10 Ağustos 2011, Çarşamba 08:20:47

SAVAŞ UÇAKLARININ O BÖLGEDE NE İŞİ VARDI?

BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası sırasında bölgeden geçen savaş uçaklarının askeri radar görüntüleri ortaya çıktı.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • A preliminary review of the commercial Helicopter accidents from January 1998 through December 2004 reveals that CONTROLLED FLIGHT INTO TERRAIN (CFIT), NIGHT OPERATIONS, AND INADVERTENT FLIGHT INTO INSTRUMENT METEOROLOGICAL CONDITIONS (IMC) are predominant factors. Of the 27 fatal Helicopter accidents, 21 occurred during night operations. Of the 21 night accidents, 16 of the operations originated under visual flight rules (VFR) and inadvertently flew into IMC conditions resulting in CFIT.(i.e. fog, heavy rain, cloud.) Anlayan zaten anladı.Dünya benzer kazaların sebeplerini bulmuş, çözüm arıyor.Bu arada yukarıdaki sayıların hepsi, hava araçlarında ikili uçan, konusunda uzman SAR (search and rescue) pilotları tarafından yapılmı
  • Ege'de NATO tatbikatında ABD füzesi ile vurulan Muavenet gemisi ile kuzey Irak ta Türk Askerinin başına çuval geçirilmesi olaylarına gözlerini ve dillerini kapatanların bu konuya yorum getirmeleri çok manidar.Dünyanın süper gücünün radarları karartıp hatta sahte ekolar üretebileceği yeteneğine sahip olduğunuda bir zahmet dikkate alınız.Türk Ordusu hepimize olduğu kadar size de lazım olacaktır.yoksa siz süper güce mı güveniyorsunuz.
  • Yazıcıoğlu'nun sevenlerinin onun yokluğunun acılarını yaşamaları çok normal. Ama, açıklanmasına rağmen aynı haberleri defalarca yayınlamak ne demek? İnsanların aklına fesat sokmak değil midir. 1.O bölgede her irtifada, sivil-askeri trafik hep yoğundur. 2.Radarların karartıldığı SHGM ve sivil trafiklerce doğrulanmamıştır. 3. HİÇBİR RADAR HELİKOPTERLERİN UÇTUĞU İRTİFAYI GÖREMEZ!
  • Tabi Canım, Hiç Olur Mu? Savaş Jetlerinin orda olması normal hatta muhsin yazıcıoğlu ve arkadaşlarının suikast ile ölmesi de normal değil mi? Yazıklar olsun size!! Derin devlet diye birşey var.Hiçbir bilginiz yok en azından boş boş konuşmayın!!!!!!!!!!!! (14:53:26'yaa)
  • bu olay sıradan bir kaza olmaktan çok uzaktır,suikasttir.sadece irtifa,hava durumu,radar kararması,savaş uçakları konusundan bakılırsa doğal olmayan veriler görülebilir.ancak unutulmamalı ki bir gizli suikastin gereği de zaten sınırları zorlayıp,insanların normal olana inanmasını sağlamaktır.Askerden gelen çelişkili ifadeler(olay mahalline en yakın jetin uzaklığı) askerin içinde birbirinden bağımsız farklı amaçlara hizmet eden grupların olduğunu düşündürüyor. Bunların dışında moğolistanın en zor dağının bilinmeyen bir yerine düşen helikopter bile birkaç saatte bulunur sanırım.Bizde ise arama kurtarmayı olay mahallinden uzaklaştıran güçler olduğu anlaşıldı.kazadaki yaralının telefon etmesi hesapta yoktu muhtemelen.yine de başardılaröldürmeyi
  • vıp taşıyan helikopter nasıl tek pilotla ucuyor kendi kabahatinizi başka yerde aramayın önce bunu acıklayın
  • Geçen ay İzmir Güzelbahçede , 1000 feet te son yaklaşmaya dönen T-37 uçağının düşme sebebinin de, İstanbul İzmir seferi yapan ve o sırada 11.300 feet ten 3 dakika önce geçen Airbus uçağı düşürmüş, biliyormusunuz sayın herşeyi bilen profesörler. Şehitlerimize Allah Rahmet versin, sizlerede koccaman bir akıl.
  • bir kişi bile sormuyor 6000 feet irtifada dagların arasında 200 metre görüş mesafasinde jetler nasıl uçacaklar. Yazıklar olsun bu devlete bir kazayı bu hale getirdi. Kurumlar birbirine düşmüşken vatandaş devlete nasıl güvensin.Merhumun ölüsü üzerinden oy propogandası yapanlar cevaplarını %1 bile alamayak seçimlerde gördüler.
  • Ya sen cidden helikopterin kasıtlı olarak düşürüldüğünümü sanıyorsun ey cahil. Savaş uçakları her zaman orada bulunuyor.Sen helikopetrin orada ne işi var diye soracağına askeri jetleri soruyorsun. Muhsin beyin dini ile ilgili ne gibi sorun olabilir.Açıklada anlayalım. Bu memlekette bir en dindarsın diğerleri değil öylemi...Yazık sana yazık.SEN TÜRK DEĞİLSİN.
Görüntülere göre, kazadan birkaç dakika önce olay mahallinin 28,5 kilometre uzağından bir F-16 geçiyor. Uçak kuzeydoğu istikametinde ilerliyor. Fakat kazanın gerçekleştiği tahmin edilen 15.03 sularında Genelkurmay'ın doğu bölgesindeki tüm radarları bir anda bozuluyor. Dört dakika sonra görüntü tekrar geliyor. Aynı uçak bu kez yaklaşık 45 km daha uzakta gözüküyor. Radarların karardığı 4 dakika 38 saniyelik süre içinde söz konusu F-16'nın izlediği rota ise meçhul.

