25 Eylül 2023, Pazartesi 10:49:19

Hava Trafik Kontrolörleri Eyleme Gidiyor

Hava Trafik Kontrolörleri (ATC), özlük haklarıyla ilgili sorunların yanısıra çalışma koşullarının da gün geçtikçe ağırlaştığı gerekçesiyle eyleme hazırlanıyor.
  • Ne 60 ıı çık çık
  • Olur.
  • Her gün 1 saat havada dönüp fazla yakıt yakmak. Kimin emeğini ve parasını çalıyorsunuz. Herkes tatbiki hakkını alsın ama görevi kötüye kullanmak diye de bir şey var. Bir sınav peyda olur, yeterlilik adı altında. Ne tazminat kalır ne iş güç. Ben yaptım oldu denir. Benzer çok uygulama var. Burası başka bir ülke.
  • Şuan hepsi üç buçuk...
  • Ulkeye tek katki saglayanlarin kendileri oldugunu sanmalari ve egolari ulkede soruna sebep olmaya başladı. Bos isler birimi aim ve egolu atc ler icin devlet gerekli calismayi yapar. Ulkede enerji uretenler, tarim ve hayvancilik yapanlar, guvenlik hizmeti veren asker ve polis, doktorlar ve muhendisler sizler gibi 60 bin lira maas almadan , egolarindan sıyrılmış sekilde vatanina hizmet ederken atc lere ne oluyor? neler dönüyor bu dhmi de... Ne bu aç gözlülük.. devlet bunlari goruyor..
  • Bir kaptan olarak şunu söylemek istiyorum. Mücadelenizde haklı olabilirsiniz. Ancak konuşmalara baktığımda başka insanlara farklı bakış açınız çok sıkıntılı. Ayrıca hem milli maliyetler zarar görüyor hem de şirketlerimiz. Aslında bu devleti zarara sokmaktır. Kısacası devletin kasasından para çalmak gibi bir şeydir. Hangi pilotların maaşını söylediniz bilmiyoruz ama biz hem canımızla hem de zamanımızla mücadele ediyoruz.Sizden ricam lütfen bizi sizle bir tutmayın. Diğer meslektaşlarıma da çağrımdır mesleğiniz hava trafik kontrolleri tarafından itibarsızlaştırılıyor.
  • Aynı havaalanında çalışan, uçuculuğa direk katkı sağlayan Meteoroloji çalışanları 1200 TL havacılık tazminatına layık görüldü. Onu da tam olarak alamıyor.
  • haklı eyleminizi gönülden destekliyorum, EN GÜZEL GÜNLER SİZLERİN/BİZLERİN OLSUN efm.
  • ee ne oldu 2 gündür kimse yav kardeşim yapmayın etmeyin demedi.
  • Bir düşünün ki sivil havacılığa bir bakanlıkta havacılıkla alakası olmayan bir çocuk daha pişmemiş torpille daire başkanı olabiliyor üstelik hava ulaşıma! Varın gerisini siz düşünün.Kimin torpili daha ağır basarsa.

Hava Trafik Kontrolörleri (ATC), özlük haklarıyla ilgili sorunların yanısıra çalışma koşullarının da gün geçtikçe ağırlaştığı gerekçesiyle eyleme hazırlanıyor.

ATC'ler tarafından alınan karar doğrultusunda pilotlara gönderilen mesajda "EUROCONTROL’ün de tavsiyeleri doğrultusunda kaçınma vb. zaruri durumlar nedeniyle zorunluluk teşkil etmedikçe direkt rota verilmemesi, aksi uygulamaların varış havalimanlarında akış yönetimini bozduğu ve öngörülebilirliği azalttığı hususu da göz önünde bulundurularak, hava trafik kontrolörlerimizce yalnızca mesleki açıdan zorunluluk teşkil etmediği halde iş yükü ve sorumluluklarını arttırma pahasına yapılan direkt rota verme uygulaması askıya alınacak" ifadeleri yer aldı.

Hava trafik kontrolörleri tarafından gerçekleştirilecek eylem bu gece yarısı itibariyle başlayacak.

İşte ATC'ler tarafından pilotlara gönderilen o mesaj:

"Kıymetli Pilotlar, Frekansın Öteki Ucundaki Mesai Arkadaşlarımız;

Türk hava sahasındaki her türlü hava aracının emniyetli bir şekilde sevk ve idaresinden sorumlu hava trafik kontrolörleri olarak maalesef bir değersizleştirme ve itibarsızlaştırma operasyonu ile karşı karşıyayız. Özlük haklarımızla ilgili sıkıntıların yanısıra, çalışma koşullarımız da gün geçtikçe ağırlaşmakta. EUROCONTROL verilerine göre hava trafik kontrolörleri olarak üretkenlik seviyemiz Avrupa ortalamasının %23 üzerinde ve kontrolör kaynaklı gecikme girdimiz ise 0'dır. Ülkemiz sağlanan hava trafik hizmetinin büyüklüğü açısından 41 üye ülke içinde 2. sırada olmakla birlikte, birim başı maliyet bakımından maalesef son sıralardadır. Mevcut kurumsal yapılanma ve bürokratik engellerden ötürü ülkemiz her yıl 1.4 Milyar Euro’ya varan döviz gelirinden mahrum kalmaktadır.

