25 Eylül 2023, Pazartesi 09:30:59

Hava trafik kontrolörlerinin 'havacılık tazminatı' isyanı

Eurocontrol'ün (Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü) her yıl üye ülkelere, havayolu şirketlerinin hava sahasını kullandığı için ödediği ücretten faydalandırdığı hava trafik kontrolörlerinin maaş ve özlük hakları yeniden tartışma konusu oldu.
  • birader işverenimiz aynı mı ki biz sizin de hakkınızı savunalım? sizin bağlı olduğunuz kuruluş, tabi olduğunuz yönetmelik bambaşka bizimki bambaşka. Hem bizden bekleyeceğinize siz neden kendi hakkınızı aramıyorsunuz ?
  • Ben hemen aydınlatayım o yazan ücretin üzerinde "gate-to-gate" employment costs per ATCO-hour yazıyor. Yani kalkış yaptığı meydandan indiği meydana kadar bütün ATC'leri kapsıyor. Cahil aklınızla bi de ATC'leri bölmeye çalışıyosunuz ya komiksiniz
  • Bu kadarına da pes artık verilen ücretin üstünde açık açık yazıyor " Trend in gate-to-gate employment costs per ATCO-hour" diye. Neyini reddediyosun hala ? Bi de bazı cahillerin ATC'leri böleriz umuduyla HTKM seyrüseferdir diğerleri işletmedir demelerine de cevap "gate-to-gate" diyor uçağın motor çalıştırdığı gate'den motor sustuduğu gate'e kadar tüm ATCleri kapsıyor yani.
  • Sivil atc arkadaşların hak aramalarını anlayışla karşılıyorum fakat aynı sivil arkadaşlar biz askeri kontrolörleri de görmemezlikten gelmeye devam ediyor bütün trafikçi arkadaşlarıma emniyetli görevler diliyorum umarım bir gün askeri atcleri de hak ararken göz ardı etmezler saygılar
  • Yaşadığınız iş stresi yetmezmiş gibi bir de liyakatsiz yöneticilerin ağız kokusunu çekiyorsunuz. O tazminat sonuna kadar hakkınızdır, eyleminizin arkasındayız. Grev yapmayı unutmuş bir millete derdinizi anlatmaya çalışmayın. Çalışma koşullarınızı pilotlar olarak biz biliyoruz, sizinleyiz.
  • Havaalanları sadece atc mi yönetiyor mu acaba o zaman diğer çalışanları gönderelim bir de özelleştirelim bakslım o zaman sesiniz çıksında görelim
  • İş barışını bozarmış. Bizim mahallede bir laf var; yiyemediğin …. git okulunda oku. Sıkıyorsa sen otur o koltuğa da hava trafiğini yönet. Pilot uçarken iş barışı yok, pilot cayır cayır alsın maaşını, atco trafiği yönetirken iş barışı var, 3 kuruşa tamah ettir. Yavrum devlet memuru ile atco bir olur mu?
  • Dhmi personeli bir elektrikcinin yüksek gerilimine maruz kalmış, kurumu bir bilinmezlige doğru sürüklüyor en cok zarari da güya haklarını savunduğu tayfaya veriyor vermeye devam edecek. Uyan gözlerim uyan
  • Sabit ücret mi alıyor, prim sistemi mi var? İstanbul yaklaşmayla kütahya aynı parayı alıyorsa yazıktır,ayıptır
  • Parası olan düdüğü çalar diyorsunuz yani. Tebrik ederim mükemmel haber, arkanızdayız her zaman yüce hava trafik kontrolörleri. Siz olmazsanız insanlık ne olurdu, halen taş devrindeydik. Bence siz hakkınızı her alanda arayın. Araya araya bulursunuz ama neyi bulursunuz bilemem.