Askeri uzmanlar Genelkurmay'ın "Doğudaki tüm radarlar bozuldu" açıklamasını gerçeğe uygun bulmuyor. Emekli bir asker pilot "Aynı anda o kadar radarın bozulması mümkün değil" diyor. Devlet Denetme Kurulu ise hazırladığı son değerlendirme raporunda, uçuş bilgileri ortaya konulamayan bu jetlerin, radarların karardığı süre zarfında helikopterin olduğu bölgeden geçebilecek sürat limitleri içinde olduğunu vurguluyor. F-16'lar saatte 2 bin kilometre hızın üzerine çıkabiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı, soruşturmayı yürüten Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda, kazanın yaşandığı gün saat 15.03.02 ile 15.07.40 arası dijital radar görüntü kayıtlarının, doğu bölgesindeki tüm radarlarda meydana gelen kısa süreli bir arıza nedeniyle alınamadığını bildirmişti. Devlet Denetleme Kurulu (DDK)'nun daha önce yaptığı tespitlere göre helikopter tam da bu zaman aralığında düştü. Yani helikopterin düştüğü anda etrafından bir savaş uçağının geçip geçmediğini gösterecek radar kayıtları yok. Çünkü radarlar o anda 4 dakika 38 saniye boyunca bozulmuş.

Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı daha önce yaptığı açıklamada, kaza bölgesinin 74 km çevresinde herhangi bir savaş uçağı bulunmadığını dile getirmişti. Fakat Genelkurmay Başkanlığı'nın verdiği bilgiler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın açıklamasını doğrulamadı. Genelkurmay'ın gönderdiği yazıda söz konusu bölgede üç savaş uçağı olduğu, bunlardan en yakınının da 14.59.47'de kaza mahallinin 28.5 km güneydoğusundan 7 bin 528 metre yükseklikten geçtiği belirtildi.

Görüntülerde üç savaş uçağı kazanın gerçekleştiği bölgenin yakınlarında görülüyor. Bölgenin en yakınındaki MJ 524 numaralı F-16 savaş uçağı, 14.59.47'de kaza mahallinin 28.5 km güneydoğusundan geçiyor. Uçak kuzey doğu yönünde ilerlemeye devam ederken, radarlar 15.03.02'de kararıyor. Görüntülerin tekrar geldiği 15.07.40'da ise söz konusu uçak enkaz bölgesinin bu kez yaklaşık 72 km uzağında görülüyor.

