20 Haziran 2024, Perşembe 14:27:01

Yurtdışı Harç Pulu 5 milyar TL gelir getirecek

Yurtdışı çıkış harçlarından 2023 yılında 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir sağlandı. Şu anda150 TL olarak tahsil edien harcın 10 kat artırılarak 1.500 TL’ye çıkarılması halinde 5 milyar TL gelir elde edilecek.
  • Dünyanın en pahalı pasaportuna sahip olalım buna karşın hiçbir gelişmiş ülkeye vizesiz gidemeyelim,gelire göre fahiş vergiler,harçlar ödeyelim yetmesin bir de deli dumrul vergisi gibi çıkış harcı verelim. Gelinen bu noktada senin payın var eyy iktidara oy veren yurdum insanı!
  • E ingiliz maliye bakani Mehmet simsek tenefus etigimiz hava da para alacak gerci bu milete musthaktir
  • Gezmeyin . Gormeyin. Yasamayin ma olmeyinde sakin . Bu vergi duzenine daha cok koyun lazim dostlar . Dunyada bu uygulama kac ulkede var acaba ve fiyatlari bize kiyasla nedir . Bence halk buna da alisir
  • Yurt dışı çıkış harç pulu kadar saçma bir şey yok. Anayasadaki seyahat özgürlüğüne aykırı bir uygulama. Zaten dünyanın en pahalı pasaport harçlarından birine sahibiz. 3 kişilik bir aile tatile gitmek için 4500₺ ile 9000₺ arası paramı verecek. Bence 3000 tl muhabbetini bilerek çıkardılar halkı 1500₺ ye razı etmek için. Gidin yatlardan spor arabalardan villalardan ekstra vergi alın
  • Evdeki hesap çarşıya uymadı gene 3veya 6 dolar alır 1500 TL ne alaka iyice eve kapatınız halkı bir ülke hep geriye gitmeyi nasıl başarıyor
  • Biletlerde dünya kadar vergi var güle güle vergisi gibi vergilerin ne anlamı var? Türkiye'de de yanlış bilmiyorsam 5-6 vergi var ve üstüne bir de utanmadan,sıkılmadan çıkış harcı isteniyor ama bu topluma ne yapsan az. Şöyle büyüdük böyle güçlendik,kimseye ihtiyacımız yok, herkes bize gıpta ediyor diyenlerin ülkeyi getirdiği hale bakın.
  • Avustralya,Japonya,İngiltere'de gelirler bizimle aynı mı ve alınan verginin bizim paramızla karşılığı ne? Mısır'da 2 dolar ödeniyor burada 3000 TL,bu rakam kaç dolara tekabül ediyor ve asgari ücretin kaçta kaçı? Akape ülkeyi öyle batırdı ki yağ çıkaracak sinek bile kalmadı !
  • Sizin allahınız varmı?
  • Ulan haysiyetsizler japonyada asgari ücret kaç dolar onla eşitleyin 1500 lira yapın o zaman ahlaksız cibiliyetsizler
  • Getirdikleri değil bizden götürdükleri ne olacak

Yurtdışı çıkış harçlarından 2023 yılında 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir sağlandı. Şu anda150 TL olarak tahsil edien harcın 10 kat artırılarak 1.500 TL’ye çıkarılması halinde 5 milyar TL gelir elde edilecek. Yurtdışı çıkış harçlarının bir bölümü TOKİ’ye aktarılıyor.

Yurt dışı çıkış harcı farklı ülkelerde nasıl uygulanıyor?

Yurt dışı çıkış harcına yapılması planlanan zam sosyal medyada büyük yankı uyandırırken, birçok kişi bunun seyahat özgürlüğüne aykırı olduğunu savunuyor. Peki, bu uygulamanın dünyada örneği var mı, farklı ülkelerde nasıl uygulanıyor?

BBC Türkçe, 2001 tarihinde bugünkü halini alan ve birçok kez zamlanan harç uygulamasının başka ülkelerdeki benzerlerini araştırdı.

Avustralya ve Japonya örnekleri

Dünyadaki bazı ülkeler yurt dışı seyahatini, biletleme sırasında farklı şekillerde ücretlendirebiliyor. Örneğin, Avustralya’da bu ‘Yolcu Seyahat Harcı’ olarak adlandırılıyor ve yaklaşık 40 dolar ücret uçak biletine yansıtılıyor. Deniz seyahati ve kısa mesafe uçuşlarda bu miktar yolcudan direkt olarak da talep edilebiliyor.

Harç, Avustralyalılarla birlikte bu ülkeden ayrılacak olan yabancı ülke vatandaşlarına da uygulanıyor.

‘Güle Güle Vergisi’

Japonya ise ‘Güle Güle Vergisi’ olarak adlandırılan bir uygulamayla ülkeden ayrılacak her yolcudan vergi alıyor. Yaklaşık 6 dolarlık bu ücret de ülkeden ayrılan her yolcunun uçuşuna biletleniyor.

Meksika

Meksika’da ise havayolu ile ayrılan tüm yabancı ülke vatandaşlarından yaklaşık 65 dolar, deniz yoluyla çıkış yapanlardan 20 dolar vergi alınıyor. Bazı havayolu ve denizyolu şirketleri bu ücretleri bilet fiyatlarına yansıtabiliyor.

Yurttaşlarından çıkış harcı alan ülkeler

Birçok ülke elde edilen geliri turizm harcamaları için kullandığını savunarak talep edilen miktarı meşrulaştırmak istiyor. Mısır bu ülkelerden biri.