Eurocontrol'ün (Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü) her yıl üye ülkelere, havayolu şirketlerinin hava sahasını kullandığı için ödediği ücretten faydalandırdığı hava trafik kontrolörlerinin maaş ve özlük hakları yeniden tartışma konusu oldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmeci (DHMİ) aracılığıyla alınan ücretlerdeki adaletsizlik tartışmaları yayınlanan raporlarda ilginç detaylarla gündemdeki yerini aldı. DHMİ'nin hava trafik kontrolörleri için düşük maliyet bildirmesi ve bu sebeple ülkemizin döviz kaybına uğraması ATCO'ların tepkisini çekmeye devam ediyor.

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; DHMİ Eurcontrol'e bir ATCO'nun yılda ortalama 961 saat board başında aktif olarak çalıştığını beyan ederek bir ATCO başına aylık yaklaşık 4000 Euro ücretlendirme alıyor. Ancak bu ücretin yarısı olan yaklaşık 1700 EURO hava trafik kontrolörlerine ödeniyor ve kalan kısmın akıbeti bilinmiyor. Ayrıca, Sayıştay Başkanlığı’nın “hava trafik kontrolörlerinin maaş ve özlük haklarını emsal ülke standartlarına çıkarın” tavsiyesi de yıllardır görmezden geliniyor.

GEREKÇE: 'İŞ BARIŞI BOZULUR'

Devlet Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) ise 'ücretlendirmede fark olursa iş barışı bozulur' gerekçesiyle yıllardır arttırıma gitmediği ifade ediliyor. Hava trafik kontrolörleri ise bu ücretlendirmenin EUROCONTROL prensipleri çerçevesinde belirlendiğini ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını ve ülkenin kayba uğradığını belirterek duruma itiraz ediyor.

Avrupa'daki örneklere bakıldığında da hava trafik kontrolörlerine çok yüksek ücretler ödendiği ve özlük hakları sağlandığı görülüyor.

Türkiye'nin bir hava trafik kontrolörü için aldığı saatlik ücret 50 Euro iken, hava trafiği bakımından benzer ülkelerden Almanya'da bu ücret 246 Euro, İspanya'da ise 178 Euro olarak belirlenmiş durumda.

Yaşanan mağduriyetin çözülmesi için bürokratlara da ulaşıldığı ancak herhangi bir çözüm üretilmediği belirtiliyor.

Meselenin nasıl çözüleceği ise merak konusu.

