • Terminator filminden ders almamışlarmı? :p
  • artık istediğini vurup uçağın üstünede atabilirler, birine benzetmiş kusura bakma derler artık.
Amerikan ordusuna çalışan teknoloji uzmanları, gelecekte savaş alanlarının ya da düşman ülkelerin üzerinde uçarken, ‘potansiyel’ hedefleri kendi inisiyatifleriyle yok edecek ‘insansız hava araçları’ geliştirmeye başladı. 
 
10 YILA KADAR CEPHEDE
 
Geçtiğimiz günlerde Georgia Eyaleti’nde bulunan Fort Benning Üssü’nde gerçekleştirilen bir denemede, yer birimlerinden bağımsız olarak hareket eden iki hava aracı, yerdeki düşman hedefini kendileri belirlemeyi başardı. Araçların, Georgia Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nce geliştirilen özel bir bilgisayar programı sayesinde, ‘yüz tanıma’ sistemi gibi özel yazılımlar kullanarak, ‘potansiyel’ düşman hedeflerini kendi başlarına belirleyip ‘infaz’ emrini verdikleri belirtiliyor. Sistemin 10 ila 20 yıl içerisinde işler hale gelebileceği öngörülüyor.
 
MASUMLARI VURABİLİRLER İNSAN 
 
İnsan hakları örgütleri ve bazı robot mühendisleri, günümüz teknolojisiyle bu tür araçların masum kişileri teröristlerden ayırt etmekte zorlanacağını öne sürüyor. Hatta bazı uzmanlar, ‘öldürme yetkisi’ne sahip robotların, gelecekte düşman ülkeler ya da bilgisayar korsanlarınca ‘hack’lenerek’ dost askerlere karşı da kullanılabileceğini vurguluyor. Sistemin savuncuları ise, robotların gelişmiş teknolojileri sayesinde insan hatasını ortadan kaldıracağını savunuyor.

Habertürk
DENEME UÇUŞLARI DA YAPILDI...

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Terminator filminden ders almamışlarmı? :p

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
artık istediğini vurup uçağın üstünede atabilirler, birine benzetmiş kusura bakma derler artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000