HK 046 ve HH721 numaralı diğer F-16 ve F-4 de kazadan önce MJ 524 numaralı uçak ile yakın bir yerde görülüyor. Görüntüler geri geldiğinde HK 046 numaralı uçak kaza bölgesinin yaklaşık 90 km uzağındayken HH721'in uzaklığı yaklaşık 110 km. Radarların karardığı dakikalarda, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopter düşüyor.

Kaza ile ilgili sorular burada düğümleniyor. Radarların görüntü alamadığının savunulduğu dakikalarda, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin yanından bir savaş uçağının geçip geçmediği aydınlatılamıyor. Genelkurmay'ın, 4 dakikalığına bozulduğunu açıkladığı Doğu'daki radarlar ise Malatya, Mardin, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Erzurum'da bulunuyor. Kara Havacılık Komutanlığı'ndan emekli bir askeri pilot, "Bu radarlar birbirinden bağımsız çalışır.

Radarlardan alınan görüntüler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat merkezine ulaştırılır. Orada dev bir ekrandan saniye saniye takip edilir. Herhangi bir radarda arıza olduğunda, o bölgeyi gören bir başka radar mutlaka vardır. Tüm radarların aynı anda bozulması ise mümkün değil." ifadelerini kullanıyor.

DDK'nın daha önce konuyla ilgili hazırladığı raporda, savaş uçaklarının helikopterler için tehlike arz ettiği ve yakınından geçtiği bir helikopteri savurabileceği vurgulanmıştı. Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Akademisinde uçuş öğretmeni olarak çalışan emekli asker Mustafa Koç'un Eskişehir 1. Hava jJet Üssü'nde çalışırken benzer bir kaza yaşadığı rapora yansımıştı. Mustafa Koç'un olayı "UH-1 H tipi bir helikopterde 2 pilot ve 1 teknisyen ile yaz aylarında 500 feet irtifada (Yaklaşık 150 metre) 80 knot hızla tören geçişi yaparken, arkadan gelen bir F4 uçağının helikopteri son anda gördüğü ve helikopterin üzerinden tırmanışa geçtiği, helikopterin uçağın rüzgarıyla tutunamadığı, aşağı itildiği ve savrulduğu ve hızla gölete düştüğü, pilotun belinin kırıldığı, olayın aniden olduğu, eksoz kokusunu hatırlamadığı, olayın 1994 öncesinde gerçekleştiği" şeklinde anlattığı kayıtlara geçmişti.

Ayrıca, sivil havacılık ile ilgili bakım şirketlerine yapılan ziyaretlerden birisinde helikopter pilotları yaşadıkları zor anları anlatırken, "Üzerinizden bir F16 geçer feleğinizi şaşırırsınız" şeklinde örnekler verdiği yönündeki tespit de raporda yer aldı.

(Takvim)
SAVAŞ UÇAKLARININ O BÖLGEDE NE İŞİ VARDI?

