10 Temmuz 2024, Çarşamba 08:46:22

Fransa'da olimpiyatlar öncesi grev tehdidi

Paris 2024 Olimpiyatlarına iki hafta kala, Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarında çalışanlar, ikramiye anlaşmazlığı nedeniyle greve gidebilir.
  • Aynısı burada olsa hemen hain,fetocu terörist bilmem neci derlerdi. Adamlar hem greve gidiyor hem de zenginliklerinden hiçbir şey kaybetmiyor. Helal olsun hakkını her yerde her koşulda arayanlara onlara o imkanları verenlere,insanlarını insan gibi yaşatanlara, yuh olsun kendileri sülale boyu zenginlik ve şatafat içinde yaşayıp da insanları sömüren,ezen,işsizlikle tehdit edenlere,bu zihniyete oy ve destek verenlere...

Paris 2024 Olimpiyatlarına hafta kala, Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarında çalışanlar, ikramiye anlaşmazlığı nedeniyle greve gidebilir.

Fransa'nın başkenti Paris'teki havalimanlarında çalışan işçiler, 2024 Paris Yaz Olimpiyatları'nın başlamasına iki haftadan az bir süre kala greve gitme tehdidinde bulundu.

Paris merkezli uluslararası havalimanı işletmecisi Aéroports de Paris'in (ADP), Roissy-Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarındaki çalışanlarını temsil eden sendikalar, 17 Temmuz Çarşamba günü greve gitme kararı aldı.

Grevin nedeni ise personelin ikramiyeleri konusundaki anlaşmazlık.

Genel Emek Konfederasyonu (CGT), Demokratik Emek Konfederasyonu (CFDT), İşçi Gücü (FO) ve Otonom Sendikalar Birliği (UNSA) üyeleri greve devam ederse, olimpiyatlar başlamadan bir çok aksaklık yaşanabilir.

Paris havalimanı çalışanları neden greve gidiyor?

Sendikalar, ADP çalışanlarının Olimpiyat ikramiyesi almamasından memnun değil.

Özellikle "genel müdürün sadece bazı personele ikramiye ödenmesi yönündeki tek taraflı kararlarını" örnek gösteren çalışanlar bu kararı kınadı.

Roissy-Charles de Gaulle ve Orly havalimanları, 26 Temmuz'da yapılması planlanan Açılış Töreni ile birlikte başlayacak Olimpiyatlar için Fransa'ya giriş yapacak turistlerin ana giriş kapıları olacak.

Fransız Le Monde gazetesi, Olimpiyatlar süresince 350 bin kişinin havalimanlarından transit geçiş yapacağını tahmin ediyor.

Sadece sporseverlerin değil, binlerce sporcunun da açılış töreni öncesinde 18 Temmuz'dan itibaren ülkeye giriş yapması bekleniyor.

İkramiye talebinde bulunanlar yalnızca havalimanı çalışanları değil
Kamu sektöründe çalışanları temsil eden sendikalar, 11 Ağustos'a kadar sürecek etkinlik boyunca çalışmak zorunda kalacakları için ücretlerinin artırılması çağrısında bulundu.

Polis, hava trafik kontrolörleri, çöp toplayıcıları, merkezi hükümet çalışanları ve tren sürücüleri de zam talebinde bulundu.

Grev duyurusu, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un çağrısıyla yapılan erken seçimlerin ikinci turunda sol tandanslı Yeni Halk Cephesi'nin (NFP) beklenmedik bir şekilde en fazla sandalyeyi kazanmasından bir gün sonra geldi.

NFP, seçim vaatlerinde asgari ücrete zam yapılmasının yanı sıra kamu sektörü çalışanlarına maaş artışları yapılması çağrısında bulunmuştu. (euronews)

Fransa'da olimpiyatlar öncesi grev tehdidi

Yorumlar

Zihniyet farkı ~ 6 gün önce
Aynısı burada olsa hemen hain,fetocu terörist bilmem neci derlerdi. Adamlar hem greve gidiyor hem de zenginliklerinden hiçbir şey kaybetmiyor. Helal olsun hakkını her yerde her koşulda arayanlara onlara o imkanları verenlere,insanlarını insan gibi yaşatanlara, yuh olsun kendileri sülale boyu zenginlik ve şatafat içinde yaşayıp da insanları sömüren,ezen,işsizlikle tehdit edenlere,bu zihniyete oy ve destek verenlere...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000