17 Haziran 2011, Cuma 07:50:15

ORTALIK TOZ DUMAN!

American Airlines ile online acenteler ve ücret dağıtım şirketleri arasında geçtiğimiz yılın sonunda başlayan gerilim ve mücadele devam ediyor...
 İnternet öncesi dönemde acenteler, küresel kapsamda faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin adeta elleri-kolları gibiydiler. Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan yolculara ulaşmak bir havayolu şirketi için son derece maliyetli olacakken, şirket ile yolcu arasında aracılık yapan acenteler sayesinde bu maliyetleri minimize etmek mümkün hale geliyordu.
 
Gün geldi, devran döndü, internet hızla gelişti.
 
Verimli bir şekilde işleyen bir web sitesine ve rezervasyon motoruna sahip bir havayolu şirketi artık dünyanın her noktasına, 24x7x365 ulaşır duruma geldi.
 
Günümüzde sıradan gibi görünen bu imkân, aslında büyük bir stratejik değişimin; ticarî havayolu sektöründe bir paradigma kaymasının habercisiydi. Mesela sektöre o tarihlerde yeni giren düşük maliyetli taşıyıcılar için acente kanalı diye bir kavram hiç olmadı.
 
Nispeten eski havayolu şirketleri ise artık bu yeni dönemde yolcularını, yani müşterilerini geri istiyordu.
 
Acente kanalının ekmeğiydi söz konusu olan. Tabii olarak kavga çıkması kaçınılmazdı. Çıktı da.
 
Yıllardır süren havayolu şirketi – acente kanalı mücadelesinin yeni bir aşaması şu an ABD’de yaşanmakta.
 
American Airlines ile online acenteler ve ücret dağıtım şirketleri arasında geçtiğimiz yılın sonunda başlayan gerilim ve mücadele devam ediyor.
 
American’ın ne yaptığını kısaca hatırlamak gerekirse; şirket yeni geliştirdiği “direct connect” sistemi sayesinde, global ücret dağıtıcılarını by-pass ederek, kendi ücretlerini online acentelere doğrudan gönderme yoluna gitmişti.
 
Şirketin amacı hem ücret dağıtım maliyetlerini azaltmak, hem de kendi yolcusuyla doğrudan temas kurarak onlara çok daha farklı, ilave diz mesafesi olan koltukları satın alabilmek gibi özel teklifler sunabilmekti. Direct connect sisteminin ilk kurbanı Orbitz olmuştu. American, Orbitz’le olan anlaşmasını fesh ederek ücretlerini bu platformdan çekmişti.
 
American geçen ay bir dava açarak bu mücadeleyi bir adım öteye taşımıştı.
 
Orbitz ve Travelport’u mahkemeye veren şirketin iddiası, bu iki online seyahat devinin, American Airlines’a ait fiyatları olduğundan yüksek göstererek haksız rekabete yol açtığı yönünde.
 
Bununla da yetinmeyen American, 40 yıl kadar önce yine American Airlines bünyesine kurularak zamanla gelişip tamamen bağımsız bir şirket haline gelen Sabre’ı da söz konusu davaya dahil etti. Sabre’la beraber, ona bağlı olan bir şirket konumundaki Travelocity de American’ın şikayetinden nasibini aldı.
 
Sabre’ın başı sadece American ile dertte değil. US Airways de, benzer iddialarla Sabre’ı dava etmiş durumda.
ORTALIK TOZ DUMAN!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000