18 Kasım 2023, Cumartesi 16:46:57

Hakimlerin havalimanında aranmama kararına Bakanlık itirazı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanlarında hakimlerin aranmayacağına ilişkin Danıştay kararına itiraz ettiklerini belirterek, "Siz kurallara uymadan bir uçuşa müsaade ederseniz o zaman gittiğiniz ülkede farklı davranış ya da yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz" dedi.
  • Hakimler suç işlemez mi? Yurtdışından Türkiye'ye gelirken hava alanı kontrol yetkililerine "BENİ ARAYAMAZSINIZ BEN HAKİMİM" de başına gelecekleri gör. Uçakla bir yere gitmek istiyorsan Uluslararası Kurallara uyacaksın. Herkese yapılan uygulamadan neden rahatsızlık duyuyorsun.
  • Yahu biz uçuş ekibiyiz bizi arıyolar sen kimsin de seni aramayacaklar..
  • Pilotlar bile aranıyor, hakimler tutturmuş beni arayamazsın diyor. Kardeşim pilot aranıyor pilot uçağın kontrolü herkesin hayatı adamın elinde. senin derdin ne. Hava alanına girerkeni geç adliyeye girerken bile aranmalı, Çağlayan adliyesinde yaşananı unutmadık. Mış gibi yapıp, Bu zihniyet yüzünden bir savcımızı şehit ettiler. Uçakta da mı aynı şey olsun. Bu saçma karar uygulanmamalı.
  • Bırak havaalanını adliyeye girerken bile aranmalılar.
  • Bu ülkede sahte kimlik son derece yaygın bir şey. Kötü niyetli biri kendine bir hakim yaka kartı yaptırtıp çok da rahat geçer bu durumda. Gariban güvenlikler nasıl karşı çıksın böyle güç gösterilerine? Son derece yanlış ve tehlikeli bir karar.
  • Her yere girmeye yetkisi olan SHGM denetçisi aranıyor. Sen kimsin!
  • Hakim ve savcı neden normal vatandaştan farklı muamele görsün ki? Ne özelliği var? Vatandaşımızdan ne fazlası var? Seçilmiş bile değil, atanmış insan.
  • Bizim hakimler ziraat fakültesindenmi veteriner fakültesindenmi mezunlar böyle bir karar alınabilirmi hangi dünyada yaşıyorlar kendilerini insan üstü bir yaratıkmı zannediyor bu kararı alan yargı mensupları
  • ya biz bakkallarin hakkini kim koruyacak.
  • Yeni Türkiye'den manzaralar. Güç zehirlenmesi sonucu oluşan ego.Bunun böyle olmasını bu millet istedi o yüzden kimse ne şaşırsın ne de kızsın...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanlarında hakimlerin aranmayacağına ilişkin Danıştay kararına itiraz ettiklerini belirterek, "Siz kurallara uymadan bir uçuşa müsaade ederseniz o zaman gittiğiniz ülkede farklı davranış ya da yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz" dedi.

Hakim Aykut Resuloğlu, 10 Mayıs 2018'de Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek için Kars Havalimanı'nda güvenlik görevlisinin üst araması yapmak istemesine karşı çıkarak, Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 10'uncu Dairesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, 'diğer tüm yolcular gibi hakim, savcı ve avukatların da arama yapılmamasını istemeleri halinde uçağa kabul edilmeyecekleri' kuralını hakimler yönünden iptal ederek, hakimlerin aranamayacağı yönünde karar verdi.

Bakanlık, Danıştay 10'uncu Dairesi’nin kararını temyiz ederek, Danıştay İdari Dava Daireleri’ne başvurdu.

"TEMYİZ ETTİK, TAKİP EDİYORUZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada, "Dünyada geçerli prosedürler, kurallar var. Biz de uluslararası havacılık teşkilatına üyeyiz. Siz o üyelikten Türkiye'de uygulanan kurallarla dünyanın her tarafına uçuyorsunuz. Siz Türkiye'de o kurallara uymadan bir uçuşa müsaade ederseniz o zaman gittiğiniz ülkede farklı davranış ya da yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ve bunu eğer belli boyuta getirirseniz bu sefer Türkiye'deki havaalanları akreditasyonu ile ilgili de uluslararası kabulü ile ilgili de tartışmayı ortaya çıkarırsınız. Bu dünyada böyle, Türkiye'de de böyle. Bununla ilgili yargı ilk kademe karar verildi. Temyiz ettik, takip ediyoruz, orada düzeleceğini bekliyoruz" dedi.

