13 Şubat 2019, Çarşamba 19:26:23

TAV 758 milyon TL temettü dağıtacak

TAV Havalimanları 2018 yılında net kârını yüzde 46 artırarak 255 milyon avroya yükseltti. Antalya’yı portföyüne ekleyerek 152 milyon yolcuya hizmet veren TAV 1 milyar 181 milyon avro ciro açıkladı. Şirket 2018 yılı net kârından 758 milyon TL temettü dağıtılmasını Genel Kurul onayına sunacak.
  • Bizim payimizada 300 TL zamli temettü cikti 758 trilyon Neresi 300 TL nere brovo böyle calisanlarinizi ciddiye almayın küfür etseydiniz keşke bu zam orani yerine
  • sizin gibi şirketler elbet birgun batacak.emekçiye hakkini vermeyen sirtinda gecinen sizler hem bu dunyada hem oteki dunyada hesap vereceksini.havaş calisanlarina verdiginiz kiymet ortada.tgs de mesai var havaşta yok ikramiye var havaşta yine yok şimdi prim aliyorlar havaşta o da yok devlet yude 26 zam yapar sizin ki yuzde 20yi geçmez.yeni havalimanina eski sandalye masayla gidersiniz.nasil kar elde ettiginiz ortada.ey sani şener sana sesleniyorum.ya bu havaşa yatirim yap yada biran once sat.buraya yaziyoruz ama boş sana mail atmak lazim bunlari..gerci yine bisey olmazda umut işte..
  • Dağıtılacak temettüler anlaşılan sadece hissedarlara olacak. Keşke bünyesinde bulunan çalışanlara da bu kazançtan pay verselerdi.
  • Yeni Hava limanını yönetebilecek tek adam...Kafasının tamamı beyin sanki...iltifat etmiyorum. tanıyanlar bilir:)
  • Allı şanlı TÜRK bayragimiz, tüm dünya ülkelerinde; Trabzonlu ve Rizelilerin omuzlarinda yukselmektedir. ALLAH daim etsin, Ayaginiza tas degdirmesin. AMİN
  • Artik ucuyorum. Ve tüm can-ı gönülden söylüyorum ki; bir sirket calisanina ancak bu kadar kiymet, deger verebilir. Tüm TAV calisani yöneticilerimiz ve calisan arkadaslarimiza helal hos olsun. Alninizin akidir, emeginizin karsiligidir. ALLAH birinize bin katsın, bereketlendirsin. TAV ailesine basarilarinin devamini diliyorum. Bir ucucu olarak soyluyorum ki; hic birsey disaridan gozuktugu gibi degil. Para’dan cok daha onemli seyler var “HUZUR” gibi. Tum saygi ve sevgilerimle...
  • Biz de hakkimizi istiyoruz. Biz TGS ailesine de verin. Sonucta %50 patronumuzsunuz. Turkish tecknick calisani teknisyenlerede verin. Pilota ve hostese vermeyin. Yeter.
  • Abi ne zaman kapanıcak bişey diyin da bizde ona göre kendimizi ayarlayalım psikolojimiz bozuldu bi kapanıcak bi uzadı muabbetinden çıkıp net bişey söyleyin bizim de kafamız rahatlasın uzadı diyince kimse karşı çıkmıcak sonuçta çıkamıcak bizde ayağımızı yorganımıza göre uzatıcaz net bişey söyleyin çalışanlara bildirin olanı biteni ki herkes rahat rahat çalışsın sen uzadı diyince yada kapanıcak kesin diyince arada kalıyor millet söyleyin artık uzadımı kapanıcak mı?!
  • Sani beyi ve ekip arkadaşlarını tebrik eder başarılar dilerim
  • 255 milyon avro kar ettim gülüşü

Türkiye’nin havalimanı işletmeciliğinde dünyadaki lider markası TAV Havalimanları, 2018 yılında 152 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket aynı dönemde 1,2 milyar avro ciro elde ederken net kârı 255 milyon avro oldu.

 

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “TAV Havalimanları olarak büyüme stratejimizi oluşturan her üç alanda da başarılı bir yılı geride bıraktık. Kârlı inorganik büyüme fırsatlarına odaklanma stratejimiz doğrultusunda Mayıs 2018’de Antalya Havalimanı’nı işleten şirketin yüzde 50 hissesini 360 milyon avro karşılığında satın aldık. Böylece portföyümüze 15. havalimanımızı ekledik.

 

2018 yılı organik büyüme açısından da kuvvetli geçti ve hem operasyonel hem de finansal olarak TAV Havalimanları’nın en iyi yılı oldu. 2018 yılında toplam hizmet verdiğimiz yolcu sayısı yüzde 31 artarak 152 milyona ulaştı. Antalya’dan gelen katkıyı çıkarırsak toplam organik yolcu büyümemiz 2018 yılında yüzde 8 oldu.

