11 Ocak 2014, Cumartesi 14:13:04

THY HABOM GÖRÜŞMESİ NASIL SONUÇLANDI?

THY Habom çalışanlarını yakından ilgilendiren THY Habom-Çelik İş arasındaki Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin sendika tarafından bir açıklama yayınlandı.
  • biz agd calisanlari olarak thy habom daki yerimizin son durumunu aciklamanizi istiyoruz
  • İstifa etmicez arkadaslar, haklarinizi birakip gidemezsiniz, gitmemelisiniz. Birlik olacaksiniz. Ama otobuslere dolusup sendika uyesi olmak icin degil, sadece cikarlarin ortak oldugu zamanlarda degil, her zaman. 300 u 500 u birakip herkes olacaksiniz. Gereksiz polemiklere girerek ve sadece bencil cikarlari dusunerek 2 adet donum noktamizi kaybettik. Habom dayatildigi zaman kabul etmeyecektik ve cok konustuk bir agizla ret edecektik ama kimse uymadi, bu gercek bir donum noktasi olabilirdi. Soylentilerin pesine takilip otobusle notere gittiginizde hic dusunmediniz neden bu kadar hizmet veriliyor diye.. Bu da gercek bir donum noktasiydi bizler icin. Ben diyorum ki siz gitmeyin. Sadece haklarinizi ogrenin. Ama gercek meclis in yaptigi is kanunundan, isverenin yayinladigi "burada boyle calisilir" word dosyalarindan degil. Cikaracaksa onlar cikaracak haklarinizi da vererek, Unutmayin yalani soyleyen ve oynayan biz degiliz arkadaslar, dusunmek zorunda olan da biz degiliz. Bilincli guclenin.
  • Habom'u ileride sırtlayacak vizyon sahibi kalifiye mühendis mi kaldı şirkette, hala görüşme diyorlar. Görüşmeye devam edin..
  • Kimse şunu unutmasın HAK VERİLMEZ HAK ALINIR.... biz THY-HABOM personeli olarak tek yumruk olursak (lufthansa teknisyenleri) tornavidalarımızı elimizden birakırsak. işte ozaman hakkımızı alırız..
  • Hayırdır arkadaşlar kimsenin ağzını bıçak açmıyor hiç bir haber yok toplu sözleşme oturumları ne oldu ne gitti bilen varsa paylaşsın arkadaşlar ne olur sendikada çıkıp adam gibi bir açıklama yapsın.
  • biz agd calışanları olarak merak ediyoruz devammı tamammı elemanlara bilgi verilirse seviniriz
  • 1)sendika maaş bordrolarındaki belirsizliği ortdan kaldırılmasını talep etmelidir. kesilen ücretler, mesailer , maaş ek gelirler vs.. bunlar net olarak belirtilmelidir. aksine tek kalemde tek ücret belirsizliktir. şirket bu yanlışdan geri adım atmalıdır. 2) fazla çalışma muvafavvakiyet belgesi imzalandığında bir yıllık mesaiye kalma garantisi vermek biz kullara haiz bir özellik değildir. zira bir yılı önceden bilmek tasarlamak doğru da değildir. ne zaman kalabilirim ne zaman kalamam ben nerden bilecegim ki şirkete de garanti vereyim? yani ne yapsak diye yapılan bişey işte...
  • Yüce ALLAH'tan Başka Kimse Büyük Diildir Bu yüzden ALLAH zamanı Geldiğinde bu yapılan haksızlıkların yenılen emeklerın hepsinin hesabını tek tek sorucak
  • Acil açıklama nolcak bu iş kimsenin tahammülü kalmadı kimsenin akıl ruh sağlığı kalmadı yeni oyunlara kimsenin tahammülü yok
  • Yter artk acil açıklama bugün toplantı vardı şimdi yok deniliyor noldu noluo sendikadan ses yk temsilciden ses yok bu işin şakası yok 2500 kişi bu kişilerin ailesi yakınları bekliyor

THY Habom çalışanlarını yakından ilgilendiren THY Habom-Çelik İş arasındaki Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin sendika tarafından bir açıklama yayınlandı.

