28 Eylül 2023, Perşembe 20:07:28

SHGM'den kontrolörlere tehdit; 'Lisansları iptal ederiz'

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hava trafik kontrolörlerinin iş yavaşlatma gibi bir durum gerçekleştirmeleri halinde lisanslarının iptal edileceğini duyurdu.
  • Lise zamanı okulda fetonun sızıntı dergisini dağıtanlarla takılanların THY'de pilot olmasına şaşırmıyorsunuz da SHGM'deki yapılanmaya mı şaşırıyorsunuz! Kazan çoktan doğurdu!
  • yahu kardeşim ne kafasız adamsın.
  • Vallahi siz memur olarak hiç bir zaman şükretmek hep bana rab bana der devleti tehtit ederseniz devlette haklı olarak sizi tehdit eder siz bu hakkı nerden alıyorsunuz bir sürü havacılık okulu öğrenci yetiştiriyor boşta bir sürü mezun var sizde ananızın karnında öğrenmediniz devlet yetiştirdi şimdi çıkmış kurum içinde iş barışını bozuyorsunuz helâl stgm ne geç bile kaldılar soğuk da karda buzda pistce çalışan dışarda çalışan elektirik çi itfayeci aproncu kardeşlerimiz donarak çalışırken terminalde her türlü insanla mücadele edip akşama kadar ayakda çalışırken siz sıcacık yerinizde çayınız çorbanız vakit geciriyorsunuz kimse bizde onlar kadar alalım demiyor siz milletin rızkını göz koyorsunuz bence devlet her birime hizmet satın alsın hem sizin o meşhur iş yükünüz de azalır niye elektiriğe makineye var da atc yok yanlarına şirket elemaında verelim 6 ayda öğrenirler olmaz mı
  • "Bütün pilotların lisanslarını iptal ederiz," demek gibi birşey. ..!!!
  • Sghm'den son dk açıklaması, greve destek yorumu yapanların da lisansını ıııı hömmm, diplomasını falan yırtacaklarmış. O da yoksa çoluk çocuğunu kaçıracaklar, hiçbir şey yoksa bile birşey yapacaklarmış işin özeti...
  • Aferin ogrenmissin geç olmuş ama olmuş
  • bu zamanda cesur ve medeni duruşları için ATC arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. kurumların sürekli göz korkutma ve tehdit dilinden artık vazgeçmesi lazım. yazıda “avrupa da söyle iyiyiz, böyle mükemmeliz” derken bile kendiyle çelişen bir durum yansımış. bu kadar iyiyseniz bunu sağlayan insanlara hakkını verin arkadaş, ülkede güce dayanan herkes kendini kulhanbeyi sanıyor, bu kafayla gerçekten ise yarar insan kalmayacak. HAKKİ TESLİM EDİN, hak yemekten, insanları sindirmeye çalışmaktan vazgeçin. su çağda ileri gideceğimize geldiğimiz yere bakın, insan kahroluyor!
  • Diktatörlük bu yapılan. . 15 temmuzdan sonra da Hv kuvv’de atılan pilotların yerini doldurmak için sivil havacılıktaki pilotları lisans iptali tehdidiyle Hv Kuvv’ne geri almadılar mı ?
  • Hava Trafik hizmetlerinde DHMİ tekel olmaktan çıkarılmalıdır. İGA ve TAV gibi Havalimanı İşletici şirketlere kontrolör yetiştirme ve çalıştırabilmek için yetki verilmelidir.
  • Emekli bir atc kontrölörü olarak bu tehdidi çok talihsiz buluyorum. Lisans iptaline sonra ne olacak.Bir kontrölör eğitimi bir yıl sürüyor.Ayrıca o baorda bir otursun bakalım o sorumluluğu kaldırabilecek?Yurt dışında 5 yıl sonra kontrölör şahitli bile kabul edilmiyor.O insanların yan ödemelerine bile göz diken shgm.Tüm kontrölör lere saygılarımla.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hava trafik kontrolörlerinin iş yavaşlatma gibi bir durum gerçekleştirmeleri halinde lisanslarının iptal edileceğini duyurdu.

Hava Trafik Kontrolörlerinin  bağlı olduğu sendika HTK-Sen geçtiğimiz günlerde kontrlörlerin özlük hakları ve hak kayıpları nedeniyle üyeler insiyatif almadan çalışmaya davet edilmişti.

İnsiyatif almadan çalışma planı 26 ve 28 Eylül 2023 tarihlerinde başlamak üzere her hafta Salı ve Perşembe günleri olacak şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmişti.

SHGM bugün konuyla ilgili 'Lisansları iptal ederiz' açıklaması yaptı.

SHGM açıklaması:

Değerli havacılık sektörü çalışanlarımız;

Sosyal medya platformlarında havacılık hizmetlerinde aksamalar ve uçuşlarda gecikmeler yaşanabileceğine ilişkin birtakım söylem ve iddialar gündeme gelmektedir. Genel Müdürlüğümüzce hassasiyetle takip edilen bu konuyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Malumlarınız olduğu üzere, sivil havacılık kapsamına giren tüm alanlarda ulusal ve uluslararası gerekliliklere uyum ile gözetim Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda üye olduğumuz Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) tarafından üye ülkelerin uçuş verileri yayımlanmaktadır. Genel Müdürlüğümüz de, ülkemizin Avrupa’da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında yer aldığı bu istatistikleri internet sitesinde yayımlamaktadır.

