28 Kasım 2023, Salı 10:55:10

İstanbul Havalimanı'nda genişleme çalışmaları devam ediyor

İstanbul Havalimanı genişletme ve yeni pist inşaatında kullanılacak tonlarca kum, Charles Darwin isimli gemiyle Karadeniz’den çekilerek borularla karaya iletti. Dev geminin çalışma süreci havadan görüntülendi.
  • Bi de genişletiyoruz diyosun,okiy
  • İşi bırak zorla çalıştırmıyor larki
  • Buyutun buyutun ama yeni işci calisan almayin qece qunduz mesai yaziyosunuz biz bittik artik ama nerde sizde bunlayacak kapasite cunku biz sizin köleniziz
  • Bula bula Darwini mi bulmuşlar?
  • En büyük anladık. Neden SAW da pist açılmıyor, yeni terminal yapılmıyor???

İstanbul Havalimanı genişletme ve yeni pist inşaatında kullanılacak tonlarca kum, Charles Darwin isimli gemiyle Karadeniz’den çekilerek borularla karaya iletti. Dev geminin çalışma süreci havadan görüntülendi.

Dünyanın en yoğun 7. havalimanı olan ve 2. terminal binası ile diğer pistlerin inşaat çalışmaları devam eden İstanbul Havalimanı tüm etapları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşması hedefleniyor. Ayrıca birbirinden bağımsız 6 adet pist bulunacak. Havalimanı inşaat ve yeni pist çalışmaları için Karadeniz'de Karaburun yakınlarında dipten Charles Darwın isimli gemi ile kum çekildi. Çekilen tonlarca kum geminin gövdesinde toplanıp daha sonra sahildeki İGA Limanı'nda hazırlanan boru sistemiyle karaya aktarıldı. Limanda yaklaşık 3 saate süren kum aktarma işlemi 700 metre uzunluğundaki boruların yardımıyla gerçekleştirildi. Tonlarca kumun karaya aktarılması süreci havadan çekilen görüntülere yansıdı. Günde yaklaşık 3 kez kum aktarma işlemi yapan gemi, yaklaşık 1 ay boyunca bölgede çalıştı. Gemi ortalama 20 kum gemisinin yapacağı işi ve taşıyacağı kumu tek seferde yapabiliyor.

"20 GEMİNİN YAPTIĞINI TEK BAŞINA YAPIYOR"

Geminin teknik özelliklerinden bahseden Transbosphor Denizcilik Direktörü Nuri Mert Can, "Charles Darwın, bir Hollandalı deniz inşa işletmesindeki dünyanın en büyüklerinden bir tanesidir. 183 metrelik 30 bin 500 metreküp tarama kapasitesi ile kendi alanında en büyük kapasite ve en hızlı çözüm sunabilecek gemilerden bir tanesidir. Bu gemi 58 metre standart hali ile tarama yapabilirken 93 buçuk metreye kadar da tarama ekipmanlarına ek ile yine 30 bin 500 metreküp kapasiteye ulaşabiliyor. Yaklaşık 20 veya üzeri kum gemisinin deniz dibinden alıp karada havalimanı inşaatının üçüncü pistinde kullanılabilecek kumu getirme kapasitesini, bir gemide 183 metrelik 15 bin kilobayt taramaya güç ayırabilen bir gemiyle yapılabiliyor manasına gelmektedir. Ve bu tek bir gemi ile bu kadar kapasitede ki kumu hem tankerlerin girişi için liman ağızını temizlediği hem de inşaatta kullanılacak kumu aynı alanda verimli bir şekilde sahaya getirebildiği için ihtiyaçları karşılayacak doğru gemi tercihi olarak görülür" dedi.

"BÖLGEDE PROJEDE KULLANILMASI ÇOK MANTIKLI BİR TERCİH"

Geminin kullanılmasının çok doğru bir tercih olduğunu belirten Can, "Zaten bu tür işler için özellikle sığ su taramalarında yüksek verimli karaya kum göndermek için dizayn edilmiş bir gemi. Bölgede projede kullanılması çok mantıklı bir tercih. Dünyada birçok örnek, liman taramalarında özellikle kumluk alandan çıkan kum hem limanın geliştirilmesi hem bölgedeki inşaatlarda kullanılmıştır. Bu hem dışarıdan taşınacak kumun getirdiği lojistik yükü ortadan kaldırır hem de halihazırda zaten denizden çıkmış kumun imhası veya başka bir yere gönderilmesi ile bölgedeki bir inşaatta kullanılması çok daha mantıklıdır" diye konuştu.

 

İstanbul Havalimanı'nda genişleme çalışmaları devam ediyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Akıllanmadık ~ 8 ay önce
Bi de genişletiyoruz diyosun,okiy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet Alim ~ 8 ay önce
İşi bırak zorla çalıştırmıyor larki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ramp ~ 8 ay önce
Buyutun buyutun ama yeni işci calisan almayin qece qunduz mesai yaziyosunuz biz bittik artik ama nerde sizde bunlayacak kapasite cunku biz sizin köleniziz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O ~ 8 ay önce
Memnun değilsen ayrıl kardeş..
Fahri aksu ~ 8 ay önce
Sizler havalimanini büyüteceginize transfer araçlarına bi çareler bulun
Melih ~ 8 ay önce
Başına silah mı dayıyorlar Memnun değilsen ayrıl git yeni iş bul ya boş adamsınız be
Bakı ~ 8 ay önce
İsmi arıyorsun çalışacaksın geeeell.
Misafir37 ~ 8 ay önce
Çalışmak istemiyorsan istifanı ver bırak işini, çok basit ve kolay. Haydi hayırlısı.
Maymuncuk ~ 8 ay önce
Bula bula Darwini mi bulmuşlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 8 ay önce
Onu bulmuşlar seni bilim düsmanı, neyse sen göbek kaşırken gerçekler az ötede durmaya devam ediyoree :)
Professor ~ 8 ay önce
Bilimin zerresinden anlamayan tipler Darwin'e laf edilince Alfred Nobel'e donusuyorlar. Say 5-6 aminoasit, anlat kodon nedir desen o ne diyecek adamlar millete gobegini kasima diyor. Cahil cehaletinden bihaber.
Maymuncuk CEVAP ~ 8 ay önce
Ona bile tahammülünüz yok insanlığın atası (1) homohabilistir yaklaşık 2,5 milyon -1,400 milyon arasında evrilmiştir.Göktaşı gibi doğal afetler vb..olaylardan sonra şimdiki çağa kadar ulaşmıştır.Mesela balinalar da milyonlarca yıl önce kara da yaşayan bir hayvandı evrim geçirerek deniz canlısı oldu.Kısaca biz maymundan gelmedik ✈️
Maymuncuk ~ 8 ay önce
Bunlar bilime ilime inanmadıkları için ülke bu vaziyette. Biraz vatanseverleri örmek alın
SAW SAW SAW ~ 8 ay önce
En büyük anladık. Neden SAW da pist açılmıyor, yeni terminal yapılmıyor???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail ~ 8 ay önce
Acelesi yok özel uçaklara binenlere
Haklı Efe ~ 8 ay önce
3.havalimanı işletenler ile sabiha gökçen 2.pisti yapanlar aynı şirketler olduğu için

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000