Açıklamaya göre taraflar bazı maddelerde uzlaşma sağlarken, bazı maddeler için daha sonra tekrar görüşeleceği ifade edildi.

İşte o açıklama:

Sendikamız ile Türk Hava Yolları Havacılık Ağır Bakım Onarım Merkezi A.Ş. işletmesi arasında 12.11.2013 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi müzakereleri kapsamında taraflar, 09.01.2014 tarihinde işyeri genel müdürlük binasında bir araya gelmiştir.

THY HABOM temsilcilerinden Yasin Ayaz, Ahmet Solak, Av. A. Serhat Kaya, Doğan Cebeci  ve Sendikamız Genel Sekreteri Yunus Değirmenci, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Zülfikar Taşdemir, Av. J. Aras Arslan, Aysema Ahraz, Savaş Ceylan ve iş yeri temsilcilerimizden Ferhan Öner, Nurettin Nabi Delice, Mustafa Aktay, Yavuz Ekincioğlu, Şükrü Gökçe ve Sefer Ayzaoturuma katılmıştır.

Oturumda, aşağıda başlıkları sunulan maddelerde karşılıklı mutabakata varılmıştır.

. Madde 62: Hafta tatilinde çalışanlara verilecek izin

.Madde 81: Yürürlük ve Süre

.Madde 17: Sendikal İzinler

Baş Temsilci İzni
Temsilci İzinleri
Diğer İzinler
.Madde 29: İşten Çıkarma Cezasında Usul

Disiplin Kurulunun Oluşması ve Çalışması
Disiplin Cezası Verilmesi ve Cezaya İtiraz
Disiplin Cezaları
1.Uyarma ve Kınama
2.Ücret Kesme
3.Cezaların Tekerrürü, Hafifletilmesi ve Birleştirilmesi
. Madde 50: Fazla Çalışmanın Önceden Bildirilmesi

. Madde 51: Normal Çalışma Dışında Fazla Çalışma

. Madde 57: Mazeret İzni

. Madde 58: Diğer Ücretli İzinler

. Madde 59: Ücretsiz İzinler

. Madde 61: Manevra ve Silahaltına Alınma İzni

. Madde 71: İşyerine Getirip Götürme

Bu maddelerin dışında, aşağıda başlıkları sunulan maddeler tekrar yapılacak olan toplantıda görüşülmek üzere ertelenmiştir.(60 günlük süre sonunda arabuluculuk müracaatına sendika olarak müracaat edilecektir.)

. Madde 21: Saklı Haklar

. Madde 23: Çalışma Süreleri

. Madde 27: Yeni Alınacak Personelin Ücreti

. Madde 34: Ücret ve Ücret Zamları

. Madde 35: Vardiya Primi

. Madde 36: İkramiye

. Madde 37: Fazla Çalışmalar

. Madde 38: Hafta Tatili Çalışması

. Madde 39: Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde Çalışma

. Madde 40: Fazla Çalışmaların Düzenlenmesi

. Madde 48: İşyerlerinde Vardiya Halinde Çalışacak Personelin Tespiti ve Düzenlenmesi

. Madde 49: Vardiya Değişimi

. Madde 56: Yıllık Ücretli İzinler

. Madde 60: Hastalık İzinleri

. Madde 64: Evlenme Yardımı

. Madde 65: Sosyal Yardım

. Madde 66: Öğrenim Yardımı

. Madde 67: Muvazzaf Askerlik Yardımı

. Madde 68: Çocuk Yardımı

. Madde 69: Yakacak Yardımı

. Madde 70: Bayram Harçlığı

. Madde 72: Kreş Yardımı

. Madde 73: Doğum Yardımı

. Madde 74: Seyahat Yardımı

. Madde 75: İş Kazası, Maluliyet ve Ölüm Yardımı

. Madde 76: Geçici Görevle Yurtdışına Gönderilen Personelin Hastalanması

. Madde 77: Hastalık Halinde  Nakil

. Madde 80: Giyim Eşyası ve Korunma Malzemesi

. Madde 82: İmza Tarihi

. Geçici Madde 1: Farkların Ödenmesi

. Geçici Madde 2: Sendika Aidat Farkı

Sürecin tüm sendikamız üyesi THY HABOM çalışanları adına hayırlı sonuçlanmasını temenni ederiz.

