27 Haziran 2011, Pazartesi 07:50:44

VİZE ÇİLESİ SÜRÜYOR

Türklerin yurtdışı ilgisi vize sırasını kilitledi...
  • arkadaslar bimer e mektup yazin , vizeler kalksın yada kalkması için ablilere girişim yapılsın diye amannnnn demeyin ben attım illaki bi yaraar olur
  • Basbakan ovunuyordu kapilari actik diye...acsana avrupa nin kapilarini o kadar gucluysen...eger degilsen de onlara da aynisini uygula...ama nerde bizde oyle onurlu yoneticiler???
  • artık başbakanın bu konuya bi el atması gerekiyor. bu kadar guven kazandıysa elini tasın altına koysun ve vize işini halletsin
  • Bize vize uygulayan tum ulklere konsolosluk vizesi uygulamak icin ne bekliyoruz? Turk insani bu kadar mi aciz ve dusuk? Tum Arnavutluk ve eski demirperde ulkeleri Avrupa'da elini kolunu sallayarak gezerken bizlere yapilan bu haksizlik ancak bu ulkelere konulacak vize uygulamasiyla farkina varilabilir..
  • Hani hayaldi,gerçek olacaktı..??
  • Bizzat 2 kez şahit oldum. Fransa şengen vizesi ile Hollanda' ya giremedi bir vatandaşımız. Macaristan vizesiylede Almanya' ya giremeyen vatandışımızı gördüm. Hatta hollanda da biraz sesini yükseltti diye terörist müamalesi yaptılar. Aman derin nereye gidecekseniz oranın şengenini alın.
  • almanya,belçika,fransadan vize almayın.bunun yerine alternatif olarak ispanya,portekiz,yunanistan,malta,macaristan,çek cuhuriyeti,letonya,polonyadan alın.aynı vize olmasına rağmen ilk saydığım ülkeler biz türk vatandaşlarına vize vermemek için elinden geleni yapmaktadırlar..
  • vizesiz bir sürü yer var gitmeyin olsun varsın.
  • yalan yalan yalan hadi hukumetttt
Son yıllarda yurtdışına çıkan Türk tatilci sayısı önemli ölçüde artarken, özellikle tatil dönemlerinde favori destinasyonlar olan Avrupa ülkeleri, İngiltere ve Amerika için vize kapılarında önemli yoğunluklar yaşanmaya başladı. Gezip görmek isteyen tatilcilerin yanı sıra öğrencilerin de konsolosluklara akın etmesi, vize öncesi başvuru randevusunun 2 ile 5 haftayı bulmasına neden olabiliyor. Bu yoğunluklar öyle rahatsız edici bir hal aldı ki, vizelerini alamayan tatilcileri gitmek istedikleri yerlerden alıkoyup, vizesiz ülkelere yönelmesine bile neden oldu. Örneğin tur şirketleri son dakikacı turistlere uyarı yaptıklarını belirterek, “Vizeleri yetişmediğinde Roma yerine vizesiz olan Dubrovnik turlarını kendilerine veriyoruz” diye konuşuyorlar. Acenteler ise vizeler çıkmadığı için iptal olan turlardan dolayı yurtdışındaki otel ve havayolu paralarını yaktıklarını belirterek mağdur olduklarını ifade ediyorlar.
 
‘YUNANİSTAN VİZESİ KRİZLE GEVŞEDİ’ 
Tatilcilerin vize sıkıntısının konsolosluklara göre değiştiğini ifade eden Anı Tur Dış Turlar Müdürü Ramela Avetyan, “Vize sıkıntıları özellikle yaz aylarında tavan yapıyor. Sorun çıkanların başında ise Şengen vizeleri geliyor. İtalya ve İspanya gibi ülkelerin konsoloslukları yoğunluk nedeniyle sadece görüşme için başvurudan 15 gün sonrasına randevu veriyorlar” diye konuştu. Yunanistan’dan ülkenin içerisine girdiği ekonomik durumdan sonra daha rahat vize almaya başladıklarını anlatan Avetyan, “Fransa’da da geçmişe göre vize alırken daha rahatız. Öncelikle vize riskini yolcularımıza taşımak istemiyoruz. Bu nedenle eğer yakın bir tarihe istek yaparlarsa kendilerini uyarıyoruz. Türkler son dakikacı turistler olarak bilindikleri için vize alamadığımız yolcularımıza vizesiz turları öneriyoruz” dedi.

‘İtalya isteyen, Dubrovnik buluyor!’ 
Vize konusunda yaşanan sıkıntıların neredeyse her konsoloslukta yaşandığını ifade eden ETS Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Nilüfer Müstecaplıoğlu da, yaşanan bu olumsuzluklardan şirket olarak çok etkilendiklerini söyledi. Müstecaplıoğlu şöyle devam etti: “Yaz mevsimi ve diğer tatillerde buralara yığılmalar oluyor. Bunlar tabiî ki satışlarımızı etkiliyor. Sorun çıktığı zaman müşterilerin yatırdıkları tur paralarını yakmak gerekiyor. Sonra bizim ulaşım ve konaklama yerleriyle olan ilişkilerimiz olumsuz olarak etkileniyor. Vizelerin çok uzun süreceğini gören müşterilerimize vizesiz Dubrovnik turlarını tavsiye etmeye başladık. Bununla birlikte tabi gitmek istedikleri yere tarih değiştirip gidenler var. Ama tek izni olan ve sona bırakan insanlar böyle olaylarla karşılaşınca İtalya yerine kendilerini bir anda vizesiz turlarda bulabiliyorlar.” 
 
