08 Temmuz 2024, Pazartesi 11:05:06

Hava Taksi İşletmelerinden NOTAM Çağrısı

Hava Taksi İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül, Türkiye’de havacılığın gelişimini engelleyen hava sahası uçuşlarını yasaklayan gereksiz NOTAM’ların (Notice to Airmen) acilen gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
  • 1990 yıllarında Cevizli NOR şirketinde çalışırken Bülent Ögel Sancak Air ile helikopteri ile iş yerinin çatısına inerlerdi. New York daki gibi Turistik uçuşlar kişilere ait helikopterler uzak değil yakın zamanda uçan arabalar gelecek. Uçuş hatlarını düzeltmeleri gerekiyor. 1950 kanunları yeniden güncellenmeli. Sadce İstanbul için değil. Güvenli hava sahaları içinde herkes uçabilmeli.
  • Localizer hattını katetmeyeceğiz deyip de yaklaşmaların içinden geçtiğiniz sürece Notamlısınız.
  • NOTAM koyan makam kim? Cumhurbaşkanlığı; git oraya ağla. Ama ağlayamazsın. Kimse durduk yere regülasyon koymaz. Bunların kar hırsı yüzünden bir gün birilerinin hayatları kararacak.
  • Gereksiz notamlara katilmakla beraber bir Istanbul bogazi kalmisti isgal edilmeyen, oraya da heliport degil heliportlar konsunmus, sacmalik! Gidin kardesim samandirada bir futbol sahasindan alin musterinizi, bogazdan ucurun, sehrin merkezinden hastane vs disinda heliporta gerek yok- babanizin binasiysa catisina isterseniz koyarsiniz.

Hava Taksi İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu  Başkanı Zafer Yeşilgül, Türkiye’de havacılığın gelişimini engelleyen hava sahası uçuşlarını yasaklayan gereksiz NOTAM’ların (Notice to Airmen) acilen gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Yeşilgül konu ile ilgili  yaptığı yazılı açıklamada, mevcut NOTAM uygulamalarının havacılık sektöründe ciddi kısıtlamalara yol açtığını ve bu durumun sektörün büyümesini engellediğini ifade etti.

Gereksiz NOTAM’lar Havacılığı Kısıtlıyor

Yeşilgül, Türkiye genelinde birçok NOTAM’ın gereksiz yere konulduğunu ve bu kısıtlamaların özellikle özel helikopterlerin sayısının artmasını engellediğini vurguladı. Yeşilgül, "Türkiye'de özel helikopter sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri gereksiz yere konulan NOTAM'lardır" dedi. Yeşilgül, bu kısıtlamaların, helikopterlerin rahatça uçabileceği ve iniş-kalkış yapabileceği alanları ciddi şekilde sınırladığını belirtti.

New York’ta Günde Turistik 200 Helikopter Uçuşu Yapılırken İstanbul’da Uçuş Yok

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki helikopter kullanımını örnek gösteren Yeşilgül, bu ülkelerde helikopterlerin geniş bir hareket alanına sahip olduğunu, oysa Türkiye’de aynı esnekliğin sağlanamadığını ifade etti. Yeşilgül, açıklamasına şöyle devam etti " New York'ta helikopter turları oldukça popülerdir. Şehirde birden fazla helikopter tur şirketi faaliyet göstermektedir ve günde yaklaşık 200 helikopter uçuşu gerçekleştirilir. Bu turlar genellikle Manhattan'ın simgesel yapıları üzerinde uçuş yapar ve turistlere benzersiz manzaralar sunar. Las Vegas'ta  özellikle Grand Canyon ve Strip üzerindeki turlar popülerdir. Yıllık bazda, on binlerce turist bu turlara katılır. Londra'da helikopter turları, Thames Nehri boyunca ve şehir merkezindeki tarihi yerler üzerinde uçuşlar sunar. Dubai'de helikopter turları, Palm Jumeirah, Burj Khalifa ve diğer önemli yapılar üzerinde uçuş yapar. Paris'te helikopter turları, genellikle şehir merkezindeki tarihi ve turistik yerler üzerinde uçuş yapar . Türkiye'de helikopter turları, özellikle İstanbul ve Kapadokya gibi turistik bölgelerde düzenlenir. Ancak, mevcut NOTAM uygulamaları ve helikopter pistlerinin sınırlı olması nedeniyle bu turların sayısı diğer ülkelere göre trajik seviyede düşüktür.”

