20 Mayıs 2024, Pazartesi 15:08:11

HTK-SEN'DEN YENİDEN "İAÇ" KARARI

Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası (HTK-SEN), inisiyatif almadan çalışma (İAÇ) eylemine yeniden başlama kararı aldı.
  • Sabah asansöre bindim, pegasus'un bir kadin pilotu vardi gunaydin dedim son derece kibar şekilde, cevap vermeye tenezzül bile etmedi. Diğer katlarda durduk başka insanlarda günaydın dedi onlara dahi cevap vermeye tenezzül etmedi. Kendisi çünkü sadece pilot olabilmiş(!) Bu gibi havadan sudan havacılık çalışanlarının olduğu yerde çoğu zaman böyle ne oldum delisi pilotların açıklarını kapatarak fedakarca iş yapan mütevazi hava trafik kontrolörlerinin yani asıl havacılık kahramanlarının davalarını destekliyorum
  • 5'li ekipte çalış, saatlik ücretin pilotlarınkini geçsin, sonra hala daha fazla kazanmak istiyoruz diye milli serveti eritmeye yönelik İAÇ yap! Bunlar şımarmış! Doğu meydanlarda günde 1 uçak inip kalkan yerdeki adama Devlet neden 100 bin lira versin, saçmalık! Atın bunların yarısını işten akılları başlarına gelsin!
  • ATC Elektronik AIM atom mu parçaliyorsunuz kendinizi yükseklerde görmeyin bu tazminat zamanında herkese eşit verilirdi ama verilmedi.
  • Atc arkadaşlar kusura bakmasınlar ama kimsenin sizin yaptığınız insiyatif almadan çalışma eyleminizi ciddiye aldığı yok, bunu bilesiniz.
  • Siz hayırdır lan adam mı oldunuz zerre erkekliğiniz varsa yapın yapında etinizi budunuzu her kez görsün ateş olsanız cürümünüz kadar yer yakarsınız safi rüzgarsınız
  • avrupanın zirvesinde rekor kıran meydanlar bizde , vfr pilotaj eğitimi son hız devam ediyor ve bu yoruma 950 beğeni gelmiş el insaf yiğidi öldüründe hakkını yemeyin bari
  • Avrupada 30 kişinin attığı trafik burada 10 kişiyle, fransızın, ingilizin 18000 euroya yaptığı iş burada 2000 euroya yapılıyor. Türk atcleri daha iyisini hakediyor. Söke söke de alacaklar.
  • Hakikat şu ki: Eurocontrol'ün Uluslararası esaslar doğrultusunda toplayıp Seyrüsefer giderleri ve personellerine ödediği ücret Türkiye'de yıllarca hukuksuz şekilde ortak gurup kurgulaması ile alamayacak olan personellerede haksızca dağıtıldı. Elektrik kendi için yalan dolan ve davalar ile fazla pay almak istese de alamayacağı tescillendi. Haset edenlerin tümü hak edenler daha fazla alamasın diye, "bize yoksa kimse fazla almasın" zihniyetiyle ortalığı karıştırdı ve yıllarca T.C. alması gerekenden azı kabullenerek hazineyi zarara uğrattı. Ey hukuk bilmezler, hakikatler gün yüzüne çıkıp doğru anlaşıldıkça elinizdekinden de olacaksınız. Bırakın haset etmeyi okuyup kazanıp Seyrüseferci olup gelin, susun da edepsizlik etmeyin.
  • asıl sorumlu SHGM
  • Sizin desteklemenizin yada desteklememenizin hicbir onemi yok, biz mucadelemizi kendimiz icin yapiyoruz dhmi nin tumu icin degil

Hava Trafik Kontrolörleri ve Diğer Ulaştırma Çalışanları Sendikası (HTK-SEN), inisiyatif almadan çalışma (İAÇ) eylemine yeniden başlama kararı aldı.

HTK-SEN'den yapılan duyuruda 24-25-26 Mayıs tarihlerinde İAÇ eyleminin yeniden başlayacağı ifade edildi.

Sendika tarafından konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

"Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl eylül ayında hava trafik kontrolörlerimizin özlük hakları, ülkemizin çıkar ve menfaatleri için başlatılan inisiyatif almadan çalışma faaliyetine yapılan üst düzey görüşmelerde verilen sözlere istinaden ara verilmiş, özlük haklarımıza ilişkin problemlerin yerel seçim sonrasında Ulaştırma Bakanlığı’nın torba yasasına eklenecek kanun maddeleriyle çözümleneceği vadedilmişti.

