11 Temmuz 2024, Perşembe 11:03:33

S.S. Hava-İş Konut Yapı Kooperatifi'nde Dış Denetçi Skandalı!

S.S. Hava - İş Konut Yapı Kooperatifi'nde sular durulmuyor.
  • 10 Yildir magdur bir uye olarak yaziyorum. Bizi bu yola cikarip yari yolda hic bir aciklama yapmadan birakip giden ve evler yapilamasin diye elinden gelen her turlu zorlugu cikaran ALI KEMAL TATLIBAL'a, bize imarli arsa diye tarla satin alarak kazik atan ilk koop. baskani SERDAR UYGUR'a, ve dahi Serdar beyi devirip binbir umutla yonetime gelen ve ismarlama ihale verdigi insaat sirketine ihaleden muteahit lehine onlarca madde degistirip haksiz odemeler yapan MUNURE DERINDAG'a bir tek kelime laf etmiyorsunuz acaba NEDEN. sAYIN aIRPORT HABER VE SAYIN ALI KIDIK ben 10 yildir magdurum yukarida saydigim insanlar bize kazik ustune kazik atarak coluk cocugumuzun rizkini yediler simdi siz bunlara bir tek laf etmeyeceksiniz kalkip uyelerin oy coklugu ile secip yonetime getirdigi insanlari yerden yere vuracaksiniz. Yapmayin siz gercekten uyelerin cikarini dusunuyorsaniz saydigim insanlardan hesap soracaksiniz yok eger baska bir seylerin pesindeyseniz ona bir sey diyemem dunya bozuk.
  • Bir partinin Türkiye gibi her yönden geri kalmış,insanları kutsal değerlerle kandırarak oy alıp, yalanlarla yönettiği,hesap vermediği bir ülkede utanmadan,sıkılmadan 22 sene iktidarda kalırsa her yönden çürüme,kokuşma,güç zehirlenmesi,para ve çıkar çatışması herşey olur. Tüm bunların ve ülkenin halinin sebebi akape ve onlara oy verenlerdir...

S.S. Hava - İş Konut Yapı Kooperatifi'nde sular durulmuyor...

S.S. Hava - İş Konut Yapı Kooperatifi üyesi, 06.05.2023 tarihinde yapılan olağan genel kurulun iptali için İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurdu. Dava, 02.06.2023 tarihinde genel kurulda yasal mevzuata ve kooperatif ana sözleşmesine aykırı kararların alındığı gerekçesiyle açıldı.

23.11.2023 tarihinde yapılan duruşmada, mahkeme tarafından konunun incelenmesi için bilirkişi heyeti atandı. Bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, seçilen denetçilerden biri olan Muhammet Özhan'ın kooperatif üyesi olmadığı ve yönetim kurulu üyelerinden birinin akrabası olduğu belirtildi. Bu gerekçelerin olağan genel kurulun iptali sebebi olarak değerlendirilebileceği ifade edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nden alınan 06.05.2023 tarihli olağan genel kurula ait hazirun cetvelinde de Muhammet ÖZHAN'ın kooperatif üyesi olmadığı görüldü. İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde 2023/375 Esas No ile açılan dava hala devam etmektedir ve 07.11.2024 tarihine duruşma günü verildi.

Dış Denetçi Skandalı!

S.S. Hava - İş Konut Yapı Kooperatifi, 29.06.2024 tarihli olağan genel kurulda, yapı ruhsatlarının iptal olması gerekçesiyle kooperatifin dış denetime tabi olmadığını belirtti. Ancak, gündemde olmamasına rağmen 06.05.2023 tarihinde dış denetçi olarak seçilen Zafer Bostancı'nın hazırladığı dış denetim raporu okunmadı ve ibra edilmedi. Bu genel kurulda, dış denetçi seçimi gündeme eklendi.