Mısır

Kahire havalimanından yurt dışı uçağına binecek bir Mısır vatandaşı, kısa süre önce gelen zamla yaklaşık 2 dolarlık bir ücret ödemek zorunda. Turistlerden ise yaklaşık 3 dolar alınıyor.

Filipinler

Filipinler hükümeti de vatandaşlarından benzer bir ücret alıyor. Bu, ekonomi sınıfı uçuşlarda 30 dolar, business class uçuşlarda ise 50 dolar olarak ücretlendiriliyor.

İran

İran’daki uygulama da Türkiye’ye çok benziyor. Bu ülkede yaklaşık 8 dolarlık yurt dışı çıkış harcı, bankada ya da havalimanında ödenebiliyor. Türkiye’ye benzer şekilde Tahran’daki havalimanında bulunan ‘Milli Bank’ isimli bankanın makinelerinden ödeme yapılarak gerekli belge alınıyor.

Uçuş mesafesi üzerinden vergilendirmeler

Birçok ülke havayolu yolculuğunu uçuş mesafesi üzerinden vergilendiriyor.

İngiltere’de havayolu seyahatleri için alınan biletlere vergi uygulanıyor. Bilete, ‘Havayolu Yolcusu Vergisi’ adıyla getirilen ek ücret, uçuş mesafesi üzerinden belirleniyor. Ekonomi sınıfında kısa mesafede 16 dolar, uzun mesafede ise 99 dolarlık ücret biletlere ekleniyor.

Almanya’da da benzer bir uygulama var. Kısa mesafeli uçuşlara 8 dolar uzun mesafeli uçuşlara 45 dolar vergi ekleniyor.

Rusya da uçuşta kullanılan yakıt üzerinden alınan biletleri vergilendiriyor. Ülkenin bayrak taşıyıcısı havayolu şirketi Aeroflot, örneğin Moskova-Amerika uçuşlarında 110 dolar yakıt vergisi uyguluyor.

Bu vergiler özellikle kısa mesafe uçan havayolu şirketleri tarafından bilet fiyatlarını artırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Türkiye’de de uçak biletlerine akaryakıt harcı ekleniyor. Pegasus Havayolları ‘yakıt bedelinin sürekli değişim göstermesi nedeniyle’ bu harcın uygulandığını kaydediyor. (Bahattin Yücel-Turizm Gazetesi)

Yurtdışı Harç Pulu 5 milyar TL gelir getirecek

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Suçlu belli ~ 1 ay önce
Dünyanın en pahalı pasaportuna sahip olalım buna karşın hiçbir gelişmiş ülkeye vizesiz gidemeyelim,gelire göre fahiş vergiler,harçlar ödeyelim yetmesin bir de deli dumrul vergisi gibi çıkış harcı verelim. Gelinen bu noktada senin payın var eyy iktidara oy veren yurdum insanı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isman ~ 1 ay önce
E ingiliz maliye bakani Mehmet simsek tenefus etigimiz hava da para alacak gerci bu milete musthaktir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harc isi ~ 1 ay önce
Gezmeyin . Gormeyin. Yasamayin ma olmeyinde sakin . Bu vergi duzenine daha cok koyun lazim dostlar . Dunyada bu uygulama kac ulkede var acaba ve fiyatlari bize kiyasla nedir . Bence halk buna da alisir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçma ~ 1 ay önce
Yurt dışı çıkış harç pulu kadar saçma bir şey yok. Anayasadaki seyahat özgürlüğüne aykırı bir uygulama. Zaten dünyanın en pahalı pasaport harçlarından birine sahibiz. 3 kişilik bir aile tatile gitmek için 4500₺ ile 9000₺ arası paramı verecek. Bence 3000 tl muhabbetini bilerek çıkardılar halkı 1500₺ ye razı etmek için. Gidin yatlardan spor arabalardan villalardan ekstra vergi alın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tatil plani ~ 1 ay önce
Evdeki hesap çarşıya uymadı gene 3veya 6 dolar alır 1500 TL ne alaka iyice eve kapatınız halkı bir ülke hep geriye gitmeyi nasıl başarıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harç değil haraç ~ 1 ay önce
Biletlerde dünya kadar vergi var güle güle vergisi gibi vergilerin ne anlamı var? Türkiye'de de yanlış bilmiyorsam 5-6 vergi var ve üstüne bir de utanmadan,sıkılmadan çıkış harcı isteniyor ama bu topluma ne yapsan az. Şöyle büyüdük böyle güçlendik,kimseye ihtiyacımız yok, herkes bize gıpta ediyor diyenlerin ülkeyi getirdiği hale bakın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sinek ~ 1 ay önce
Avustralya,Japonya,İngiltere'de gelirler bizimle aynı mı ve alınan verginin bizim paramızla karşılığı ne? Mısır'da 2 dolar ödeniyor burada 3000 TL,bu rakam kaç dolara tekabül ediyor ve asgari ücretin kaçta kaçı? Akape ülkeyi öyle batırdı ki yağ çıkaracak sinek bile kalmadı !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Allahsızlar ~ 1 ay önce
Sizin allahınız varmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KK ~ 1 ay önce
Ulan haysiyetsizler japonyada asgari ücret kaç dolar onla eşitleyin 1500 lira yapın o zaman ahlaksız cibiliyetsizler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bıktık ~ 1 ay önce
Getirdikleri değil bizden götürdükleri ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000