14 Mart 2023, Salı 11:26:16

SunExpress 2022'de 10,7 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2022 yılında yolcu sayısı bakımından rekora imza atarak 10,7 milyon yolcu taşıdı. Hava yolunun doluluk oranı ise pandemi öncesi seviyeleri aşarak %85 olarak gerçekleşti.
  • Sunexpress çok kötü bir işveren. Bu yılın başında sadece çeşitli departmanlarda çok sayıda çalışan sebepsiz yere işten çıkarıldı. Banka promosyonları ödendi, ancak tüm çalışanlar bunları almadı. bazı çalışanlar diğer çalışanlardan 3 veya 4 kat ikramiye almıştır.Herkes aynı emeği gösterdi, dağıtım adaletsiz yapıldı. Sadece çalışanların maaşlarında tasarruf yapıldı. Pandemi nedeniyle uçuş görevlilerinin maaşlarında da kesinti yapıldı. Ama sonra bir daha asla eski maaşlarına zam yapılmadı. Kabin ekipleri gece gündüz çalışan şirketin yüzü. Şimdiye kadar hiç bu kadar değersiz hissetmediler.
  • Ik direktörü kendisini kurnaz, SunExpress’i de Türk Telekom sanıyor, sizin sonunuzu merak ediyorum…
  • Bu sene “ great Place to work” anketi sonrasında sertifika aldınız, ardından hem promosyon hem de bonus ödemesinde adaletsiz dağıtım yaptınız, duyuruları yaparken sertifikayı gözümüze soktunuz, bu sene %75 civarı çalışan mutlu, geri kalan mutsuzdu. Keşke bu anketi bonus ve promosyon ödemelerinden sonra yapsaydınız. Güzel algı çalışması, bravo tebrikler…. Neyse bunun 2024’ ü var, o zaman bakalım sonuçlar ne çıkacak. İyi cost saving yaptınız kendinizle gurur duyun…
  • Sunexpres yer hizmetlerinin canını çıkarıyor planlaması çok kötü. Uçak havadayken 3 defa pozisyonmu değişir be kardeşim canımıza okuyorsunuz.
  • Xq uçuş personeli hiçbir dönem bu kadar mağdur edilmemiş,görmezden gelinmemistir.Begenmiyorsaniz kapı orada demek bir İK politikası olamaz,olsa olsa Kartal İH politikası olur.
  • Yoğun ve yorucu temponun karşılığı malesef personele yansımıyor. THY bu sene bonus konusunda bonkör davranırken, hem THY hem Lufhansa ortaklığı olan Sunexpress prim/promosyon konusunda bonkör davranmadı. Sunexpress CEO'su ; Açık fikirli, personeli ile samimi, yeniliğe açık bir kişi fakat ücretler ve yan haklar konusunda eli oldukça kapalı.
  • Ben kabin olarak 2019 dan daha düşük bonus aldım.gecen seneye yakındı. Şirket tarihinde ki en adil olmayan dağıtıma sahit oldum. 100 tl verselerdi, adil verselerdi. Bir de ne olacağını bildikleri için önden açıklama gönderiyorlar nasıl adiliz diye. Yapılan yöneticilik değil, günü geçiştirme. Yazık oluyor güzelim şirkete.
  • Thy gibi sömürceksin , çalışana çökceksin , promosyon maaş yan haklar. Hiçbişey bilmiyorsunuz.
  • Max olmasa güzel şirket… (uçak olan max değil) :))
  • Bu yeni rotaları aç aç uçacağız ona da değinilmiş mi acaba

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2022 yılında yolcu sayısı bakımından rekora imza atarak 10,7 milyon yolcu taşıdı. Hava yolunun doluluk oranı ise pandemi öncesi seviyeleri aşarak %85 olarak gerçekleşti.

2022 yılında yaklaşık 1,49 milyar Euro’luk gelir ile pandemi öncesi rakamlarını ve karlılıkta hedefini aşan SunExpress, bu yaz için Türkiye ile Avrupa arasında şimdiye kadarki en geniş uçuş ağı ile hizmet sunmayı planlıyor. 2023 yaz sezonunda uçuş ağına toplamda 26 yeni rota ekleyerek yıl sonunda 12 milyonu aşkın yolcu taşımayı hedefliyor.

SunExpress CEO'su Max Kownatzki, “Deprem sonrası yaraların sarılmasına destek olmaya devam ettiğimiz şu günlerde Türkiye’nin hızlıca toparlanma yönündeki sarsılmaz gücüne olan inancımız her zamankinden daha da fazla. Bu toparlanmaya destek olmak adına, Türkiye’nin turizm elçisi olarak Türkiye’yi ve Türkiye turizmini yurt dışında daha da yoğun bir şekilde tanıtmaya odaklandık. Bu odağımızla ekonomi ve istihdama katkıda bulunmayı sürdüreceğiz”

Bu anlamda önümüzdeki dönemin turizm açısından çok önemli olduğunu belirten Kownatzki “Yaz dönemi için Türkiye’ye güçlü talep devam ediyor.  SunExpress olarak bu talebi karşılamak amacıyla koltuk kapasitemizi %13 arttırırken, 26 yeni rota ile uçuş ağımızı genişlettik” dedi.