"SABİHA GÖKÇEN'DE İKİNCİ PİSTİ AÇACAĞIZ"

Bakan Uraloğlu, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapımı tamamlanan yeni pistin açılışını ertelediklerini de söyleyerek, "Cumhurbaşkanımızın programına göre yeni bir tarih tespit edeceğiz ve oranın açılışını yapacağız. Orası artık kargaların tüneyeceği, kimsenin uçmayacağı bir havaalanını biz günde 700-750 uçuş yapan, yıllık 35-40 milyon yolcunun seyahat ettiği bir havalimanından konuşuyoruz. Öncelikle ikinci pisti açacağız, sonrasında terminal ile ilgili çalışmalarımız olacak. 700 uçak, ikinci pisti düşünün, katlarsanız bin 400- bin 500 uçak" diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, Gazze'den geniş kapsamlı bir tahliye operasyonu için de hazır olduklarını belirtti.

Uraloğlu, "Orada operasyonları, ihtiyaçları Dışişleri Bakanlığımız yapıyor. Bu anlamda bize iletilen bir talep yok. Ama biz her türlü hazırız. Deniz yoluyla, hava yoluyla böyle bir imkan olduğu zaman biz hazırız" ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet)

Hakimlerin havalimanında aranmama kararına Bakanlık itirazı

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

BEN ~ 8 ay önce
Hakimler suç işlemez mi? Yurtdışından Türkiye'ye gelirken hava alanı kontrol yetkililerine "BENİ ARAYAMAZSINIZ BEN HAKİMİM" de başına gelecekleri gör. Uçakla bir yere gitmek istiyorsan Uluslararası Kurallara uyacaksın. Herkese yapılan uygulamadan neden rahatsızlık duyuyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuş Ekibi ~ 8 ay önce
Yahu biz uçuş ekibiyiz bizi arıyolar sen kimsin de seni aramayacaklar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçmalık ~ 8 ay önce
Pilotlar bile aranıyor, hakimler tutturmuş beni arayamazsın diyor. Kardeşim pilot aranıyor pilot uçağın kontrolü herkesin hayatı adamın elinde. senin derdin ne. Hava alanına girerkeni geç adliyeye girerken bile aranmalı, Çağlayan adliyesinde yaşananı unutmadık. Mış gibi yapıp, Bu zihniyet yüzünden bir savcımızı şehit ettiler. Uçakta da mı aynı şey olsun. Bu saçma karar uygulanmamalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elektrik Gaz Otobüs ~ 8 ay önce
Bırak havaalanını adliyeye girerken bile aranmalılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 8 ay önce
Bu ülkede sahte kimlik son derece yaygın bir şey. Kötü niyetli biri kendine bir hakim yaka kartı yaptırtıp çok da rahat geçer bu durumda. Gariban güvenlikler nasıl karşı çıksın böyle güç gösterilerine? Son derece yanlış ve tehlikeli bir karar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devletin gücünü kendi güçleri sanıyorlar ~ 8 ay önce
Her yere girmeye yetkisi olan SHGM denetçisi aranıyor. Sen kimsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ki? ~ 8 ay önce
Hakim ve savcı neden normal vatandaştan farklı muamele görsün ki? Ne özelliği var? Vatandaşımızdan ne fazlası var? Seçilmiş bile değil, atanmış insan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rizeli ~ 8 ay önce
Bizim hakimler ziraat fakültesindenmi veteriner fakültesindenmi mezunlar böyle bir karar alınabilirmi hangi dünyada yaşıyorlar kendilerini insan üstü bir yaratıkmı zannediyor bu kararı alan yargı mensupları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bakkal ~ 8 ay önce
ya biz bakkallarin hakkini kim koruyacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu millete müstehak ~ 8 ay önce
Yeni Türkiye'den manzaralar. Güç zehirlenmesi sonucu oluşan ego.Bunun böyle olmasını bu millet istedi o yüzden kimse ne şaşırsın ne de kızsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000