23 Eylül 2023, Cumartesi 12:45:50

Hakimler artık havalimanlarında aranmayacak

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda güvenlik noktasında üstü aranan hakim Aykut Resuloğlu, 'Hakimler aranmamalı' diyerek mahkemenin yolunu tuttu. Temyiz sonrası dosyaya bakan Danıştay 10. Dairesi, taleple ilgili dikkat çeken bir karar verdi.
  • Ulkede en cok rusvet yiyen kesim aranmiyor... hahahah
  • Sakin olun dostlar. kutuya taş atmaya dönüşmesin bu iş. Mahkeme süreci devam ediyor. Zaten bilir kişi raporu olumsuz. Olmaz bu iş. .Zaten işi bilenler güzel yazmış. Ellerine sağlık..
  • Sonuç olarak artık hakimler aranmayacak kararı çıkmamış ki, yanlış mı? O muafiyet sadece mahkeme aramaları içindir diyor. Uçuş ekipleri kemer ve ipade kadar aranmaya devam ama... üstelik elle de aratılıyor çoğu zaman.
  • Savcı kiraz olayını hatırlayın. Sırf üstleri aranmayan iki terörist bir vatan evladını canından etti. Bu konu sıkıntılı. Kim olursa olsun üstü aranmalıdır. Aranmak istemiyorsa VIP yoluna başvursun
  • Daha FETO ' kurtulamadık derken yeni hainlere yeni kapı açıyoruz ,sanki ülkemizde hakim savcı doktor asker FETO 'cu olarak yakalanmadımı biz bu görevlerin arkasına saklananlardan çekmedik mi.pes diyorum artık
  • Yüzyılın en büyük saçmalığına aday gösterilebilecek bir karar... Ve bu kararı sonuçta bir hakim verdi.. Bizde böylelikle hakimlerin gerçekten de ne kadar saçma kararlar aldığına tüm benliğimizle şahit olduk.. Malum hırsız arsız gaspçı hep sokaklarda geziyor.. Uçağı uçuranın aranıp yolcunun aranmaması kamera şakası olsa güldürmez.. Kanun önünde herkes eşit diyenler kendilerine ayrımcılık yapıyor.. Sonuç olarak yurtiçinde uygulanır yurt dışında babayı alırlar.. Sen aranmadan amerika ya git seni o havalimanında maymuna çevirirler :) :)
  • Daha rezil bir karar görmedim
  • Trafikte de ayrıcalıklı olduklarını duymuştum.Ne derece doğru bilmiyorum ama aldıkları cezalar itirazla silindiğini duymuştum.El insaf kardeşim bu nedir ya..
  • Canım ülkemin anayasasında yazar KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR DİYE AMA CENNET VATAN SAÇMASAPAN AYRİCALİKLAR ÜLKESİ OLDU. MİLLETVEKİLİ, HAKİMİ,VALİSİ KAYMAKAMI ARANMAZ DURDURULMAZ, CEZA YAZILMAZ HAK HUKUK DİYE MANGALDA KÜL BİRAKMAYAN BU KATEGORİ KANUNSUZLUKTA HEP EN ÖNDE GİDİYORLAR. TOPLUM OLARAK SADECE SEYREDİYORUZ. AFFERİN BİZE......
  • Yabancı havalimanlarında da üstünüzün aranayamacağını söylediğinizde ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Peki, bunu özellikle bir Avrupa ülkesi fark etse ve bu şekildeki uçakların geçişine izin vermese ya da varıs meydanında sizi ükeye kabul edilmeyen yolcu statüsüne alıp geri gönderse ne hissedeceksiniz? Böyle saçma bir karar mı olur?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda güvenlik noktasında üstü aranan hakim Aykut Resuloğlu, 'Hakimler aranmamalı' diyerek mahkemenin yolunu tuttu. Temyiz sonrası dosyaya bakan Danıştay 10. Dairesi, taleple ilgili dikkat çeken bir karar verdi.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Van İdare Mahkemesi Hakimi Aykut Resuloğlu, 10 Mayıs 2018'de Bursa İdare Mahkemesi'nde görevliyken İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek için Kars Havalimanı'nda X-Ray cihazından geçiş yaptı. Güvenlik görevlisi üst araması yapmak isteyince, Aykut Resuloğlu hakim olduğunu ve kanun gereği üstünün aranamayacağını ifade etti. Görevli ise kendisine verilen emrin bu şekilde olduğunu bildirince bir olay yaşanmaması için üstünün aranmasına müsaade eden hakim, konuyu polislere bildirip sonrasında dava açtı. Resuloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün; diğer tüm yolcular gibi hakim, savcı ve avukatların da arama yapılmamasını istemeleri halinde uçağa kabul edilmeyecekleri kuralının hakimler bakımından iptalini istedi.

Havaalanlarının güvenlik kontrol noktalarında duyarlı kapı ve x-ray cihazlarından geçen hakimlerin, cihazların ikaz vermesi halinde, üstlerinin ve eşyalarının elle aranmasının mümkün olmadığını belirtti.

