25 Nisan 2017, Salı 18:49:42

TAV ilk çeyrekte 227 milyon avro ciro elde etti

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki önemli markası TAV Havalimanları, 2017 yılının ilk çeyreğinde 22 milyon yolcuya hizmet verdi ve 227 milyon avro ciro elde etti.
  • Rakip fimalara giden personel hakkinda yaptirim var mi ? knowhow transferi kontrol altinda mi ? ozellikle ucuncu havalimanina gecen kisiler. danisikli mi gecti.
  • Sydney'e ikinci havalimani yapilacak. Umarim TAV ilgilenir bu projeyle.
  • Yorum yapmaya bile değmezsiniz sani bey,kul hakkı borcunuz çokkkkkkk,mahşer günü işiniz çok zor.
  • Çıkarılan personelin etkisini yorumlamamışlar. İlk üç ayda kârlılığı nasıl etkiledi acaba? Gelecek aylar için turizm anlaşma iptalleri direk etkileyecek midir? THY'nin filo planlaması için bir beklenti vermemişler. Bunlar hemen aklımıza gelen sorular.

TAV Havalimanları yılın ilk çeyreğinde 22 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket 2017’yi yüzde 4-5 yolcu artışıyla kapama yönündeki beklentisini koruyor.
Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki önemli markası TAV Havalimanları, 2017 yılının ilk çeyreğinde 22 milyon yolcuya hizmet verdi ve 227 milyon avro ciro elde etti.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “2017 yılına beklentilerimizle uyumlu bir başlangıç yaptık. Olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri ve geçen yıl şubat ayının 29 gün sürmesinin etkileri ilk çeyrek rakamlarımıza yansıdı. Ancak, Mart ayında yolcu sayısındaki azalmanın artık sonuna yaklaştığımızı gördük. Yurtdışında hizmet verdiğimiz havalimanlarının kuvvetli performansına rağmen, toplam yolcumuz ve konsolide ciromuz yılın ilk çeyreğinde %2 azaldı. Bu azalma, 2017 yılına dair beklentilerimiz içerisindeydi ve yılın geri kalanında nispi bir toparlanma ile toplam yolcunun %4-5 arası büyümesi beklentimizi koruyoruz. Havayollarının yaz sezonuna ve yılın tamamına ilişkin açıklamaları da bu beklentimizi güçlendiriyor.

Nakit giderlerimizin çoğu TL bazlı olduğu için TL’nin değer kaybı ile birlikte bu giderlerde avro bazında %7’lik bir daralma oldu ve FAVKÖK %1 oranında geriledi. Kur hareketleri kaynaklı olarak ABD doları bazında ödediğimiz TAV İstanbul kirasının avro bazında yükselmesi nedeniyle artmış görünen kira nedeniyle FAVÖK düşüşü yüzde 6 ile daha fazla oldu. Bu düşüşte, Medine’de 2015 yılının ikinci çeyreğinde açtığımız yeni terminal nedeniyle, önceki iki yılda sözleşmemizde yer aldığı üzere, kiranın yarısını ödemiş olmamız rol oynadı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığımız yatırımlar kaynaklı amortisman ve TL’nin değer kaybından kaynaklanan ertelenmiş vergi gideri nedeniyle, mevsimsel olarak da zayıf seyreden ilk çeyrek net karımız geriledi. Buna rağmen, 2017 yılı için net karda önemli artış beklentimizi koruyoruz. Mart ayında yüzde 50 kar dağıtımı politikamız çerçevesinde 247 milyon TL temettü dağıttık. Birinci çeyrekte Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi ile Yanbu, Qassim ve Hail havalimanları için anlaştık. Medine havalimanındaki başarımızı bu havalimanlarında da tekrarlamak istiyoruz.

Tüm hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza TAV markasını bugünlere taşıyan güvenleri ve emekleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

TAV ilk çeyrekte 227 milyon avro ciro elde etti

Yorumlar

giden personel ~ 7 yıl önce
Rakip fimalara giden personel hakkinda yaptirim var mi ? knowhow transferi kontrol altinda mi ? ozellikle ucuncu havalimanina gecen kisiler. danisikli mi gecti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sidney ~ 7 yıl önce
Sydney'e ikinci havalimani yapilacak. Umarim TAV ilgilenir bu projeyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 7 yıl önce
Yorum yapmaya bile değmezsiniz sani bey,kul hakkı borcunuz çokkkkkkk,mahşer günü işiniz çok zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Borsa Yatırımcısı ~ 7 yıl önce
Çıkarılan personelin etkisini yorumlamamışlar. İlk üç ayda kârlılığı nasıl etkiledi acaba? Gelecek aylar için turizm anlaşma iptalleri direk etkileyecek midir? THY'nin filo planlaması için bir beklenti vermemişler. Bunlar hemen aklımıza gelen sorular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000