25 Mart 2015, Çarşamba 08:35:23

SON 15 YILDA 18. KAZA

Alman havayolu şirketi Lufthansa'ya ait GermanWings havayollarının Barcelona-Düsseldorf seferini yapan Airbus A320 tipi uçağının bugün Fransa'da düşmesi son yıllarda Avrupa'da meydana gelen uçak kazalarını yeniden gündeme getirdi.
  • Son dönemde yaşanan uçak kazalarının çoğu aynı şirket tarafından üretilen uçaklarla. Tabi bunda bu şirketin ürettiği çok sayıda uçağın hizmette olması da önemli bir etken ama, tesdüf mü diye de bir soru insanın aklına gelmiyor değil. Kaza kırımcıların dikkatli incelemeleri sonucunda açıklanacak raporu merakla bekliyorum.
  • ne zaman A380 alıyoz?
  • Helios kazasında uçak prag'a değil atinaya uçuş yapıyordu güney kıbrıstan ayrıca yanlış yazdınız..THY'nin ise amsterdam kazasını unutmuşunuz..
  • Cok bilenler sonucta kayip malezya ucagida var enkaz bulunmadi diye kaza dan saymayacakmiyiz... onuda yazmamis editor...
  • Önemli uçak kazaları diyor anlamıyormusunuz??THY den bu kadar nefret eden bi topluluk görmedim.avrupanın 1 numarası vah vah aramızda amma Da damat Feritçiler varmış
  • Thy 2009 da olay felakete donusmedi neyseki duzgun yere dustu ucak pist oncesi arabalarin baglanti yollarina denk gelseydi ortalik karisirdi
  • Amsterdam daki kaza değilmiydi yoksa.
  • Başlıkta "önemli uçak kazaları" diyor. Yani bir defada uçaktaki yolcuların çoğunun öldüğü kazalar. Kurcalasak eminim başka az ölümlü kazalar da çıkacaktır. Tabi bazı irlandalılar yine tek taraflı yaklaşmış
  • Ya yazsa noluurr yazmasa nolur... Ulan ne boş adamlarsınız ya. Kendi milli şirketini kötülemek için uğraşıyorsun.içimizdeki irlandalılar sizi yazıklar olsunn...
  • Hep TU154M kaza yapmış birde hani Amsterdam Kazası hani TK1951 hani TC-JGE

Alman havayolu şirketi Lufthansa'ya ait GermanWings havayollarının Barcelona-Düsseldorf seferini yapan Airbus A320 tipi uçağının bugün Fransa'da düşmesi son yıllarda Avrupa'da meydana gelen uçak kazalarını yeniden gündeme getirdi.

Avrupa'da son 15 yılda yaşanan önemli uçak kazaları şöyle:

-2014

17 Temmuz: Ukrayna'nın Rusya sınırına yakın bölgesinde düşen Malezya Havayolları'nın MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçağında bulunan 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmamıştı. Kazada hayatını kaybedenlerden 196'sı Hollanda vatandaşıydı.

-2010

10 Nisan: Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski'yi taşıyan, Rusya'nın Smolensk havalimanına yaklaşırken düşen Tupolev Tu-154 tipi uçaktaki 96 kişinin öldüğü açıklandı.

-2009

1 Haziran: Fransız Havayolları'na ait Rio de Janeiro-Paris seferini yapan A330-200 tipi bir yolcu uçağı, Atlantik Okyanusu'na düştü. Uçakta bulunan 228 kişiden 50 kişinin cesedine ulaşılabildi.

-2008

14 Eylül: Rus Aeroflot Havayolu şirketine ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Ural Dağları'nda, Perm kenti yakınlarında düştü. Uçakta bulunan 88 kişiden kurtulan olmadığı açıklandı.

20 Ağustos: Bir Spanair uçağı Madrid Barajas Havalimanı'nda kalkış sırasında pistten çıktı. 154 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Kazadan sonra ülkede üç günlük yas ilan edildi.

-2007

30 Kasım: Atlasjet Havayolları'na ait bir uçak Keçiborlu yakınlarında Isparta Havaalanı'na 12 kilometre kala dağlık alanda düştü. Uçaktaki 56 kişi öldü.

-2006

22 Ağustos: 170 kişi taşıyan bir Rus Tupolev-154 yolcu uçağı Ukrayna'nın doğusunda Donetsk kentinin kuzeyinde düştü.

9 Temmuz: Bir Rus S7 Airbus A-310 uçağı Sibirya'daki İrkutsk Havaalanı'na inişi sırasında pistten çıktı. Uçaktaki 124 kişi öldü, 50'den fazla kişi ise kurtuldu.

