14 Haziran 2024, Cuma 11:58:55

Kayseri'deki uçak kazası TBMM gündeminde

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, "Milli Savunma Bakanlığı’nın uçak bakım ve güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi elzemdir" dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, "Milli Savunma Bakanlığı’nın uçak bakım ve güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi elzemdir" dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, geçen hafta Kayseri’de düşen eğitim uçağı ile ilgili; “Uçak bakım süreçlerinde ve teknik kontrollerde eksiklikler olup olmadığının bir kez daha gözden geçirilmesi, varsa ihmal veya eksiklerin test edilip giderilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Milli Savunma Bakanlığı’nın uçak bakım ve güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi elzemdir” dedi.

CHP’li Genç, Kayseri’de 25 Ocak’ta düşen eğitim uçağı ile ilgili Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e verdiği soru önergesine gelen cevapta, Bakan Güler’in “uçağın bakımlarının eksizsiz yapıldığını” ve “uçuşa engel durumu olan uçakların eksiklerinin giderilmeden uçuş planlamasının yapılmadığını” belirttiğini söyledi.

Genç, konuya ilişkin şunları ifade etti:

“Sayın milletvekilleri, 25 Ocak’ta yine Kayseri 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından eğitim için kalkan bir uçak teknik bir arıza nedeniyle acil iniş yapmıştı. Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler'in cevaplaması istemiyle 29 Ocak 2024 tarihinde verdiğim soru önergesinde uçağın acil iniş yapmasının sebebini, uçağın bakımlarının en son ne zaman yapıldığını ve konuyla ilgili soruşturma açılıp açılmadığını sormuştum.

Sayın Bakan bir ay sonra verdiği cevapta bahse konu uçağın bakımlarının eksiksiz yapıldığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde planlı bakımları yapılmamış veya uçuşa engel durumu olan uçakların eksikleri giderilmeden uçuş planlamasının yapılmadığı cevabını verdi. Üzerinden geçen birkaç ayda maalesef tekrar aynı durumdayız ve 2 kahraman pilotumuzu şehit verdik. Sayın Bakanın verdiği bu güvenceye rağmen aynı üsten kalkan uçaklarımızın tekrar kazaya karışması ve bu kazaların sonucu olarak 2 değerli pilotumuzu kaybetmemiz ciddi sorular doğurmaktadır. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için alınması gereken önlemler konusunda daha titiz ve kapsamlı bir inceleme yapılması gerektiği aşikârdır.

Uçak bakım süreçlerinde ve teknik kontrollerde eksiklikler olup olmadığının bir kez daha gözden geçirilmesi, varsa ihmal veya eksiklerin test edilip giderilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Millî Savunma Bakanlığı’nın uçak bakım ve güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi elzemdir. Ayrıca, pilotlarımızın eğitim ve güvenliği konusundaki standartların en üst düzeye çıkarılması için gerekli tüm adımların atılmasını ısrarla talep ediyoruz.

'DAHA ŞEFFAF, DAHA HESAP VEREBİLİR BİR DURUŞ BEKLİYORUZ'

Değerli milletvekilleri, bu üzücü olaylar Hava Kuvvetlerimizin etkinliği ve güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Hükûmetin ve ilgili bakanlıkların bu konuda daha şeffaf, daha hesap verebilir ve kararlı bir duruş sergilemesini bekliyoruz. Şehitlerimizin ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerken bu tür acıların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını bir kez daha vurguluyorum.”

Kayseri'deki uçak kazası TBMM gündeminde

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000