Kownatzki 2022 yılında net kârı ise 85 Milyon Euro olarak açıkladı.

Türkiye ile Avrupa arasında şimdiye kadarki en geniş uçuş ağı

SunExpress, 2023 yaz sezonunda eklenen 26 yeni rota ile tarihindeki en geniş uçuş ağına ulaşıyor.  Skytrax Dünya Hava Yolu Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Tatil Hava Yolu” ödülünün sahibi olan SunExpress, Türkiye’den 30 ülkede 60 destinasyona ve 185’ten fazla rotaya aktarmasız uçuş sunarak Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden turizme değer katmaya devam ediyor.

SunExpress, 2023 yaz sezonunda Türk Rivierası için 15 yeni rota sunacak. Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum-Milas havalimanlarından yapılacak uçuşlarda toplamda 58 noktaya uçuş gerçekleştirecek.

16 Anadolu kentinden Avrupa’nın 18 şehrine direkt tarifeli seferler sunan hava yolu, bu yaz Anadolu – Avrupa uçuş ağına da 11 yeni dış hat rotası ekliyor.

“60 milyon turist hedefine katkıda bulunmaya devam ediyoruz”

Türkiye'yi yılın her döneminde ziyaret edilen bir ülke haline getirmek için çalıştıklarını belirten Kownatzki, “Türkiye'nin bu yıl için 60 milyon olan turist hedefine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliğiyle Türkiye'yi yurt dışında tanıtmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmekle birlikte Türkiye’ye yönelik seyahatin yılın tamamında da teşvik edilmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

2023’te 60 yeni pilot adayını eğitim programına kabul edecek

SunExpress’in Çoklu Ekip Pilot Lisans Programı’na ilişkin bilgileri aktaran Kownatzki, “Sektördeki 30 yılı aşkın tecrübemizle Türk havacılığına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Geleceğin Türk pilotlarını yetiştirmek için 2018 yılından bu yana Çoklu Ekip Pilot Lisans Programı’nı yürütüyoruz. Pandemi döneminde 117 pilot programımızı başarıyla tamamladı. Önümüzdeki beş yıl içinde, programdan mezun olduktan sonra SunExpress bünyesinde istihdam edilecek 160 pilot yetiştireceğiz. Başvuru süreci devam eden programımıza bu yıl 60 yeni pilot adayını kabul edeceğiz” dedi.

Yeni istihdam yaratmaya devam ediyor

SunExpress, büyüme planları doğrultusunda önümüzdeki dönemde kokpit, kabin, hat bakım, yer operasyonları ve genel müdürlük pozisyonları için işe alım yapacak. 2023'te 400'ün üzerinde yeni istihdam yaratılması planlanıyor.

Genç Yetenek Programı FLY ile yeni mezunlara iş olanağı

SunExpress, ilk kez 2022 yılında hayata geçirdiği Genç Yetenek Programı FLY ile havacılık sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen yeni mezunlara iş fırsatı sunuyor. Programa katılmaya hak kazanan genç yetenekler, 2023 yılı başında SunExpress bünyesinde göreve başladı. Yeni mezunlar, kariyerlerine şirket bünyesinde devam etme olanağına da sahip olacak.

SunExpress’e “Great Place to Work” unvanı

SunExpress, Great Place To Work Enstitüsü tarafından kurum kültürü ve çalışan deneyimini ölçümlemek amacıyla çalışanlara yönelik gerçekleştirilen anonim anket sonucu “Great Place To Work” sertifikası almaya hak kazandı.  Great Place to Work Enstitüsü ile gerçekleştirilen anket kapsamında şirketlerini güvenilirlik, takım ruhu, saygı, hakkaniyet ve gurur konularında değerlendiren çalışanlar, şirketlerine Great Place to Work Certified unvanını kazandırdılar.

SunExpress’in deprem bölgesine yardımları devam ediyor

SunExpress CEO'su Max Kownatzki, “Depremin yaşandığı ilk günden bu yana hava yolu olarak ilgili kuruluşlarla yakın iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Tüm ülkeyi yasa boğan deprem sonrasında yaptığımız yardımlara Almanya ile Türkiye arasında kurduğumuz hava köprüsü ile devam ediyoruz” dedi.

SunExpress, arama-kurtarma ve sağlık ekiplerini deprem bölgesine ulaştırmak ve vatandaşların tahliyesi amacıyla bugüne kadar toplam 435 özel uçuş gerçekleştirdi. Düzenlediği özel uçuşlarda 7.500’den fazla arama-kurtarma ve sağlık ekibini bölgeye taşıyan SunExpress, bu uçuşların dönüş seferlerinde de depremden etkilenen 18 binden fazla kişinin bölgeden tahliyesini sağladı. Hava yolu, AFAD başta olmak üzere tüm resmi yetkili kuruluşlar aracılığıyla gelen 220 tonu aşkın yardım malzemesini ücretsiz kargo hizmeti vererek deprem bölgesine ulaştırdı.

