06 Haziran 2023, Salı 15:31:30

Pegasus CEO'su Öztürk'ten Önemli Açıklamalar

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, “2022’ye hem operasyonel hem de finansal açıdan hazırlıklı başladık ve 2022 yılı performansımızla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduk.” dedi.
  • Bizler pgs calısanları olarak bizleri cok mağdur ettiniz bizim hakkımızı emeğimizi gasp ettiniz banka promosyonlarımızın yıllardır çöktü üz ikramiye vermediniz diger şirketler çalışanlarına 4 maaş ikramiye veriyor sizde bol bol nasihat tehdit
  • Diger sirketler prim, maas zami vb bir suru destek varken. Pgs neden hep takimina hayal kirikligi veriyorsun. O da yetmez bizlere sattiginiz ucak icindeki yemeklere bile gizlice ℅20 zam yaptiniz. Hep size hep size olmaz. Lutfen artik biraz insafli olun. Hakkimizi istiyoruz.
  • Adam akıllı maaş havacılık tazminatı ikramiye anlayacagınız haklarımızı verin madem öyle iyi böyle iyiyiz
  • İyide o uçakları kim uçuracak, hep bana hep bana desede , birazda sana derdi eskiden, aile derdi, üzüm yeme dersinde olan bağcı ile işi olmayan yöneticiler vardı. Aşırı para kazanma odaklılık yüzünden son yıllarda yaşadıklarından ders almamışlar gibi görünüyor zannediyorlar ki batan bir kaç şirketin pilotları hala piyasada yada işsizlikle korkutabilecekler insanları, denizin bittiğini bile göremediler. Dünya pilot krizine gidiyor daha dün adam fazla diyenler şimdi vaatlerle kandırmaya çalışıyor
  • Zam noldu zam. Bos konusmyin

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, “2022’ye hem operasyonel hem de finansal açıdan hazırlıklı başladık ve 2022 yılı performansımızla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduk.” dedi.

Pegasus Hava Yolları; ev sahibi hava yolu olduğu 79. IATA Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında, 6 Haziran 2023 Salı günü bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Pegasus’taki son gelişmeler, 2023 yılı planları ve gelecek dönem hedeflerini paylaşan Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, “2022’ye hem operasyonel hem de finansal açıdan hazırlıklı başladık ve 2022 yılı performansımızla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduk. 2023 yılının ilk çeyreğinde Türkiye olarak yaşadığımız zorluklara rağmen güçlü performansımızı sürdürdük. Bu başarılı performans, kredi derecelendirme notumuzda da artış getirdi.” dedi.

Zorlu koşullar altında başlayan ve devam eden 2022 yılını değerlendiren Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, “2022, özellikle yaz sezonunda seyahat talebinde görülen hızlı yükseliş sayesinde önemli başarılara imza attığımız bir yıl oldu. Kısıtlamalar gevşetildiğinde seyahat talebinin kuvvetli bir ivmeyle hareketlenebileceğine dair beklentilerimiz doğrultusunda, potansiyel talebi karşılamak adına operasyonel yapımızı ve tüm iş birimlerimizdeki çalışma arkadaşlarımızı hazır tuttuk, talepteki artışı karşılamak üzere kapasitemizi artırdık.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “2022’de toplam misafir sayımızı %34 artırarak 26,9 milyona yükselttik. Bir önceki yıla göre dış hatlarda misafir sayımız %96 oranında büyüdü, burada pazarın toplamına göre çok daha iyi bir performans sergiledik. Satış gelirlerimizi %139 yükselterek 2,45 milyar Euro’ya çıkardık. Gelirlerimiz son normal yıl olan 2019’a göre %41 arttı. 2019'a göre ASK olarak toplam kapasitemiz %8, dış hat kapasitemiz %23 artış gösterdi. FAVÖK marjı olarak yıl sonunda %34,1 seviyesine ulaşarak bu metrikte dünyadaki en yüksek performansı gerçekleştirdik. 2022 yılı net dönem kârımız 431 milyon Euro olarak gerçekleşti.” şeklinde konuştu.

