11 Aralık 2023, Pazartesi 17:21:45

Maeve Aerospace geleceğin uçağı için çalışmalara başladı

Hollanda merkezli havacılık şirketi Maeve Aerospace, bölgesel jet ve De Havilland Canada Dash 8-400'ün yerine geçecek 80 kişilik hibrit-elektrik türboprop uçağı M80 üzerinde Ar-Ge çalışmalarına başladı.

Hollanda merkezli havacılık şirketi Maeve Aerospace, bölgesel jet ve De Havilland Canada Dash 8-400'ün yerine geçecek 80 kişilik hibrit-elektrik türboprop uçağı M80 üzerinde Ar-Ge çalışmalarına başladı. M80'in 2028'in sonlarında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi ve 2030 ya da 2031'de hizmete girmesi planlanıyor.

M80, geniş ve yüksek kanatlı, yeni tasarlanmış türboprop motorlarına sahip, alçak türboprop motorları tarafından desteklenen bir uçaktır. Şirket, 2024'ün başında henüz açıklanmayan bir motor üreticisi ile bir anlaşma yapma aşamasında. Maeve, motordan elde edilen enerji ve daha yüksek aerodinamik verimlilikle, M80'in cruise modunda yaklaşık %40 daha az yakıt tüketimi sağlayacağını iddia ediyor. Seyahat maliyetleri, benzer boyuttaki bölgesel jetlerden %25 daha düşük olacak ve koltuk-mil maliyetleri mevcut türboprop uçaklarından %20 daha düşük olacak. M80, başlangıçtan itibaren %100 sürdürülebilir havacılık yakıtlarını kullanma yeteneğine sahip olacak şekilde sertifikalandırılacak.

Delft, Hollanda'da kurulan Maeve Aerospace, 2021'de tamamen elektrikli dört motorlu 40 kişilik Maeve 01'i geliştirme planlarıyla faaliyete geçti. Ancak bu konsept, iki motorlu hibrit M80 lehine terkedildi. CTO Martin Nuesseler, "Tamamen elektrikli bir uçak, pazar gereksinimlerini karşılamayacak bir performans seviyesiyle çalışabilirdi." dedi.

Nuesseler, "Uçağımız ATR'den daha verimli, ancak ATR'nin kendi nişinde yenilmez bir maliyet yapısına sahip olduğunu" belirtiyor.

M80'in hızı 35.000 ft'de 740 km/sa olacak ve 1480 kilometrelik bir operasyonel menzil hedefleniyor. Maeve, ek batarya gücü sayesinde motorun boyutunu azaltabiliyor ve ek batarya gücü, kalkış ve tırmanış sırasında kullanılacaktır. M80'in 10 batarya paketi, kargo bölmesine yerleştirilecek ve yolcu kabin tabanına bağlanacak.

Maeve, iki farklı seçeneği izliyor: Bataryalar, yerde şarj edilebilir (batarya ile batarya şarj aracı) veya iniş sırasında şarj edilebilir. "Ben yerde şarj edileceğimize inanıyorum." diyen Nuesseler, bu kararın havayollarından gelecek geri bildirimlere bağlı olduğunu belirtiyor.

Maeve, motor tedarikçisi ile ön anlaşmayı tamamlamayı, ardından endüstri lideri bir yatırımcı bulmayı ve M80 için ön tasarım incelemesini 2026'da tamamlamayı hedefliyor. 

©AirportHaber.com

Maeve Aerospace geleceğin uçağı için çalışmalara başladı

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000