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Misafir ~ 13 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
A preliminary review of the commercial Helicopter accidents from January 1998 through December 2004 reveals that CONTROLLED FLIGHT INTO TERRAIN (CFIT), NIGHT OPERATIONS, AND INADVERTENT FLIGHT INTO INSTRUMENT METEOROLOGICAL CONDITIONS (IMC) are predominant factors. Of the 27 fatal Helicopter accidents, 21 occurred during night operations. Of the 21 night accidents, 16 of the operations originated under visual flight rules (VFR) and inadvertently flew into IMC conditions resulting in CFIT.(i.e. fog, heavy rain, cloud.) Anlayan zaten anladı.Dünya benzer kazaların sebeplerini bulmuş, çözüm arıyor.Bu arada yukarıdaki sayıların hepsi, hava araçlarında ikili uçan, konusunda uzman SAR (search and rescue) pilotları tarafından yapılmı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ege'de NATO tatbikatında ABD füzesi ile vurulan Muavenet gemisi ile kuzey Irak ta Türk Askerinin başına çuval geçirilmesi olaylarına gözlerini ve dillerini kapatanların bu konuya yorum getirmeleri çok manidar.Dünyanın süper gücünün radarları karartıp hatta sahte ekolar üretebileceği yeteneğine sahip olduğunuda bir zahmet dikkate alınız.Türk Ordusu hepimize olduğu kadar size de lazım olacaktır.yoksa siz süper güce mı güveniyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yazıcıoğlu'nun sevenlerinin onun yokluğunun acılarını yaşamaları çok normal. Ama, açıklanmasına rağmen aynı haberleri defalarca yayınlamak ne demek? İnsanların aklına fesat sokmak değil midir. 1.O bölgede her irtifada, sivil-askeri trafik hep yoğundur. 2.Radarların karartıldığı SHGM ve sivil trafiklerce doğrulanmamıştır. 3. HİÇBİR RADAR HELİKOPTERLERİN UÇTUĞU İRTİFAYI GÖREMEZ!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Tabi Canım, Hiç Olur Mu? Savaş Jetlerinin orda olması normal hatta muhsin yazıcıoğlu ve arkadaşlarının suikast ile ölmesi de normal değil mi? Yazıklar olsun size!! Derin devlet diye birşey var.Hiçbir bilginiz yok en azından boş boş konuşmayın!!!!!!!!!!!! (14:53:26'yaa)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu olay sıradan bir kaza olmaktan çok uzaktır,suikasttir.sadece irtifa,hava durumu,radar kararması,savaş uçakları konusundan bakılırsa doğal olmayan veriler görülebilir.ancak unutulmamalı ki bir gizli suikastin gereği de zaten sınırları zorlayıp,insanların normal olana inanmasını sağlamaktır.Askerden gelen çelişkili ifadeler(olay mahalline en yakın jetin uzaklığı) askerin içinde birbirinden bağımsız farklı amaçlara hizmet eden grupların olduğunu düşündürüyor. Bunların dışında moğolistanın en zor dağının bilinmeyen bir yerine düşen helikopter bile birkaç saatte bulunur sanırım.Bizde ise arama kurtarmayı olay mahallinden uzaklaştıran güçler olduğu anlaşıldı.kazadaki yaralının telefon etmesi hesapta yoktu muhtemelen.yine de başardılaröldürmeyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
vıp taşıyan helikopter nasıl tek pilotla ucuyor kendi kabahatinizi başka yerde aramayın önce bunu acıklayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Geçen ay İzmir Güzelbahçede , 1000 feet te son yaklaşmaya dönen T-37 uçağının düşme sebebinin de, İstanbul İzmir seferi yapan ve o sırada 11.300 feet ten 3 dakika önce geçen Airbus uçağı düşürmüş, biliyormusunuz sayın herşeyi bilen profesörler. Şehitlerimize Allah Rahmet versin, sizlerede koccaman bir akıl.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bir kişi bile sormuyor 6000 feet irtifada dagların arasında 200 metre görüş mesafasinde jetler nasıl uçacaklar. Yazıklar olsun bu devlete bir kazayı bu hale getirdi. Kurumlar birbirine düşmüşken vatandaş devlete nasıl güvensin.Merhumun ölüsü üzerinden oy propogandası yapanlar cevaplarını %1 bile alamayak seçimlerde gördüler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ya sen cidden helikopterin kasıtlı olarak düşürüldüğünümü sanıyorsun ey cahil. Savaş uçakları her zaman orada bulunuyor.Sen helikopetrin orada ne işi var diye soracağına askeri jetleri soruyorsun. Muhsin beyin dini ile ilgili ne gibi sorun olabilir.Açıklada anlayalım. Bu memlekette bir en dindarsın diğerleri değil öylemi...Yazık sana yazık.SEN TÜRK DEĞİLSİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000