Ali KIDIK
Ali KIDIK [email protected]

Yahya’nın Üstünlükleri!

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün’ü, kendisi ile ilgili bilgilerin internet sitelerinden, instagram, facebook ve benzeri bilumum sosyal medya hesaplarından, X (Twitter) gibi güçlü platformlarından sildirten karara karşı “bravo” demekten öteye gidemiyorum. Mahkemeleri de alkışlıyorum.

Yoğun Sezon, Bol Rötar ve Kontrolör Eylemleri…

Son günlerde uçuş noktalarının neredeyse tamamından rötar görüntüleri ile karşılaşıyoruz. Özellikle AJET adıyla kurulan THY firmasından gelen bu görüntülere hava trafik kontrolörlerinin sessiz eylemlerinin de etken olduğu ifade ediliyor.

Ses Çıkarmayan Şeytandır...

İzliyorum, okuyorum ve gördüklerime ses çıkartmayanlara hayret ediyorum. AJET adı altında kurulan Anadolujet firmasının yolculara yaşattıklarını kimsenin dillendirmemesini üzülerek takip ediyorum. Dilsiz olmuşlar, görmez olmuşlar…

Geri Adım Olursa Kanım Kurusun…

Bize haksız ve hukuksuz yere verilen engelleme kararının ardından tam 24 gün geçti. Bu uğurda her türlü hukuki mücadeleyi vereceğimi ve verdiğimi cümle alemin bilmesini, özellikle THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ın şahsileştirdiği bu davranışı dünyanın her türlü platformunda dile getireceğimi kendisinin de bilmesini isterim.

Sesiniz Hukuksuzluğun Girdabında…

Değerli havacılık sektörüm, kıymetli okurlarım ve havacılık sektörünün çilekeş emektarları. Oldum olası haksızlığın karşısında, emektarın yanında olan bir yayın anlayışı ile sizlerin sesi olmaya gayret ediyoruz. Bu manada sizin sesiniz olmaktan verilen her türlü hukuksuz kararlara rağmen bir gıdım geri adım atmayacağız.

Biz Çok Güçlüyüz…

Airporthaber, gücünü okurundan alan, havacılık sektöründen alan, bir gün dahi gücün yanında, patronajın yanında olmadan çalışanın yanında olup gücünü onlardan alan harika bir yayın organı. Kim ne derse desin, kim ne üfürürse üfürsün bu güç hep korkutucu, hep güç odaklarının korkulu rüyası oldu.

İpe Un Serdiler, Sorulara Cevap Vermediler…

Belli ki kamuoyundan kaçıyorlar ve belli ki kendi istedikleri gibi yalaka sorular değildi. Ve köpürtülmüş cevapların verileceği sorular olmayınca kaçmanın yolu “Yazılı Cevap Vereceğiz” oldu. Zabıtlara geçmediğiniz şeylere de cevap vereceğinizi düşünmüyorum. Yalansa “Yalan” deyin!

Vebal Günü 24 Mayıs!

Ortalık sus pus olmuş. Olup bitenlerle ilgili ağızlara kilit vurulmuş. Sebepsiz işten kovulanların feryatları/figanları umursanmaz olmuş, duyulmaz olmuş, sorun ne sorumlu kim belli değil. Tam bir metazori işler silsilesi ile ekmeksiz, aşsız bırakılmış insanlar. Peki, ne olacak, kim hesap soracak, kim hesap verecek?

THY Yönetimi Cumhurbaşkanını Sevenleri İşten Atıyor

Türk Hava Yolları’nda bir operasyon yapılıyor. Ama operasyonu kim kime ve neden yapıyor bilinmiyor. Ahmet Bolat ve şürekası yönetimde kalmak için bir mağduriyet yaratma peşinde mi açıkçası şüpheliyim. Akıl almaz bir yöntemle insanlar işlerinden edilip evlere ateş düşürdüler.

Kıyamet Kopmalıydı… Lüks Tutkunu Şımarıklar…

Son günlerde havacılık sektörü üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Bir yandan yerli şirketimiz üzerinde Avrupa’nın anlamsız, gerekçesiz keyfi bir yasak diğer yanda uyuyan bir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü. Bir başka konu THY’nin şımarık bir basın müşavirinin lüks düşkünlüğü.

Korkunç Harcamalar… Milletin Çarçur Edilen Milyonları…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2023 yılı faaliyet raporunu yayınladı. Şöyle göz ucu ile kısa bir inceleme yaptım ki gözlerime inanamadım. Aman Allah, o nasıl harcama, o nasıl kalemler, o nasıl şişirilmiş gider maddeleri? Herkese incelemesini tavsiye ederim.

Hadi Ahmet Biraz Cesaret…

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, bugünlerde oldukça sessiz. Sanki ununu elemiş eleğini asmış, kaderini bekliyor gibi. Malum kendisinin YK başkanlığına veda etme tehlikesi var. Diğerlerinde olduğu gibi Ahmet Bolat’ın da kaderi reisin elinde. Zira onlar sahip olduklarına hep reis sayesinde eriştiler.

