01 Ekim 2023, Pazar 09:50:14

TOMTAŞ yıllar sona yeniden hayat buluyor

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası TOMTAŞ, 97 yıl sonra yeniden Kayseri'de yeniden hayat buluyor. TOMTAŞ Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi, "Havacılık ve uzay teknoloji ekosisteminin can bulacağı bir merkez kuruyoruz" dedi.
  • Ülkede dış borç,cari açık,döviz, ithalat,işsizlik rekor kırıyor ama uçak fabrikası açıyoruz vay be. Zamanın amerikan ve emperyalist uşakları siyasal islamcılar iktidarda olmasaydı neler olurdu da olmadı,bu ülkede insanları kasıtlı olarak eğitmediler,eğitimli olanları ellerinden kaçırdılar,eğitim sistemini mahvettiler,ülkeyi dış yardımlara muhtaç halegetirdiler şimdi de aynı durumdayız,elin turistine,yatırımcısına,parasına muhtacız. Hali hazırda uçak fabrikası olan elin adamı bir proje için milyarlarca dolar harcıyor biz de 10 milyon dolarlık makine alıp uçak yapacağız öyle mi? Koltuk,para, makam,çıkar,göz boyama,tribüne oynama uğruna yerli ve milliden sonra Türkiye yüzyılı diye bir şey uyduruldu nasılsa yiyen çok hamdolsun...
  • İnşallah
  • Gönül ister kurulsun da sen hiç uçak fabrikası gezdin mi? Uçak yapmayı bisiklet yapmak mı sanıyorsun? Yetişmiş insan yok denecek kadar az,liyakatsizlik, torpil,haksızlık,mobbing her yerde,eğitim sistemi ve kalitesi yerlerde,bütçe hepten yok,hal böyleyken koltuk ve çıkar için tribüne oynamayı,göz boyamayı çok seven vizyoner ağababan Türkiye yüzyılında uçağı nasıl yapacak anca bugün yerli ve milli olarak yapıyoruz dedikleri şeyleri dışardan destekle,ithal teknoloji,ekipman,mühendislikle yapabildikleri gibi...

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası TOMTAŞ, 97 yıl sonra yeniden Kayseri'de yeniden hayat buluyor. TOMTAŞ Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi, "Havacılık ve uzay teknoloji ekosisteminin can bulacağı bir merkez kuruyoruz" dedi.

Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun bir şekilde 100 yıllık hayallerini gerçekleştireceklerini belirten TOMTAŞ Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi, "Havacılık ve uzay teknoloji ekosisteminin can bulacağı bir merkez kuruyoruz” dedi.

TRUMAN DOKTRİNİ SONRASI ÜRETİMİNİ DURDURMUŞTU

Ekşi, fabrikanın ilk kuruluş dönemine ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

"Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) 1926 yılında Kayseri'de kurulan ilk uçak fabrikamızın bağlı bulunduğu şirket ve akıllarda kalan ismidir.

TOMTAŞ, o dönemin önemli havacılık şirketi Alman Junkers firması ile ortak olarak kurulmuş, 100 yıl önce kendi uçaklarımızı üretmek üzere kurgulanmış, faaliyette bulunduğu dönem içerisinde 200'den fazla uçak üretse de amacına matuf olamamış, yarım kalan hüzünlü bir hikayedir.

Kurulduktan bir süre sonra yabancı ortak ile yolları ayrılmış, bu dönem içerisinde birden fazla üretim lisansı bir anlamda teknoloji transferi ile üretime devam edilmiştir. Ancak Truman Doktrini ve Marshall yardımları sonrasında 1950 yılında faaliyetlerini durdurmuş, uçak bakım hizmetleri vermeye başlamış ve 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'na bağlı fabrika müdürlüğüne dönüşmüştür. "

TEKRAR KAYSERİ'DE KURULDU

TOMTAŞ'ın küllerinden doğarak yeniden kurulduğunu vurgulayan Ekşi, devamında şunları kaydetti:

2023 yılının Mart ayında oluşan büyük konsensus ile başta T.C. Milli Savunma Bakanlığımız ve T.C. Savunma Sanayi Başkanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, ortaklarımız Tusaş, Asfat ve Erciyes Teknopark olmak üzere, devlet büyüklerimiz ve bu kutlu doğumun en başından beri dualarını gayretimize harceden milletimizin desteği ile TOMTAŞ, 100 yıl sonra tekrar Kayseri'de kuruldu.

100 yıl sonra tüm zorluklara rağmen bir hayalin tekrar hayat bulabilmesindeki kuşkusuz en önemli paylardan biri, 2000'li yıllardan sonra Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğiyle hayat bulan milli teknoloji hamlesi, teknolojiye ve milli olana verdiği destektir. Özellikle milli teknoloji hamlesi milli projelerimiz ve firmalar için özgüven ve ilham kaynağı olmuştur. TOMTAŞ da milli teknoloji hamlesinin Kayseri'deki yansımasıdır."

TOMTAŞ yıllar sona yeniden hayat buluyor

Yorumlar

Anca hikaye ~ 10 ay önce
Ülkede dış borç,cari açık,döviz, ithalat,işsizlik rekor kırıyor ama uçak fabrikası açıyoruz vay be. Zamanın amerikan ve emperyalist uşakları siyasal islamcılar iktidarda olmasaydı neler olurdu da olmadı,bu ülkede insanları kasıtlı olarak eğitmediler,eğitimli olanları ellerinden kaçırdılar,eğitim sistemini mahvettiler,ülkeyi dış yardımlara muhtaç halegetirdiler şimdi de aynı durumdayız,elin turistine,yatırımcısına,parasına muhtacız. Hali hazırda uçak fabrikası olan elin adamı bir proje için milyarlarca dolar harcıyor biz de 10 milyon dolarlık makine alıp uçak yapacağız öyle mi? Koltuk,para, makam,çıkar,göz boyama,tribüne oynama uğruna yerli ve milliden sonra Türkiye yüzyılı diye bir şey uyduruldu nasılsa yiyen çok hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 10 ay önce
İnşallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayal satan vizyoner ~ 10 ay önce
Gönül ister kurulsun da sen hiç uçak fabrikası gezdin mi? Uçak yapmayı bisiklet yapmak mı sanıyorsun? Yetişmiş insan yok denecek kadar az,liyakatsizlik, torpil,haksızlık,mobbing her yerde,eğitim sistemi ve kalitesi yerlerde,bütçe hepten yok,hal böyleyken koltuk ve çıkar için tribüne oynamayı,göz boyamayı çok seven vizyoner ağababan Türkiye yüzyılında uçağı nasıl yapacak anca bugün yerli ve milli olarak yapıyoruz dedikleri şeyleri dışardan destekle,ithal teknoloji,ekipman,mühendislikle yapabildikleri gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000