29 Mart 2023, Çarşamba 09:30:49

Eski Bakan Veysel Eroğlu; 'Hatay Havalimanı'nın yapılmasına karşı çıkmıştım'

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Hatay Havalimanı'na yapılmasına o dönem karşı çıktığını açıkladı.
  • beni sallamadilar...
  • Sanki İskenderun tarafında havaalanı yapılacak 10 numara 5 yıldız yer var da karşı çıkıldı! O tarafta da Liman, körfez, dağ, şehirleşme, vs... Daha değerlendirilmesi gereken bir sürü teknik konular, Olsa olsa mevcut havalimanı su baskını olasılığının düşük olduğu ovanın biraz daha kuzeyine yapılabilirdi
  • Anlat, anlat, belki yıllardır takım tutar gibi partinize destek verenler de duyar, ne şekilde iş yaptığınızı. Hoş, kafalarına düşse inanmayacak tipler de var ama bilimsellikten uzak iş yaptığınızı kabul etmiş oluyorsunuz bu şekilde de... İtiraz edenleri de ya terörist, ya geri kafalı (istemezükçü), ya Türkiye'nin gelişmesini istemeyen tipler diye de ifşa ettiniz utanmadan yıllardır... Az kaldı şunun şurasında ya neyse.
  • hangi isiniz dogruki hatay kütahya eskisehir balikesir canakkale bir sürü havalimani ankara istanbul akatarmasiz ya ucamaz yada ucak inip kalkmaz melen dediniz 2053 .2071 dediniz imamoglu gösterdi catlaklari 14 mayista söz milletin dogru yapan gelsin
  • Artik oradan havalimani olmaz. Baski yapanlarin listesini versin. Kimler sorumlu ise bastan sona listelensin. Artik bu salakliklar bir son bulsun!
  • Peki orası öyle, Zafer havaalanını kim niçin alelacele bataklığa yaptırdı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Hatay Havalimanı'nın baştan sona tekrar incelenmesi gerektiğini söyleyerek, "Hatay Havalimanı konusunda ben bakanken Hatay Devlet Su İşleri'nden (DSİ) görüş istendi. Esasen biz de burada havaalanı yapılmasının uygun olmadığını belirtmiştik, onu da açıkça ifade edeyim. Ama Antakya'dan 'Biz İskenderun tarafına havaalanı istemiyoruz, bu tarafa istiyoruz' diye çok büyük bir baskı geldi. Dolayısıyla sosyal baskı neticesinde oraya havaalanı yapıldı. Burası taşkına maruz kalabilir diye DSİ tarafından bazı kanallar da açıldı. Özellikle yağışın havaalanına intikal etmemesi için bunların, etraftaki gerekli ıslahların tekrar bir kontrol edilmesi gerektiği kanaatindeyim" dedi

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Hatay Havalimanı yapılmadan önce kendisinin buraya havalimanı yapılmasını uygun bulmadığına yönelik görüş bildirdiğini belirterek, "Antakya'dan 'Biz İskenderun tarafına havaalanı istemiyoruz, bu tarafa istiyoruz' diye çok büyük bir baskı geldi. Dolayısıyla sosyal baskı neticesinde oraya havaalanı yapıldı" dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin tüm yönleriyle araştırılması için kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı. Komisyon toplantısında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin de bir sunum gerçekleştirdi. Keskin, depremlerden hemen sonra 6 Şubat- 11 Mart itibarıyla gerçekleştirilen uçuş trafiği hakkında bilgi vererek, "Tahliye amaçlı sivil hava araçlarıyla 6 Şubat- 11 Mart tarihleri arasında 566 bin 282 gelen ve 760 bin 947 giden olmak üzere bölgede toplam 1 milyon 327 bin 229 yolcuya hizmet verilmiştir. 16 bin 411 ton insani yardım malzemesi de deprem bölgesindeki havalimanlarına ulaştırılmıştır" dedi.

Deprem bölgesindeki havalimanlarının hasar durumları hakkında da konuşan Keskin, "Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa GAP havalimanlarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri ve kuruluşumuz tarafından yapılan incelemelerde yapısal bir hasar tespit edilememiştir. Kahramanmaraş ve Malatya havalimanlarındaki az hasarlı binaların deprem performans analizi ivedilikle yaptırılacak ve gerekmesi halinde güçlendirme çalışmaları başlayacaktır" diye konuştu.

