17 Ocak 2011, Pazartesi 08:21:12

Pekin'de yeni bir havaalanı yapılacak

Çin'in başkenti Pekin'de sivil hava trafiğini rahatlatmak için yeni bir havaalanı inşa edilmesi planlanıyor.
  • Su anda hizmet veren Baskent havaalani yillik 73,9 milyonyplcu kapasitesiyle ... Yeni havaalaninin yillik yolcu kapasitesi en az 60 milyon olacak ... Rakamlar karistirilmis olmasin???
Çin basınında yer alan haberlere göre, yeni havaalanının yıllık yolcu kapasitesi en az 60 milyon kişi olacak. Pekin'de halen hizmet veren Başkent Uluslararası Havaalanı, yıllık 73,9 milyon yolcu kapasitesiyle dünyada ikinci sırada bulunuyor. Bu havaalanı 2015 için planlanan 76 milyon yolcu hedefine şimdiden yaklaştı.

Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Li Ciaşiang, şu anda Pekin'deki hava trafiğine bir uçuş daha eklemenin mümkün olmadığına işaret ederek, yeni bir havaalanı yapılmasının acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Hazırlıkların sürdüğünü ve projenin Devlet Konseyi tarafından onaylanması gerektiğini belirten Li, projenin en az 100 milyar yuana (15 milyar ABD Doları) mal olacağını söyledi. Çinli yetkili yeni havaalanının yeri konusunda bilgi vermedi, ancak Çin basınında daha önce havaalanının inşasının 2010 yılında başlayacağı ve Pekin'in güneyindeki Daşing bölgesinde yer alacağı şeklinde haberler çıkmıştı.

Çin Sivil Havacılık Kurumu, 2011 yılında 11 yeni havaalanının inşasına başlamayı planlıyor.

Pekin'de yeni bir havaalanı yapılacak

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
Su anda hizmet veren Baskent havaalani yillik 73,9 milyonyplcu kapasitesiyle ... Yeni havaalaninin yillik yolcu kapasitesi en az 60 milyon olacak ... Rakamlar karistirilmis olmasin???

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000