23 Eylül 2023, Cumartesi 16:01:01

GUHEM dünyaca ünlü satronotları ağırlayacak

Türkiye'nin uzay uçuşları eğitim merkezi GUHEM, 25-29 Eylül tarihlerinde 70'ten fazla astronot ve kozmonotu Gezegen Kongresi etkinliğiyle ev sahipliği yapıyor.
  • Çabaları tam gaz devam ediyor. Milletinkiler Astronot, Kozmonot. Bizimkiler “uzay yolcusu”. Aklıma rahmetli Sardi Alışık geldi Turist Ömer. Haydi uzay yolcuları bavullarınızı toplayın, Astronot abileriniz uzaya götürsün sizi…
  • gökmen uçuş uçuşları ne demek? önce yazdığınızı okuyup sonra yayınlasanız keşke… böyle çok hoş görünmüyor…
  • satronottan kadtınız?

Türkiye'nin uzay uçuşları eğitim merkezi GUHEM, 25-29 Eylül tarihlerinde 70'ten fazla astronot ve kozmonotu Gezegen Kongresi etkinliğiyle ev sahipliği yapıyor.

70'i aşkın astronot Türkiye'de buluşuyor

Gökmen uçuş uçuşları eğitim merkezi, 25-29 Eylül tarihlerinde dünyaca ünlü astronot ve kozmonotları ağırlayacak. Etkinlik, Türkiye'nin uzay alanındaki vizyonunun yanı sıra gençlerin ilgisini çekmeyi amaçlıyor.

Gezegensel kongre etkinliği

Sanayi ve teknoloji bakanı Mehmet Fatih Kacır, merkezin, Uzay kaşifleri derneği tarafından düzenlenen Planetary kongre etkinliğinin gelişiminin devam ettiğini belirtti. Türkiye'nin 5 gün boyunca uzayın önde gelen isimlerini ağırlayacağını vurguladı.

Milli uzayın önemi

Türkiye'nin uzaydaki vizyonunun geliştirilmesi Milli uzay programı, Orta vadeli program çerçevesi, yeni teknolojik alanlar AR-GE ve ürün geliştirme çalışmalarını desteklemekte.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre de Türkiye'nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM'deki kongre, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle organize edilecek.

Artemis II'nin görevi pilotu Amerikalı astronot Victor J. Glover, Çinli Fei Junlong, Rus kozmonot Sergei Andeev ve diğer gibi lider kongre isimlerine katılacak.

Türkiye'nin ilk uzay yolcuları

Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever, Türkiye'nin "Gelecek projeksiyonu" şöhretinde uzay meraklılarıyla buluşacak. Ayrıca, dünyaca ünlü astronotlar da kayıtlarda yer alacak.

Organizasyonun ana teması, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında "İstikbal göklerdedir" olacak. Tema, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözünden yola çıkılarak belirlendi.

27 Eylül'de GUHEM'i ziyaret edecek astronotlar ayrıca "Bilim-Toplum" etkinlikleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda vatandaşlar ve öğrencilerle bir araya gelecekler.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, etkinliğe ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

"Bu dev kongre, gençlerimizin de uzay ve havacılık alanındaki farkındalıklarını artırmamız açısından büyük önem taşıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında 'İstikbal Göklerdedir' ana temasıyla ev sahipliği yapmaya hazırlandığımız kongrenin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

GUHEM dünyaca ünlü satronotları ağırlayacak

Yorumlar

Değersizleştirme ~ 10 ay önce
Çabaları tam gaz devam ediyor. Milletinkiler Astronot, Kozmonot. Bizimkiler “uzay yolcusu”. Aklıma rahmetli Sardi Alışık geldi Turist Ömer. Haydi uzay yolcuları bavullarınızı toplayın, Astronot abileriniz uzaya götürsün sizi…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yaf ~ 10 ay önce
gökmen uçuş uçuşları ne demek? önce yazdığınızı okuyup sonra yayınlasanız keşke… böyle çok hoş görünmüyor…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yaf ~ 10 ay önce
satronottan kadtınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000