'PİST EŞİĞİ YAKLAŞIK 1000 METRE KAYDIRILDI'

Hatay Havalimanı'ndaki hasara ilişkin, Hatay Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve DHMİ tarafından hasar incelemesi yapıldığını aktaran Keskin, "Yapılan incelemelerde havalimanlarımızdaki üstyapı tespitleri, pist, apron, taksiyolları, çevre güvenlik yolları ve duvarının hasar gördüğü tespit edilmiştir. Hasar gören üstyapı tesislerine deprem performans analizi ivedilikle yaptırılacak. Hasardan dolayı pist eşiği yaklaşık 1000 metre kaydırılmış olup pistte kalan 2 bin 80 metresinde geçici onarım çalışmaları gerçekleştirilerek trafiğe açıldı" dedi.

Keskin, deprem kapsamında yapılan ve yapılmasını öngördükleri harcamanın yaklaşık 3.34 milyar lira olduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı Veysel Eroğlu, Hatay Havalimanı'nın baştan sona tekrar incelenmesi gerektiğini söyleyerek, "Hatay Havalimanı konusunda ben bakanken Hatay Devlet Su İşleri'nden (DSİ) görüş istendi. Esasen biz de burada havaalanı yapılmasının uygun olmadığını belirtmiştik, onu da açıkça ifade edeyim. Ama Antakya'dan 'Biz İskenderun tarafına havaalanı istemiyoruz, bu tarafa istiyoruz' diye çok büyük bir baskı geldi. Dolayısıyla sosyal baskı neticesinde oraya havaalanı yapıldı. Burası taşkına maruz kalabilir diye DSİ tarafından bazı kanallar da açıldı. Özellikle yağışın havaalanına intikal etmemesi için bunların, etraftaki gerekli ıslahların tekrar bir kontrol edilmesi gerektiği kanaatindeyim" dedi.

'GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEKTİR'

Depremsellik açısından 28 havalimanının incelendiğini aktaran Keskin, "Bu 28 havalimanında '2007 Yılı Deprem Yönetmeliği'nden önce projelendirilen binaların deprem performans analizleri 2019 yılından itibaren yapılmaktadır. 28 havalimanımızda, güçlendirilmesine ihtiyaç duyulan halihazırda toplam 53 binanın güçlendirme proje ve yapım çalışmaları devam etmekte olup deprem performans analiz çalışmaları devam eden binaların analiz sonuçlarına göre güçlendirme çalışmaları devam edecektir. Çalışmaların tamamlanmasını müteakip tüm havalimanlarının depreme dayanıklı yapı stokuna sahip olması planlanmaktadır" diye konuştu.

Eski Bakan Veysel Eroğlu; 'Hatay Havalimanı'nın yapılmasına karşı çıkmıştım'

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

ama ~ 1 yıl önce
beni sallamadilar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hataylı ~ 1 yıl önce
Sanki İskenderun tarafında havaalanı yapılacak 10 numara 5 yıldız yer var da karşı çıkıldı! O tarafta da Liman, körfez, dağ, şehirleşme, vs... Daha değerlendirilmesi gereken bir sürü teknik konular, Olsa olsa mevcut havalimanı su baskını olasılığının düşük olduğu ovanın biraz daha kuzeyine yapılabilirdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özgür ~ 1 yıl önce
Anlat, anlat, belki yıllardır takım tutar gibi partinize destek verenler de duyar, ne şekilde iş yaptığınızı. Hoş, kafalarına düşse inanmayacak tipler de var ama bilimsellikten uzak iş yaptığınızı kabul etmiş oluyorsunuz bu şekilde de... İtiraz edenleri de ya terörist, ya geri kafalı (istemezükçü), ya Türkiye'nin gelişmesini istemeyen tipler diye de ifşa ettiniz utanmadan yıllardır... Az kaldı şunun şurasında ya neyse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eskisehirli ~ 1 yıl önce
hangi isiniz dogruki hatay kütahya eskisehir balikesir canakkale bir sürü havalimani ankara istanbul akatarmasiz ya ucamaz yada ucak inip kalkmaz melen dediniz 2053 .2071 dediniz imamoglu gösterdi catlaklari 14 mayista söz milletin dogru yapan gelsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ac ~ 1 yıl önce
ihh siha togg mmu yerli tramway marmaray yollar duble yollar istihdam uzay çalışmaları roketler füzeler helikopterler hafif yolcu uçağı bunlar 20 senede oldu 80 senede değil
AC'ye ~ 1 yıl önce
AC nikli arkadaş sen su katılmamış ve iflah olmaz bir cahilsin..
Cesaret ~ 1 yıl önce
Artik oradan havalimani olmaz. Baski yapanlarin listesini versin. Kimler sorumlu ise bastan sona listelensin. Artik bu salakliklar bir son bulsun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zafer ~ 1 yıl önce
Peki orası öyle, Zafer havaalanını kim niçin alelacele bataklığa yaptırdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000