Hava trafik kontrolörlerinin 'havacılık tazminatı' isyanı

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

accatc ~ 10 ay önce
birader işverenimiz aynı mı ki biz sizin de hakkınızı savunalım? sizin bağlı olduğunuz kuruluş, tabi olduğunuz yönetmelik bambaşka bizimki bambaşka. Hem bizden bekleyeceğinize siz neden kendi hakkınızı aramıyorsunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
merak'a ~ 10 ay önce
Ben hemen aydınlatayım o yazan ücretin üzerinde "gate-to-gate" employment costs per ATCO-hour yazıyor. Yani kalkış yaptığı meydandan indiği meydana kadar bütün ATC'leri kapsıyor. Cahil aklınızla bi de ATC'leri bölmeye çalışıyosunuz ya komiksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ'YE Eşit Pay'a ~ 10 ay önce
Bu kadarına da pes artık verilen ücretin üstünde açık açık yazıyor " Trend in gate-to-gate employment costs per ATCO-hour" diye. Neyini reddediyosun hala ? Bi de bazı cahillerin ATC'leri böleriz umuduyla HTKM seyrüseferdir diğerleri işletmedir demelerine de cevap "gate-to-gate" diyor uçağın motor çalıştırdığı gate'den motor sustuduğu gate'e kadar tüm ATCleri kapsıyor yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MilAtc ~ 10 ay önce
Sivil atc arkadaşların hak aramalarını anlayışla karşılıyorum fakat aynı sivil arkadaşlar biz askeri kontrolörleri de görmemezlikten gelmeye devam ediyor bütün trafikçi arkadaşlarıma emniyetli görevler diliyorum umarım bir gün askeri atcleri de hak ararken göz ardı etmezler saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CivATC ~ 10 ay önce
Göz ardı etmekten kastınız ne ? Sizin hakkınızı da mı biz arayalım ? Beklentiniz nedir bizden ?
ARKANIZDAYIZ ~ 10 ay önce
Yaşadığınız iş stresi yetmezmiş gibi bir de liyakatsiz yöneticilerin ağız kokusunu çekiyorsunuz. O tazminat sonuna kadar hakkınızdır, eyleminizin arkasındayız. Grev yapmayı unutmuş bir millete derdinizi anlatmaya çalışmayın. Çalışma koşullarınızı pilotlar olarak biz biliyoruz, sizinleyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ferhado ~ 10 ay önce
Havaalanları sadece atc mi yönetiyor mu acaba o zaman diğer çalışanları gönderelim bir de özelleştirelim bakslım o zaman sesiniz çıksında görelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özelleşme ~ 10 ay önce
Dediğiniz sistem hali hazırda İstanbul'daki iki havalimanında da uygulanıyor. İGA'da sadece seyrüsefer birimleri var DHMİ'den, Sabiha'da ise ATC'ler dışında kimse DHMİ personeli değil. Kaçınılmaz son yaklaşıyor
Barış ~ 10 ay önce
İş barışını bozarmış. Bizim mahallede bir laf var; yiyemediğin …. git okulunda oku. Sıkıyorsa sen otur o koltuğa da hava trafiğini yönet. Pilot uçarken iş barışı yok, pilot cayır cayır alsın maaşını, atco trafiği yönetirken iş barışı var, 3 kuruşa tamah ettir. Yavrum devlet memuru ile atco bir olur mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Begenmiyorsaniz ~ 10 ay önce
Kapı orada buyrun gidin Avrupa'ya orada çalışın!
Beğenmemek ~ 10 ay önce
Bu kurumda maaşını beğenmeyen bayağııı bir GURUP var ama hala çalışmaya devam ediyorlar. Onlara da bir sözün var mı yoksa anca atcye mi ses çıkarabiliyorsunn??
tolstoy ~ 10 ay önce
2 yıl ünv kantinind tavuk döner yiyen arkadaş DHMİ sayesinde ATC oldun , 3 kuruş maaş ise bırak bakalım DHMİ yi markette kasiyerlik yaparsın, 3 kuruşmuş 3 kuruş dediğin parayı ülkede kimse almıyor ne yaptın atomumu parcaladın
Beğenmiyorsanız diyen arkadaş ~ 10 ay önce
Bu bana dr lara yapılacak düzenlemeye karşı çıkan yardımcı sağlık çalışanlarını hatırlattı. Şu an maaşlarını 4-5 e katlayan dr çok mutlu . Birileri ağlıyor
MilAtc ~ 10 ay önce
Devler memuru ile atc tabiki bir değil birde askeri atc arkadaşlar var hem memur maaşı alıp hem askerlik yapıp hemdr atc olarak devlete hizmet veriyor
İron ~ 10 ay önce
Dhmi personeli bir elektrikcinin yüksek gerilimine maruz kalmış, kurumu bir bilinmezlige doğru sürüklüyor en cok zarari da güya haklarını savunduğu tayfaya veriyor vermeye devam edecek. Uyan gözlerim uyan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kontrolörler ~ 10 ay önce
Sabit ücret mi alıyor, prim sistemi mi var? İstanbul yaklaşmayla kütahya aynı parayı alıyorsa yazıktır,ayıptır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik olmayın ~ 10 ay önce
Menderes elektrikle zafer elektrik aynı mi alıyor ama pardon zaferde dhmi elektrik yoktu değil mi :)
Düşünceli ~ 10 ay önce
Bu düşünceli tipler de yeni üredi. Atc yi bölmeye çalışırsanız kendiniz de bölünürsünüz çok akıllı şahıs. Az kafanı kullan yorma.
Düdüksüz kovboy ~ 10 ay önce
Parası olan düdüğü çalar diyorsunuz yani. Tebrik ederim mükemmel haber, arkanızdayız her zaman yüce hava trafik kontrolörleri. Siz olmazsanız insanlık ne olurdu, halen taş devrindeydik. Bence siz hakkınızı her alanda arayın. Araya araya bulursunuz ama neyi bulursunuz bilemem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000