THY Teknik AŞ Üvey Evlatları…

Şu teknisyenlerin çektiği nedir anlamak imkansız. Kolay yetişmezler, yetişenler itibar görmezler. Menzilci tarikat üyeleri kadar kıymetleri yok. İşte o yüzden değer verilen, kıymet verilen ülkelere kaçmak için yer arıyorlar. TİS faciasından bahsediyorum.

AJET’in Uçak Kiralamaları ve Enteresan Bağlantılar…

Türk Hava Yolları’nın yüzde yüz iştiraki olan AJET ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağım. Şirketin uçak kiralamalarına bir göz attım. Enteresan bir şekilde önemli bilgilere ve bağlantılara ulaştım. Türkiye’de şirketi olan görünürde Litvanya merkezli ama gerçek anlamda İrlanda şirketi olan bir gruptan onlarca uçak kiralanmış.

AJET Hayırlı Olsun…

Candan Karlıtekin projesiydi. Nihayet kendi kimliğine büründü. AnadoluJet, AJET olarak şirketleşti. Umarım karlı bir şirket, emniyetli uçuşla birlikte ebedi bir havayolu olarak uçuş serüvenini sürdürür.

Bol At Ahmet… Trolünü Yanılttın mı?

Ahmet Bolat TİS anlaşması bitti sanıp, rahat nefes aldığını sanıyor. Oysa nefes darlığı daha yeni başlıyor. Belki de iş hayatının en konforlu döneminin entübe edilme zamanına yaklaştı farkında bile değil. Zira en güçlü anında bir bakmışsın kolun kanadın kırılmış uçamaz haldesin. Örnekleri var mı, var!

Kooperatif üfürmeleri…

Arkadaşlar gündemin yoğunluğundan ilgilenemedim. Şu Hava İş Yapı Kooperatifi iş başına geldi geleli kendi gölgelerine bile düşman oldular. Daha dün İBB’ye övgü yağdıranlar bugün belediyeleri suçlayarak kendi beceriksizliklerini örtme derdine düştüler.

Sendikasız THY Dönemi mi?

Büyük endişe içerisindeyim. Türkiye’de sivil toplum örgütleri birer birer yok edilirken, THY’de son hafta yaşanan zorbalık tam bir çağdışılık örneği idi. Sendika görevlileri sendikal haklarını kullanamadılar, kullandırılmadı, engellendi ve resmen personele de gözdağı veren bir tutum sergilendi.

Yalanlarla TİS olmaz…

THY, önce bir sosyal medya üzerinden çalışanlara algı operasyonu yapmak istedi. Yüzde 105 zam olarak salıverilen bu bilgi fos çıkınca, Ahmet Bolat kendi hesabından ses verdi. Onun da içi algı dolu ve sendikayı köşeye sıkıştırma hamlesi olarak algılandı. Bir şirket sosyal medya hesaplarından ne zaman yönetilmeye başlandı?

Ahmet Bolat Külliyeden Ne İstedi?

Bir yandan TİS sürecinin tıkanması, diğer yandan mahalli seçimlerin yaklaşması öte yandan seçimin hemen ertesinde yapılacak olan THY Genel Kurulu. Bütün bunlar THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ın başını ağrıtan üç ana konu! Çare külliye…

AnadoluJet’in Perişan Ettiği Pegasus Hostesleri…

Şimdi ben yazınca kötü olacağım öyle mi? Hadi oradan kendine Müslüman yaratıklar. Bakın “Ya bendensin ya yoksun” hesabınızı bir kenara koyun artık. İnsani olarak batıyorsunuz, ekonomik olarak batırdıklarınızı, manevi olarak yok ettiklerinizi, fiziki olarak kaçırdıklarınızı saymıyorum bile.

Ahmet Bolat, İlker Aycı’yı Nasıl Arattın Be!

“Artık senin için üzülmeye başladım” diyemem, “göbek atıyorum” hiç diyemem. Zaten nasıl geldiğini herkes biliyor, nasıl gideceğini merak ediyorlar. Dedim ya gökten zembille gelenler, çalgıyla/çengiyle gider. Nasıl hissediyor musun gitmenin cehennem sıcağını. Ahmet Bey size diyorum.

THY Teknisyenleri Yurtdışına Kaçıyor…

Türk Hava Yolları için tehlike çanları çalıyor ama kimse kılını kıpırdatmıyor. Teknisyenler birer birer yurtdışına kaçarken, yöneticiler bu kaçışın sebeplerine inip kalifiye personelin yurtdışına gidişin önünü kesecek hamle yapmıyor.

Ahmet Bolat’ın Yerine Üç Aday…

Geçen hafta Sayın Ahmet Bolat’a ithafen “Suyun ısındı” demiştim. Evet, hafta içi çok önemli bir kişi ile görüştük ve benim söylediklerimi teyit etti. Üç adaydan bahsetti. Çetin Özbey ağabeyim de bahsetmişti yazısında. Anlaşılan o ki beylik dönemi sona erecek.

Pis Kokular…

Yanılmıyorsam 2005 yılında da Onur Air’e bir kumpas yapılmıştı. Hollanda’da Onur Air uçakları önceden kurgulanmış haberler, bazı bulgular bahane edilerek uçuşlar yasaklanmıştı. Şimdi buna benzer bir Alman kurgusu ile karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum.