25 Mayıs 2011, Çarşamba 08:12:17

İLK TÜRK UÇMAYA HAZIR!

Helikopter ilk uçuşunu gelecek yıl gerçekleştirecek...
  • Sizce bu kopter bambiyi kaldırabilirmi maket gibi duruyor :)
  • Eurocoper 135 govdesinin klonu :))))
  • bu helikopter yangın söndürmede kullanılmaycakmı.ülke olarak her yıl milyonlar veriliyor..

İTÜ tarafından tasarlanan ve Ankara’da TUSAŞ’ta üretilen, 2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli ilk Türk yapımı ‘Arıkopter’ isimli helikopterin yer testleri gelecek ay İstanbul’da yapılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından tasarlanan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş’nin (TUSAŞ) ürettiği ilk Türk yapımı ‘Arıkopter’ isimli deneysel prototip helikopterin yer testleri, gelecek ay İstanbul’da yapılacak. İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle üretilen ‘Arıkopter’in deneysel prototipinin uçurulmasında geri sayım başladı. Haziran ayında yer testleri yapılacak olan helikopter, gelecek yıl ilk uçuşunu gerçekleştirecek. 2 pilot ve 6 yolcu kapasiteli helikopterin, 11 metre rotor çapı ve 2 ton ağırlıkta olduğu belirtildi.

Açıklamada, helikopterin transmisyon yer testlerinin gelecek ay İstanbul’da yapılacağı belirtilerek, DPT’nin 20 milyon dolar bütçe ayırdığı helikopterin, ticari ürüne dönüşmesi için uluslararası bir sertifikasyon sürecinden geçmesi gerektiği, sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından helikopterin eğitim, sağlık, medya, politika ve iş dünyası gibi farklı kullanım alanları için çok amaçlı olarak üretilebileceği kaydedildi.

Projede 60 kişi çalışıyor

Ankara TUSAŞ tesislerinde montajı devam eden helikopterin geldiği son noktayı yerinde görmek üzere İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve DPT Müsteşarı Kemal Madenoğlu, TUSAŞ’ı ziyaret etti.

İTÜ’de helikopter projesinin yürütüldüğü Rotorlu Hava Araçları Tasarım ve Mükemmeliyet Merkezi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Temel Belek, son yıllarda yapılan pazar araştırmalarında, hafif ticari helikopterlerin daha çok tercih edildiği ve sektörde bu alanda bir boşluk olduğu sonucuna varıldığını belirterek, Türkiye ve dünyanın bu tarz helikopterlere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Belek bölgede lider ülke olmak için özgün ürün ortaya koymak gerektiğini ve bu projenin hem İTÜ hem de Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti. Belek, ‘Arıkopter’ projesinde 60 kişinin çalıştığını ve 15 uluslararası makale, 100’ün üzerinde uluslararası bildiri ve 40 yüksek lisans tezine konu olduğunu ifade ederek, projenin Türkiye’nin ilk helikopteri olmasının yanı sıra havacılık sektörüne insan gücü yetiştirmesi açısından da son derece önemli olduğunu bildirdi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de, şöyle dedi: “Türkiye’nin yan sanayisi olmadığı için bazı bileşenleri yurtdışı ortaklığı ile yapılmış olsa da rotor sistemi dahil tüm tasarımı, çizimleri ve üretimi özgün ve bize ait bir helikopter oldu. Bu helikopterin palaları ve rotor testlerinin yapılması için gerekli olan test standını da kendi olanaklarımızı kullanarak ürettik. Proje tamamlandığında bir Türk tasarımını üretime dönüştürerek, kendi imkanlarımızı kullanarak helikopter yapabileceğimizi kanıtlamış olacağız. Bu da dünyayla rekabet gücümüzü artıracak.”

İLK TÜRK UÇMAYA HAZIR!

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Sizce bu kopter bambiyi kaldırabilirmi maket gibi duruyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Eurocoper 135 govdesinin klonu :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu helikopter yangın söndürmede kullanılmaycakmı.ülke olarak her yıl milyonlar veriliyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000