03 Haziran 2024, Pazartesi 13:30:39

Lufthansa'dan yeni atılım

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu’nun, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Avrupa’da hızlanan silahlanma yarışından kazanç sağlamak için askeri uçakların bakımını yaparak savunma gibi hassas alanlara girmeyi hedeflediği bildirildi.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu’nun, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Avrupa’da hızlanan silahlanma yarışından kazanç sağlamak için askeri uçakların bakımını yaparak savunma gibi hassas alanlara girmeyi hedeflediği bildirildi.

Lufthansa’nın iştiraki Lufthansa Technik (LHT) Üst Yöneticisi (CEO) Sören Stark, bugüne dek  sadece sivil uçakların bakımını yapan Hamburg merkezli şirketin şimdi askeri teçhizatı hedeflediğini belirtti. “Askeri silah taşıyan sistemler üzerinde çalışmak istediklerini” ifade eden Stark, bunun Alman şirket için yeni bir durum olduğunu ancak yeni uçakları ve teknolojilerini mümkün olan en kısa sürede anlamak ve desteklemenin onlarca yıldır Lufthansa Technik DNA'sının bir parçası olduğunu kaydetti.

Stark, şirketin bakım ve onarımın ötesindeki işlerde yapabileceğine işaret ederek, “Boeing 737'lerin NATO'nun E-7 uçaklarına modifikasyonunu da Hamburg'da yakın koordinasyon içinde gerçekleştirebiliriz.” dedi.

"Bazı stratejik kararları Ukrayna'daki savaştan önce almıştık"

Lufthansa Technik’in yeni strateji önceliğinin jeopolitik krizlerden kazanç sağlamaya yönelik olduğu izlenimine karşı kendini savunan Stark, Ukrayna'daki savaş başlamadan önce savunma işine daha fazla dahil olmak için stratejik bir karar aldıklarını ifade etti. Stark, “Hava Kuvvetleri ve ortaklarına daha fazla destek sağlayabileceğimizden elbette eminiz. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırı savaşı, eyleme hazır bir Bundeswehr'e (Alman Ordusu) ihtiyacımız olduğunu gösteriyor ve ben bu konuda katkıda bulunabileceğimize inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bu arada, Lufthansa Technik, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Berlin'in 100 milyar Euro'luk orduyu güçlendirme planına güvenirken, Almanya’nın ABD’den sipariş ettiği 30 adet F-35 bombardıman uçağı ve 60 adet Boeing nakliye helikopterinin bakım ve onarımı için başvuruda bulundu.

"Avrupa savunma üretimine daha fazla yatırım yapmalı"

Avrupalı uçak üreticisi Airbus’ın Üst Yöneticisi (CEO) Guillaume Faury, Avrupa'nın savunma üretimine daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyledi ve Avrupa ülkelerinin savunma projeleri üzerinde daha yakın çalışması ve kıtada üretim kapasitesine yatırımı artırması gerektiğini açıkladı.

Avrupa Birliği'nin ABD’den 5 kat daha az silah satın aldığını ve bunların 4'te 3'ünün Avrupa'da değil çoğunlukla Amerika'da üretildiğini belirten Faury, “Burada üretim kapasitelerine çok az yatırım yapılıyor ve sonuçta hızlı bir şekilde mevcut silahlar ABD’den tedarik ediliyor. Politikacılar sadece kısa vadede ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceklerine bakmamalı.” ifadelerini kullandı. (Dünya)

Lufthansa'dan yeni atılım

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000