05 Temmuz 2024, Cuma 22:25:47

HTK-SEN'den yeni İAÇ kararı

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTK-SEN) İnisiyatif Almadan Çalışma (İAÇ) faaliyetinin süresiz yapılacağını duyurdu.
  • ağlama destek ol olmuyorsan da gölge etme
  • İAÇ iş yavaşlatma değildiirrrrr,eskiden,yıllardır yaptığımız gibi, kendimizi riske atıp işi hıalandırmaktan vazgeçmektir.Siz yıllardır uçağınıza zamanında bindiyseniz bizim sayemizde binmişiz,iş kurala standarta dökülğünce hava yolu şirketleri tel tel dökülmeye başladılar,onları yıllarca başarılı gösteren bizmişiz,anlamazsınız.Risk almak zorunda değilizzzz,kitap ortada,kural ortada.Hepiniz havacılığın vazgeçilmezlerisiniz ama kitaptan bir cümle bile bilmezsiniz,paradan başka birşey bilmezsiniz,boş oturanınız 100 bin lira maaş alsa niye diye sormazsınız,bize paragöz dersiniz.İnin lan artık sırtımızdan.
  • yaktırdığınız yakıta da zamanını çaldığınız ekiplere ve yolculara da yazık.gidin size hakkınızı vereceklere eylem yapın.ekiplere değil.insanlara yazıl ama siz atc lere yazıklar olsun.
  • Kimseye çelme takmıyoruz diye ayağımız yok sanmayın. Sempatiniz bitti.
  • Biktirdiniz , insallah cok para alirsiniz ama bu yapilan sacma sapan olmaya basldi … macaniz yiyosa grev yapin … ama yemez
  • Milyar Euro ülke menfaati falan hikaye, işiniz gücünüz hikaye. Resmen ülke menfaatlerine, kaynaklarına günde milyonlarca EURO zarar verip, ülke menfaatini düşünüyoruz ayağı çekmeyin. DHMİ'de herhangi çalışan olmadan siz ATCO nasıl sürdürülüyor bir söyleyin? Gümrükçü olmazsa oluyor mu? Ya da güvenlik görevlisi ya da ilk yardım ya da ARFF? ya vs sayamadığım niceleri?? Kendinizi kim olarak görüp de üstün sayıyorsunuz ki
  • bu memleketin ekmeği size haram zehir zıkkım olsun…
  • Böyle hak aramak olmaz, 36 pistine g park pozisyonlarından 30 dk üzeri taksi yaptırıp kalkışları sözde standart prosedüre göre uygulayıp 10-15 uçağı yavaş yavaş taksi yaptırarak kalkışta onlarcasını bekletip kalkış izni vermenizi bize standart prosedüe uyguluyoruz diye yutturamazsınız. Bu yaptığınız çok yanlış, ülkemize şirketlerimize vatandaşlarımıza zarar veriyorsunuz ve biz uçuş ekiplerine. Günde 4 bacak uçarken hergün 1-1-5 saatimizi çalıyorsunuz. Bu iş böyle olmaz yürümez. Saygılar
  • Bu gidişat iyi değil. Kurum bölünmeye gidiyor. Kendimizi birbirimizle kıyaslayarak sonumuzu getiriyoruz. Sendikalarımız kazanım almak yerine başkalarının aldığı kazanımı engelliyor. Engelledik de ne oldu. Elimizdekilerden de olacağız.
  • 13 saat lik uçuştan gelip, full star uygulatıp ;sürati 22 nm de clean speed e çektirip sonra pilota (thanks for your cooperation) demek! Neyin kafası ? neyin? bıktırdınız haeeeeaaa

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTK-SEN) İnisiyatif Almadan Çalışma (İAÇ) faaliyetinin devam edeceğini duyurdu.

Bugüne kadar yapılan verilen sözlerin tutulmadığını belirten HTK-SEN, İAÇ faalyetinin sonuç alınana kadar devam edeceğini belirtti. 

Sendika 10 maddede İAÇ sürecinin neden başladığını ve devam ettiğini de madde madde sıraladı. 

İşte HTK-SEN'in açıklaması

10 MADDEDE İAÇ SÜRECİ NASIL BAŞLADI, NEDEN DEVAM EDİYOR?

1-HTK-SEN, 2022 Kasım ayında kuruldu. Kuruluşundan itibaren ilgili makamlarla yapılan ikili görüşmelerde hava trafik kontrolörlerinin özlük haklarına ilişkin problemler dile getirildi ve çözüm beklendi. Fakat bu görüşmelerden hiçbir netice alınamadı.

2-2023 Eylül ayı sonunda, özlük hakları konusuna dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak maksadıyla “Bu faaliyet, Türkiye Yüzyılı için Bir Adımdır” sloganıyla inisiyatif almadan çalışma faaliyeti ilan edildi. İyi niyet çerçevesinde İAÇ başlangıcı olarak, trafik yoğunluğunun az olduğu kış tarifesinin başlaması beklendi ve hava trafiğinin en az olduğu günler faaliyet günü olarak seçildi.

3-2023 Kasım ayında gerçekleştirilen üst düzey görüşmelerde özlük haklarına dair taleplerimizin yerine getirileceği sözü verilmesi üzerine İAÇ faaliyetine ara verildi.

4-Taleplerimize ilişkin kurum tarafından yapılan çalışmaya, EUROCONTROL prensipleri çerçevesinde maliyeti karşılanıp karşılanmadığına bakılmaksızın tüm kurum personeli dahil edildi. HTK-SEN, bu haliyle taslağın Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından veto yeme olasılığının yüksek olduğunu ifade etmesine karşın ilgililer “biz bu işi seçimden sonra kesin bir şekilde çözeceğiz, merak etmeyin” yaklaşımı sergiledi.