Gelinen noktada ilgili makamlarca yapılan çalışmaların yıllardır olduğu gibi bir kez daha mahiyeti bilinmeyen “bürokratik engellere” takıldığı, “özlük hakkı içerdiğinden dolayı taslakların gündeme alınmayacağı” ve “sürecin akamete uğradığı” öğrenilmiştir. Ne hazindir ki rekor üzerine rekor kıran havacılık sektörümüzün temel aktörü olan hava trafik kontrolörlerimizin talepleri yine görmezden gelinmiş; aylardır süregelen umut vadeden söylemlerle filizlenen büyük beklentiler yerini derin bir sukutuhayale bırakmıştır.

Bir meslek grubu düşününüz ki maaşından emeklilik primlerine,  eğitiminden kullandığı servise varıncaya dek tüm maliyetleri EUROCONTROL adlı kuruluş vasıtasıyla ülkemiz ekonomisine hiçbir yük olmadan karşılansın; kazandığı her bir liranın %35’i doğrudan devletimizin Hazinesine vergi olarak aktarılarak ülkemize döviz kazandırsın; dünyanın en stresli işlerinden birisini icra ederken, kendi inisiyatifiyle aldığı ilave risk ve sorumluluklarla havayolu şirketlerimize milyarlarca liralık yakıt ve zaman tasarrufu sağlasın; gösterdiği üst düzey performansla ülkemizi Avrupa’nın zirvesine taşısın fakat tüm bunlara karşın özlük hakları emsallerinin katbekat gerisinde kalsın.

41 üyesi bulunan EUROCONTROL teşkilatındaki diğer ülkeler hava trafik kontrolörlerine daha iyi ücretler ve özlük hakları sunarak ülkelerine daha fazla döviz girdisi sağlamak için adeta yarışırken, Sayıştay Başkanlığı KİT raporlarında yıllardır bu hususa işaret edilmesine ve benzer şekilde milli maliyetlerimizin artırılması gerekliliği defaatle vurgulanmasına karşın ülkemizde bir arpa boyu yol katedilemiyor oluşunun hiçbir izahı yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonuyla hantal bürokrasiyi ortadan kaldırmak için öncülük ettiği bir hükümet sisteminde, Hazine ve Maliye Bakanımızın ihracat yoluyla döviz girdisini artırmanın önemini her fırsatta vurguladığı bir ortamda, hizmet ihracı niteliğinde bir iş icra eden hava trafik kontrolörlerimizin taleplerinin yok sayılarak, keyfi engellemelerle ülkemizin her yıl yüzlerce milyon Euro tutarında döviz kaybına uğratılması asla kabul edilemez. Yakın dönemde açıklanan kamuda tasarruf paketinin tamamı ile 100 milyar liralık tasarruf hedeflenirken, keyfi şekilde yapılmayan bu düzenlemeler ve milli maliyetlerimizin düşük olması sebebiyle ülkemizin her yıl yaklaşık 20 milyar liralık kayba uğradığı düşünüldüğünde meblağın büyüklüğü daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Hava trafik kontrolörlerimizin büyük fedakârlık ve özverisiyle kırılan rekorlar sosyal medyada gururla paylaşılırken o emeklerin karşılığının ısrarla verilmeyişine; Avrupa ülkeleri bir yana, Irak, Afganistan gibi ülkelerin dahi katbekat altında ücretlerle istihdam edilişine; hizmet birim sayısı bakımından Avrupa’nın zirvesinde olan ülkemizin o hizmetin karşılığını alamayıp, ekonomimizin her yıl böylesine büyük bir kayba uğratılmasına sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir.

Bu çerçevede, Sendika Yönetim Kurulumuzca hava trafik kontrolörlerimizin özlük hakları, ülkemizin çıkar ve menfaatleri için ara verilen inisiyatif almadan çalışma faaliyetimize devam etme kararı alınmıştır. Bu doğrultuda, sesimizi kamuoyuna duyurmak ve anılan hususlarda farkındalık oluşturmak maksadıyla 24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde inisiyatif almadan çalışma faaliyeti icra edilecek ve taleplerimiz yerine getirilinceye dek bu faaliyet kararlılıkla sürdürülecektir."

