17 Eylül 2011, Cumartesi 08:35:53

TEKLİF 387 MİLYON DOLAR SONUÇ: ALINDI...

LİMAK, Kahire Uluslararası Havalimanı’nın 2 numaralı terminal binasının yapım ihalesini 387 milyon dolarlık teklifle kazanarak, Mısır’ın devrim sonrası en büyük ihalesini aldı...
  • cevapci arkadas Basbakanin Akdenizdeki petrol yataklarini Rumlara, israile kaptirmamak icin ne kadar ugrastigini, savas acmak uzere oldugunu gormuyor galiba? Isiniz yok surekli bos bos konusuyorsunuz. Kanuniden beri uygulanan en kapsamli dis politika, ekonomik yansimalari da oluyor ve daha da olacaktir. biraz pozitif katki yapmaya calisin.
  • SN BAŞBAKAN, ENERJİ ÜZERİNDEN BİR İKİ İHALE KAPSIN ÖYLE TEBRİK EDELİM. İNŞAAT İHALESİNDEN BAŞKA BİR ŞEY ALAMIYORUZ. BİR TANE PETROL KUYUSU BİR TANE DOĞAL GAZ KAYNAĞI YADA ZENGİNLEŞTİRME TESİSİ KULLANIM HAKKI VAR MI? YOK. ÇÜNKÜ ENERJİ YILLARCA KULLANILABİLECEK BİR YATIRIMDIR. İNŞAAT YAPILIR VE BİTER. GELECEĞİ YOKTUR ANLIKTIR. GÖZ BOYAR.
  • sn basbakan bosuna gitmiyor oralara demek!!
Devrim sonrası yapılan en büyük ihaleyi kazanmaları nedeniyle gururlu olduklarını belirten Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Limak’ın Afrika’ya açılan kapı olarak gördüğümüz Kahire Uluslararası Havalimanı projesinin gururunu yaşıyoruz” dedi.
 
Kahire Havalimanı’nın kapasitesini artıracak ve pistlerin genişlemesini sağlayacak proje 3 yılda tamamlanacak. Proje, yıllık yolcu kapasitesinin yükseltilmesi, pistlerin A380 uçaklarına hizmet verebilmesi için genişletilmesi sonucu ihtiyaç duyulacak terminal binasının yapımını kapsıyor.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Mısır seyahati çerçevesinde düzenlenen Mısır-Türkiye İş Forumu’na katılan Özdemir, şunları söyledi:
 
10 milyar dolar
 
“Mısır, Türkiye için önemli bir kapı. Sayın Başbakanımız da özel bir önem veriyor. Başbakanımız burada önemli bir ticari hedef koydu; kısa vadede 5 uzun vadede 10 milyar dolar. Bu sağlanabilir. Mısır’ın yollara, metroya, sulama ve enerji yatırım projelerine çok ihtiyacı var. Mısır’ın demokratikleşmesi için seçimler çok önemli. Demokratik ortamın oluşması ile ticari faaliyetlerde çok daha önemli adımlar atabiliriz. Çağdaş Mısır’a yakışır bir terminalin, tesisleri ile birlikte başarıyla tamamlanmasının ardından Kahire Uluslararası Havalimanı, Afrika kıtasının dünya ile en önemli bağlantı kapısını teşkil edecektir. Türkiye–Mısır işbirliğinde bu proje bir teknoloji ve prestij projesi olmasının yanısıra Mısır’daki yeniden yapılanma sürecinde uluslararası mahiyette gerçekleştirilecek ilk mega proje olması itibariyle büyük önem arzetmektedir. Limak’ın Afrika’ya açılan kapısı olarak gördüğümüz Kahire Uluslararası Havalimanı projesini almamızın gururunu yaşıyoruz.”
 
Rakamlarla proje
 
İhale bedeli 387 milyon dolar. Bunun 280 milyon doları Dünya Bankası, 107 milyon doları Mısır kaynaklarından karşılanacak olan Kahire Uluslararası Havalimanı 2 No’lu terminal binasının yıllık yolcu kapasitesi 3.5 milyon yolcudan yıllık 7.5 milyon yolcuya çıkacak. Yaklaşık 340 bin metrekarelik alanda apron, taksi yolu ve bağlantı yolları inşa edilecek, mevcut 3 No’lu terminal binasına entegrasyon sağlanacak, yeni terminal binası, otel binası ve yeni bir iskele bloğunu kapsayacak şekilde yaklaşık 168 bin metrekarelik kapalı alan inşaatı gerçekleştirilecek. 3 yıl yapım süresine ilave olarak bir yılı opsiyonlu olmak üzere toplam iki yıllık tesis yönetimi, bakım ve onarım hizmetleri sağlanacak.

Hürriyet
TEKLİF 387 MİLYON DOLAR SONUÇ: ALINDI...

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
cevapci arkadas Basbakanin Akdenizdeki petrol yataklarini Rumlara, israile kaptirmamak icin ne kadar ugrastigini, savas acmak uzere oldugunu gormuyor galiba? Isiniz yok surekli bos bos konusuyorsunuz. Kanuniden beri uygulanan en kapsamli dis politika, ekonomik yansimalari da oluyor ve daha da olacaktir. biraz pozitif katki yapmaya calisin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
SN BAŞBAKAN, ENERJİ ÜZERİNDEN BİR İKİ İHALE KAPSIN ÖYLE TEBRİK EDELİM. İNŞAAT İHALESİNDEN BAŞKA BİR ŞEY ALAMIYORUZ. BİR TANE PETROL KUYUSU BİR TANE DOĞAL GAZ KAYNAĞI YADA ZENGİNLEŞTİRME TESİSİ KULLANIM HAKKI VAR MI? YOK. ÇÜNKÜ ENERJİ YILLARCA KULLANILABİLECEK BİR YATIRIMDIR. İNŞAAT YAPILIR VE BİTER. GELECEĞİ YOKTUR ANLIKTIR. GÖZ BOYAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
sn basbakan bosuna gitmiyor oralara demek!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000