01 Ekim 2023, Pazar 09:14:04

Vanlılar uçuş sayısının artırılmasını istiyor

Van, turizmde İran ve Iraklıların gözdesi. Fakat salgın bahanesiyle azalan haftalık uçuşlar, ekonomik kayıplara yol açtı. TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgökçe, uçuşların artırılmasını ve vize ücretlerinin düşmesini istedi.
  • Defalarca görüşüldü ama thy çok ilgisiz,tok adam rolü oynuyor,milli havayolu isminin hakkını hiç vermiyor.ozel olsaydı günde 40 defa uçmuştu vana
  • Siraya gir bizde maas artirma talebindeyiz son 4 senedir. Babalar doymadi daha. Doysunlar verirler allahin izniyle ve tealluuhaaalllaaahhh yarabbi.
  • Koymazlar beyim koymazlar. Orgi rize gibi siyasi havalimanlarına boş gidip gelir ama vana koymazlar
  • Bu uygulama durdukça o bölgeve her uçuş zarar. 2 saatlik mesafede çok karlı bir ton hat var
  • Önce eski askeri meydandan vaz geçip her hava şartında inilebilecek yeni meydan gerekir. Şirketlere seslenmek yerine devlete seslenin. Daha karlı çıkarsınız.

Uçuşların azlığı nedeniyle mağduriyet ve ekonomik kayıplar yaşayan Vanlılar uçuş sayısının artırılmasını istiyor. Van ekonomisi ve bölge turizminin önemli isimlerinden olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede ekonomik krize dikkat çekerek kentin sorunlarına çözüm aradıklarını ama seslerini duyuramadıklarını, sahipsiz olduklarını belirtti.

"SALGIN BAHANESİYLE UÇUŞLAR AZALDI"

Salgın bahane gösterilerek haftalık 24 uçuşun 10’a düşürüldüğünü ifade eden Özgökçe, şöyle konuştu:

“Trabzon’un nüfusu Van’ın yarısı kadar, günde 70’e yakın uçuş var. Sadece Van’da değil, Muş ve Hakkâri’de de havaalanları var, aynı sorun oralarda da var. Uçak sefer sayıları düştü. Sivil havacılık ve Türk Hava Yolları’yla bu yıl içinde yaptığımız görüşmelerde iyileştirme yapılacağını belirttiler ama şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı. Afrika’nın bilmem hangi ülkesine uçuyoruz diye reklam yapıyorsunuz ama gelin burada kendi halkınıza hizmet verin. Yaklaşık üç yıldır bu sıkıntıyı yaşıyoruz.”

İRAN VE IRAKLILAR GELİYOR

Turizm sezonunda Van çıkış ve dönüşlü uçaklarda yer bulunamadığının altını çizen Cevdet Özgökçe, sezon bitmesine rağmen bugün bile 15 günden önce yer bulunamadığını kaydetti. İran ve Irak’tan gelen misafirlerin Van’ın ekonomisini ayakta tuttuğunu ifade eden Özgökçe, “Bu ülkelerde ciddi pazarımız oluştu. Turistler sınır komşusu olduğu için otomobilleriyle geliyorlar, buradan metropol kentlere gitmek istiyorlar, gidemiyorlar. Birkaç gün Van’da tatil yapıp Antalya, İzmir’e gidiyorlar, oralarda da birkaç gün tatil yapıp dönüyorlardı. Maalesef üç yıldır onlar da bizim gibi sıkıntı yaşıyor. Hâlbuki gittiği şehirlerde de tatil yapıp para bırakıyorlar, uçak olmaması bunu engelliyor.” dedi.

Uçak bilet fiyatlarının çok pahalı olduğunun altını çizen Özgökçe, şunları anlattı:

“Vanlı hastalar gidip gelemiyor, taziyesi olan, düğünü olan gidip gelemiyor. Sektörün başkanı olmam nedeniyle abartısız uçak sefer sayılarıyla ilgili en az 150 tane şikâyet telefonu alıyorum. Van-Antalya, Van-İzmir’e haftanın üç günü sadece uçak var. Halk çok mağdur, burada yaşayan yurttaşlarımız bu durumu hak etmiyor.”

VAN’DAN İRAN’A UÇUŞ YOK!

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, vize sorununa da dikkat çekerek taleplerini şöyle anlattı:

“Iraklılara uygulanan 195 dolar vize ücreti nedeniyle buraya gelmiyorlar, İran’a, Gürcistan’a, Dubai’ye gidiyorlar. Hatta Avrupa’ya gittiklerinde de 50-60 dolar ödüyorlar, bize gelmesinler diye bir çaba var. Bu insanlar buraya geldiğinde döviz bırakıyor, biz onun çabasını sarf ediyoruz. İran’dan gelen misafirler bin dolar Irak’tan gelen misafirler 1500-2000 dolar para harcıyorlar. 2022 yılında İran’dan 1 milyon 600 bin civarında misafir gelmiş. Her birinin bin dolar harcadığını düşünün, ülke ekonomisine ne kadar katkı sağlıyor.

“Van’dan Antalya’ya, İzmir’e uçuşların artırılması lazım. İran’dan Van’a uçak yok, elzemdir mutlaka olmalı, ciddi anlamda bir talep var. Van’dan İsfahan, Şiraz, Tahran ve Tebriz’e uçuşlara ihtiyaç var. Van Erbil arası da mutlaka uçuşlar olmalı. Bilet fiyatları da diğer illerle aynı seviyeye düşürülmeli.”

Vanlılar uçuş sayısının artırılmasını istiyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Xx ~ 10 ay önce
Defalarca görüşüldü ama thy çok ilgisiz,tok adam rolü oynuyor,milli havayolu isminin hakkını hiç vermiyor.ozel olsaydı günde 40 defa uçmuştu vana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tamam gardaş ~ 10 ay önce
Siraya gir bizde maas artirma talebindeyiz son 4 senedir. Babalar doymadi daha. Doysunlar verirler allahin izniyle ve tealluuhaaalllaaahhh yarabbi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Van ~ 10 ay önce
Koymazlar beyim koymazlar. Orgi rize gibi siyasi havalimanlarına boş gidip gelir ama vana koymazlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tavan fiyat ~ 10 ay önce
Bu uygulama durdukça o bölgeve her uçuş zarar. 2 saatlik mesafede çok karlı bir ton hat var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İş bilen ~ 10 ay önce
Önce eski askeri meydandan vaz geçip her hava şartında inilebilecek yeni meydan gerekir. Şirketlere seslenmek yerine devlete seslenin. Daha karlı çıkarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000