Almanya ile Türkiye arasında SunExpress öncülüğünde kurulan hava köprüsü kapsamında da, DPD, FIEGE, time:matters, CB Customs Broker GmbH ve Lufthansa Cargo iş birliğiyle yürütülen ‘Birlikte Destek Oluyoruz’ inisiyatifi ile Almanya’da toplanan 570 tondan fazla yardım malzemesi deprem bölgesine taşındı. Bölgeye toplam 1000 ton yardım malzemesi taşınması öngörülüyor.

2023 Yaz Sezonu için 26 Yeni Destinasyon

Antalya

Bristol

Newcastle

Tiflis

Dublin

Dalaman

Birmingham

Brüksel

Zürih

İzmir

Dubai

Birmingham

Saarbrücken

Atina

Venedik

Tiblisi

Edinburgh

Barselona

Anadolu

Adana - Berlin

Ankara - Berlin

Adana - Hamburg

Ankara - Hamburg

Ankara - Stockholm

Kayseri - Cenevre

Gaziantep - Cenevre

Diyarbakır- Viyana

Hatay - Stuttgart

Ankara - Tiflis

Kütahya-Zafer - Düsseldorf


SunExpress 2022'de 10,7 milyon yolcu taşıdı

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Calışanlar ~ 1 yıl önce
Sunexpress çok kötü bir işveren. Bu yılın başında sadece çeşitli departmanlarda çok sayıda çalışan sebepsiz yere işten çıkarıldı. Banka promosyonları ödendi, ancak tüm çalışanlar bunları almadı. bazı çalışanlar diğer çalışanlardan 3 veya 4 kat ikramiye almıştır.Herkes aynı emeği gösterdi, dağıtım adaletsiz yapıldı. Sadece çalışanların maaşlarında tasarruf yapıldı. Pandemi nedeniyle uçuş görevlilerinin maaşlarında da kesinti yapıldı. Ama sonra bir daha asla eski maaşlarına zam yapılmadı. Kabin ekipleri gece gündüz çalışan şirketin yüzü. Şimdiye kadar hiç bu kadar değersiz hissetmediler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hey gidi.. ~ 1 yıl önce
Ik direktörü kendisini kurnaz, SunExpress’i de Türk Telekom sanıyor, sizin sonunuzu merak ediyorum…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Great Place To Work ~ 1 yıl önce
Bu sene “ great Place to work” anketi sonrasında sertifika aldınız, ardından hem promosyon hem de bonus ödemesinde adaletsiz dağıtım yaptınız, duyuruları yaparken sertifikayı gözümüze soktunuz, bu sene %75 civarı çalışan mutlu, geri kalan mutsuzdu. Keşke bu anketi bonus ve promosyon ödemelerinden sonra yapsaydınız. Güzel algı çalışması, bravo tebrikler…. Neyse bunun 2024’ ü var, o zaman bakalım sonuçlar ne çıkacak. İyi cost saving yaptınız kendinizle gurur duyun…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sx ~ 1 yıl önce
Sunexpres yer hizmetlerinin canını çıkarıyor planlaması çok kötü. Uçak havadayken 3 defa pozisyonmu değişir be kardeşim canımıza okuyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ramiz ~ 1 yıl önce
Xq uçuş personeli hiçbir dönem bu kadar mağdur edilmemiş,görmezden gelinmemistir.Begenmiyorsaniz kapı orada demek bir İK politikası olamaz,olsa olsa Kartal İH politikası olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 ~ 1 yıl önce
Yoğun ve yorucu temponun karşılığı malesef personele yansımıyor. THY bu sene bonus konusunda bonkör davranırken, hem THY hem Lufhansa ortaklığı olan Sunexpress prim/promosyon konusunda bonkör davranmadı. Sunexpress CEO'su ; Açık fikirli, personeli ile samimi, yeniliğe açık bir kişi fakat ücretler ve yan haklar konusunda eli oldukça kapalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışan ~ 1 yıl önce
Ben kabin olarak 2019 dan daha düşük bonus aldım.gecen seneye yakındı. Şirket tarihinde ki en adil olmayan dağıtıma sahit oldum. 100 tl verselerdi, adil verselerdi. Bir de ne olacağını bildikleri için önden açıklama gönderiyorlar nasıl adiliz diye. Yapılan yöneticilik değil, günü geçiştirme. Yazık oluyor güzelim şirkete.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu da kar mı ~ 1 yıl önce
Thy gibi sömürceksin , çalışana çökceksin , promosyon maaş yan haklar. Hiçbişey bilmiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski bir çalışan ~ 1 yıl önce
Max olmasa güzel şirket… (uçak olan max değil) :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Opticlimb ~ 1 yıl önce
Bu yeni rotaları aç aç uçacağız ona da değinilmiş mi acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000