15 Eylül 2023, Cuma 12:55:16

Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'nda son durum ne?

Gümüşhane’nin Köse ilçesindeki Salyazı köyünde yapımı süren ve altyapı çalışmaları tamamlanan Gümüşhane-Bayburt Havalimanı’nda üstyapı çalışmaları devma ediyor.
  • Nufüsları iki ilin az olabilir ama iki ilin dışarda olan nüfusu çok ve her iki ile yaz aylarında günde 10 otobüs seferi var bunu havayoluna kaldırdığınız zaman 16-18 saat olan yolculuklardan millet kurtulmuş olacak
  • O bölgeden günlük 5500 kişi uçak kullanacak ha..? Millet açını doyuramazken varsın Bayburt'a havalimanı yapılmasın.
  • Baltalayıcı yorumlarınızla çok ilerleme sağlaladınızmı Nekadar can sıkıcı bir yorum pes
  • Sabiha Gökçen yıllardır ikinci pisti beklerken, Zafer havalimanının durumu ortadayken çok gereksiz bir yatırım olduğu görülüyor. Potansiyel yok. Zarar yazar net. Popülist politikalar yüzünden ülkece batıyoruz.
  • den 2024 sonra 2028 olucak burası açılmayacak
  • Sadece Erzurum'a alternatif yedek meydan olur,nisan - kasım arasında iş yapar,uzun bir kış uykusuna yatar.Afetlerde işe yarayabilir.
  • Kapatın artık şu siyasi havalimanlarını bunun gibi ihtiyacı olan yerlere yüklenin. Nedir o orgi rize vs yazık ya
  • 2022 sonu itibariyle Bayburt'un nüfusu 84.241, Gümüşhane'nin nüfusu 144.544 kişidir. İki ilin toplamı 230 bin bile etmiyor. Yorumum bu kadar.
  • 2020 den beri 6 ayda bir açılış yaptık bu havalimanı için.. Son açılış 2023 hazirandaydı.. 2030 da ilk uçak iner bu hızla giderseler
  • Oy toplamak, yüklenici zenginleştirmek, ihaleden komisyon almak için vergilerimizin çarçur edildiği gereksiz bir yatırım daha.

Gümüşhane’nin Köse ilçesindeki Salyazı köyünde yapımı süren ve altyapı çalışmaları tamamlanan Gümüşhane-Bayburt Havalimanı’nda üstyapı çalışmaları devma ediyor. İlk uçuşun 2024 yılında yapılması planlanan havalimanındaki son durum hakkında bilgi veren Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, “Üstyapıda çalışmalar, terminal binası ve diğer donatılarla ilgili yüzde 10 seviyesinde.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl önce bölgeyi ziyaretinde, Gümüşhane ve Bayburt arasındaki Salyazı mevkisinde, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılacağını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından harekete geçildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın projesini hazırladığı Gümüşhane-Bayburt Havalimanı’nın temeli, dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı.

Temel atma töreni sonrası 300 milyon liralık ihale bedeliyle yıllık 2 milyon yolcuya hizmet verilecek havalimanında altyapı çalışmaları tamamlandı.

Pist uzunluğu 3 kilometre ve genişliği 60 metre planlanan, Karadeniz sahil şeridinde sık görülen, inişe engel olan sis ve pustan uzak sahası sayesinde hava şartları yüzünden iniş yapılamayan uçaklar için alternatif olacak Gümüşhane-Bayburt Havalimanı’nın üstyapı çalışmalarında ise yüzde 10 seviyeye gelindi.

Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, çalışmaları sürdürülen havalimanı sahasında inceleme yaptı.

Köse Kaymakamı Hakan Öznay ile Köse Belediye Başkanı Turgay Kesler'in de bulunduğu incelemelerde, Havalimanı Kontrol Amiri Bilal Timur, çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Vali Tanrısever, yaptığı açıklamada, apron ve altyapısı tamamlanan havalimanında üstyapı çalışmalarının gelecek yıl bitirilip, ilk uçuşun planlandığını söyledi.

Havalimanının bölge halkına hizmet vermesinin yanında çevredeki havalimanlarına alternatif olacağını da kaydeden Vali Tanrısever, “Olası doğal olaylarda, hava koşullarında, afetlerde bu havalimanı diğer havalimanlarına alternatif de olacak. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitemiz var. Gerekirse bu artırılabilir de. Pistlerin durumu ve terminallerin büyütülmesiyle ilgili yeterli alanımız var. Sadece Bayburt ve Gümüşhane illerini düşünmemek lazım. Erzurum'a, Giresun'a, Trabzon'a, Sivas'a, Erzincan'a hizmet edebilecek bir havalimanı. İnşallah ileride hem Gümüşhane hem de Bayburt'un turizm potansiyeli de artınca yurt dışı seferlerinin de oluşmasını ve böylelikle yolcu sayısının daha da artmasını bekliyoruz.” dedi. (ntv)

Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'nda son durum ne?

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Eto ~ 8 ay önce
Nufüsları iki ilin az olabilir ama iki ilin dışarda olan nüfusu çok ve her iki ile yaz aylarında günde 10 otobüs seferi var bunu havayoluna kaldırdığınız zaman 16-18 saat olan yolculuklardan millet kurtulmuş olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sahi mi? ~ 8 ay önce
O bölgeden günlük 5500 kişi uçak kullanacak ha..? Millet açını doyuramazken varsın Bayburt'a havalimanı yapılmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ceylan çelebi oğlu ~ 8 ay önce
Baltalayıcı yorumlarınızla çok ilerleme sağlaladınızmı Nekadar can sıkıcı bir yorum pes

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerekli mi? ~ 10 ay önce
Sabiha Gökçen yıllardır ikinci pisti beklerken, Zafer havalimanının durumu ortadayken çok gereksiz bir yatırım olduğu görülüyor. Potansiyel yok. Zarar yazar net. Popülist politikalar yüzünden ülkece batıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derya ~ 9 ay önce
Gereksiz bir yorum olmus
Beynel ~ 4 ay önce
Bu bolgenin 250 bin insani ab ulkelerinde yasiyor bunu goz ardi ediyorsunuz,buyrun yaz sezonu gumushane,bayburt,ilceleri dahi nufusu 3 e katliyor,sadece gunluk ist,ankaraya,10 otobus kaldiran sehirler,ilceleri saymiyoruz
2021 ~ 10 ay önce
den 2024 sonra 2028 olucak burası açılmayacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CAT I I I A ~ 10 ay önce
Sadece Erzurum'a alternatif yedek meydan olur,nisan - kasım arasında iş yapar,uzun bir kış uykusuna yatar.Afetlerde işe yarayabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Orgi ~ 10 ay önce
Kapatın artık şu siyasi havalimanlarını bunun gibi ihtiyacı olan yerlere yüklenin. Nedir o orgi rize vs yazık ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nüfus ~ 10 ay önce
2022 sonu itibariyle Bayburt'un nüfusu 84.241, Gümüşhane'nin nüfusu 144.544 kişidir. İki ilin toplamı 230 bin bile etmiyor. Yorumum bu kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beynel ~ 4 ay önce
Sehir nufusunu yazmissiniz? Bu bolgenin toplam nufusu 620 bin,kaldiki bu bolgelerden gunluk 10un uzerinde otobus gunluk kalkisi saglaniyor,kaldiki bu bolgenin neredeyse yuzde 40 uzerinden fazla nufusu ab,ulkelerinde yasiyor yaklasik 250 bin insani gurbette? .
Ha gayret ~ 10 ay önce
2020 den beri 6 ayda bir açılış yaptık bu havalimanı için.. Son açılış 2023 hazirandaydı.. 2030 da ilk uçak iner bu hızla giderseler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksiz ~ 10 ay önce
Oy toplamak, yüklenici zenginleştirmek, ihaleden komisyon almak için vergilerimizin çarçur edildiği gereksiz bir yatırım daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000