5-Seçim sonrası TBMM’ye sevk edilen torba yasada bahsi geçen maddeyle birlikte 3 ayrı maddenin yer alacağı vadedilmişken, yalnızca geçmişte yapılan hatanın telafisi niteliğindeki bir ek ödeme maddesine yer verildi.

6-Ek ödeme maddesi de TBMM komisyon görüşmeleri esnasında, çoğunlukla maliyeti karşılanmayan birimleri temsil eden STK’ların baskısı ve maddenin ilgili kurum tarafından savunulmaması akabinde iptal edildi.

7-Gösterilen iyi niyete ve aylarca sabırla beklenilmesine karşın, ilgililerce hava trafik kontrolörleri büyük bir beklentiye sokulup en nihayetinde hiçbir vaat yerine getirilmeyerek derin bir hayal kırıklığına uğratıldı.

8-Halihazırda da kolaylıkla çözümlenebilecek talepler için çalışma yapmak yerine, İAÇ süreci “etkisi yok” denilerek görmezden gelinmekte, başka hiçbir somut adım atılmamaktadır.

9-Verilen sözleri yok sayma, emeğin karşılığı ısrarla vermeme, faaliyetin etkilerini görmezden gelme vb. reflekslerle bu sorun çözülmeyecek, haklı talepler karşılık buluncaya dek İAÇ devam edecektir.

10- İAÇ’nin beraberinde getirdiği her türlü netice, bu sorunu çözümsüz bırakan ilgililerin mesuliyetindedir.

HTK-SEN'den yeni İAÇ kararı

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

insiyatifsiz ~ 3 gün önce
ağlama destek ol olmuyorsan da gölge etme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 4 gün önce
İAÇ iş yavaşlatma değildiirrrrr,eskiden,yıllardır yaptığımız gibi, kendimizi riske atıp işi hıalandırmaktan vazgeçmektir.Siz yıllardır uçağınıza zamanında bindiyseniz bizim sayemizde binmişiz,iş kurala standarta dökülğünce hava yolu şirketleri tel tel dökülmeye başladılar,onları yıllarca başarılı gösteren bizmişiz,anlamazsınız.Risk almak zorunda değilizzzz,kitap ortada,kural ortada.Hepiniz havacılığın vazgeçilmezlerisiniz ama kitaptan bir cümle bile bilmezsiniz,paradan başka birşey bilmezsiniz,boş oturanınız 100 bin lira maaş alsa niye diye sormazsınız,bize paragöz dersiniz.İnin lan artık sırtımızdan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx ~ 8 gün önce
yaktırdığınız yakıta da zamanını çaldığınız ekiplere ve yolculara da yazık.gidin size hakkınızı vereceklere eylem yapın.ekiplere değil.insanlara yazıl ama siz atc lere yazıklar olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2472 ~ 8 gün önce
Kimseye çelme takmıyoruz diye ayağımız yok sanmayın. Sempatiniz bitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xyz ~ 8 gün önce
Biktirdiniz , insallah cok para alirsiniz ama bu yapilan sacma sapan olmaya basldi … macaniz yiyosa grev yapin … ama yemez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TkCpt ~ 8 gün önce
Milyar Euro ülke menfaati falan hikaye, işiniz gücünüz hikaye. Resmen ülke menfaatlerine, kaynaklarına günde milyonlarca EURO zarar verip, ülke menfaatini düşünüyoruz ayağı çekmeyin. DHMİ'de herhangi çalışan olmadan siz ATCO nasıl sürdürülüyor bir söyleyin? Gümrükçü olmazsa oluyor mu? Ya da güvenlik görevlisi ya da ilk yardım ya da ARFF? ya vs sayamadığım niceleri?? Kendinizi kim olarak görüp de üstün sayıyorsunuz ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxl ~ 9 gün önce
bu memleketin ekmeği size haram zehir zıkkım olsun…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 9 gün önce
Böyle hak aramak olmaz, 36 pistine g park pozisyonlarından 30 dk üzeri taksi yaptırıp kalkışları sözde standart prosedüre göre uygulayıp 10-15 uçağı yavaş yavaş taksi yaptırarak kalkışta onlarcasını bekletip kalkış izni vermenizi bize standart prosedüe uyguluyoruz diye yutturamazsınız. Bu yaptığınız çok yanlış, ülkemize şirketlerimize vatandaşlarımıza zarar veriyorsunuz ve biz uçuş ekiplerine. Günde 4 bacak uçarken hergün 1-1-5 saatimizi çalıyorsunuz. Bu iş böyle olmaz yürümez. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşletme ~ 9 gün önce
Bu gidişat iyi değil. Kurum bölünmeye gidiyor. Kendimizi birbirimizle kıyaslayarak sonumuzu getiriyoruz. Sendikalarımız kazanım almak yerine başkalarının aldığı kazanımı engelliyor. Engelledik de ne oldu. Elimizdekilerden de olacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neyin kafası? ~ 9 gün önce
13 saat lik uçuştan gelip, full star uygulatıp ;sürati 22 nm de clean speed e çektirip sonra pilota (thanks for your cooperation) demek! Neyin kafası ? neyin? bıktırdınız haeeeeaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
330 ~ 9 gün önce
12-15 nm kala flap koyacaksın zaten, ne var minimum clean speed’e düşmekte? Ayrıca LTFM’de çoğu zaman İmren ya da Sadık veriyor ATC arkadaşlar.
neyin derdi? ~ 8 gün önce
13 saatlik vardiyada 1100. trafiğe talimat veren görevli hava trafik kontrolörüne uff puff yarım yamalak read back yapıp frekansta hesap sormak ne demek? Delirttiniz adamı read back i tam yapıp frekans adabı öğrenen heaaaaaa

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000