HTK-SEN'DEN YENİDEN "İAÇ" KARARI

Yorumlar Tüm Yorumlar (98)

Ali Veli ~ 2 ay önce
Sabah asansöre bindim, pegasus'un bir kadin pilotu vardi gunaydin dedim son derece kibar şekilde, cevap vermeye tenezzül bile etmedi. Diğer katlarda durduk başka insanlarda günaydın dedi onlara dahi cevap vermeye tenezzül etmedi. Kendisi çünkü sadece pilot olabilmiş(!) Bu gibi havadan sudan havacılık çalışanlarının olduğu yerde çoğu zaman böyle ne oldum delisi pilotların açıklarını kapatarak fedakarca iş yapan mütevazi hava trafik kontrolörlerinin yani asıl havacılık kahramanlarının davalarını destekliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC Kasabı ~ 2 ay önce
5'li ekipte çalış, saatlik ücretin pilotlarınkini geçsin, sonra hala daha fazla kazanmak istiyoruz diye milli serveti eritmeye yönelik İAÇ yap! Bunlar şımarmış! Doğu meydanlarda günde 1 uçak inip kalkan yerdeki adama Devlet neden 100 bin lira versin, saçmalık! Atın bunların yarısını işten akılları başlarına gelsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu nefret? ~ 2 ay önce
için kinle dolmuş ,sağlığına dikkat et!
ATC ~ 2 ay önce
Zaten 100 bin tl maaş alıyorlar onlar kendilerini pilotla kıyasliyorlar onlar kadar kazanmak istiyorlar.
Gariban Memur ~ 2 ay önce
ATC Elektronik AIM atom mu parçaliyorsunuz kendinizi yükseklerde görmeyin bu tazminat zamanında herkese eşit verilirdi ama verilmedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 2 ay önce
Sen yaptığımız işi atom parçalamak olarak görüyorsan teşekkür ederiz, yok tersini söylüyorsan kendini izah etmene gerek yok... Gayet iyi tanıyoruz!
GERÇEK BU ~ 2 ay önce
Atc arkadaşlar kusura bakmasınlar ama kimsenin sizin yaptığınız insiyatif almadan çalışma eyleminizi ciddiye aldığı yok, bunu bilesiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dedi ~ 2 ay önce
Havacılıkla tek ilgisi can sıkıntısından yaptığı kağıttan uçak olan İşledmeci
yiğido ~ 2 ay önce
Siz hayırdır lan adam mı oldunuz zerre erkekliğiniz varsa yapın yapında etinizi budunuzu her kez görsün ateş olsanız cürümünüz kadar yer yakarsınız safi rüzgarsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kes ~ 2 ay önce
Senin gibi toplayacaklarmış,git saklan bi yere.
open mind ~ 2 ay önce
avrupanın zirvesinde rekor kıran meydanlar bizde , vfr pilotaj eğitimi son hız devam ediyor ve bu yoruma 950 beğeni gelmiş el insaf yiğidi öldüründe hakkını yemeyin bari

Yanıtla

Kalan karakter 1000
124.350 ~ 2 ay önce
Avrupada 30 kişinin attığı trafik burada 10 kişiyle, fransızın, ingilizin 18000 euroya yaptığı iş burada 2000 euroya yapılıyor. Türk atcleri daha iyisini hakediyor. Söke söke de alacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAKİKAT TEKTİR ~ 2 ay önce
Hakikat şu ki: Eurocontrol'ün Uluslararası esaslar doğrultusunda toplayıp Seyrüsefer giderleri ve personellerine ödediği ücret Türkiye'de yıllarca hukuksuz şekilde ortak gurup kurgulaması ile alamayacak olan personellerede haksızca dağıtıldı. Elektrik kendi için yalan dolan ve davalar ile fazla pay almak istese de alamayacağı tescillendi. Haset edenlerin tümü hak edenler daha fazla alamasın diye, "bize yoksa kimse fazla almasın" zihniyetiyle ortalığı karıştırdı ve yıllarca T.C. alması gerekenden azı kabullenerek hazineyi zarara uğrattı. Ey hukuk bilmezler, hakikatler gün yüzüne çıkıp doğru anlaşıldıkça elinizdekinden de olacaksınız. Bırakın haset etmeyi okuyup kazanıp Seyrüseferci olup gelin, susun da edepsizlik etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm ~ 2 ay önce
asıl sorumlu SHGM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
edepsize yanıt ~ 2 ay önce
Edep kendin bilmektir. İşinize gelince seyrüsefer, işinize gelince En-root dersiniz. yalan dolan adınız olmuş. Gelin bir eteklerde taşları dökelim denilince kaçacak delik ararsınız. En fazla kaç ATC nin maliyeti tam karşılanır bilmezsiniz. Aslında yol kontrol ile meydan kontrol ayrımını bilirsiniz de işinize gelmez. Kaç ATC veya elektronik personeli %100 en-root hizmeti veriyor? Boş beleş işkembeden sallıyorsunuz. Gidin başkanınıza sorun, kaçınızın maliyeti %100 karşılanır anlatsın. Okumuşsun ama cehaletin baki kalmış... Yazık sana cancağzım...
Havaci ~ 2 ay önce
Sizin desteklemenizin yada desteklememenizin hicbir onemi yok, biz mucadelemizi kendimiz icin yapiyoruz dhmi nin tumu icin degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000