365 gün 24 saat frekansın öteki ucunda EUROCONTROL kurallarına uygun olarak Avrupa standartlarında icra etmekte olduğumuz mesleğimizin koşullarının düzeltilmesi yönünde kurum içi yaptığımız görüşmelerde netice alamadığımızdan, sesimizi daha üst makamlara duyurabilmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 26 ve 28 Eylül'de 00:00 Z'da başlayıp 23:59 Z'da bitecek, iki ayrı tarihte de 24 saat sürecek bir İnisiyatif Almadan Çalışma eylemi gerçekleştireceğiz. Bu süreçle ilgili kamuoyu, kurumlar, şirketler ve TALPA'ya gerekli bilgilendirmeler yapıldı; ancak bizleri en iyi anlayacak siz değerli mesai arkadaşlarımıza da bizzat aktarmak isteriz ki bu faaliyet gelecekte sizlere daha da kaliteli ve emniyetli bir hizmet verebilmemiz için elzemdir.

İnisiyatif almadan çalışma uygulaması kapsamında, EUROCONTROL’ün de tavsiyeleri doğrultusunda kaçınma vb. zaruri durumlar nedeniyle zorunluluk teşkil etmedikçe direkt rota verilmemesi, aksi uygulamaların varış havalimanlarında akış yönetimini bozduğu ve öngörülebilirliği azalttığı hususu da göz önünde bulundurularak, hava trafik kontrolörlerimizce yalnızca mesleki açıdan zorunluluk teşkil etmediği halde iş yükü ve sorumluluklarını arttırma pahasına yapılan direkt rota verme uygulaması askıya alınacak, meydan AIP’lerinde var olan standart push-back, motor çalıştırma ve taksi usullerine inisiyatif kullanmaksızın, harfiyen riayet edilecektir. Bu uygulamalar dışında, kamu yararı gözetilerek hizmetin gereklerinin layıkıyla ifasına devam edilecektir. İlaveten, VIP ve ambulans uçaklar, askeri uçuşlar ve İHA/SİHA’lar, havacılık kuralları çerçevesinde acil durum deklare eden trafikler için öncelikli iniş kalkış, direkt rota verme ve diğer her türlü inisiyatif dahilindeki uygulamalar sürdürülecektir.

Siz değerli mesai arkadaşlarımızın bu süreçte bizlere göstereceği destek çok kıymetli olacaktır. Emniyetli uçuşlar dileriz."

Hava Trafik Kontrolörleri Eyleme Gidiyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (87)

Securty ~ 7 ay önce
Ne 60 ıı çık çık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 9 ay önce
Olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaptım oldu ~ 10 ay önce
Her gün 1 saat havada dönüp fazla yakıt yakmak. Kimin emeğini ve parasını çalıyorsunuz. Herkes tatbiki hakkını alsın ama görevi kötüye kullanmak diye de bir şey var. Bir sınav peyda olur, yeterlilik adı altında. Ne tazminat kalır ne iş güç. Ben yaptım oldu denir. Benzer çok uygulama var. Burası başka bir ülke.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm vermis ayari ~ 10 ay önce
Şuan hepsi üç buçuk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaseyrüseferin tek üvey evladı ~ 10 ay önce
Meteoroloji çalışanı, havacılık tazminatı mağduru bir Meteoroloji mühendisi olarak yaptığınız eylemi kutluyorum, Destekliyorum ve de alkışlıyorum. Umarım hakkınız olanı tez zamanda alırsınız.
Kendilerini degismez sananlara ~ 10 ay önce
Ulkeye tek katki saglayanlarin kendileri oldugunu sanmalari ve egolari ulkede soruna sebep olmaya başladı. Bos isler birimi aim ve egolu atc ler icin devlet gerekli calismayi yapar. Ulkede enerji uretenler, tarim ve hayvancilik yapanlar, guvenlik hizmeti veren asker ve polis, doktorlar ve muhendisler sizler gibi 60 bin lira maas almadan , egolarindan sıyrılmış sekilde vatanina hizmet ederken atc lere ne oluyor? neler dönüyor bu dhmi de... Ne bu aç gözlülük.. devlet bunlari goruyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alexander Wang ~ 10 ay önce
Bir kaptan olarak şunu söylemek istiyorum. Mücadelenizde haklı olabilirsiniz. Ancak konuşmalara baktığımda başka insanlara farklı bakış açınız çok sıkıntılı. Ayrıca hem milli maliyetler zarar görüyor hem de şirketlerimiz. Aslında bu devleti zarara sokmaktır. Kısacası devletin kasasından para çalmak gibi bir şeydir. Hangi pilotların maaşını söylediniz bilmiyoruz ama biz hem canımızla hem de zamanımızla mücadele ediyoruz.Sizden ricam lütfen bizi sizle bir tutmayın. Diğer meslektaşlarıma da çağrımdır mesleğiniz hava trafik kontrolleri tarafından itibarsızlaştırılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aytatc ~ 10 ay önce
Bizde onu diyoruz kaptan bey, milli maliyetlere etkisi olmayan bir artış istiyoruz. Gelecek paradan kesilecek vergide ülkeye katkı sağlayacak. Ayrıca korkamayın dhmi’de görev yapan pilotlardan bahsediyoruz sizlerden değil.
Osman ~ 10 ay önce
Aynı havaalanında çalışan, uçuculuğa direk katkı sağlayan Meteoroloji çalışanları 1200 TL havacılık tazminatına layık görüldü. Onu da tam olarak alamıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ĞHABUDAN ~ 10 ay önce
haklı eyleminizi gönülden destekliyorum, EN GÜZEL GÜNLER SİZLERİN/BİZLERİN OLSUN efm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eylem ~ 10 ay önce
ee ne oldu 2 gündür kimse yav kardeşim yapmayın etmeyin demedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diyecekler ~ 9 ay önce
Seve seve diyecekler hem de.
Madmax ~ 10 ay önce
Bir düşünün ki sivil havacılığa bir bakanlıkta havacılıkla alakası olmayan bir çocuk daha pişmemiş torpille daire başkanı olabiliyor üstelik hava ulaşıma! Varın gerisini siz düşünün.Kimin torpili daha ağır basarsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000