THY HABOM GÖRÜŞMESİ NASIL SONUÇLANDI?

Yorumlar Tüm Yorumlar (192)

agd çalışanları ~ 10 yıl önce
biz agd calisanlari olarak thy habom daki yerimizin son durumunu aciklamanizi istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istifa diyenlere ~ 10 yıl önce
İstifa etmicez arkadaslar, haklarinizi birakip gidemezsiniz, gitmemelisiniz. Birlik olacaksiniz. Ama otobuslere dolusup sendika uyesi olmak icin degil, sadece cikarlarin ortak oldugu zamanlarda degil, her zaman. 300 u 500 u birakip herkes olacaksiniz. Gereksiz polemiklere girerek ve sadece bencil cikarlari dusunerek 2 adet donum noktamizi kaybettik. Habom dayatildigi zaman kabul etmeyecektik ve cok konustuk bir agizla ret edecektik ama kimse uymadi, bu gercek bir donum noktasi olabilirdi. Soylentilerin pesine takilip otobusle notere gittiginizde hic dusunmediniz neden bu kadar hizmet veriliyor diye.. Bu da gercek bir donum noktasiydi bizler icin. Ben diyorum ki siz gitmeyin. Sadece haklarinizi ogrenin. Ama gercek meclis in yaptigi is kanunundan, isverenin yayinladigi "burada boyle calisilir" word dosyalarindan degil. Cikaracaksa onlar cikaracak haklarinizi da vererek, Unutmayin yalani soyleyen ve oynayan biz degiliz arkadaslar, dusunmek zorunda olan da biz degiliz. Bilincli guclenin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
D.E. ~ 10 yıl önce
Habom'u ileride sırtlayacak vizyon sahibi kalifiye mühendis mi kaldı şirkette, hala görüşme diyorlar. Görüşmeye devam edin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy-habom ~ 10 yıl önce
Kimse şunu unutmasın HAK VERİLMEZ HAK ALINIR.... biz THY-HABOM personeli olarak tek yumruk olursak (lufthansa teknisyenleri) tornavidalarımızı elimizden birakırsak. işte ozaman hakkımızı alırız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendikacılara ~ 10 yıl önce
Hayırdır arkadaşlar kimsenin ağzını bıçak açmıyor hiç bir haber yok toplu sözleşme oturumları ne oldu ne gitti bilen varsa paylaşsın arkadaşlar ne olur sendikada çıkıp adam gibi bir açıklama yapsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
agd ~ 10 yıl önce
biz agd calışanları olarak merak ediyoruz devammı tamammı elemanlara bilgi verilirse seviniriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istekler ~ 11 yıl önce
1)sendika maaş bordrolarındaki belirsizliği ortdan kaldırılmasını talep etmelidir. kesilen ücretler, mesailer , maaş ek gelirler vs.. bunlar net olarak belirtilmelidir. aksine tek kalemde tek ücret belirsizliktir. şirket bu yanlışdan geri adım atmalıdır. 2) fazla çalışma muvafavvakiyet belgesi imzalandığında bir yıllık mesaiye kalma garantisi vermek biz kullara haiz bir özellik değildir. zira bir yılı önceden bilmek tasarlamak doğru da değildir. ne zaman kalabilirim ne zaman kalamam ben nerden bilecegim ki şirkete de garanti vereyim? yani ne yapsak diye yapılan bişey işte...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 11 yıl önce
Yüce ALLAH'tan Başka Kimse Büyük Diildir Bu yüzden ALLAH zamanı Geldiğinde bu yapılan haksızlıkların yenılen emeklerın hepsinin hesabını tek tek sorucak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeterrrrrrrrrrrr ~ 11 yıl önce
Acil açıklama nolcak bu iş kimsenin tahammülü kalmadı kimsenin akıl ruh sağlığı kalmadı yeni oyunlara kimsenin tahammülü yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acil acil ~ 11 yıl önce
Yter artk acil açıklama bugün toplantı vardı şimdi yok deniliyor noldu noluo sendikadan ses yk temsilciden ses yok bu işin şakası yok 2500 kişi bu kişilerin ailesi yakınları bekliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000