Kooperatif ve Üst Kuruluşlarının Denetimine Dair Yönetmelik Maddeleri

1 Şubat 2022 tarihli ve 31737 sayılı Kooperatif ve Üst Kuruluşlarının Denetimine Dair Yönetmelik'in 15. maddesine göre, dış denetime tabi kooperatifler dış denetim yaptırmak zorunluluğu bulunuyor. Bu denetimi yaptırmayan kooperatiflerin finansal tabloları, yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu ve ibra konularında alınan genel kurul kararlarının geçersiz olduğu belirtildi. Yönetmelik, dış denetim raporunun genel kurul toplantısından en az on beş gün önce ortakların incelemesine hazır bulundurulmasını zorunlu kılıyor.

Dış Denetçi Eğitim Eksikliği ve Yasal Süreç

06.05.2023 tarihli genel kurulda hukuka aykırı olarak seçilen Zafer Bostancı, dış denetçi eğitimini tamamlamadığı ve belgeleyemediği iddia edildi. Ayrıca, kooperatif üyesi Seda Şentürk Bostancı'nın birinci derece yakını olduğu için dış denetçi olarak seçilmesi de hukuka aykırı olduğu belirtildi. Bu nedenle, 29.06.2024 tarihli genel kurulda okunması gereken dış denetçi raporu gündeme alınmadan, okunmadan ve ibra edilmeden yeni bir yönetim kurulu ve denetim kurulunun seçimi geçersiz sayılması gerekiyor.

İTO tarafından tescil edilmeyen genel kurul ile ilgili süreç, Yargıtay 6. Hukuk Dairesi'ne taşınırken, hukuki süreci devam ettiği öğrenildi. Kooperatif üyelerinin hak kaybına uğramamaları için bu yönetimin tescil edilmemesi gerektiği belirtildi. Kooperatif ortakları, telafisi mümkün olmayan zararlara karşı haklarının korunmasını talep etti.

Üye, 29.06.2024 tarihli genel kurulun iptali için yasal süresi içinde dava açacağını ve ilgili kurumun da gerekli işlemleri yapmasını talep edildi.

S.S. Hava-İş Konut Yapı Kooperatifi'nde Dış Denetçi Skandalı!

Yorumlar

MAGDUR UYELER ~ 2 gün önce
10 Yildir magdur bir uye olarak yaziyorum. Bizi bu yola cikarip yari yolda hic bir aciklama yapmadan birakip giden ve evler yapilamasin diye elinden gelen her turlu zorlugu cikaran ALI KEMAL TATLIBAL'a, bize imarli arsa diye tarla satin alarak kazik atan ilk koop. baskani SERDAR UYGUR'a, ve dahi Serdar beyi devirip binbir umutla yonetime gelen ve ismarlama ihale verdigi insaat sirketine ihaleden muteahit lehine onlarca madde degistirip haksiz odemeler yapan MUNURE DERINDAG'a bir tek kelime laf etmiyorsunuz acaba NEDEN. sAYIN aIRPORT HABER VE SAYIN ALI KIDIK ben 10 yildir magdurum yukarida saydigim insanlar bize kazik ustune kazik atarak coluk cocugumuzun rizkini yediler simdi siz bunlara bir tek laf etmeyeceksiniz kalkip uyelerin oy coklugu ile secip yonetime getirdigi insanlari yerden yere vuracaksiniz. Yapmayin siz gercekten uyelerin cikarini dusunuyorsaniz saydigim insanlardan hesap soracaksiniz yok eger baska bir seylerin pesindeyseniz ona bir sey diyemem dunya bozuk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorumlular belli ~ 5 gün önce
Bir partinin Türkiye gibi her yönden geri kalmış,insanları kutsal değerlerle kandırarak oy alıp, yalanlarla yönettiği,hesap vermediği bir ülkede utanmadan,sıkılmadan 22 sene iktidarda kalırsa her yönden çürüme,kokuşma,güç zehirlenmesi,para ve çıkar çatışması herşey olur. Tüm bunların ve ülkenin halinin sebebi akape ve onlara oy verenlerdir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000