DAİREDEN DİKKAT ÇEKEN KARAR

Hakim ve savcıların üstlerinin ve eşyalarının elle aranmasının ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü halleri ile aramaya bizzat izin vermeleri neticesinde mümkün olduğunu kaydeden daire, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün tüm kişilerin ve eşyalarının duyarlı kapı ve x-ray cihazının ikaz vermesi halinde elle aranması gerektiği, hakim ve savcıların da diğer tüm yolcular gibi arama/tarama yapılmasını istememeleri halinde uçağa kabul edilmeyecekleri yönündeki yazısının hukuka uygun olmadığını belirtti. Söz konusu talebin hakim tarafından yapıldığını ve taleple bağlılık ilkesi gereği uygulamanın savcılar değil sadece hakimler yönünden iptal edilmesine karar verdi.

BAŞKANDAN KARARA MUHALEFET

Oy çokluğu ile verilen karara dairenin başkanı şerh düştü. Başkan, uluslararası sözleşmelerde sivil hava meydanlarında can ve mal güvenliğinin sağlanmasını teminen taraf ülkelere iç hukuklarında düzenleme yapma yetki ve yükümlülüğü getirildiğini ancak özel görev ve sıfatı haiz kişilerin taramadan muaf tutulacağına ilişkin bir hükme yer verilmediğini belirtti. Havaalanlarına giriş sırasında teknik cihazlardan kişi ve eşyalarının geçirilmesi ve gerektiğinde kontrol ve arama yapılması kuralının herkese uygulanmasının gerektiğini kaydetti. Hakim ve Cumhuriyet savcılarının üzerleri ve konutunun aranması, ancak ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü haline yapılmasın yasal teminat alındığını belirten Başkan, söz konusu muafiyetin suçun işlenmesinden sonra yapılacak adli aramalara yönelik olduğunu, dolayısıyla önleme araması niteliğinde olan sivil hava meydanlarını kapsamadığını vurguladı.

Hakimler artık havalimanlarında aranmayacak

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

En cok rusvet alan ~ 10 ay önce
Ulkede en cok rusvet yiyen kesim aranmiyor... hahahah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MİSAFİR ~ 10 ay önce
Sakin olun dostlar. kutuya taş atmaya dönüşmesin bu iş. Mahkeme süreci devam ediyor. Zaten bilir kişi raporu olumsuz. Olmaz bu iş. .Zaten işi bilenler güzel yazmış. Ellerine sağlık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karar ~ 10 ay önce
Sonuç olarak artık hakimler aranmayacak kararı çıkmamış ki, yanlış mı? O muafiyet sadece mahkeme aramaları içindir diyor. Uçuş ekipleri kemer ve ipade kadar aranmaya devam ama... üstelik elle de aratılıyor çoğu zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CEYSIN ~ 10 ay önce
Savcı kiraz olayını hatırlayın. Sırf üstleri aranmayan iki terörist bir vatan evladını canından etti. Bu konu sıkıntılı. Kim olursa olsun üstü aranmalıdır. Aranmak istemiyorsa VIP yoluna başvursun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rizeli ~ 10 ay önce
Daha FETO ' kurtulamadık derken yeni hainlere yeni kapı açıyoruz ,sanki ülkemizde hakim savcı doktor asker FETO 'cu olarak yakalanmadımı biz bu görevlerin arkasına saklananlardan çekmedik mi.pes diyorum artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kibir kibir kibir ~ 10 ay önce
Yüzyılın en büyük saçmalığına aday gösterilebilecek bir karar... Ve bu kararı sonuçta bir hakim verdi.. Bizde böylelikle hakimlerin gerçekten de ne kadar saçma kararlar aldığına tüm benliğimizle şahit olduk.. Malum hırsız arsız gaspçı hep sokaklarda geziyor.. Uçağı uçuranın aranıp yolcunun aranmaması kamera şakası olsa güldürmez.. Kanun önünde herkes eşit diyenler kendilerine ayrımcılık yapıyor.. Sonuç olarak yurtiçinde uygulanır yurt dışında babayı alırlar.. Sen aranmadan amerika ya git seni o havalimanında maymuna çevirirler :) :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 10 ay önce
Daha rezil bir karar görmedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xyz ~ 10 ay önce
Trafikte de ayrıcalıklı olduklarını duymuştum.Ne derece doğru bilmiyorum ama aldıkları cezalar itirazla silindiğini duymuştum.El insaf kardeşim bu nedir ya..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airport18 ~ 10 ay önce
Canım ülkemin anayasasında yazar KANUN ÖNÜNDE HERKES EŞİTTİR DİYE AMA CENNET VATAN SAÇMASAPAN AYRİCALİKLAR ÜLKESİ OLDU. MİLLETVEKİLİ, HAKİMİ,VALİSİ KAYMAKAMI ARANMAZ DURDURULMAZ, CEZA YAZILMAZ HAK HUKUK DİYE MANGALDA KÜL BİRAKMAYAN BU KATEGORİ KANUNSUZLUKTA HEP EN ÖNDE GİDİYORLAR. TOPLUM OLARAK SADECE SEYREDİYORUZ. AFFERİN BİZE......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YABANCI HAVALİMANI ~ 10 ay önce
Yabancı havalimanlarında da üstünüzün aranayamacağını söylediğinizde ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Peki, bunu özellikle bir Avrupa ülkesi fark etse ve bu şekildeki uçakların geçişine izin vermese ya da varıs meydanında sizi ükeye kabul edilmeyen yolcu statüsüne alıp geri gönderse ne hissedeceksiniz? Böyle saçma bir karar mı olur?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000