“Yüksek yaz sezonu öncesinde elde ettiğimiz ivmeden memnunuz”
 
2023 yılının ilk aylarını da değerlendiren Güliz Öztürk: “2023 yılına da global makroekonomik endişeler nedeniyle zorlu şartlar altında başladık ve sonra ülkemiz ne yazık ki büyük bir deprem felaketiyle karşı karşıya kaldı. Global enflasyonist baskıların da planlama yapmayı zorlaştırdığı bir dönemden geçiyoruz. Pegasus Hava Yolları olarak, yılın ilk 4 ayı itibarıyla kapasitemizi geçen yıla göre %32, misafir sayımızı ise %31 büyüttük. Dış hat misafir sayımızda %43 büyüme kaydettik. Yüksek yaz sezonu öncesinde elde ettiğimiz bu ivmeden memnunuz. Kilit operasyonel ve finansal performans sonuçlarımızı 2023 yılında da geliştirmeyi ve iyileştirmeyi hedefliyoruz.” dedi. 

Cumhuriyet’in 100. yılında 100. uçak

2023’te toplam kapasitesini yaklaşık %20 oranında artırmayı hedefleyen Pegasus Hava Yolları, filo büyüklüğünün Cumhuriyetin 100. yılında 100 uçak eşiğini aşmasını ve büyümeye devam etmesini planlıyor. 2023’ün geri kalanında 10 adet, 2024’te 21 adet ve 2025’te 11 adet A321neo uçağın teslim alınması öngörülüyor. Dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık odaklarını sürdürecek olan Pegasus, “Rotamız sürdürülebilir bir gelecek” diyerek havacılığın sürdürülebilirlik hedeflerini içtenlikle destekliyor. Pegasus’un öncü dijital dönüşüm çalışmaları, yeni nesil uçaklarla gerçekleştirdiği filo dönüşümü, her geçen gün genişlettiği uçuş ağı, teknoloji ve insana yaptığı yatırım, sürdürülebilir havacılığa yönelik girişimleri, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusundaki kararlılığı; sürdürülebilir başarısının mimarları olacak.

“Rotamız sürdürülebilir bir gelecek”

Güçlü ekonomik performansının yanı sıra çevre ve sosyal konulardaki hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini dile getiren Güliz Öztürk, “Bu konuda üzerimize düşeni yapmak için kararlıyız. 2021’de hedefimizi 2050’de net sıfır karbon emisyonu olarak belirledik, bunu 2030 yılı için emisyon yoğunluğu azaltım hedefimizle pekiştirdik. Net sıfıra giden yolda; yeni nesil filo yatırımı ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı yoluyla sadece doğrudan karbon emisyon azaltımı değil, atık yönetimi ve iş süreçlerimizin dönüşümü gibi bu hedefe dolaylı katkı sağlayan pek çok girişimin yarattığı ivmeyle ilerliyoruz. Geçen yıl filomuza katılan 17 Airbus A321neo uçağın 10 adedinin finansmanı için emisyon yoğunluğu azaltımı ve cinsiyet eşitliğine dair taahhütler verdiğimiz ihracat kredi kurumu destekli uçak finansman modeli kendi kategorisinde türünün ilk örneğiydi. Özellikle Türkiye’de sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimi için paydaşlarla çalışmalarımızı sürdürürken, operasyonlarımızda SAF kullanımımızı artırarak sürdürüyoruz. Çevreye yönelik 2050 ve 2030 hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusuna da önem veriyoruz. Özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda etkin çalışmalar yürütüyoruz. ‘Harmoni’ adını verdiğimiz girişimimizle, cinsiyet eşitliği odağımızda olacak şekilde, kapsayıcı kültürün yaygınlaştırılması çerçevesinde farklı projeler yürüterek daha eşit ve çok sesli bir gelecek için hedeflerimizi belirliyoruz. Mayıs 2023 itibarıyla şirketimizde çalışan arkadaşlarımızın %35’i kadın. IATA ‘2025te25’ hedefleri doğrultusunda özellikle kadın pilot, mühendis ve teknisyen oranlarımızı artırmayı, kadın yönetici oranımızı en az %32'ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Güliz Öztürk, 79. IATA Yıllık Genel Kurulu’nu havayolu işletmelerinin çevreye etki anlamında olumlu adım atabildiklerini gösterebilmeleri için önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, “Katıldığımız sektör etkinliklerinin tamamında 2050 net sıfır hedefi doğrultusunda amaçlarımızdan bahsediyoruz ancak hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimizi gösteren eylemlere de ihtiyaç var. Bu bilinçle, eyleme geçerek örnek olmak istedik ve bu toplantı için Pegasus Hava Yolları uçuşlarıyla seyahat eden tüm katılımcıların ve taşınan kargonun uçuş kaynaklı sera gazı emisyonlarını sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanımıyla azaltacağız. Bu girişimimizle, sektörümüze ve kamuoyuna iki güçlü mesaj vermek istiyoruz. Bir yandan etkin SAF kullanımının havacılığın net sıfır hedefi için önemi ve etkisini vurguluyoruz. Aynı zamanda bu girişimimiz bundan sonraki sektör etkinlikleri için de net sıfır hedefine bağlılık açısından önemli bir örnek oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Pegasus CEO'su Öztürk'ten Önemli Açıklamalar