3 Mayıs: Armavia Havayolları'na ait Airbus A-320 tipi bir uçak Soçi yakınlarında Karadeniz'e düştü. Uçaktaki 133 kişi hayatını kaybetti.

-2005

14 Ağustos: Kıbrıs'tan Prag'a gitmekte olan ve 121 kişiyi taşıyan Helios Havayolları'na ait bir uçak kabin basıncındaki ani düşüşün ardından Atina'nın kuzeyinde düştü.

-2003

8 Ocak: Türk Havayolları'na ait 76 yolcu ve mürettebat taşıyan bir uçak Diyarbakır'a inişi sırasında düştü.

-2002

27 Temmuz: Ukrayna'nın batısındaki Lviv kentinde bir savaş uçağı gösteri uçuşu sırasında izleyicilerin arasına düştü. 77 kişi hayatını kaybetti.

1 Temmuz: Okul gezisi için İspanya'ya giden öğrencileri taşıyan bir Rus Tupolev 154 uçağı, Almanya'nın güneyinde bir Boeing 757 nakliye uçağı ile çarpıştı. Çoğu çocuk 71 kişi öldü.

-2001

8 Ekim: İskandinav Havayolları'na (SAS) ait bir yolcu uçağı Milano'nun Linate Havalimanı'nda pistte küçük bir uçakla çarpıştı. 118 kişi öldü.

4 Ekim: Rus Sibir Havayolları'na ait Tel Aviv'den Sibirya'nın Novosibirsk kentine giden Tupolev 154 tipi yolcu uçağı havada patladı ve Karadeniz'e düştü. 78 yolcu ve mürettebat öldü.

3 Temmuz: Ural Dağları'ndaki Yekaterinburg'dan liman kenti Vladivostok'a giden bir Rus Tupolev 154 yolcu uçağı Sibirya'nın İrkutsk kenti yakınlarında düştü. 133 yolcu ve 10 mürettebat öldü.

-2000-

25 Temmuz: Air France'a ait bir Concorde yolcu uçağı New York'a gitmek üzere havalandıktan hemen sonra Paris dışındaki bir otelin üzerine düştü. Yerdeki dört kişi dahil toplam 113 kişi öldü.

SON 15 YILDA 18. KAZA

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Son dönem ~ 9 yıl önce
Son dönemde yaşanan uçak kazalarının çoğu aynı şirket tarafından üretilen uçaklarla. Tabi bunda bu şirketin ürettiği çok sayıda uçağın hizmette olması da önemli bir etken ama, tesdüf mü diye de bir soru insanın aklına gelmiyor değil. Kaza kırımcıların dikkatli incelemeleri sonucunda açıklanacak raporu merakla bekliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şahin K ~ 9 yıl önce
ne zaman A380 alıyoz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Helios kazasında uçak prag'a değil atinaya uçuş yapıyordu güney kıbrıstan ayrıca yanlış yazdınız..THY'nin ise amsterdam kazasını unutmuşunuz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Cok bilenler sonucta kayip malezya ucagida var enkaz bulunmadi diye kaza dan saymayacakmiyiz... onuda yazmamis editor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Önemli uçak kazaları diyor anlamıyormusunuz??THY den bu kadar nefret eden bi topluluk görmedim.avrupanın 1 numarası vah vah aramızda amma Da damat Feritçiler varmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 9 yıl önce
Thy 2009 da olay felakete donusmedi neyseki duzgun yere dustu ucak pist oncesi arabalarin baglanti yollarina denk gelseydi ortalik karisirdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Amsterdam daki kaza değilmiydi yoksa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıt hafıza ~ 9 yıl önce
Başlıkta "önemli uçak kazaları" diyor. Yani bir defada uçaktaki yolcuların çoğunun öldüğü kazalar. Kurcalasak eminim başka az ölümlü kazalar da çıkacaktır. Tabi bazı irlandalılar yine tek taraflı yaklaşmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ya yazsa noluurr yazmasa nolur... Ulan ne boş adamlarsınız ya. Kendi milli şirketini kötülemek için uğraşıyorsun.içimizdeki irlandalılar sizi yazıklar olsunn...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış düşünce ~ 9 yıl önce
şirketi kötülemek ile bilgi saklamak çok ayrı kavramlardır. bu mantık ile giderseniz hiçbir milli şirketi eleştiremezsiniz, sonucunun ne olacağı da bellidir.
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Hep TU154M kaza yapmış birde hani Amsterdam Kazası hani TK1951 hani TC-JGE

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000