Turizm ve Acil Durumlar İçin Heliportlar Kritik Öneme Sahip

Yeşilgül, gereksiz NOTAM uygulamaları dışında heliportların önemime değinerek,  İstanbul Boğazı’nda denizi doldurarak yapılacak heliportların hem turizm hem de olası felaket durumlarında hayati önem taşıyacağını belirterek şöyle konuştu "Turistlerin görmek istedikleri yerlerin uçuşa yasak saha ilan edilmesi nedeniyle helikopter turları sıklıkla iptal ediliyor. Bu yasaklar turizm potansiyelimizi olumsuz etkiliyor" diye ekledi.

“Mevcut NOTAM’lar Tekrar Değerlendirilsin”

Ulaştırma Bakanlığı ve yerel yönetimlere seslenen Yeşilgül, mevcut NOTAM’ların tekrar değerlendirilmesi ve gereksiz olanların kaldırılması çağrısında bulundu. Bu sayede, havacılık sektörünün daha esnek ve verimli bir şekilde işleyeceğini belirten Yeşilgül, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm ilgili bakanlıklardan ve yerel yönetimlerden havacılığın gelişmesi için destek bekliyoruz" dedi.

VIP Durumları ve Güvenlik Tedbirleri

VIP kişilerin güvenliği nedeniyle sıkça uygulanan uçuş yasaklarının da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Yeşilgül,  "İstanbul ve Ankara’da merkezi yerlerde helikopterlerin iniş-kalkış yapabileceği alanlar yok. Bu durum hem turizm faaliyetlerini hem de acil durumlarda yapılacak tahliyeleri zorlaştırıyor" uyarısını yaptı. Yeşilgül, havacılık sektörünün gelişimi için NOTAM uygulamalarında acil reformlar yapılması gerektiğini vurgularken, bu adımların Türkiye’nin havacılık alanındaki rekabet gücünü artıracağını ve turizm potansiyelini maksimize edeceğini belirtti.

Hava Taksi İşletmelerinden NOTAM Çağrısı

Yorumlar

THK-16 ~ 3 gün önce
1990 yıllarında Cevizli NOR şirketinde çalışırken Bülent Ögel Sancak Air ile helikopteri ile iş yerinin çatısına inerlerdi. New York daki gibi Turistik uçuşlar kişilere ait helikopterler uzak değil yakın zamanda uçan arabalar gelecek. Uçuş hatlarını düzeltmeleri gerekiyor. 1950 kanunları yeniden güncellenmeli. Sadce İstanbul için değil. Güvenli hava sahaları içinde herkes uçabilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırakın Allah Aşkına ~ 6 gün önce
Localizer hattını katetmeyeceğiz deyip de yaklaşmaların içinden geçtiğiniz sürece Notamlısınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Git Ağla ~ 7 gün önce
NOTAM koyan makam kim? Cumhurbaşkanlığı; git oraya ağla. Ama ağlayamazsın. Kimse durduk yere regülasyon koymaz. Bunların kar hırsı yüzünden bir gün birilerinin hayatları kararacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ArcticPilot ~ 7 gün önce
Gereksiz notamlara katilmakla beraber bir Istanbul bogazi kalmisti isgal edilmeyen, oraya da heliport degil heliportlar konsunmus, sacmalik! Gidin kardesim samandirada bir futbol sahasindan alin musterinizi, bogazdan ucurun, sehrin merkezinden hastane vs disinda heliporta gerek yok- babanizin binasiysa catisina isterseniz koyarsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000