Tercümanlık, mahkemede memuriyet, öğretmenlik, danışmanlık, gazetecilik, yazarlık, savcılık, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kurucusu, Kıbrıs Türklerinin yol göstericisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı, kahraman, elde tüfek sıcak çatışmalara giren, kod adı Toros olan Rahmetli Rauf Denktaş’ı KKTC’nin kuruluşunun 50. Yılında bir kez daha saygı, özlem ve minnetle anıyorum.
Herkese iyi haftalar. Geçtiğimiz hafta yorumlar kısmına Türkiye'deki gecikmeler Avrupa Hava Sahası sebebiyle yaşanıyor diye yazan talihsiz okurlarım arasında çekiliş yapacağımı belirtmiştim. Neyse ki kimse çıkmadı. Sevindim!
Çocukluk yıllarımızdan beri bir gelenek haline gelmiştir ödüller. Karnede taktir olsun bisiklet, teşekkür olsun uzaktan kumandalı araba, üniversiteyi bitir motor, evlen ev… Prim, kupa, madalya… Sayarız da sayarız ödülleri…
Son zamanlarda artan hayat pahalılığı sebebiyle çalışan ve tek maaşla geçinmek durumunda olan herkes zorda. Tabi ki bunu birkaç yerden maaş alanların anlaması güç.
TUSAŞ’taki görevinden ayrılan Prof.Dr. Temel Kotil, hiç şüphesiz Türk havacılık sektörünün en önemli isimlerden biri olarak şimdiden tarihte yerini aldı.
Yeni bir haftada sizlere nereden ulaşırım diye düşünürken, okunma sayılarını görünce bu tasamın yersiz olduğunu gördüm. Sanıyorum bir yolunu bulmuş ve erişime engellenmiş sitemize giriş yapabilmişsiniz.
Türk Hava Yolları’nın Olağan Genel Kurulu yapıldı. Ben de orada hazır bulundum. Daha önce defalarca Ahmet Bolat’ın koltuğunu koruyacağını düşündüğümü belirtmiştim. Nitekim beklentim yönünde oldu.
Türkiye'nin bugün dünyada en bilinen markası haline gelen Türk Hava Yolları (THY), tam 91 yıl önce 20 Mayıs 1933 tarihinde, Devlet Hava Yolları İşletmesi adıyla kuruldu. 5 uçaktan yüzlerce uçağa, on binlerce perosonele… Doğum günün kutlu olsun THY…
Bu haftaki yazıma başlamadan önce Sevgili Dayım Emekli Kaptan Pilot Metin İnce’nin vefatı dolayısıyla arayan, mesaj gönderen, yanımızda duran kısacası acımızı paylaşan tüm dostlarımıza sonsuz teşekkürler.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden her 24 Nisan’da olduğu gibi yine Soykırım ifadesini kullandı. Ermeni soykırımında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuyoruz ve asla unutmama taahhütlümüzü yineliyoruz dedi. Dışişleri Bakanlığından da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.
Türk milleti olarak çok severiz kahveyi…Mağazaya gireriz çay mı kahve mi diye sorulur. Kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Kahve ayrı bir kültürdür bizim için..
Türkiye önemli bir seçim döneminden geçti ve yine birçok meslek kolu gibi havacılık çalışanları unutuldu. Teknolojinin ve kabiliyetlerin bu kadar geliştiği bir çağda halen bazı şeylerin değişmemesi gerçekten üzüntü verici.
Üç maymunu Türkiye’de kime sorsanız görmedim, duymadım ve söylemedim anlamında olduğunu söyler. Halbuki üç maymunun asıl simgelediği şey bambaşkadır. Eski Japon Köshin Folkloru geleneklerine göre Mizaru, Kikazaru, İwazaru isimli üç maymun bilge maymunlardır.
Emekli, yani emek harcanarak elde edilen, belirli bir süre çalıştıktan sonra ödediği pirimler sebebiyle kendisine aylık bağlanmış kişi… Emek harcayan kişi! Çalışan kişi!
Bu haftanın hiç şüphesiz en önemli konusu KAAN’ın gökyüzüyle buluşmasıydı. Her anını takip ettim. Tekrar tekrar izledim. Bize bu gururu yaşatan TUSAŞ ailesine sonsuz teşekkür.
Yıllar önce bir orduevinde emniyet takım komutanı nizamiyedeki askerlere bir emir verir. “Kimseyi kimliksiz içeri almayacaksın, girene çıkana kimlik soracaksın”. Asker emri harfi harfine uygulamaya koyulur...
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, aklını kiraya, elini bankamatiğe kaptırmış gazetecilerden gelmeyen bir soruyu kendi sordu kendi cevapladı. Ve sonuç itibariyle ekonominin koptuğunu belirtti.
Türkiye yeni bir seçim dönemine daha girdi. Adaylar her zamanki gibi peş peşe vaatlerini sıralamaya başladı. Ancak seçim sebebiyle yüzbinlerce çalışanı olan havacılık sektörü yine es geçiliyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüzyılında resmen abluka altına alınıyoruz. Sözde müttefik gibi görülen ülkeler de bu durumu hem tetikliyor hem de destek oluyor. Ve bu duruma ses yükseltmiyoruz. Hayırdır ABD?
Bu hafta uzun yıllar hayalleri kurulan planların hayata geçirildiğine şahit olduk. Bunlardan biri ilk defa bir Türk’ün uzaya çıkması ve uzun yıllardır beklenen 6.Kıta uçuşları.