23 Eylül 2023, Cumartesi 10:20:13

Türkiye'ye Rus Turist Akışı Yüzde 40 Azaldı!

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov, Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kobishchanov Rus seyahat acentelerine yönelik her yıl düzenlenen “TrEvolution 2023” etkinliğinde konuştu.
  • Uçak biletleri %14 ucuz ama her şey %300 pahalı. Slavlar dikkatlidir, para vardır ama fikfiklenmeye gelmezler. Turist eşittir enayi anlayışını da bırakmak lazım. Zaten her şey pahalı. Sadece bizde yok bu anlayış. Hemen her ülkede var.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Taras Kobishchanov, Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kobishchanov Rus seyahat acentelerine yönelik her yıl düzenlenen “TrEvolution 2023” etkinliğinde konuştu.

2019'da Rusya'dan Türkiye'ye düzenlenen turların ortalama maliyetinin kişi başı 50-60 bin ruble civarında olduğunu belirten Kobishchanov bu yıl bu rakamın 105-120 bin ruble civarında olduğunu söyledi.

2019'A GÖRE TÜRKİYE'YE RUS TURİST AKIŞI YÜZDE 40 AZALDI

Turizm Ajansı'nda yer alan habere göre; Türk otellerinin 2023 sezonu için fiyatlara ciddi zam yaptığını belirten Kobishchanov, " Rublenin yıllık bazda yüzde 73 oranında değer kaybetmesiyle birlikte bu durum, Rusya'dan Antalya'ya yönelik organize talebin 2023 yılında 2019'a göre ortalama yüzde 40 oranında azalmasına neden oldu. Zaten yaz aylarında tur operatörlerinin uçuş programlarında bir azalma başladı, ölçeği bölgeye göre değişiyordu, ancak genel olarak sezonun ilk planlarına göre yüzde 30 civarında azalma yaşandı" dedi.

SONBAHARDA FİYATLAR DÜŞÜNCE TALEP ARTMAYA BAŞLADI

Kobishchanov bu durumu gören Türk otelcilerin ağustos ayı başlarında fiyat düzeltmesine başladıklarına dikkat çekti. Ancak otelcilerin hamlede geç kaldığını belirten Kobishchanov Türkiye'de otel fiyatları şimdiden düşmeye başladığını söyledi. Sonbaharda ulaşım fazlalığı nedeniyle uçak bileti fiyatlarındaki düşüşün de Türkiye ve diğer popüler destinasyonlara olan talebi artırdığını söyledi.

TÜRKİYE'YE UÇAK BİLETİ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 14 DAHA UCUZ

Taras Kobishchanov'a göre Türkiye'ye uçak biletleri artık geçen yıla göre yüzde 14, BAE'de ise yüzde 20 daha ucuz. Uzman ayrıca, 2023 yılında da aynı ulaşım arzı nedeniyle tur operatörlerinin geleneksel rekabetinin ve Türkiye yönüne de sunulan son dakika turlarının Rusya pazarına geri döndüğünü vurguladı.

RUSLARIN YURTDIŞI ZİYARETLERİNİN YÜZDE 26'SI TÜRKİYE'YE GERÇEKLEŞTİ

Rusya'dan Türkiye'ye yaz döneminde talepte yaşanan düşüş, mobil operatör MTS'nin 2023'ün ilk yarısına ilişkin istatistikleriyle dolaylı olarak doğrulanıyor. Abonelerin 3 ila 21 gün arasında dolaşımda kaldıklarına ilişkin verilere göre, Rusların yurtdışı ziyaretlerinin yalnızca yüzde 26'sı Türkiye'ye, yüzde 13'ü ise BAE'ye gerçekleşti.

Türkiye'ye Rus Turist Akışı Yüzde 40 Azaldı!

Yorumlar

Ya ya ~ 10 ay önce
Uçak biletleri %14 ucuz ama her şey %300 pahalı. Slavlar dikkatlidir, para vardır ama fikfiklenmeye gelmezler. Turist eşittir enayi anlayışını da bırakmak lazım. Zaten her şey pahalı. Sadece bizde yok bu anlayış. Hemen her ülkede var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000