22 Eylül 2023, Cuma 09:41:54

Tüyler ürperten kaza mahkemeye taşındı!

Fransa'da bir paraşüt uçuşu sırasında yaşanan kan donduran kaza, pilota açılan dava ile yıllar sonra ortaya çıktı.

Temmuz 2018'de, Fransız pilot Alain C., Toulouse'un kuzeydoğusundaki Bouloc-en-Quercy'de bulunan bir yerel paraşüt okulu için tek motorlu uçağıyla uçarken korkunç bir olaya neden oldu. Alain, uçağını kullanırken yanında kanatlı giysi giyen 10 dalışçıya uçakla refakat ediyordu. Ancak trajedi, sadece 20 saniye sonra yaşandı.

Paraşütçü Nicolas Galy, kafası Alain'in kullandığı uçağın kanadına çarparak gövdesinden ayrıldı. Hakkında dava açılan Alain, mahkemede bu olayı "hayatının trajedisi" olarak tanımladı, ancak suçsuz olduğunu iddia etti ve Galy'nin uçuş planından saparak kazaya sebep olduğunu söyledi. Alain, ayrıca kanatlı giysi giyen dalışçıların uçağından uzak olduğuna ancak giysi giyen dalışçıların çok hızlı iniş yapamadıklarınıbu nedenle uçağa çarpmış olabileceğini söyledi.

12 AY HAPİS CEZASI ALDI

Alain, Galy'nin 226 atlama deneyimine sahip deneyimli bir paraşütçü olduğunu ve "beklenen rotayı izlemediğini ve asla bu rotada olmaması gerektiğini" iddia etti. Alain, mahkemede, "Bu benim yaşamımın trajedisi oldu, ama ben suçlu değilim" dedi.

Savcı Jeanne Regagnon ise Alain'ın iddialarını reddetti ve mahkemeden pilotu 12 ay hapis cezasına ve 10,000 avro para cezasına çarptırmasını istedi. Savcı, ölen Galy'nin "kural ihlali yapmadan tek uygun davranan kişi olduğunu" savundu.

LİSANSI GEÇERSİZ ÇIKTI!

Mahkemede ayrıca 64 yaşındaki Alain'ın geçersiz bir lisansla uçtuğu ortaya çıktı. Fransa havacılık otoritesi, bir tıbbi durum nedeniyle uçma yetkilerini kısıtlamıştı, ancak Alain yine de uçak kullandı. Mahkeme kararını Kasım ayında verecek.

Tüyler ürperten kaza mahkemeye taşındı!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000