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Hamal ~ 1 yıl önce
Bizler pgs calısanları olarak bizleri cok mağdur ettiniz bizim hakkımızı emeğimizi gasp ettiniz banka promosyonlarımızın yıllardır çöktü üz ikramiye vermediniz diger şirketler çalışanlarına 4 maaş ikramiye veriyor sizde bol bol nasihat tehdit

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herkes ~ 1 yıl önce
Diger sirketler prim, maas zami vb bir suru destek varken. Pgs neden hep takimina hayal kirikligi veriyorsun. O da yetmez bizlere sattiginiz ucak icindeki yemeklere bile gizlice ℅20 zam yaptiniz. Hep size hep size olmaz. Lutfen artik biraz insafli olun. Hakkimizi istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kıymetimiz yok ~ 1 yıl önce
Cesit cesit vardiya yaziliyor uzerimizden tonlarca yuk geciyor en ufak sakatlanan direk atiliyor kar payi vericez diye kendilerini parcalayanlar uc kurus para verilidikden sonra suspus oturuyor bizim bir kiymetmiz yok yorulduk yiprandik gecinemiyoruz
Anca öyle iyiyiz böyle iyiyiz ~ 1 yıl önce
Adam akıllı maaş havacılık tazminatı ikramiye anlayacagınız haklarımızı verin madem öyle iyi böyle iyiyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sihirli cümle ~ 1 yıl önce
Beğenmiyorsan git demediler mi daha sana kardeş. Olayı iyi işletmecilik olarak algılayamayan, mevkii için liyakat sorunları olan tetikçi karakterli insanların en sevdiği cümledir kendisi.
Deniz bitti… ~ 1 yıl önce
İyide o uçakları kim uçuracak, hep bana hep bana desede , birazda sana derdi eskiden, aile derdi, üzüm yeme dersinde olan bağcı ile işi olmayan yöneticiler vardı. Aşırı para kazanma odaklılık yüzünden son yıllarda yaşadıklarından ders almamışlar gibi görünüyor zannediyorlar ki batan bir kaç şirketin pilotları hala piyasada yada işsizlikle korkutabilecekler insanları, denizin bittiğini bile göremediler. Dünya pilot krizine gidiyor daha dün adam fazla diyenler şimdi vaatlerle kandırmaya çalışıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Capt ~ 1 yıl önce
İranlı pilotları uçuruyorlar işte…….
Ucuz etin yanisi ~ 1 yıl önce
değil ki bu, iran lı pakistan lı ucuz ekip, işçi vb ile 3 kuruş kar ettirdik diyerek ekstra prim peşinde koşanlar yüzünden yarın yaşanacak bir kazanın ettireceği zararın altından kalkılamaz. İnsanlar kötülükten konuşmuyor, ekmeklerinin derdindeler. Burası Thy değil bir kaza şirketin hak ettiğinin çok daha altında satılmasına götürür artık konuyu ama kimin umurunda herkes bu yıl alacağı ekstra primlerinin peşinde. Pandemi ve kaza dönemi etkisiyle gerçek nedenlere inilmedi şirkette.
Para ~ 1 yıl önce
Zam noldu zam. Bos konusmyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000