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy: ‘Bana ‘Müşteri gönder’ diyorlar sonra eziyet çektiriyorlar’
“Bize yaşattıkları sıkıntılardan dolayı Şengen vizesinden artık bıktım” diye konuşan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, “Nasıl IMF’den kurtulduysak, bu vize sorunumuz içinde bir şeyler yapmak gerekiyor” dedi. Yunanlı ve İtalyan yetkilileriyle yaptığı toplantılarda bunların yurtdışına çıkan Türk sayısına dikkat çektiğini belirten Başaran Ulusoy, “Bunu görüp, ‘Bize müşteri gönder’ diyorlar ama gelin görün ki vizede başımıza sorun çıkartıyorlar. Çünkü elemanları yok ve bütçeleri az. Ama bunun sıkıntısını biz çekiyoruz. Türkiye artık turist gönderen bir ülke oldu. İnsanların ekonomisi düzelince kendilerini tatilleri gelince çok merak ettikleri yurtdışına atmak istiyorlar. Ama bizlere yaptıkları çok insafsızca” ifadelerini kullandı.
 
‘Geç kalmamak için geceden sıraya giriyoruz’
Vip Turizm vize bölümünden yapılan açıklamada ise özellikle ABD ve İngiltere’de vize alma sıkıntısının yaşanıldığı belirtilirken, “Vize almaktan çok randevu almak zorluyor. Randevu tarihleri nerdeyse 5 hafta ileri atılabiliyor. Bu ülkelere gidebilmek için vize almak 2 ayı bulabiliyor” denildi. Şengen vizesinde Almanya, İspanya ve İtalya’nın yoğunluğu bahane edip zor randevu verdiği belirtilirken, “Vizeci arkadaşlarımız bir an önce vize alabilmek için konsolosluk önlerinde geceden sıraya giriyor” açıklaması yapıldı.
 
‘İngiltere vizesi isteyen 3 hafta bekleyebiliyor’ 
Prontotur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, İngiltere vize kapılarında yoğunluk yaşandığını belirterek, “7 gece 8 günlük İngiltere-İskoçya programımıza çok ilgi oluyor. Ancak İngiltere vizesi çok istenildiği için mücadele edilemez bir yoğunluk söz konusu” dedi. İngiltere vizesi için 2 ile 3 haftalık beklemeler yaşandığına dikkat çeken Onaran, “Turlarımıza katılmak isteyen tatilcilere 1 ay öncesinden başvurmalarını söylüyoruz. Çünkü geç kaldıkları için turlara katılamama sorunu yaşanabiliyor” diye konuştu.

Habertürk
VİZE ÇİLESİ SÜRÜYOR

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 13 yıl önce
arkadaslar bimer e mektup yazin , vizeler kalksın yada kalkması için ablilere girişim yapılsın diye amannnnn demeyin ben attım illaki bi yaraar olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Basbakan ovunuyordu kapilari actik diye...acsana avrupa nin kapilarini o kadar gucluysen...eger degilsen de onlara da aynisini uygula...ama nerde bizde oyle onurlu yoneticiler???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
artık başbakanın bu konuya bi el atması gerekiyor. bu kadar guven kazandıysa elini tasın altına koysun ve vize işini halletsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bize vize uygulayan tum ulklere konsolosluk vizesi uygulamak icin ne bekliyoruz? Turk insani bu kadar mi aciz ve dusuk? Tum Arnavutluk ve eski demirperde ulkeleri Avrupa'da elini kolunu sallayarak gezerken bizlere yapilan bu haksizlik ancak bu ulkelere konulacak vize uygulamasiyla farkina varilabilir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hani hayaldi,gerçek olacaktı..??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bizzat 2 kez şahit oldum. Fransa şengen vizesi ile Hollanda' ya giremedi bir vatandaşımız. Macaristan vizesiylede Almanya' ya giremeyen vatandışımızı gördüm. Hatta hollanda da biraz sesini yükseltti diye terörist müamalesi yaptılar. Aman derin nereye gidecekseniz oranın şengenini alın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
almanya,belçika,fransadan vize almayın.bunun yerine alternatif olarak ispanya,portekiz,yunanistan,malta,macaristan,çek cuhuriyeti,letonya,polonyadan alın.aynı vize olmasına rağmen ilk saydığım ülkeler biz türk vatandaşlarına vize vermemek için elinden geleni yapmaktadırlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
vizesiz bir sürü yer var gitmeyin olsun varsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yalan yalan yalan hadi hukumetttt

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000