17 Mart 2014, Pazartesi 09:42:59

THY, KKTC'YE DESTEĞİ 'ÇAPRAZ UÇUŞ'LA VERSİN

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, Türk Hava Yolları'nın çapraz uçuşlarla KKTC'ye destek verilebileceğini belirtti. İşte Munyar'ın o yazısı...
  • İstanbuldan Lefkoşa'ya THY, Pegasus, Atlasjet, Onur Air tarifeli seferler düzenliyor sefer sıkıntısı yok diye düşünüyorum. Ancak burada eleştirilebilecek bir nokta KTHY'nin iflasının ardından THY 4-5 uçağı Lefkoşa base yaparak bu pazara hakim olabilecekken bu olanağı gümüş tepside Pegasus'un ellerine sundu.
  • Bence bu muhteşem fıkrı dusunen mucıt kışı free shoplara veya cafelere fazla dalmayıp zamanında kapıya gelse cok süper olacak..
  • Kumarhaneler kazanacak diye thy sefer koysun. Güzel valla
  • Eh artık herkes havacı oldu. Otelleri dolduracağım diye her saat uçak mı konur. Her gün neredeyse IST dan ve SAW dan 15 taneye yakın uçak kalkıyor. Beyhude yazılar bunlar.
  • bu şekilde rus özerk cumhuriyetlerindede tursit çekmek mümkün harika fikir
  • İzmir yada ankara aktarmalı uçabilir
  • İstanbul kibris arasinda gunde 16 sefer var thy 7 pegasus 6 atlasjet 3 onur air 2 sefer duzenleniyor

Merit Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, Türk Hava Yolları’nın (THY) Ercan Havalimanı’ndan (KKTC) kalkan sabah uçağıyla İstanbul’a inerken düşündü:

- Kazara bu uçağa yetişmemiş olsam, akşam üstüne kadar başka seçeneğim kalmayacaktı. Aynı şey İstanbul’dan KKTC’ye gitmek isteyenler için söz konusu. İstanbul’dan sabah 09.30 uçağına binemeyen, ikinci seçenek için 18.10 uçağını beklemek durumunda. İki uçak arasında yaklaşık 7.5 saat var. Bu, KKTC’ye ulaşımda sıkıntı olduğunu ortaya koyuyor.

Buluştuğumuzda da aynı konudan yakınıp ekledi:

- KKTC’de turizmin büyümesinde THY’ye önemli görev düşüyor. Dünyanın en güçlü havayolu şirketleri arasında öne çıkan THY, bu gücünü KKTC için de ortaya koymalı.

Bu yönde örnek de verdi:

- İran ve Azerbaycan, KKTC’ye turist çekebileceğimiz potansiyel ülkeler. İtalya, İsrail ve Lübnan da bunlar arasında yer alıyor. Ayrıca, ortam sakinleştiğinde Suriye de onlara eklenir. THY, bu ülkelerden Adana, Erzurum, Trabzon ve Antalya üzerinden seferler koysa, Kuzey Kıbrıs turizmi çok ciddi ivme gösterir.

Kendilerinin söz konusu seferlerin benzerini zaman zaman özel organize ettiklerini kaydetti:

- Şu anda sözünü ettiğim ülkelerden bazı seferleri yaptırıyoruz. Ancak, bu seferlerin bizim verdiğimiz sübvansiyonla süreklilik kazanamaz.

Çapraz seferlerin yanısıra İstanbul’dan da trafiğin artması gerektiğini işaret etti:

- Türkiye, 70 milyonu aşan nüfusuyla uçan bir dev. KKTC’deki turizm potansiyelini ortaya koysak, THY de seferlerini artırsa, Türkiye’den daha fazla turist çekeriz, Antalya ile yarışırız.

Merit Turizm’in 2013’te KKTC’de 20 milyon dolar vergi ödediğini vurguladı:

- Kuzey Kıbrıs’ta 20 Merit olsa, vergi geliri 400 milyon dolara ulaşır. Bu, 50 bin kişiye de iş kapısı anlamına gelir.
KKTC’de 50 dolayında tahsisli arazi olduğunu anımsattı:

- Ancak, yapımı süren 50 otel yok. Başlanmış ama inşaatı ağır yürüyen bazı projeler dışında alınan tahsislerin kullanılmadığı görülüyor.

Bu noktada Türk bankalarının KKTC’deki projelere bakışına değindi:

- Türkiye’nin bankaları KKTC’de mevduat topluyor. Ancak, kredi açmaya yanaşmıyor. KKTC’deki yatırıma kredi istendiğinde yerel teminatları kabul etmiyor.

Buna şu çözümü önerdi:

- Türkiye’deki bankalar Kuzey Kıbrıs’taki yatırımlara kontrollü kredi açabilir. Proje ilerledikçe krediyi dilimler halinde, hakediş gibi kullandırabilir.

Geçen yıl eylül ayı sonlarında New York’a giderken KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile yan yana oturmuş, yol boyunca Kıbrıs sorununun çözümünü konuşmuştuk. O günlerde görevinde yeni olan Nami, şu öngörüsünü ortaya koymuştu:

- Türkiye, seçim ortamına girmeden Kıbrıs görüşmelerini başlatabilirsek, çözüme doğru önemli yol alabiliriz.
Şubat ayında gerçekleşen tarihi buluşmalar Nami’nin öngörüsünü kısmen doğru çıkardı. Ancak, bu görüşmeler geçmişteki gibi KKTC’ye yatırım heyecanı yaratmadı.

THY, görüşmeleri dikkate alıp, KKTC’ye yeni seferler için adım atsa, turizmi tetiklemeye yeter mi?

THY, KKTC'YE DESTEĞİ 'ÇAPRAZ UÇUŞ'LA VERSİN

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

ERCAN ~ 10 yıl önce
İstanbuldan Lefkoşa'ya THY, Pegasus, Atlasjet, Onur Air tarifeli seferler düzenliyor sefer sıkıntısı yok diye düşünüyorum. Ancak burada eleştirilebilecek bir nokta KTHY'nin iflasının ardından THY 4-5 uçağı Lefkoşa base yaparak bu pazara hakim olabilecekken bu olanağı gümüş tepside Pegasus'un ellerine sundu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Bence bu muhteşem fıkrı dusunen mucıt kışı free shoplara veya cafelere fazla dalmayıp zamanında kapıya gelse cok süper olacak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Kumarhaneler kazanacak diye thy sefer koysun. Güzel valla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 10 yıl önce
Eh artık herkes havacı oldu. Otelleri dolduracağım diye her saat uçak mı konur. Her gün neredeyse IST dan ve SAW dan 15 taneye yakın uçak kalkıyor. Beyhude yazılar bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 10 yıl önce
bu şekilde rus özerk cumhuriyetlerindede tursit çekmek mümkün harika fikir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
İzmir yada ankara aktarmalı uçabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
İstanbul kibris arasinda gunde 16 sefer var thy 7 pegasus 6 atlasjet 3 onur air 2 sefer duzenleniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000