11 Temmuz 2024, Perşembe 11:35:08

SunExpress ile VCT Finlet'ten iş birliği

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Vortex Control Technologies (VCT) ile gerçekleştirdiği anlaşma ile Boeing 737-800 uçaklarında karbon ayak izini azaltacak VCT’nin Finlet teknolojisinin Avrupa’daki ilk müşterisi oldu.

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Vortex Control Technologies (VCT) ile gerçekleştirdiği anlaşma ile Boeing 737-800 uçaklarında karbon ayak izini azaltacak VCT’nin Finlet teknolojisinin Avrupa’daki ilk müşterisi oldu. Uçağın arka gövdesine yerleştirilen ve hava akışını değiştirerek sürüklenmeyi azaltan küçük “kanatçıklar” dizisinden oluşan VCT Finlet’ler, uçağın menzilini, tırmanma performansını ve seyir süresini artırırken yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını azaltıyor.

İlk etapta SunExpress filosundaki 5 adet 737-800 uçağına yerleştirilen ve Mayıs ayında hizmete giren Finlet’lerin, sonraki aşamada 25 adede kadar 737-800 uçağına yerleştirilerek yıllık yarım milyon galon yakıt tasarrufu ve karbon emisyonlarında yaklaşık 6 milyon kg azalma sağlaması hedefleniyor. SunExpress Operasyon Direktörü Cemil Sayar, “Operasyonel verimlilik ve sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığımız faaliyetlerimizin her alanını kapsıyor. Yakıt tüketimini azaltan bu teknoloji, uçağın menzilini uzatırken, performansını ve seyir süresini de artırıyor. VCT ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık, operasyonel verimlilik ve sürdürülebilirlik inisiyatifleri ile karbon ayak izimizi azaltma konusundaki kararlılığımızın güçlü bir göstergesidir” dedi.

VCT İcra Kurulu Başkanı Gil Morgan ise “737-700, 800 ve 900ER uçaklarında Finlet’lerin sertifikasyonu, rüzgâr tüneli testleri, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve C-130, C-17 ve 737NG uçaklarında ABD Hava Kuvvetleri ve FAA tarafından yapılan kapsamlı uçuş testleri de dahil olmak üzere on yılı aşkın bir süredir devam eden tasarım çalışmalarının bir sonucudur. Avrupa’daki ilk iş ortağımız olan SunExpress’in operasyonel ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak için sabırsızlanıyoruz” dedi.
 

SunExpress ile VCT Finlet'ten iş birliği

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000