Bununla birlikte, ülkemize yapılan uçuşlarda; Ankara ACC’de ve birçok havalimanımızda uçuş başına 0 (sıfır) gecikme ile Avrupa ortalamasına göre çok daha iyi bir performans sergilenmektedir. Ülkemiz tarafından verilen havacılık hizmetlerinin kalitesinin bir göstergesi olan bu durum, Avrupa’nın yanı sıra dünya ölçeğinde küresel havacılık camiasında da Türkiye’nin prestijini arttırmaktadır.

Bu bağlamda, Türk sivil havacılığının özellikle son 20 yılda ulaştığı yükselişin aynı şekilde devam etmesi ve uluslararası camiada ulaştığımız seviyenin olumsuz etkilenmemesi amacıyla her ne sebeple olursa olsun sivil havacılığımızın ulaştığı konuma zarar verebilecek söylemlerin sosyal medya platformlarında ve diğer mecralarda dile getirilmesinden kaçınılması gerektiği aşikardır.

Ayrıca havacılık işletmelerinin ve hizmet sağlayıcıların da sivil havacılığımızın itibarının korunmasına azami hassasiyet göstererek havacılık sektörümüzün gelişimine zarar verebilecek herhangi bir faaliyet veya girişimin tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat uyarınca verilen yetkiler çerçevesinde idari tedbirleri almaları gerekmektedir.

Bu itibarla, Genel Müdürlüğümüzce bu tür durumların tespit edilmesi ve/veya yaptırım gerektiği değerlendirilen durumların Genel Müdürlüğümüze iletilmesi halinde, uluslararası havacılık camiasındaki prestij kaybı ile ülkemi ekonomisine olası etkileri dikkate alınarak ilgili mevzuat kapsamında ilgililerin lisansının/yetkisinin askıya alınması veya iptal edilmesi de dahil olmak üzere her türlü idari işlem tesis edilebilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SHGM'den kontrolörlere tehdit; 'Lisansları iptal ederiz'

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

Nasreddin Hoca ~ 10 ay önce
Lise zamanı okulda fetonun sızıntı dergisini dağıtanlarla takılanların THY'de pilot olmasına şaşırmıyorsunuz da SHGM'deki yapılanmaya mı şaşırıyorsunuz! Kazan çoktan doğurdu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hasdhmliye ~ 10 ay önce
yahu kardeşim ne kafasız adamsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 10 ay önce
Vallahi siz memur olarak hiç bir zaman şükretmek hep bana rab bana der devleti tehtit ederseniz devlette haklı olarak sizi tehdit eder siz bu hakkı nerden alıyorsunuz bir sürü havacılık okulu öğrenci yetiştiriyor boşta bir sürü mezun var sizde ananızın karnında öğrenmediniz devlet yetiştirdi şimdi çıkmış kurum içinde iş barışını bozuyorsunuz helâl stgm ne geç bile kaldılar soğuk da karda buzda pistce çalışan dışarda çalışan elektirik çi itfayeci aproncu kardeşlerimiz donarak çalışırken terminalde her türlü insanla mücadele edip akşama kadar ayakda çalışırken siz sıcacık yerinizde çayınız çorbanız vakit geciriyorsunuz kimse bizde onlar kadar alalım demiyor siz milletin rızkını göz koyorsunuz bence devlet her birime hizmet satın alsın hem sizin o meşhur iş yükünüz de azalır niye elektiriğe makineye var da atc yok yanlarına şirket elemaında verelim 6 ayda öğrenirler olmaz mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 9 ay önce
Olur.
Plt.. ~ 10 ay önce
"Bütün pilotların lisanslarını iptal ederiz," demek gibi birşey. ..!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sghm ~ 10 ay önce
Sghm'den son dk açıklaması, greve destek yorumu yapanların da lisansını ıııı hömmm, diplomasını falan yırtacaklarmış. O da yoksa çoluk çocuğunu kaçıracaklar, hiçbir şey yoksa bile birşey yapacaklarmış işin özeti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Efferin ~ 10 ay önce
Aferin ogrenmissin geç olmuş ama olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
37 cpt ~ 10 ay önce
bu zamanda cesur ve medeni duruşları için ATC arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. kurumların sürekli göz korkutma ve tehdit dilinden artık vazgeçmesi lazım. yazıda “avrupa da söyle iyiyiz, böyle mükemmeliz” derken bile kendiyle çelişen bir durum yansımış. bu kadar iyiyseniz bunu sağlayan insanlara hakkını verin arkadaş, ülkede güce dayanan herkes kendini kulhanbeyi sanıyor, bu kafayla gerçekten ise yarar insan kalmayacak. HAKKİ TESLİM EDİN, hak yemekten, insanları sindirmeye çalışmaktan vazgeçin. su çağda ileri gideceğimize geldiğimiz yere bakın, insan kahroluyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 10 ay önce
Diktatörlük bu yapılan. . 15 temmuzdan sonra da Hv kuvv’de atılan pilotların yerini doldurmak için sivil havacılıktaki pilotları lisans iptali tehdidiyle Hv Kuvv’ne geri almadılar mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tekel ~ 10 ay önce
Hava Trafik hizmetlerinde DHMİ tekel olmaktan çıkarılmalıdır. İGA ve TAV gibi Havalimanı İşletici şirketlere kontrolör yetiştirme ve çalıştırabilmek için yetki verilmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şahin 03 ~ 10 ay önce
Emekli bir atc kontrölörü olarak bu tehdidi çok talihsiz buluyorum. Lisans iptaline sonra ne olacak.Bir kontrölör eğitimi bir yıl sürüyor.Ayrıca o baorda bir otursun bakalım o sorumluluğu kaldırabilecek?Yurt dışında 5 yıl sonra kontrölör şahitli bile kabul edilmiyor.O insanların yan ödemelerine bile göz diken shgm.Tüm kontrölör lere saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000