 

Üçüncü büyüme alanımız olan hizmet şirketlerimiz artık kombine ciromuzun yüzde 37’sini oluşturur hale geldi. TAV İşletme Hizmetleri Premium Traveler ve HelloSky gibi markaların sahibi, İspanya merkezli GIS şirketinin çoğunluk hissesini alarak İspanya havalimanlarına giriş yaptı ve Güney Amerika ile Avrupa’da büyüme stratejisine ivme kazandırdı. ATÜ, Havaş, BTA ve TAV Teknoloji ile birlikte TAV’ın ayak izi Danimarka’dan Endonezya’ya 21 ülkede 76 havalimanına ulaştı.

 

Türkiye’de turizm sektörü çok başarılı bir yıl geçirdi. 2018 yılında ülkemizi ziyaret eden Avrupalı ziyaretçi sayısı yüzde 33, Rus turist sayısı yüzde 26 ve dünyanın geri kalanından gelen turist sayısı ise yüzde 8 arttı. Böylece Türkiye’ye gelen turist sayısı tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. 2019 yılının turizm açısından daha da kuvvetli geçmesini bekliyoruz.

 

İstanbul Atatürk Havalimanı işletme sözleşmemiz Ocak 2021’de bitiyor. Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara daha erken kapanmasından doğacak kaybımız DHMİ tarafından tazmin edilecek. Tazminat miktarının hesaplanması danışmanlığımızı yapan KPMG ile DHMİ’nin danışmanlığını yapan PwC arasında netleştirilmekte olan teknik görüşmelerin sonucunda mümkün olacak.

 

Yeni havalimanını işleten şirketle TAV İnsan Kaynakları arasında çalışanların pürüzsüz bir geçiş süreci yaşayabilmesi için en yüksek seviyede koordinasyon halindeyiz. Ayrıca, Atatürk Havalimanı’ndaki ofis binamızı boşaltmamız gerektiği için Vadistanbul’da kendimize yeni bir genel müdürlük binası satın aldık.

 

2018 yılında faaliyetlerimizde aldığımız güçlü sonuçları aynı şekilde finansal sonuçlarımıza da yansıttık. 2018 yılında ciromuz yüzde 4 artarak 1181 milyon Avroya ulaştı. FAVÖK yüzde 13 artarak 573 milyon Avroya ulaştı. Net kârımız yüzde 46 artarak 255 milyon Avroya ulaştı. 2018 yılı yatırım harcamalarımızın toplamı 92 milyon Avro oldu.

 

Ciro ve hizmet verilen yolcu sayısında Temmuz ayında açıkladığımız hedeflerimizi tutturduk. Antalya Havalimanı’nın muhasebe yöntemi değişikliği nedeni ile FAVÖK’te hedefimizin yüzde 1 altında kaldık. 2017 yılında Bodrum için ayrılan değer düşüklüğü karşılığının 2018 yılında kısmen ters çevrimesi nedeniyle net kâr ise hedeflerimizin üstünde geldi. Yatırım harcamalarımızın bir bölümünü 2019’a kaydırmamız nedeni ile bu kalemde açıkladığımız hedefin altında kaldık.
 

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın özel durumu nedeniyle 2019 hedeflerimizi Atatürk Havalimanı’ndan gelecek yolcu ve finansal katkı hariç açıklıyoruz. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 2019 yılında hizmet verilen yolcular hariç tutulduğunda, 2019’da yolcu sayısı 90 ile 94 milyon yolcu arasında bekliyoruz. Gene İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 2019 yılında elde edilecek FAVÖK ve tazminat görüşmelerinden çıkacak mali sonuçlar hariç bakıldığında FAVÖK’te yüzde 38 – 42 arasında düşüş bekliyoruz.

 

2018 Mart ayında büyüme ve temettüyü dengeleyen temettü politikamız gereğince net kârımızın yüzde 50’sini dağıtarak hissedarlarımıza 406 milyon TL nakit temettü ödedik. 2019 yılı için Yönetim Kurulumuz, gene yüzde 50 oranına denk gelecek şekilde, 2018 yılı net kârından 758 milyon TL temettü dağıtılmasını Genel Kurulumuzun onayına sunacak.

 

19 yıl gibi kısa bir zamanda Türkiye’den küresel bir marka çıkarmayı başardık. Bu başarıyı, emekleri ve güvenleriyle havalimanı işletmeciliği alanında bir dünya markası haline gelmemizi sağlayan çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve tüm iş ortaklarımıza borçluyuz. Tüm çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza TAV Havalimanları’nı bugünlere getirmekteki katkıları için tüm kalbimle teşekkür ediyorum.” dedi.

 

ÖZET FİNANSAL VE OPERASYONEL BİLGİLER

(milyon avro)

2017

2018

% değişim

Konsolide ciro*

1131,7

1181,2

%4

FAVÖK*

507,9

572,8

%13

FAVÖK marjı (%)

44,9%

48,5%

3.6 puan

Net Kâr

174,5

255,2

%46

    

Yolcu sayısı (mn)

115,3

151,6

%31

- Dış hat

65,4

95,7

%46

- İç hat

49,9

55,8

%12


*: Bu bültendeki bilgiler TFRS Yorum 12 için düzeltilmiş ciro ve FAVÖK baz alınarak hesaplanmıştır.

TAV 758 milyon TL temettü dağıtacak

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Ankara bta ~ 2 yıl önce
Bizim payimizada 300 TL zamli temettü cikti 758 trilyon Neresi 300 TL nere brovo böyle calisanlarinizi ciddiye almayın küfür etseydiniz keşke bu zam orani yerine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANTI TAV ~ 5 yıl önce
sizin gibi şirketler elbet birgun batacak.emekçiye hakkini vermeyen sirtinda gecinen sizler hem bu dunyada hem oteki dunyada hesap vereceksini.havaş calisanlarina verdiginiz kiymet ortada.tgs de mesai var havaşta yok ikramiye var havaşta yine yok şimdi prim aliyorlar havaşta o da yok devlet yude 26 zam yapar sizin ki yuzde 20yi geçmez.yeni havalimanina eski sandalye masayla gidersiniz.nasil kar elde ettiginiz ortada.ey sani şener sana sesleniyorum.ya bu havaşa yatirim yap yada biran once sat.buraya yaziyoruz ama boş sana mail atmak lazim bunlari..gerci yine bisey olmazda umut işte..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST TK ~ 5 yıl önce
Dağıtılacak temettüler anlaşılan sadece hissedarlara olacak. Keşke bünyesinde bulunan çalışanlara da bu kazançtan pay verselerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 5 yıl önce
Yeni Hava limanını yönetebilecek tek adam...Kafasının tamamı beyin sanki...iltifat etmiyorum. tanıyanlar bilir:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ülkemiz ve Havacılık ~ 5 yıl önce
Allı şanlı TÜRK bayragimiz, tüm dünya ülkelerinde; Trabzonlu ve Rizelilerin omuzlarinda yukselmektedir. ALLAH daim etsin, Ayaginiza tas degdirmesin. AMİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski TAV calisani ~ 5 yıl önce
Artik ucuyorum. Ve tüm can-ı gönülden söylüyorum ki; bir sirket calisanina ancak bu kadar kiymet, deger verebilir. Tüm TAV calisani yöneticilerimiz ve calisan arkadaslarimiza helal hos olsun. Alninizin akidir, emeginizin karsiligidir. ALLAH birinize bin katsın, bereketlendirsin. TAV ailesine basarilarinin devamini diliyorum. Bir ucucu olarak soyluyorum ki; hic birsey disaridan gozuktugu gibi degil. Para’dan cok daha onemli seyler var “HUZUR” gibi. Tum saygi ve sevgilerimle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ismi Lazim Değil ~ 5 yıl önce
TAVa bagli calisan temizlik sirketi olan Cattenbeg iscilerini asgari ucretle primsiz calistir sonra kar miktari acikla. Allah hesap gunu soracak bunlarin hesabini elbet.
TGS olarak ~ 5 yıl önce
Biz de hakkimizi istiyoruz. Biz TGS ailesine de verin. Sonucta %50 patronumuzsunuz. Turkish tecknick calisani teknisyenlerede verin. Pilota ve hostese vermeyin. Yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tav Vale ~ 5 yıl önce
Abi ne zaman kapanıcak bişey diyin da bizde ona göre kendimizi ayarlayalım psikolojimiz bozuldu bi kapanıcak bi uzadı muabbetinden çıkıp net bişey söyleyin bizim de kafamız rahatlasın uzadı diyince kimse karşı çıkmıcak sonuçta çıkamıcak bizde ayağımızı yorganımıza göre uzatıcaz net bişey söyleyin çalışanlara bildirin olanı biteni ki herkes rahat rahat çalışsın sen uzadı diyince yada kapanıcak kesin diyince arada kalıyor millet söyleyin artık uzadımı kapanıcak mı?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kartal ~ 5 yıl önce
Sani beyi ve ekip arkadaşlarını tebrik eder başarılar dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tikiboi ~ 5 yıl önce
255 milyon avro kar ettim gülüşü

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000